het daarnaast gelegen klooster der Franciscanessen sloeg de bliksem door het dak en is een plafond gescheurd. Bij de tegenover de kerk in aan bouw zijnde R. K kerk werd de metselaar Minderman van Gildehaus van eene ladder geslagen; zijn toestand levert geen gevaar op. Een dochtertje van Berkenbos werd aan den arm getroflen, doch verkeert ook buiten gevaar. Te Goor is, ten gevolge van het inslaan van den bliksem, eene boerenwo ning afgfbrand. Ook te Ootmarsum is daardoor eene boerenwoning in brand gezel. Te Zevenaar zijn een paard en een veulen door den bliksem doodgeslagen. Op sommige plaatsen viel er zware hagel, die veel schade aan de landvruchten toebragt. Te Drempt is de bliksem geslagen in eene daghuurderswoning, ver brijzelde er een groot gedeelte van. evenals van de meubels, en baande zich door liet raam, dat hij geheel naar buiten wierp, een weg naar bui ten. De bewoners waren allen te huis, maar bleven ongedeerd. Minder gelukkig was men te Terwouden, alwaar door dezelfde oorzaak eene boe- renhuiziug eene prooi der vlammen werd. Te Anloo in Drenthe is dezer dagen des nachts een molen afgebrand, zonder dat iemand daarvan iets bad gemerkt voor den volgenden morgen. De molen stond afgezonderd van liet dorp op een heideveld. Te Maastricht en omstreken is de bliksem op verschillende plaatsen inge slagen. Te S'. Geertrui zyn daardoor drie stallingen afgebrand. 'sGRAVENHAGE, 17 Julij. Tot apotheker 3' kl. bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt is benoemd de student (apotheker) J. L. van Wcrmeskerken. De kapitein-luit. ter zee A. J. Visser wordt eervol ontheven van bet hevel over het schroefsloomschip van Galen, en dat bevel opgedragen aan den kapitein-luit. ter zee A. baron Collot d'Escury. De eerste kamer der staieu-generaal is tot hervatting van hare werk zaamheden bijeengeroepen tegen Maadag 26 Julijdes avonds ten 8 ure. De tweede kamer beeft heden de aan de orde gestelde wetsontwerpen afgedaan. Daaronder behoorde de onteigeningswet voor den spoorweg Zwaluwe's Bosch, waarvan de rigting bijna algemeene instemming vond. De kamer heeft zich vereenigd met het gevoelen van hare commissie, die deregering in het gelijk stelde tegenover dr. von Baumhauer, verzoekende wederom in het genot te worden gesteld van wachtgeld, nadat hij daarop aanspraak had verloren wegens het bedanken voor eene hem, tijdens het genot van wachtgeld, aangeboden landsbetrekking. De kamer is tot nadere bijcenroeping gescheiden. Bij de kamer is ingekomen een adres van den senaat der Utrechtsche hoogeschool tegen het bij de kamer ingediende wetsontwerp tot wijziging der wet op het hooger onderwijs. De senaat keurt wel goeddat de rege ling wordt opgeheven, waarbjj een vijfde der colleges niet dan legen een cjjfer van ƒ80 kan gehouden worden, hetgeen van de vrije en algemeene studie, die het kenmerk is van eene hoogeschool, afschrikte in stede van die te bevorderen; maar vreest, dat het vorderen van 200 voor ieder studiejaar menigeen tot het besluit zal brengen in het geheel geene lessen bij te wo nen en meent als zeker te mogen aannemen, dat velen een of twee jaren tot aan het candidaats-cxamen toe, te veel colleges, immers daaronder ook die voor het docloraal-examen zullen gaan hooreuom juist dan, als zij het meeste nut van de lessen der hoogleeraren zullen gaan trekken, die in het geheel niet meer te bezoeken. Lessen waarnemende, waar zij niet rjjp voor zijn, zullen zij niet behoorlijk den tijd hebben om op te nemen wat hun wordt aangeboden en als zij daartoe voorbereid zouden zijn, zullen zjj zich onttrekken. liet tweede bezwaar ligt in art. 65, zooals het in het nieuw ontwerp wordt opgenomen. Er volgt daaruit, dat het bijwonen der lessen zonder inschrijving een strafbaar feit wordtdat tot vervolging aanleiding zal kunnen geven. Wie zullen daarbij de rollen van aanklager of getuige waarnemen? De hoogleeraar ol de mede-studenten Waarlijk geen beter middel ware uit te deuken om den geest van zamenwerking te doen uitdooven. Onze stadgeuoot de pianist J. Stortenbeker is door den koning van Spanje benoemd lot ridder der orde van Isabella la Catolica. Eene talrijke schare van belangstellenden woom'e eergisteren de uitvoe ring bij, welke door de leerlingen der kon. muziekschool in Diligenlia ge geven werd. Men zou dat eigenaardig concert kunnen noemen een open baar examen, omdat hel strekte als middel om te doen uitkomen, welke resultaten van het onderwijs, aan deze zoo hoogst nuttige instelling ver strekt, door de leerlingen werden verkregen. De uitvoering van het pro gramma werd over het algemeen ten zeerste geprezen. Voor de uitvoering van het slotnommer werden door den voorzitter, mr. C. Fock, met eene wel sprekende toespraak, aan 11 leerlingen, die de schoolverlatende diploma's uitgereikt. Diploma's werden uitgereikt aan: mej. M. A. Veerenhuis, voor den solo zang, en aan mej. W. R. Bruck, voor de piano; alsmede aan de heeren: 11. Tibbe (uil Brielle) voor piano, viool en theoiie; R. VV. Bignell, voor viool; J. Salmon, voor violoncel en piano; L. H. Meerloo, voor violoncel en fagot; Th. Ruiten, voor hoorn en contrabas: A. Waisvisz, voor fagot eu viool; J- M. Bikbergen, voor bazuin eu contrabas; J. N. Plantfeber, uit Leiden, voor cornet a pistons, en J. A. de Zwaan, voor orgel, piano, fagot eu theorie. Den heer J. Godefroy. bij dit examen niet aanwezig, die ook hel diploma voor orgel, piano en theorie zich waardig maakte, zal dit wor den toegezonden. Reeds vóór eeltige maanden had hij de school verlaten en verlof gekregen zich te Steenwijk te mogen vestigen, waar hij, na vergelijkend examenbenoemd werd tot organist bij de hervormde gemeente, en waar hij als muziekonderwijzer een voordeeligeu werkkring vond. - in de nu afgeloopen week gingen slechts vier Scheveningsche schuiten ter schrobuetvisscherij uil; zij hadden eene zeer geringe vangst en besomden slechts van ƒ20 lot ƒ30. Wat de haringvisscherij betreft, zij blijft lot op dit oogenblik siil. Wel hoort men van eene tamelijke vangst, maar er ko- men geen schuiten aan. Enkele partijtjes pekelharing worden van Vlaar- dingen naar Sehevcningen verzonden, waarvan dan ook alle dagen publieke afslag is. In den loop der week werden van Engeland 1000 tonnen schol, braad of scharren aangevoerd, die van 5 tot 16 opbragten. BUITENLANDSCIIG BER1GTEN. BELGIË, De burgemeester van Brussel heeft de inwoners verzocht van den 18'1" Julij af lot het einde der feesten uit de huizen de vlaggen te steken en te illumineren den 21"" Julyden dag van de onthulling van het monument van Leopold 1. Sara Bernhardt is te Brussel aangekomen. Zij zal viermalen in rAdriebne Lecouvreur" en even zooveel malen in »Frou Frou" optreden. De Nederlanders te Brussel zullen voorlaan niet meer verlegen behoe ven te zijn om goede Hollandsche sigaren. De bekende firma Weinlhal C®. heeft daar in de Rue du Beurre, tegenover de Beurs, een prachtig magazijn opgerigt. Dit is de 27,u succursale van de firma. ENGELAND. LONDEN, 16 Julij. Te Manchester bestond sedert jaren een collegie, Owens college, dat reeds 1200 studenten telt en hel regt heeft om graden toe te kennen. Thans is het lot een regtspersoon verheven en heelt bet alle voorreglen eener universiteit verkregen onder den naam van Victoria University. Een Engeisch comité van geneeskundigen heeft een 1500-tal circulaires tot verschillende ambtgenooien van het Vereenigd koninkrijk gerigten daarin vragen gedaan betredende voorgekomen vergiftigingsgevallen met arsenicum, door tapijten, kleurstoffen, behangsels enz. Niet minder dan 224 (of p. m. 15 pCt.) beantwoordden deze circulaire, met de vermelding van ziektegevallen door arsenicum veroorzaakt, terwijl 54 doctoren zeer naauw- keurige beschrijvingen van meer dan 100 gevallen gaven. Van veel gewigt is hierbij de omstandigheiddat in niet minder dan 24 gevallen eene lang zame vergiftiging geconstateerd werd in het huisgezin van de doctoren zei ven, een bewijs hoe moeijelijk het soms is de oorzaak eener ziekte op te sporen, te meer daar de verschijnselen bij eene langzame (chronische) arse nicumvergiftiging zeer dikwijls een algemeen karakter hebben, dat menig maal aan andere ziekten doet denken. De ontploffing in de mijn te Risca, nabij Newport, had plaats twintig minuten over een ore in den ochtendstond, terwijl 119 man, volgens een ander berigt 107, in den put werkzaam waren en weinig hoop werd gevoed deze te redden, vooral omdat door de ontploffing het luchtververschings- toestel in de lucht gevlogen was. Toen de ventilatie hersteld was, werd een onderzoek ingesteld en drie lijken op den bodem der schacht gevonden. In Lancashire, Yorkshire en liet westen van Engeland heeft Donder dag .11. een hevig onweder gewoed. Te Manchester was het gcdruisch van donder en rrgen zoo groot, dat de regtbank hare zitting verdagen moest, aangezien de advocaten en getuigen zich niet konden doen hooren. Twic winkels stortten in en een man kwam om het leven; ettelijke andere per sonen werden gewond. In genoemde stad en elders is veel schade door overstroomingen aangerigt. FRANKRIJK. Het Joum. off. bevat eene menigte benoemingen in de orde van het Legioen van Eer; o. a. is de heer Ernest Renan tot officier benoemd, dien de minister Bardoux in 1878 reeds vruchteloos had voorgedragen. Genoemd blad bevat ook de wet tot het opheffen van die van 18 Nov 1814, waarbij het werken op Zondagen en erkende kerkeljjkc feestdagen verboden wordt. De Zondagsviering is dus niet meer wettelijk geboden. Het tweede gedeelte van den nationalen feestdag is mede zeer goed afgeloopen. De illuminatie was luisterrijk. Het voetstuk der /'Julijzuil" was met gas en het kapiteel met electrische lampen verlicht, naar het stelsel van Lontin Mersanne. Ofschoon ter hoogte van 140 voet geplaatst, was dit licht zoo sterk, dat het de duizenden gasvlammen op het plein verblecken deed, waarom men reflecleurs had aangebragt, die het opwaarts en horizontaal afkaatsten. Eene van de fraaiste verlichtingen was die van het Louvre. In de tuinen der Tuilerién waren de bloembedden met ge kleurde lantarens afgezet en de fouleiuen in de Champs Elysées straalden in eene zee van gasvlammen, die van het Palais Royal in eleclrisch licht. De particuliere illurainatiën waren mede kwistig aangebragt. Op zes ver schillende punten werd vuurwerk afgestoken; muziekcorpsen in de klee- derdragt van 1793 voerden stukken uit, studenten hielden toespraken in de open lucht, waar asphaltplaveisel en minder gedrang hel mogelijk maakte werd gedanst enz. Op den Boulevard Sebastopol waren enkele groote win kels. die een orchest voor de deur hadden opgesteld, waarbij het volk danste. Gambetta, te half acht in een open rijtuig over het Plein der republiek naar dat der Bastille rijdende, werd luide toegejuicht. Ongelukkig viel er kort na 9 ure, terwijl hel vuurwerk in vollen gang was, een vrij hevige regen, doch een uur later was het weder droog en stroomden de stralen weder voller dan ooit. Donderdag avond is van wege het ministerie van oorlog eene voorstelling gegeven in de groote operaaangeboden aan 2000 officieren van alle rangen en corpsen. De president der republiek en eenige vreemde gezanten woon den de voorstelling bij. Toen de wapenschouwing Woensdag was afgeloopen, is maarschalk Canrobert, die in de loge van den president der republiek was gezeten, naar dezen gegaan om afscheid van hem te nemen, alsook naar de voor zitters van den senaat en de kamer. Aan Gambetta in het bijzonder heeft hij zijne tevredenheid betuigd over de plegligheid. en hij voegde er bij: "Het is een nieuw leger, ik wensch van harte dat het gelukkiger moge zijn dan het onze geweest is." Zie rerdet het Ilij voegsel)

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2