COURANT. LEIDSCHE N\ 100. MAANDAG 19 JULIJ. BINNENLANDSCHË BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagm uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.60, franco p. p. f 2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p.p. f 2.35. liet Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, kuiten de expediliekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenlifn is van 14 regels ƒ1.iedere regel meer 25 cents. 1*80. By deze Courant behoort een Byvoegsel. LEIDEN, 17 Julij. De minister van binnenlamlsche zaken, overwegende, dat, wegens het overlijden van mr. C. van llenkclom, de verkiezing van een lid van de tweede kamer der stalen-gencraal moet plaats hebben in het hooldkies- dislrict Amsterdamheeft bepaald, dat die verkiezing zal plaats hebben op Dingsdag 3 Augustus 1880, en dat, indien herstemming noodzakelijk is, die zal geschieden op Dingsdag 17 Augustus 1880. Gisteren avond tegen 9 ure kwamen de donderbnijen opzetten met eene drukkende warmte en van toen af was het weerlicht niet van den hemel tot 4 ure in den morgen. De nacht is voor vele een slapelooze ge weest. Want terwijl de bujjen zich boven den omtrek der stad ver deelden, hecrschte er noord- en oostwaarts aanhoudend zwaar weer. De 77-jarige looper II., die gisteren aan het Plantsoen in het water sprong, maar gered en naar bet ziekenhuis overgebragt werd, is gisteren namiddag aan de gevolgen overleden. Het getal der in hel Werkbuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 47 tot 72 volwassen personen en 6 tot 11 kinderen. Men schrijft ons: Nergens zijn in Mei de aardappelen van twee- tot viermaal toe algevroren, zooals gemeld wordt en om welke reden de knol len dan ook nu zoo groot zouden zjjn. Er is nog nooit scheever gevolg trekking gemaakt. Naarmate dus eene plant beroofd wordt van loof, naar die male zou zjj minder of meer, grooter of kleiner knollen voortbrengen. Welk een vnorregl dan als aardappelen eens tot viermaal toe afvriezen, hetgeen in allen geval nog nooit gehoord is. Maar de zaak is deze: dal overal, ook van eene zoo groote menigte akkers, waar geen aardappelen- struik door vorst werd aangetast, groote knollen en een goed beschot wor den gerooid, omdat met den regen in Junij ook het weer zeer groeizaam is gewordeu en de aardappelevenals alle andere gewasgroote behoelte had aan vocht. Groote aardappelen zijn anders doorgaans nooit geroemd ge worden als de smakelijkste. Het broeijige weer en de regenbuijen van den laatsten tijd hebben weder de ziekte in den aardappel dóen ontstaanzooals ieder jaar plaats heeft en overbekend is, Die ziekte behoeft geen zorg te baren, want er zjjn binnen- en buitenslands aardappelen genoeg. De prjjzen blijven nog vrij vast, niettegenstaande het Westland ook dit jaar hoege naamd geen zaken met Engeland doetom redenen reeds vroeger jaren meermalen door ons vermeld geworden. Het Westland, dat zijn vertrouwen in het artikel aardappel bij den vreemde heeft verbeurd, zal moeite hebben dat vertrouwen by den Engelschman te herwinnen By het examen voor apothekersbedienden te Utrecht zijn geslaagd: 12 Julymej, G. C, J. de Vogel, mej. C. Romein, de hh. Jan Osseman en 11. C. Smits; 13 Julij, de hh. A. Segers. J. M. M. van Belle; 15 Jnlij, de hh. J. J. Bols, S. Kerssens en D. B. Liedermooy. Volgens het Fad. heeft een groot aantal commiezen bij de posterijen zich tot den minister van waterstaat gerigt met verzoek om verbetering van hunne positie. Genoemd blad verneemt ookdat bij het depart, van justitie het plan bestaat tot het bouwen van eene cellulaire gevangenis te Scheveningen. Het gebouw zal waarschijnlijk geplaatst worden op gronden, grenzende aan de nieuwe straat, die bjj het Hotel Victoria op den Ouden Scheveningschen weg uitkomt. Op voorstel van het hoofdbestuur is den 6d'° Julij het volgend telegram door de alg. vergadering der »Ned. Vereeniging tot afschaffing van sterken drank" gezonden: "Aan Z. M. den koning. Hoog waarderende de belofte, in uwer majestcits jongste troonrede uitgesproken ten aanzien eener te verwachten wetsvoor- dragt tot beteugeling van het gebruik van sterken drank, betuigt de "Neder- landschc vereeniging tot afschaffing van sterken drank" in haar 45e open bare algemeene vergadering hoogsldenzelve baar innige blijdschapdat die belofte is vervuld. Zij brengt uwe majesteit deswege haren opregten dank, met den wenscb, dat liet gemeen overleg met de staten-generaal het ontwerp in dien zin volmake, dat de wet volk en vaderland ten zegen kttnne sirekken". In het verslag betreffende liet gesticht "Meereuberg" over 1879, uit- gebragt door den directeur, dr, C. J. van Persijn, komen eenige opmerkingen voor aangaande het ontstaan van krankzinnigheid door het misbruik van sterken drank, alsmede door overdreven godsdienstige begrippen, voor zoover dit is kunnen nagegaan worden bij de patiënten, die gedurende het afge- loopen jaar ter verpleging zijn opgenomen. Op een totaal van 104 mannen werd als oorzaak van krankzinnigheid 25-maal opgegeven misbruik van sterken drank en 2-maal overdreven godsdienstzinterwijl van de 79 vrouwen het misbruik van sterken drank 2-maal als zoodanig genoemd wordt. De vijf bepaalde dronkaards waren aan het einde des jaars ontslagenol zouden ontslagen worden. Of het verblyf in het gesticht hen genezen heeft van de zucht naar spiritus, wordt zeer betwijfeld. Het verblijf in het gesticht kan meestal te kort duren om die neiging uit te roeijen. Allen hadden de beste voornemens, doch of zij ze zullen volbrengen, is eene vraag, die meestal ontkennend moet beantwoord worden. De gevallen, waarin overdreven godsdienstige begrippen aanleiding gaven tot het oittsta,an van krankzinnig heid, of deze bevorderden, waren gering in aantal. Voor het studiejaar 1880/81 is aan de universiteit van Amsterdam benoemd tot rector-magnificus prof. dr. C. Pjjnacker Hordijk en tot secre taris van den senaat prof dr. J. Verdam. liet berigt, in vele bladen voorkomende, als zouden bjj den brand ten huize van den Dnitsehen geschiedschrijver Mommsen kostbare handschriften uit de Amsterdamsche bibliotheek zijn vernield, is onjuist; bij den bjbliothe- H caris dier inrigting is daarvan niets bekend. Het bestuur der industrieschool voor vrouwelijke jeugd te Amsterdam bad dezer dagen het genoegen door H, M de koningin, beschermvrouw der inrigting, welwillend een geschenk aanvaard te zien, op de school ontwor pen en vervaardigd, onder leidiug van de directrice mej Myné, en bestemd om ten gebruike te dienen, als de blijde verwachting vgn H. M verwezenlijkt zal zijn. Hel is namelijk een sluijer-kleedje van het fijnste witte neteldoek een meter lang en tachtig centimeter breed. Op het midden is het Neder- landsche wapen geborduurd, omgeven door guirlandes van rozen, afgewisseld met Oranjetakken. De verdere oppervlakte is met carreaux van Venetiaansch borduursel en filé guipure gedekt. Het effect van dit keurige werk wordt zeer verhoogd door de blaauw zijden voering, die zacht door alles heen- schemert, en de sierlijke leekening, aangenaam voor het oog, doet uitkomen. Hetgehee! is omzet met Brusselsche kant. Het bestuur heeft in een vleijend schrijven, namens II. M.de betuiging ontvangen van hare bijzondere inge nomenheid met dit geschenk en van waardering der gevoelens, die tot de aanbieding hebben geleid. De koningin van Zweden, die, naar het schijnt, ernstig ongesteld is. heeft doctor Metzger uit Amsterdam naar Stockholm ontboden. In den afgeloopeii nacht, ten één uur, trof de bliksem den schoor steen en vernielde eenigszins het dak van een perceel in de P. C. llooft- slraat te Amsterdam. De schoorsteen viel op straat ter plaatse waar eenige seconden vroeger eenige der bewoners van het bovenhuis passeerden. Te Wormerveer is gisteren nacht brand uitgebarsten in de groote sloomrijstpeilery "De lipje", van de firma YVessanen ep Laan. die zich aan vankelijk dreigend liet aanzieu. liet is ecJ)ter gelukt de magazijnen, onmid dellijk aan de fabriek grenzende en die vol goederen waren, te behouden, alsmede de machinekamer. Terwijl eergisteren boven Velp, tusscben 4 en 5 ure, zich eepe hevige stortbui, vergezeld van veel hagel, ontlastte, zoo zelfs, dat er oponthoud voor de tramwagens ontsjond en deze tot aan de loopplank door het wafer reden, viel er in de stad Arnhem slechts weinig regen en op en in dg nabijheid van hel spoorwegstation in het geheel niet. Men meldt uit Zwolle van den 16d<,°: Gisteren avond hield het stedelijk muziekcorps alhier, onder begunstiging van prachtig weder, eene gondej- vaart door de stadsgrachten. Duizenden menscben bewogen zich langs de wandelingen, om de schoonklinkende looneu op te vangen. Een legio schuitjes omgaven de ponton, die met vlaggen versierd en later goed van licht voorzien was. Bengaalscli vuur en klein vuurwerkop het water ont stoken, verhoogde dit volksgenot, dat van half 8 tol bjj 11 uur duurde. Te Almelo sloeg eergisteren de bliksem in drie fabrieken; t. w. van die der Twentsche stoomwaterfabriek is de schoorsteen gedeeltelijk verbrij zeld en de groote stoomketel stuk geslagende fabrieken der firma's Hof- kes C". en tl. B. Schollen leden geringe schade. De toren der R. K. kerk werd getroffen-, eenige pilaren en twee zware balken werden vernield. In

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1