COURANT. LDIDSCHE VRIJDAG 16 JULIJ. BINNKNL \NI»S(]IIK BERIGTEN. W'. 164. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. 2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p.p. f 2.35. liet Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, kuiten de expeditie!.oslen. Afzonderlijke nommcrs der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prjjs der Advertentie is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden bladz. 37—38 der Handelingen van den Gemeenteraad Ingekomen stukken). LEIDEN. 15 Julij. Commissarissen der gasfabriek hebben aan burg. en weth. mededeeling gedaan van hel rapport van den deskundige, belast met de controle der lichtsterkte en liet chemisch onderzoek van het lichtgas in de gasfabriek vervaardigd, waargenomen op 1100 meters afstand van de fabriek. Vol gens dal rapport was voor het lichtvermogen van het gas gevonden: in April, gemiddelde waarde 14.44, grootste waarde 15.06. kleinste waarde 13.79; in Mei gemidd. waarde 15.16, gr. waarde 16.22, kl. waarde 14.68, in Junjj gemidd. waarde 14.81, gr. waarde 17.81, kl. waarde 13.58. De eenheid is het licht dal men verkrijgt van een spermacetiekaars, die 120 Eng. grein per uur verbrandt, en waarvan er 6 in een Engelsch pond gaan. liet gas bevatte geen merkbare hoeveelheden zwavelwaterstof. In antwoord op de in de voorlaatste zitting van den gemeenteraad door den heer van Iterson gestelde vragen liehben commissarissen der gasfabriek aan burg. en weth. medegedeelddat sedert 18 Junijna aankomst van de noodige grondstoffen, de lichtsterkte van het gas is verhoogd; tot welken graad die verhooging is opgevoerd kon nog niet worden opgegeven, omdat de gelegenheid tot correcte waarneming aan de fabriek in de laatste maan- j den ontbrak. De waarnemingen hebben geregeld plaats op 1100 meter afstand van de (abriek en de resultaten daarvan worden in driemaande- lijksche rapporten aan den raad medegedeeld. De onderzoekingen zullen, na de verificatie der instrumenten, aan de fabriek trouw worden voortgezet. Door burg. en weth. wordt aan den raad voorgesteld artt. 10 en 11 van het reglement van orde voor de vergadering van hel collegie van burg. en weth. in dien zin Ie wijzigen, dat de onderscheidene takken van de huis houding der gemeente door den voorzitter onder de leden van het dageljjksch bestuur worden verdeeld. Volgens de bestaande redactie van die artikels moet de zorg voor de daarbij genoemde takken van beheer aan een der wet houders worden opgedragen en kan de voorzitter, wanneer lijj zulksnoodig mogt achten, zich zelf daarmede niet belasten Door burg. en weth. wordt aan den raad voorgesteld den heer O. F. Alsche, ingevolge zijn verzoekeervol ontslag te verleenen als lid van het bestuur van het ziekenhuis der rjjks-universiteit alhier, met dankbetuiging voor de in deze bewezen diensten en voor de betoonde bereidvaardigheid om voor waardelijk op zijn genomen besluit terug te komen. Bij burg. en weth. is berigl ingekomen van curatoren der rijks-universiteit, dat de commissie van bestuur over het ziekenhuis wordt opgeheven en de administratie opgedra gen aan den directeur en de directrice, bjjgeslaan door een boekhouder, onder toezigt van curatoren. Op het verzoek van J. van Schalkwjjk wordt door burg. en weth. voorge steld aan hem af te staan een stukje gemeentegrond in het Fokkenstraatje, tusschcn den Ouden Singel en de Lammermarkt, voor het bouwen van een wagenschuur. Eene nieuwe aflevering (n<>'. 21 en 22) van de "llaagsche Penkrassen", van den heer J. A. de Bergh, heeft het licht gezien. Met een woord van dank aan zijne lezers voor de groote belangstelling, welke zjjne Penkrassen mogteu ondervinden, vangt de schrijver deze derde serie aan. Het is vooral de tegenwoordige «pokinentingsrazernij", gelijk zjj genoemd wordt, waarte gen thans wordt te velde getrokken. De schrijver wijst er op, welk groot uadeel die »op groote schaal op touw gezette pokinenting" aan den Haag en Scheveningen berokkend heeft. Schcvcningen toch is bijna zonder vreem delingen. liet Haagsche gemeentebestuur had dit kunnen voorkomen door advertenties in vreemde couranten te laten plaatsen en daarbij het bestaan cener pokken-epidemie tegen te spreken. Ilij zelf zal thans het zjjne doen om aan dat verzuim te gemoet te komendoor een exemplaar van dit blaadje (dat door eene spotprent op de vaccinatie-manie wordt opgeluisterd) naar eenige voorname Amerikaansche, Engelsche, Fransche, Duitsche en Russische bladen te zenden. In Augustus zal. volgens belofte van den schrijver, weder eene plaat bij de Penkrassen geleverd worden, die tot opschrift zal hebben: «Ook slagt- offers van de pokken-epidemie." Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee: In de afgeloopen week werd de kantvisscherjj nog door 3 schuiten uitgeoefend, welke, meestal door windstille verhinderd, slechts ƒ40 a /60 besomden In deze week zjjn we der 10 schuiten op de haringvisscherij uitgegaan en de volgende weck zul len ook de laatste vertrekken. De verschvisscherij werd dit jaar door 60 schuilen uitgeoefend, die te zamen besomden ƒ84793, gemiddeld per schuit 1413de hoogste besomde 1945.27, de minste ƒ744.50. Met het vorige jaar vergeleken, bedroeg de opbrengst minder 20590.98. - De Staatscourant bevat een uittreksel van de verslagen omtrent de werkzaamheden der commission van toezigt op den doortogt en het vervoer van landverhuizers over 1879. In dat jaar ziju bij het bureau der commissie te Rotterdam ingeschreven 4603 landverhuizers, zynde 1822 meer dan in het daaraan voorafgaande jaar. Het is der commissie aangenaam te kun nen constateren, dat hare verwachting, betreffende de uitbreiding der land verhuizing over deze haven, zich heeft verwezenlijkt. Opmerkelijk is bet feit, dat sedert September een deel der emigranten uil Engeland van daar per Harwich-boot herwaarts komt, om over onze haven door de directe stoomvaartlijn naar Amerika te worden vervoerd. Er zyn toch in het laatste quartaal van 1879, op die wijze, 369 Engelschen over ouze haven naar Amerika vertrokken en het bljjktdat dit hoe langer hoe meer toe neemt. De commissie weet geene andere uitlegging voor dit feit te vinden, dan dat de behandeling der emigranten op de stoomschepen der Neder- landsch-Amerikaansche stoomvaartmaatschappij eene betere reputatie heeft dan die op de vreemde booten. Van de 4603 landverhuizers waren 1048 Nederlanders en 3555 vreemdelingen. Zjj vertrokken naar Noord-Amerika 4468, naar Australië 83, naar Brazilië 25, naar de Kaap de Goede Hoop 27. Gedurende het jaar 1879 zijn uit de haven van llarlingen naar Amerika via Liverpool vertrokken, per stoomschepen naar Huil varende, 61 land verhuizers. waarvan 13 met gezin en 11 zoogenaamde alleenloopende per sonen. Slechts 4 Duitschers bevonden zich als vreemdelingen onder dit getal, terwyl de resterenden afkomstig waren uit FrieslandGroningen en Drenthe. Bij kon. besluit van 12 July jl is bepaald dat eene der rjjks- hoogere burgerscholen met driejarigen cursus te Venlo zal gevestigd zijn eu lot di recteur en lecraar aan die school benoemd de heer J. Stcyns, thans leeraar aan de rjjks- hoogere burgerschool te Tilburg. In aansluiting van de dezer dagen vermelde benoemingen van ver schillende onzer landgenooten in de Leopoldsorde van België, wordt thans nog uit Brussel berigt dat Z. M. de koning der Belgen hel grootkruis der voornoemde orde geschonken heelt aan Z. Exc. den minister van financiën mr. S. Vissering en het ridderkruis aan den heer F. van Stralenkanselier by het Nederlansch gezantschap te Brussel. Eenige heeren uit den intiemen omgang met fremcr, Zondag in den Haag te zamen gekomenhebben besloten eene algemcene oproeping te doen van Cremers vriendenopdat door deze eene commissie zou worden gevormd met het doel, eene hulde te brengen aan de nagedachtenis van dieu beminden landgenoot. Te Groningen is by gelegenheid van de jaarvergadering der Nederl. maatschappij ter bevordering van nijverheid, gisteren ook het nijverheids- congres geopend. Tot voorzitter werd benoemd de heer Smit van Gelder, tot secretaris de heer A. J. van Eyndhovcn. Het congres splitste zich in drie afdeelingen, welke ieder afzonderlijk vergaderden. Tot presidenten en secretarissen dier afdeelingen werden benoemd: van de 1"' afdeeling: landbouw, de heeren Schobcr en de Fremery, van de 2de afdeeling: fabrieks- en handwerksnijverheid. de heeren Smit van Gelder en van Eyndhoven, van de 3d* afdeeling: koophandel, zeevaart, visscherjjenvolkshuishoudkunde en statistiek, de heeren Conrad en Pylerse. Des namiddags ten 3 ure is de harddraverij met paard en chais aan gevangen, waaraan 17 paarden deelnamen. De uitslag was als volgt. De heer C. Paarlberg te Zijpe heeft met zjjn paard Suzanne den prijs van ƒ400 behaald, de heer II. van Haren van Amsterdam met zjjn paard Wil helm de premie van 200. Des avonds om 8 uur werd een volksconcert op de Markt gegeven. Het stoomschip Conrad, van Batavia naar Amsterdam, is op 14 Julij van Port-Saïd vertrokken. Als soldaat heeft zich tc Batavia aangemeld en is ingelijfd zekere graaf Taubenheim. kommandettr van de orde van de Eikenkroon en ridder van vele andere orden.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1