COURANT. LE1D8CHE DONDERDAG 15 JULIJ. mo. 163. 1S80. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. 2. met hel Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p.p. f 2.35. liet Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expeditie!oston. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertent iën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. STADS-BERICHTEN. De BURGEMEESTER van LEIDEN brengt ter algemeene kennis dat, ter vervulling van beslaande vacatures in de vaste Comtnissiëndoor den Ge meenteraad uit zijn midden zijn benoemd de volgende leden, als: 1°. voor de Commissie ran Financiën, ter vervanging van den heer 11. G. HARTEVELT, thans Wethouder, de heer G. WIL11ELMY DAMSTÉ en lot Voorzitter dier Commissie de lieer M'. P. A. VAN DER L1TH, zoodat die Commissie thans is samengesteld als volgt: M'. P. A. VAN DER LITH. Voorzitter, H. C. JUTA, G WTLHELMY DAMSTE; 2#. voor de Commissieheiast met het ontwerpen van en herzien der Plaatselijke Perordeningen betreffende de huishouding der gemeente, in de plaats van den heer Mr. L. D. SURINGAR, overleden, de heer M'. S. LE POOLE, zoodat die Commissie thans beslaat uit de volgende leden: M'. J. E. G0UDSM1T, Voorzitter, Mr. C. COCK. M'. S. LE POOLE. En wordt deze door plaatsing in dc Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 14 Juli 1880. DE KANTER. BIN N EN LA N DStï IJ E BKIUGTEN. LEIDEN, 14 Juli], Te Groningen werd gisteren de jaarlijksche algemeene vergadering der Nederl. maatschappij tol bevordering van nijverheid geopend door den voor zitter van het bestuur, den heer mr. A. J. Enschedé, die in zijne rede mededeelde dat dc maatschappij vrij wat leden heeft gewonnenvooral te Groningenwaar sinds 1878 omstreeks 200 niettwc leden zijn aangewonnen. Spreker deelde verder mede dat, door de zorgen van mr. W. 11. K. baron van Dedem, een departement te Hoorn is tot stand gekomen met 30 leden, en door die van de heeren mr. H. J. Schober en mr. J. W. Krudop een departement te Nijkerk. Het geheele getal leden der maatschappij bedraagt thans 2296, een cijfer dat in deze eeuw nog niet bereikt is. Bij de oprig- ling in 1778 was het getal leden 3056. Van de donateurs en leden verloor de maatschappij velen door den dood, o. a. den heer Martin Cosier, aan wiens bemoeijingen voor de Nederlandsche nijverheid in de Fransche hoofd stad de voorzitter een warme hulde bragl. De financiële toestand der maat schappij, die groote zuinigheid noodzakelijk maakt, vordert bovendien ver hooging van contributie. In 1778 bedroeg die een ducaaten nu is het nog zoo. Het hoofdbestuur ontvangt daarvan 3.25, en geeft 2 aan waarde van het tijdschrift terug. Verhooging der contributie, of eenige andere maatregel was noodig om de kas te stijven. Al was de toestand niet onrustbarend, er diende met kracht op te worden gewezen, oj>dat de vergadering geene besluiten neme, waarvan de uitvoering geldelijke moeijc- lijkheden kan veroorzaken. Voor de prijsvraag van eene landhuishoudkundige beschrijving is met de tweede gouden medaille en honderd gulden bekroond de heer E. Allershof, te Ureterp. In den namiddag van den dag werden de beide tentoonstellingen geopend. De minister van oorlog beeft, daartoe door den koning gemagtigd, j thans ingetrokken het ontwerp van wet tot herziening der wet van 29 Mei 1877, houdende wijziging der wet tot regeling van de militaire pensioenen j hij de landmagt. Het stoomschip Conrad, van Batavia naar Amsterdam, is op 13 Julij van Suez vertrokken. De Torrington, op weg naar Rotterdam, is op 11 Julij van Port-Said vertrokken. De graven der Gorkumsche martelaren bij Briclle zijn de vorige week door 737 pelgrims uit Utrecht, 430 van 's Hage en 370 uit Gouda bezocht. Voor eenige dagen, meldt de D. Cour., is door de politie de Dordrecht proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der wet op den kinderarbeid. Het feit schijnt bijna ongelooflijk, maar het is haar alstoen gebleken, dat een jongentje van 11 jaren gebruikt werd om des avonds op een triangel te spelen in een bordeel. Te Amsterdam is een 3-jarig knaapje in het gasthuis gebragt, in he vige mate vergiftigd door "atropine". Het kind schijnt van dit geneesmid del, bestemd voor de oogen van een ouderen broeder, gesnoept Ie hebben. Kort nadat het kind in het gasthuis opgenomen was, is het overleden. Heden morgen is aldaar aan het eind van de Kleine Kattenburgersiraat een moord gepleegd. Een man heelt zijne vrouw, die bjj hem onder ver denking lag van onbehoorlijke gemeenschap met een marinier, byna het hoofd afgesneden. Betreflende den diefstal, bij den heer van den Brink te Velp gepleegd, verneemt men dat wordt vermist: een gouden dames-horlogie met gouden ketting en ornamentje; een gouden horlogieketting met medaillon, waarin 6 photographiëneen gouden medaillon met haar, waarop gegraveerd M. een idem met blaauw geëmailleerdeen idem horlogiesleutel van bijzondcrcn vorm; een paar oorringen met paarlen; een gouden bracelet, geëmailleerd met paarlen; een dito met Turksche muntstukjes; een dito met medaillon, waarop bruine steen met paarlen; een juweelen ring met drie sleenen; een dito met een steen; een gouden ring met zwart steentje, waarop een beeldje (Hercules); een dito granaat met paarlen;, een dito slangetje met robijnen; een dito, waarin twee kinderhandjes; eenige gouden ringen en ringetjes; een klein gouden voorwerpje, voorstellende een vischje met stalen haakje in den bek; een zilverling, zijnde oud Israëlitische munt; eene ver zameling Fransche muntstukken, waaronder 6 vijflrancslukken van verschil lende stempels, beginnende met Lodewijk XV, en ruim 200 aan batik- billetlen en goud- en zilvergeld. Volgens de Zutph. C. heeft de ontsnapping van een gevangene uit het huis van arrest aldaar zich volgenderwijze toegedragen. Toen dc cipier de cel opende, werd hij door den gevangene aaugegiepen en een eind de cel ingeduwdwaarop de laatste de sleutels, die in de deur slakendaaruit nam en den cipier in zijne plaats opsloot. Hij, verwijderde zich vervolgens door het gebouw der regtbank. Toen hij in de gehoorzaal kwam, lueft hij de deur, die toegang lot den gang verleent, gesloten vindende en be merkende dat zich onder de sleutelsdie hij had mcêgenomengeen be vond, die daarop paste, eenvoudig het paneel doorgetrapt en zich daarna door de hoofddeur, uitkomende op de Lange Hofstraat, na die eerst weer gesloten te hebben, uit dc voeten gemaakt. Het geluk diende den vlugte ling bijzonder, daar een gernimen tijd verliep eer de cipier uit zijne gevan genis verlost was en er toen eerst maatregelen tot vervolging van den voortvluglige konden worden genomen. De cipier had welligt nog veel langer de plaats van den gevangene kunnen innemen, indien niet zijne vrouw, die niet begreep waarom haar man zoolang uitbleef,, hem in de ge vangenis was gaan zoeken. Een vrij hevig rumoer in de bedoelde cel wees haar alras de plaats waar haar man zich bevond. Zij haastte zich lueu natuurlijk om maatregelen tot zijne bevrijding te nemen. De gevangene, die zoo brutaal op klaarlichten dag wist te ontsnappen, was een Duitscher. vvien pas voor veertien dagen voorloopig vrjj logies op kosten van den slaat in het huis van arrest was bezorgd. De pogingen om hem te achterhalen zjjn niet gelukt. Te Vries werd Zondag II. op last van den burgemeester een rondzwer vend persoon wegens dronkenschap aangehouden. Men vond bij hem ƒ0.25 aan geld en eene halve flesch jenever. Spoedig kwam het gerucht dat hij, met brood ventende voor de weduwe Siccama uit Groningen, kar en geld had zoek gemaakt. Na zijne inhechtenisneming kwam h(j gedeeltelijk lot bekentenis, en is toen gevankelijk naar Assen gebragt. Door de commissie, belast met het onderzoek der geloofsbrieven van dr. II. J. A. M. Schaepman, bestaande uit de heeren Mees, Schagen van Leeuwen en Heydenrijck, is haar verslag reeds rondgedeeld. Uit dat rap port blijktdat de heer Schaepman o. a. heeft overgelegd de volgende ver klaring, gedagteekend 8 Julij 1880: »l)e ondvrgeleekende verklaart, in voldoening aan art. 111 der kieswet, na zijn op 5 dezer verkregen ontslag uit zijne I etrekking als professor van het aartsbisschoppelijk seminarie, hoofdafdeeling Bijscnburg, en uit de geestelijke bediening, geene openbare betrekkingen te bekleeden". De commissie heeft zich de vraag gesteld of na deze verklaring van den heer Schaeputan, dat hij uit de geestelijke be diening ontslag heeft verkregen, art. 91 der Grondwet, volgens hetwelk geestelijken en bedienaren van de godsdienst uiet iegelijk leden van de staten-generaal kunnen zijn. nog bezwaar tegen zgue toelating oplevert. Zij stelde zich die vraag, omdat hel onbetwistbaar is, dal volgcus de leer der r. k. kerk een geestelijke, ook al is hij uit zijne bediening ontslagen, toch

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1