COURANT. LEIR8CHE M". 158. VRIJDAG 9 JULIJ. ST A n.S-RER ICHTEN. BINNEN LANDSCIIE BEBIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars I 1.50, franco p. p. f2. met liet Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p.p. 2.35. Hel Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, huilen de expeditiekoslcn. Afzonderlijke nummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cenls. De BURGEMEESTER. Hoofd van liel Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld de op den 5'1'0 Juli invorbaar verklaarde kohieren van het patent recht voor de wijken I. II. Ill en V, over hel dienstjaar 1880/1; zijnde een ieder verplicht is zijnen aanslag op den hij de wet bepaalden voet te voldoen. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 8 Juli 1880. DE KANTER. LEIDEN. 8 JuliJ. Aan de hoogerc burgerschool alhier hadden gedurende de eerste helft dezer week de overgangs-exautens plaats. De uitslag daarvan was als volgt: Van de 1' tol de 2e kl. bevorderd 23 leerlingen, t. w.: J. W. Lem, J. II. Kern. II. J. v. d. Berg, M. de Haas, L. Sillevis, E. T. Witte, N. C. Mulder, j F. Hollaar, J. C. Japikse, D. van der Horst. .1. C. Logger. C. Rappard .1. W. Meerburg, J. A, N. GraaflandD. J. den Beer Poortugael, 11. J. Ttl- leina, II. O. Kloppenburg. H. M. Sasse, E. C. van der Keilen, J. van Wee- ren, II. 1>. J. Broos. Voor enkele vakken: P. J. Ilasselbach en J. II. van Wijk. Voorwaardelijk bevorderd wegeus onvoldoende vorderingen in één of uieer vakken: L. Oostveen, I'. de Graaf, D. J. B. Boetering, II. W. Blok, L. I'. Jongejans, II. W. Blote. J. J. M. Bakx. Niet bevorderd 11 leerlingen. Van de 2« tot de 3" kl. bevorderd: J. F. Quant, P. de Carpentier Wilder- vanck, A. Jonker, S. J. Feenslra, H. R. Mac Gillavry, P. C. de Quant, S. C. P. van MusschenbroekL. F. DriessenJ. H. Faber, P. C. Swemer, j W. L. Kraal, II. W. J. W. Idzerda, H. M. Enthoven, J. de Vogel, C. W. R. 1 Kleinpenning, N. C. C. Hoogvliet, R. F. K. Wilhelmy Damsté, H. Visser, J. A. van Grasstek, T. P. Viruly. Voorwaardelijk: F. W. J. II. Tengber- gen, S. Piek, 0. G. d'Aumerie, W. H. G. Harioft, G. Bar, G. H. van Dissel, O. W. van Reemst, P. M. A. Huurman, J. K. II. llurrelbrinck, E. L. J. Kindt. Voor enkele vakkenJ. L. van den Berg. Van de 3e tol de 4' kl. bevorderd: P. Tillema. W. Driessen, D. P. van Nouhuis, T. K. L. Slttyterman, P. de Jong, J. Visser, F. L. G. d'Aumerie, W. de Jong, A. D. v. d. Harst, E C. A. Feenslra, J. Boumeester, M. C. Vijzelaar, P. L. v. d. Harst en S. van Dissel. Voor enkele vakken; C. C. Nederbargh. - - Voorwaardelijk: 11. de Vogel, S. II. Taconis cn J. L. Boekwijt. Voor enkele vakken: A. II. Dros en K. Veilbrief. Niet be vorderd 7 leerlingen. Van de 4' tot de 5e kl. bevorderd: H. Rappard, J. C. Meyboom en J. A. L. Kleyn. Voorwaardelijk: J. van Aalst, C. J. Neeb, J. W. Meerburg, 11. E. Schouten en H. J. Meerburg. Niet bevorderd 3 leerlingen. Het stofleljjk overschot van den II. Zondagna een langdurig ziekbed overleden heer F. Stokhttyzen werd heden, in bijzijn van cene aanzienlijke schare bloedverwanten, vrienden en belangstellenden, op de begraafplaats aan de Groenesteeg ter aarde besteld. Onder de aanwezigen merkte men op eene commissie uit het dagelijksch bestuur der gemeente met den secre taris, verscheidene leden van den gemeenteraad, de kerkeraad van de ge meente der Doopsgezinden, de commissiën voor de bewaarscholen, volks, bijeenkomsten, tuinbouw, hulpbank enz., die den geachten overledene een laatst vaarwel kwamen brengen. De wethouder de Fremery was de tolk van aller gevoelens, toen hij, op de hem eigene eenvoudige hartelijke wijze, schelste hoe de algemeen be treurde doode, hoezeer nog slechts kort in de vereerende betrekking, waartoe hjj door het vertrouwen zijner medeburgers geroepen was, werk zaam zich al spoedig bij zijne mede-raadsleden had doen kennen als iemand, die zijne taak ernstig opvatte en van wien men, ware hij gespaard gebleven, veel had mogen verwachten. Langer tjjd was het hem gegund geweest in de commissie voor de bewaarscholen werkzaam te zijn. Wat hij daarin was geweest, konden niet alleen zij best beoordeelen, die met hem in die commissie zitting hadden gehad, maar ook zijn bezoek aan de scholen werd zoo door de onderwijzeressen als leerlingen altijd als die van een kindervriend begroet. Als liefhebbend echtgenoot en zorgend vader, werd in zijn bedroefd gezin zijn verlies zeker wel hel diepst gevoeld. Maar de bewijzen van achting en genegenheid, die men zoo algemeen den over ledene toedroeg, en waarvau zoo velen hier door hunne tegenwoordigheid blijk gaven, wenschte hij, dat zijne weduwe en kinderen tot troost mogten zjjn. De liefde van den Algoede, zoo besloot hij, eindigt niet bij hel graf! De schoonzoon van den overledene, de heer P. J. de Wilde, dankte, ook namens zjjne schoonmoeder, broeders en zusters voor de belangstellende deelneming, ook nu weder door de tegenwoordigheid van zoo velen ge toond. Zoo er te midden der treurigheid, waarin het bedroefde gezin was gedompeld, één lichtstraal was, het was zeker die, welke nu het graf van den waardigen ontslapene bescheen, door de belangstelling van hen, die in I zoo grooten getale om deze groeve stonden geschaard en daardoor als een 1 straalkrans vlochten om het hoofd van den dierbaren echtgenoot en vader, liet was een balsem in de wonde, die geslagen was, die zij op hoogen prijs stelden en de herinnering waaraan zeer zeker het leed verzachten zou. Na het strooijen van eenige handvollen frissche bloemen op de lijkkist, verliet menblijkbaar geroerdden doodenakker. 's Rijks Museum van Natuurlijke Historie alhier ontving onlangs als geschenk van den heer J. A Kruyl, consul der Nederlanden te Djeddah j (Arabië) cene fraaije verzameling naluraliën door ZEdG. in de Roode Zee bijeengebragt. Daaronder bevinden zich verschillende visschen, een 30-tal verschillende soorten van scbaaldieren, waarvan verscheidene nog niet op het museum aanwezig waren, voorts eene belangrijke verzameling weekdie ren op spiritus, benevens enkele zeer fraaije steenkoralen. Aan dal geschenk werd door den heer Krnyt de toezegging gevoegd, dat hij zoude voortgaan met voor ons museum te blijven verzameleneene toezegging die vooral j daarom verdient op prijs gesteld te wordenomdat de fauna der Roode Zee nog zeer gebrekkig in het museum is vertegenwoordigd. Heden namiddag zijn door de politie naar de gevangenis te 's Graven- hage overgebragt de personen, genaamd J. v. T. en 11. L., die zich in deze gemeente aan bedelarij, in vereeniging gepleegd, hadden schuldig gemaakt. Reeds meermalen hebben wij over de bibliotheek van hel Waalsche kerkgenootschap in Nederland, cene verzameling, welke aan den Waalschen kerkeraad alhier toevertrouwd en door dezen onder het beheer eener com missie gesteld is, meer of minder uitvoerig gesproken. Wij vonden daartoe aanleiding in het verschijnen van een catalogus of supplement-catalogus, dal om de vijf jaren plaats heelt. Zulk een tijdstip is thans w eder aange broken. Dezer dagen toch zag hij Gebroeders van der Hoek een nieuw i supplement hel licht, dat getiteld is: «Catalogue de la Bihliothèque Wal- lonnedéposée a Leide. Publié par ordre de la Réunion des Eglises Wallon- nes des Pays-Bas. Supplément 1875—1880. Rédigé par Ie Dr. W. N. dit Rieu".. Waren de eerste catalogus, d. i. die van 1855, de drie daarop ge volgde supplementen en de nieuwe catalogus van 1875 door de zorg van wjjlen dr. J. T Bergman in het licht gekomen, het nu verschenen supple ment van den nieuwen catalogus is, gelijk de titel aanwijst, bewerkt door dr. du Rieu, lid van bovengenoemde commissie en Bergman's opvolger als secretaris en bibliothecaris, die zijne moeitevolle taak, zooals te verwachten was, loffelijk heeft volbragt. Men mag zich dan ook gelukkig achten, dat men de door hel overlijden van dr. Bergman opengevallen plaats terstond zoo uitnemend weder heeft vervuld gezien. Omtrent de aanwinsten der bibliotheek in de laatste vijf jaren zullen wij hier in gcene bijzonderheden treden. Alleen zijmet verwijzing van belangstellenden naar het supple ment zelf, vermeld dat zij èn in uitgebreidheid èn in belangrijkheid zeer toegenomen en behalve door aankoopen ook weder door geschenken verrijkt is, alsmede dat de verzameling van kerkelijke zegels en die van portretten, gene grootendeels door giften van den Waalschen kerkeraad van Haarlem, deze vooral door de vrijgevigheid van den heer A. J. Enschedé, aanmerke lijk zijn vergroot. In het lezenswaardige voorberigt vinden wjj medege deeld, dat men besloten heeft de kamer van Jan Michielshol, tot dus verre door regenten welwillend beschikbaar gesteld eerlang te verlatendat de drukwerken naar geschiktere lokalenin hel naast Jan Pesijnshof gelegen gebouw aan de Kloksteeg, zullen worden overgebragt en dat de regenten kamer van Pesijn het eigenlijke archief tot verblijfplaats zal strekken. De commissie, daor Z M. den koning belast met het houden eener inspectie over de kon. militaire akademie te Breda, heeft daaromtrent ver slag uitgebragtaan het slot waarvan zij met genoegen constateertdat de algemccnc indruk, door de gehouden inspectie op haar te weeg gebragt, bepaald gunstig genoemd kauworden. De goede kameraadschappelijke geest,

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1