was een poppenkast opgesteld en werden verschillende spelen uitgevoerd, zooals mastklimmen, koekkappen enz., terwijl de kinderen ruimschoots werden onthaald. Na uildeeling der prijzen en het houden eener tombola gingen zij hoogst voldaan naar huis. Op hetzelfde terrein worden Zaturdag de kinderen der bewaarschool onthaald. Zondag morgen was er bij de bediening van het avondmaal in de Homkerk te Utrecht in den armenzak eene waarlijk vorstelijke gave, de som van 800 voor de volgende doeleinden: ƒ300 voor de armen, ƒ200 voor de diaconiescholen, 200 voor de weezen en ƒ100 voor de blinden. Zaturdag avond woedde over Groede en omstreek een hevig onweder. Spoedig bleek het, dat de schuur van J. Kotvis, landbouwer onder de ge meente Znidzande, door den bliksem getroffen was. Al het vee, paarden, koeijen, enz., waren op het oogenblik, toen de brand ontstond, in het ge- houw aanwezig, doch hel gelukte al het vee te redden, behalve een kalf, dal in de vlammen is omgekomen. De kastelein J. L., te Eersel, die door een bij hem inwonend persoon door een pistoolschot is getroffen, is aan de bekomen wonden overleden. 'sGRAVENlIAGE, 6 Julij. Z. M. heeft den heer mr. E. H. s' Jacob, president-commissaris der Ne- drrlandsch-lndische spoorwegmaatschappij, benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. Tot burgemeester der gemeente Culenborg is benoemd jhr. mr. L. Schorer. met toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Axel. De heer Oscar Hatfield is erkend en toegelaten als consul der Vereenigde Staten van Noord-Amerika te Datavia. -- De luitt. ter zee 1« kl. jhr. II. II. Hora Siccama, W. A. Kok en 11. Vrcedenberg, en de officier van administratie 3' kl. J. P. van Goethem zijti. ter zake van in en door de dienst ontstane ligcliaamsgebreken, op pensioen gestelJ; voorts zijn bevorderd lot luit. ter zee 1' kl.. de luitt. ter zee 2'kl. It C. van der Meulen, L. Haremaker en E. Kempe, en tot officier van administratie 3' kl., de scheepsklerk M. C. de Jong. De luit. ter zee 1* kl. J. 11. de Bruynuit O. I. teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De minister van waterstaat enz. zal Donderdag aanst. geen gehoor verlecnen. De motie, gisteren bij de behandeling der Noorderkanalen-wel in de tweede kamer door den heer van Houten voorgesteld, luidt aldus: «de legering uit te noodigen om aan de kamer mededeeling te doen van de uitgaven, welke vermoedelijk noodig zullen zijn om de in het aanhangige wets-ontwerp behandelde kanalen een voldoenden waterstand voor de be hoeften der gewone scheepvaart te verzekeren, en van de wijze waarop in die uitgaven zal worden voorzien; en inmiddels de behandeling van het wets-ontwerp te schorsen." In de zitting der kamer van heden zijn de beraadslagingen voortgezet en is de bovenstaande motie verworpen met 49 tegen 13 stemmen. Evenzoo is verworpen, met 39 legen 26 stemmen, een amendement van den lieer van Houtenom de subsidiën niet uit te keeren voordat concessionarissen zich verbonden hebben de werken te onderhouden. Het geheele ontwerp, betref fende de kanaalverbindingen in Drenthe, Overijssel en Groningen, is daarop aangenomen met 47 tegen tegen 18 stemmen, dat betredende de verbetering van den biuncnlandschen waterstaat in Friesland met 49 tegen 15 stemmen, en dat, betreffende het kanaal Koevorden Nieuw Amsterdam met 49 tegen 14 stemmen. Na afloop der aanhangige ontwerpen zijn aan de orde gesteld de ontwer pen betriflende de militaire pensioenen der landmagt, de regeling der ge neeskundige dienst der landmagt, en het crediet voor de uitvoering der onderwijswet. De zitting van de provinciale stalen van Zuidholland werd heden mor gen ten 11 ure door den voorzitter in naam des kouiugs geopend. Hij benoemde drie commission tot het onderzoek van de geloofsbrieven der ge kozen of herkozen leden Die commission bestonden uit de heeren: 1". du Rieti. Ilarendrechtvan Charlois en Polak Daniels; 2". Godon, van Hou- weuiuge. en Mulk Leis, en 3°. Vogelsang, Sinits, van Nieuwerkerk en Scheurleer. Deze commission bragleii na eenigen tijd rapport uil en adviseer den tot toelating van al de bedoelde heeren voor zoover zpj aanw ezig waren. Dienovereenkomstig werd besloten en die leden namen zitting, nadat zij de gevorderde eedeii hadden afgelegd. De voorzitter wenschte hun met de aan- va.trding van hunne betrekking geluk en beval hun de behartiging van de belingcu der provincie aan. De voorzitter bragt daarop ter tafel al de ingekomen stukken en voor- sullen van gedep. staten. Overeenkomstig de kieswet wordt de verkiezing van leden Jder eerste kamer van de staten generaal bepaald op Dingsdag 13 dezer. Ingevolge het voorstel van den voorzitter werd besloten morgen over te gaan tot verkiezing van vijf leden van hel eollegie van gedep. staten die wegens periodieke aftreding of wegens aftreding als leden der provin ciale stalen aan eene herkiezing moeten worden onderworpen, alsmede tot benoeming van een buitengewoon lid van gedep. staten. Intusschen is er van jh'. mr. 11. A. Steengracht van Duivenvoorde een brief ingekomen waarin hij verzoektom bij liet doen eener keuze van leden van gedep. staten niet weder in aanmerking te konten. Ook zal morgen worden overgegaan tot de zamenstelling der afdeelingen. De voorzitter is voornemens alsdan ook de zamenstelling d<r commission voor te stellen, in wier handen gesteld zullen worden de verschillende voor stellen van gedep. staten. Slechts eene commissie werd benoemd tot hel onderzoek der rekening wegens de enkel provinciale gil huishoudelijke in komsten en uitgaven over 1878. Onder de nieuwe stukken die ingekomen zijn. belmoren adressen uit Voornc en Gouda, tot afkoop van de rijks-lollen, welke adressen gerenvoyeerd zijn aan gedep. staten, om daarover in eene volgende vergadering prae-advies ut; te brengen. Dit is evenzeer het geval met een adres van den heer van Kerkwijk, die wijziging verzoekt van het reglement op de wegen en voet paden in deze provincie. Na afloop van de mededeeling der ingekomen stukken, zegt de heer Buys, dat het zijn voornemen was met den heer Vlielander Hein een voorstel te doen tot wijziging van de instructie voor ged. staten. Het strekt, om de behandeling van geschillen van bestuur of van andere geschillendie aan ged. staten ter beslissing zijn opgedragenop zoodanige wijze te doen plaats vinden als bij de wet op den raad van state in hoogste instantie is vastge steld: derhalve oproeping van belanghebbenden, behandeling in het openbaar, bevoegdheid van belanghebbenden of hunne gemagtigden, om het woord te voeren enz. Daar de heer Vlielander Hein afwezig is en de gevorderde eeden nog niet heeft afgelegdzoo meent de heer Buys het voorstel alleen te moeten doen. Dat voorstel wordt voldoende ondersteund en zal dus een onderwerp van behandeling bij de vergadering uitmaken. De voorzitter zegt, dat gedep. staten hot gedane voorstel zullen onder zoeken en later daaromtrent hun gevoelen zullen mededeelen. Daarna is de vergadering gescheiden tot morgen ten 11 ure. BUITl-;.\ LAAUSCIIli BlilWUTK ENGELAND. LONDEN. 5 Julij. De Siamesche gezant heeft op Windsor zijne geloofsbrieven aan de konin gin overhandigd en bij die gelegenheid aan II. M. de insignieii der orde van den Witten Olifant ter hand gesteld. II. M. schonk den gezant het kom- mandeurskruis der St. Michael- en St. George-orde. De correspondent van de Daily iXews, Hilary Skinner, heeft de op- dragl van zjjn blad gekregen om den toestand te onderzoeken van de Alba nezen, die er tegen protesteren, dat men hen bij Montenegro wil inlijven, en een gelijk onderzoek in te stellen in die Grieksclie plaatsen op Turksch grondgebied, wier bevolking thans waarschijnlijk onder Grieksche heer schappij zal komen. Sir Layard, de gewezen Engelsche gezant te Konstaniinopelhad eene fraaije verzameling schilderijen en andere kunstvoorwerpen bijeengebragt welke hij in een paleis te Venetië bewaarde. Toen bij onlangs op zijne te rugreis uit Turkije die stad aandeed, is hij tot de treurige ontdekking ge komen. dal de trouwe dienaar, aan wien hij de zorg voor zijne kunstschat ten had toevertrouwd, zich uit de voelen gemaakt en al wat eenigzins van waarde was medegenomen heeft. De regering van Nicaragua heeft aan de Lesseps' mededinger, namelijk aan eene Amerikaansche maatschappijconcessie verleend voor 99 jaar tot het doorgraven der landengte van Panama. Nicaragua verklaarde dit kanaal en de havens aan beide uiteinden neutraal, liet kanaal zal open zijn voor schepen van alle natiën en aan geen belasting worden onderworpen. De maatschappij heeft (evens concessie verkregen voor den aanleg van een spoorweg langs de oevers. FRANHKIJK. Het votum van den senaat ten opzigte der amnestie wet wordt in de dagbladen druk besproken. Volgens de XlXe Siècle blijft aan de kamer niets anders over dan zich te vereenigen met de geamendeerde wet, en aan de regering niets anders dan haar op de mildst mogeljjke wijze toe te pas sen. Ook het Journ. des Débats. die het votum van den senaat betreurt, raadt der kamer van afgevaardigden, de wet aan te nemen, zooals zij ge amendeerd is. In zake hel beroep van de Jezuïteu op den regter tegen de schending van domicilie, had de administrative magi één algemeen formulier van incompetent-verklaring voor alle regtbanken gereed gemaakt. Te Nancy heeft de regter reeds uitgemaakt, dat de handelingen van de regering, ge grond op de oude welteu en de bekende besluiten, van zuiver administrali- ven aard zijn, buiten de bevoegdheid van den regter vallende. Te Parijs en te Grenoble heeft de regtbauk de uitspraak aangehouden: te Parijs tot Woensdag a. s. Uit Havre wordt gemeld, dat aldaar een zestig Jeznïlen zijn aangeko men om zich in te schepen naar Spanje. De zoon van den hertog d'Audiffret-Pasquier, die eene betrekking heeft bij het ministerie van bnilenlandschc zaken, heeft een brief aan den minister gerigt, waarin hjj zijn ontslag vraagt. Ik kan niet langer eene regering dienen, schrijft hij, die vervolgt al wat mijne opvoeding en de overleveringen mijner familie mij geleerd hebben te eerbiedigen. De Tetnps vestigt de aandacht op het dezer dagen door de kam -r van afgevaardigden aangenomen regeringsvoorstel tot ontheffing van belasting op suiker en wijn, hetgeen heelt plaats gehad onder zoovele gewiglige onder werpen die aan de orde zijn. Vele zaken, zegt hel blad, welke nu de ge moederen opwindenzullen reeds lang in vergetelheid zijn geraaktwanneer de bevolking nog de weldadige terugwerking van dezen grooten financiëlen maatregel zal gevoelen. Met één slag voor meer dan 150 millioen aan be lastingen te verminderen is eene nieuwigheid, bijna eene vermetelheid. Doch dit is het niet wat ons het meest treftwij zien in den maatregel vooral onze financiële kracht, omdat hij onze werkelijke hulpmiddelen niet te boven gaat. De reden van dezen toestand is ieder bekend. Zoo het land van be lastingen kan ontheven worden, heeft het dit ruimschoots verdiend. Door vlijt, moed, spaarzaamheid, het ernstige voornemen zich niet meer tot dwaze avonturen te laten verlokken, door zijn politieken zin en zijne ge hechtheid aan de republiek, heeft hel onze financiën hersteld, ons crediet bevestigd, de overschotten op de begrootingen vermeerderd en die welvaart te voorschijn geroepen, waarvan hel thans de vruchten pinkt. Wij zien in den nieuwen, door de kamer- goedgekciirden maatregel, niet slechts eene belooning voor reeds gedane inspanning, maar eene aanmoediging en belofte voor de toekomst.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2