BU1TENLANDSCHE BERJGTEN. i. k. Smit, Kindcrdjjk; Nederf. maatschappij oestercuftuurBergen-op- Zoom; kon. zoölogisch genootsehap "Natura Artis Magistra", Amsterdam; Zoölogisch station. Bronzen medailles. H. Kikkert, Vlaardingen; dr. Francois P. L. Pollen, SchevenhigenA. Stortenbeker, Batavia; Arntzenius Jannink C\, Goor; E J. Bok Zonen, Amsterdam; D. Bouwman, Moordrecht; C. Capteyn, Maassluis; K. Foppen, Harderwijk; W. Groen, Seheveniiigen; A. Kaars, Marken; B. Kikkert, Vlaardingen; Ed. Maas, Maassluis; Planteydt Krom menie (lr. Francois P. L. PollenScheveningenJ. A. le PooleLeiden J. van Smirren, Vol lent) oven. Eervolle vermeldingen. Kon. zoölogisch genootschap *Natura Ariis Ma- gistra", Amsterdam; A. van Dam, Leiden; W.Petersen, Harderwijk; Rotter- damsch zoölogisch genootschap, Rotterdam; van Catz Zoon, Gouda; A. van Dorst, Bcrgcn op-Zoomjhr. van Alberda van Ekenstein, Groningen: Holst Kooy, Amsterdam; J. van der Kolk, IJsselmuidenonderwijs- ileparlementBatavia; C. Schrevcl, Maassluis; aquarium (Nederl. visch- hwcekerij Velp); II. KikkertVlaardingenmaatschappij voor zeevisscherij. Maassluis C. SchrevelMaassluis; M. Wuister, Maassluis; Timmermans- sebool. Harderwijk: Mulder Bosgoed, Botterdam. Van de haringvloot is algezeild de 5» jager met 600 ton en de 6e jager met 550 ton haringwelke heden of morgen te Vlaardingen verwacht worden terwijl er nog veel baring op de vloot overblijft. Er is eene premie van ƒ50 uitgeloofd voor dengene, die het eerst een der bij baron van Tuyll van Serooskerke van Vleuten te Haarlem gestolen voorwerpen met opgave van plaats van herkomst in handen der justitie brengt, en eene premie van ƒ150 voor hem, die de eerste aanwijzing doet, waardoor de daders ontdekt en in handen der justitie gebragt worden. Het getal gestolen zilveren voorwerpen op het buitenverblijf van den heer van Tuyll bedraagt honderd zestig stuks, waaronder zich, naar men meldt, een botiiiloire bevindt van ruim 600 waarde. Toen de trein, die heden nacht te 1 nnr ongeveer, van Haarlem naar Amsterdam kwam. had nabij hel station een ;der reizigers, in den waan dal de Irriu reeds stilhield, de onvoorzigtigheid zelf het portier te openen en uit den wagen te springen. Zijne vrouw volgde helaas zjjn voorbeeld, met het treurig gevolg, dat zij onder den nog in beweging zijnden trein geraakte en haar door de wielen beide beeneu letterlijk werden afgesneden. Op een paar planken werd zij naar hel gasthuis vervoerd. Haar man, die heelhuids er af kwam is in verzekerde bewaring genomen flbl Zalurdag namiddag sloeg de bliksem in de woning van den veehouder J van Beem in de Sloterdijkermeer. De vrouw, die zich met haar kinderen in het achterhuis bevond, zag opeens een hevigen vuurgloed, en werd door een verstikkenden damp omringd, die haar bijna geheel bedwelmde. Een deur in haar onmiddellijke nabijheid werd opengeworpen De bliksem schijnt in het dak te zijn ingeslagenoveral op den zolder lagen spaanders hout, die van hel heschietsel waren afgerukten in het dak zelf is een groole scheur ontstaan. De schoorsteen is neergeworpen, en verschillende voorvygiv, pen zijn van den wand geslagen. De bewoners zijn met den schrik vrjjge? komen. Te Utrecht werd Zalurdag II. het stoffelijk overschot van den hoog- leeraar Vreede ter aarde besteld. Bij het graf voerden het woord de hoog- lecraren de Geer en Loncq, jhr. Mock cn prof. Wijnne. Zij schetsten Vreede in hetgeen hij als burger, als hoogleeraar, als vriend, als mensch was geweest. De hoogleeraar Beets wijdde den afgestorvene eenige schoone dichtregelen. Namens oud leerlingen sprak de heer Spin, van Amsterdam. Namens het studentencorps werd een immortellenkrans op de kist gelegd. De hoogleeraar Vreede van Leiden betuigde namens de familie zijnen dank voor de eer aan zijnen vader bewezen. Een heer uit Nijmegen, die van Utrecht naar zijne woonplaats reisde en aan het station te Arnhem even uitstapte, vermiste bij zijne tehuiskomst zijne portefeuille, inhoudende ƒ9500 aan bankpapier. Het verlorene is nog niet teruggevonden. Een molenaar te Heerenveen is, terwjjl hij in de nabijheid van zijn molen werkzaam was, zoodanig door de wieken getroffen, dat hij spoedig daarna aan de gevolgen is overleden. liet gerëgtshof te 'sHertogenboscli heeft Adriaatt van Beest, die be schuldigd werd van den bekenden moord te Slecuwijk, schuldig verklaard aan moord, gepleegd met voorbedachten rade, voorafgegaan door diefstal in een bewoond huis door middel van binuenbraaken hem veroordeeld tot levenslange tuchthuisstraf. Te 's llertogenbosch is in den nacht van Donderdag op Vrijdagten huize van den heer J. M Tret, een diefstal met inbraak gepleegd. De dief of dieven zjjnna eerst aan de achterzijde der woning beproefd te hebben deze binnen te dringenaan de voor- of straatzijde een der ramen inge klommen. Eene secretaire is opengebroken en daaruit eene som van ruim ƒ80 ontvreemd; van het tafelzilver, dat zich in eene nabijstaande kast be vond, is een gedeelte op den grond geworpen, doch niets daarvan mede genomen. Te Boxtel is de treinsmid D. onder de rangeer-machine geraakt, waarbij hem de heide armen en een voet werden verbrijzeld. Er bestaat weinig hoop op zijn behoud. Te Rosmalen zijn van den schoorsteen der pastorie de jonge ooijevaars gestolen. Zooals verhaald wordt worden de jonge ooijevaars door vreemde personen tegen /5 per stuk opgekocht en allen naar Engeland verzonden. Te Ouddorp is Donderdag avond, gedurende een zwaar onweder, de bliksem geslagen in de directiekrel van den waterstaat aan den Oudeland- schen Zeedijk. De vuurstraal doorboorde een zwaren muur en bindlaag, en sloeg op den haard over, geen meter van de plaats, waar de ingenieur van der Thoorn gezeten was, die met den schrik vrijkwam. Op zijn weg schroeide liet vuur aile houtwerk eu behangselpapier, zonder brand of andere ongelukken te veroorzaken. Te Maastricht is een jongeling op eene noodlottige wijze om hel leren gekomen. Terwjjl hij op zijn hooivork geleund aan den kant van 't Zjjka- naal naar eene voorbijvarende stoomboot stond te kijkenschoof de vork onder hem uit, en viel hij in het water, waaruit hij eenige minuten la ter levenloos werd opgehaald. De ongelukkige was de eenige zoon van een land bouwer en 18 jaren oud. Nabij Simpelveld zijn twee personen, die in een aardappelenveld werk zaam waren, door den bliksem getroffen en gedood. 'sGRAVENHAGE5 Juljj. Door Z. M. is als bljjk van goedkeuring en tevredenheid, wegens hei redden van menschenlevensde zilveren medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift, toegekend aan. R. Geurs te Amsterdam, en de bronzen medaille met loffelijk getuigschriftaan: J. HL Steenbergen te Amsterdam, L. J. Lafeber te Amsterdam, J. Advokaat te Molenaarsgraaf, II. Poelak te Amsterdam, en den djoeroemoedie Laloean, dienende aan boord van het stoomschip Amboina. De heer B. C. Charbon, ontvanger der directe belastingen Ie Waarden burg, is benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Hengelo, cn de heer W. M. D. van Wely, ontvanger der direete belastingen leGrave, is benoemd tot ontvanger dier middelen le Zalt-Bommel. Aan den heer L. M. de Hollander is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te Warff'um. Aan den schipper op een werk vaartuig C. Berger is, wegens langdu rige dienst, ontslag uil 's rijks dienst verleend; voorts is bij de directie der marine te Amsterdam benoemd tot schipper op een werkvaartuig, de matroos 1. F. Fleurbaay, en bij de directie der marine te Willemsoordtot baas der vuurwerkers, de komuiandenr le kl. A. van Dam. - Met ingang van 1 September aanst. zjjn door den minister van ma rine benoemd lot adelborst 3e kl. bjj het kon. instituut voor de marine te Willemsoord: a. voor de zeedienst: Z. Th. de Jongh van Arkel, J. J. C. C. Bennink, C. D. W. BoissevainM. F. Braakman, A. J. M. A. van der Does de Bye, R. J. Castendijk, W. A. J. van Diggelen, 1. S F. Gallay, F. J. Goedkoop, J. M. Groen, L. E. A. T. Ter Haar, II. M. van Haften, A. H. G. HeydemanJ F. Hosang, J. 11. Hummel, G. Kasteljjn, H. J. Knottnerus, J. 11. van l eent, A. van den Driessen Mareeuw, J. C. Matlhes. S. P. Naber. H. J. Pak, E. W. Pfeiffer, J F. Graadt van Roggen, C. 11. de Lussanet de la Sablouière, R. 11. Sichterman. F. H. Sobrls, J. A. van der Star, A. J. van Slockuni. W. J. G. Umbgrove. b. voor de mariniers: E. G A. L. Ter Haar, A. de Timmerman, W. G. Vennekool, A. A. Versfeit. Thans wordt gemeld, dat de koning en de koningin eerst van het buitenverblijf het Loo naar de residentie zullen lerugkeeren na de bevalling van H. M.welke in de eerste dagen van Augustus verwacht wordt. Ter eere van den 39 11 verjaardag van 11. K. II. mevrouw de prinses van Wied, geboren prinses Maria der Nederlanden, wapperden heden de nationale kleuren van de ministeriëii. openbare gebouwen en verschillende woningen. Bjj deze gelegenheid hield het garnizoen der residentie ten 12 lire in het Malieveld parade. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn de beraadslagingen aangevangen over de Noorderkanalen-wet. In antwoord op verschillende sprekers regtvaardigde de minister van waterstaat hel nader onderzoek naar het Rijn-Kanaal. De resultaten daarvan hoopte hij spoedig in te dienen. Van de staten van Noordbrabant hoopte hij weldra eene beslissing te out*, vangen over de plannen lot verbetering van den watertoestand in die pro vincie. In den loop der beraadslagingen releveerde de heer van Houten het overwegend bezwaar dat de voedings-quaeslie der voorgestelde kanalen onvoldoende was beantwoord. Hij stelde eene motie voor om de beraad slagingen te scborsrnten einde de regering kunne mrdedeelen de vermoe delijke uitgaven voor de voeding en de wjjze van dekking. Morgen voort zelling. BELfilE. De besturen van de katholieke verecnigingen zijn tot eene vergadering opgeroepen tot het onderzoeken van een voorstelwaarbij de Belgische katholieken uitgenoodigd worden, zich door fen spccialeu <4 vrjjen gezant bij de pauselijke regering le doen verlegcnwoordieenvan welk gezant schap de geloovigen de kosten zullen dragen. Indien liet voorstel aange nomen wordt, gelooft men, dat de Mechelsche senator Garmart d'llamnale als zoodanig naar Rome zal gaan. ESGELASin. LONDEN, 4 Julij. De Bradlangh-quaestie is nog niet aan een einde. Zoodra de heer Bradlaugh den avond, toen hij zitting had genomen, het huis verliet, ont ving hij een regterlijk bevelschrift, op verzoek van mr. Lewis Clarke uitge vaardigd, om voor de Queen's Bench te verschijnen. Hel hevelschrift zegt, dat hjj zitiiug heelt genomen in het huis der gemeenten zonder cedsalleg- ging, terwijl hij niet behoort lot de personen, wien hel vergund is eene ver klaring af te leggen. Wel is den lieer Bradlaugh door hel lagerhuis zelf vergund met eene verklaring le volstaan, doch dit is slechts geschied bij een zijdige verklaring van hel huis, doch niet bij wel. De regtrrlijke magt zal nu uitmaken, of de heer Bradlaughzooals hij oorspronkelijk beweerde, tot die personen behoort, wien het naar de bestaande wetten vergund is met. eene verklaring te volstaan. Onlangs werd eene vrouw te Londen tot een-en-twintig dagen gevan genisstraf veroordeeld, omdat zij haar man, die in de gevangenis was, in eenig gebak eene dosis tabak had weten te doen. toekomen. Men achtte die straf veel te streng. In hel hoogerhtlis daarover geïnterpelleerd, ver-

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2