BUITËNLANDSCIII5 BKRKïTEW bouwmaatschappij "Linnaeus' te Amsterdam de jaaflijksche examens plaats tot overgang naar een hooger studiejaar van den driejarigen cursus en het eindexamen voor de leerlingen van het laatste studiejaar. Van het le naar het 2' jaar gingen 5van het 2' naar het 3« jaar 5 leerlingen over. Het diploma is nitgereikt aan de leerlingen: P. Westbroek, te 'sGravenhage; C. Klein, te BarsingerhornJ. M. Sormani, te Hees bij Nijmegen; D. de Groot, te Jaarsveld, en F. H. G. Rinkes, te.Leiden. Het stoomschip Koning der Nederlanden is op 30 Junij te Batavia aangekomen. Bij de onthulling van het gedenkteeken ter eere van de Gebroeders de Houtman, die gisteren Ie Gouda plaats had, werd de feestrede uilge sproken door den emeritus-predikant J. N. Scheltema. Aan de onthulling, die o. a. door den minister van koloniën, den commissaris des konings in de provincie Zuidliullaud, de leden der tweede kamer voor Gouda, Patjjn en Bichon van lJsselmondc. werd bijgewoond, ging eene ontvangst op het raadhuis van de eereleden der hoofdcommissie, de leden der sub-commissie rn andere genoodigden vooraf, die tevens eene kleine, maar belangrijke tentoonstelling in oogenschouw namen, op de Gebroeders de Houtman en hunne togten betrekking hebbende. Eene matinee musicale op het feest terrein. een feestmaaltijd, volksconcert op de markt en een vuurwerk had den ter eere dezer plegligheid plaats. Te Amsterdam is eergisteren nacht een hevige brand ontslaan in een groot pakhuis op de O. Z. Kolk, waarin o. a. de wijnhandelaars en likeur stokers Verlee en Guy de Coral eene belangrijke partij gedistilleerd hadden opgeslagen, en op de verschillende verdiepingen, waar voorts groot e partijen tabak, galanteriën en lompen geborgen waren, terwijl de derde verdieping voor billartmakerij diende. Door dezen licht brandbaren voorraad verkreeg de vlam dadelijk eene groote uitgebreidheid, waartoe de vrij sterke wind niet weinig bijdroeg. Men heeft den brand tot het aangetaste perceel kunnen bepalen. Te Utrecht is binnengehragt en naar de cellulaire gevangenis gevoerd zekere N.penningmeester van de sigarenmakers-vereeniging «Onderling hulp- beloon" aldaar, die zich voor eenigeu lijd met de gelden, welke onder zijn beheer waren, uit de voelen had gemaakt. Te Utrecht kwamen in de maand Junij HO gevallen van mazelen en 6 v.iii roodvonk voor. - Te Deventer is een huzaar, in beschonken toestand, in den IJssel ge vallen en verdronken. -- De arrond.-regtbank te Assen heelt een persoon, aldaar woonachtig, tot drie maanden gevangenuisslraf veroordeeld, in eenzame opsluiting leon- dergaau. omdat hij een huisdier zonder noodzaak had gedood. Maandag II. hield het hoofddrpartemeut Groningen van het Instituut voor dootstommeu aldaar de gewone jaarlijksche vergadering. In het afge- loopen jaar zijn 5 leerlingen na dc vacanlie niet teruggekeerdtwee hunner zijn overleden. Daarentegen zijn 26 nieuwe leerlingen aangekomen. De genomen proeven met den audiphoon hebben niet lot gunstige uitkomsten geleid. Aan het einde van dit schooljaar zullen 16 kweekelingen ontslagen, worden, die bijna allen op school en in hel ambacht of handwerk zeerv goede, goede of vrij goede vorderingen gemaakt hebben. Slechts een paar zjjn door geringen aanleg o( ziekelijkheid achtergebleven. De toestand der departementen was minder gunstig; het ledental is van 2439 gedaald tbt 2370. Sommige departementen waren echter vooruitgaande. Te Opbrakel is eergisteren nacht brand ontstaan. Twee aangrenzende huizen dier gemeente zijn tot den grond afgebrand. Een 13-jarig meisje, dochter van een der bewoners, wilde hare kleederen redden, en drong met haar zusje, 20 maanden oud, in de brandende woning; beiden werdén onder hel puin begraven. Te Eindhoven zjjn gevankelijk binnengebragt twee beruchte personen, de gebroeders v. W.uil hel naburige Eerselten einde verder naar 's Bosgh te worden gevoerd, om aldaar tergt te staan wegens poging tot moord. Zoover men weetheeft hel feil zich aldus toegedragen. Aan een der broe ders was in zijn kosthuis de verdere inwoning ontzegd, en hierover ge belgd en door den anderen broeder opsehitst, heeft hij zijn kostbaas een schot door het hoofd gejaagd, liet slagtoflër dezer misdaad, hoewel nog niet overledenverkeert in bijna hopelozen toestand. 'SGRAVENHAGE. 2 Julij. Aan den Oost-lndischeu hoofdambtenaar K. VV. van Gorkom, laatste lijk hoofdinspecteur voor de suiker- en rijstcultuur, het landelijk stelsel en wat daarmede in verhand staat, thans met verlof hier te lande, en aan den Oost Indischen ambtenaar C. L. Blume, laatstelijk houtvester le kl. bij liet boschwezen op Java en Madura, thans met verlof in Europa, is, op hun verzoek, eervol ontslag verleend uit 'stands dienst. De officier van administratie 3* kl. J. P. van Goelhem, behoorende tot de rol van het wachtschip le Willemsoord, is op non-activiteit gesteld, o de kapitein der mariniers 11. B. Stenforl, belast met het bevel over hel aan boord van het schroefstoomschip ran Galen ingescheepte detachement mariniers, wordt ter beschikking gesteld van den kommandant van het corps. De adelborsten le kl. L. A. van Asperen van der Velde en J. B. Mulder, respeciivelijk dienende aan boord van de a onitors Adder en Uaai, worden op non-activiteit gesteld In de zitting van de tweede kamer, heden namiddag gehouden, wer den medegedeeld dat dc rapporteurs gereed waren met hunne eindverslagen over de legen Maandag aan de orde-gestelde noorder-kanaalwel en binnen- landschen waterstaat in Friesland, en enkele andere ontwerpen. Daarna zullen de militaire artsenwet, de herziening der militaire pensioenwet en eindelijk de invoering der lager onderwijswet behandeld worden. Gedurende de maand Junij werden te Scheveningen genomen 1894 zeebaden, waarvan 348 dames- en 1546 heerenbaden. liet aantal baden dat gedurende Junij van het vorig jaar in zee genomen werd bedroeg 1798. liet budsaizoen werd toen een week vroeger geopend. BELGIE Het afbreken der diplomatieke betrekkingen met het Vatikaan wordt door de liberale bladen ten volle goedgekeurd. De toestand was dan ook. volgens deze bladen, door de dubbelzinnigheid van het Vatikaan, onhoud baar geworden. Het Joum. de Brux. is verontwaardigd over dit anti nationaal bedrijf der regering, waarin zij, zoo kort voor de onafhanke- Irjkheidsfeesieneene grievende beleediging ziet voor het geloovig roomsche deel der natie. Erkent, burgers! zegt het blad, dat men zonderling mis bruik maakt van de wettelijke meerderheid, dat men misbruik maakt van ons geduld en onze kalmte, dat men misbruik maakt van onze vaderlandsliefde! Zaturdag avond is een hevige brand uilgebroken in de weverij van den heer Cocheteuxte Templeuve. In korten tijd waren al de gebouwen, de fabriek, de bureaux en de aangrenzende woningen door het vuur ver nield. De schade bedraagt 200,000 fr.80 a 100 werklieden zijn ten ge volge van die ramp zonder werk. E1GELASD. LONDEN, 1 Julij. De conservative bladen betoogen dat de motie van den heer Gladstone over dc Bradlaugh-quaestie niet aangenomen behoort le worden. Zij bewe ren, dat de motie vernederend is voor het huis en toch de moeijelijkheid niet oplost, maar ontwijkt. De Times en de Daily News raden de aanne ming ten stelligste aan, als zijnde de eenige weg om voor het oogenblik een einde aan deze netelige zaak te maken. Naar men uit St. Petersburg meldtworden de berigten van de Lon- densche bladen van gevechten tusschen de Russische en Chinesche troepen bij de Terkpas en bij Kigil-Kurghamen van de bezetting van Oost-Khokand door de Chinezen en den leruglogt der Russen naar Osli door niets be vestigd. In Lambeth heeft, onder voorzitterschap van den aartsbisschop van Canterbury, eene door verscheiden bisschoppen en invloedrijke personen be zochte meeting plaats gehad, ter bespreking van het plan om de bemoeijin- gen van den abt Loyson (pater llyacinlhe) voor de zaak der katholieke hervorming in Frankryk financiëel te ondersteunen. De abt hield eene voor- dragt over zijne missie te Parijs. Hij wenscht de Gallicaansche kerk wederom in het leven te roepen en aan die kerk te gelijk een katholiek en een evangelisch karakter te geven, liet protestantisme acht hij niet geschikt voor het Fransche volk. De toevloed van vreemdelingen te Londen bij het eeuwfeest der Zon dagsscholen is groot. De opening van het feest bad Maandagmorgen in de Guildhall le Londen door den lord-mayor plaats. Er waren afgevaardigden Hit alle landen der wereld van Denemarken tot Texas, van Zweden tot Florence, van Duitschland tot Australië, vertegenwoordigende pl. m. 12mil- lioen Zondagsschoolonderwijzers en leerlingenwaarvan een groot deel uit Amerika, dat reeds zijn feest gevierd heeft. De afgevaardigden uit den vreemdeo. a. die uit Nederland zjjn door sir Thomas Chambers en sir Charles Reedin het gebouw der Zond.-veree- niging ontvangen. De staatskerk en de vrije kerken hebben afzonderlijke inwijdingsredenen doen houdendoch gaan overigens broederlijk zamen. De bisschoppen der Engelsche staatskerk reiken de leeraars der vrije kerken de hand. De 80-jarige lord Shafterbury is weder met zijne gewone sympathie bjj de feestviering opgetreden. Zaturdag heelt in de tuinen van Lambeth een kinderfeest plaats gehad. 20000 kinderen waren er tegeuw oordigver scheiden leden van het kon. huis en van het opperbestuur van Londen woonden het bij. Het appèl van de Stoomvaartmaatschappij «Nederland" tegen de Penin sular and Oriental Sleamnavigation Company is thans voor het huis der lords. Tegenwoordig waren bij de eerste zitting de lords llealherley, Blackburn en Walson. De botsing tusschen beide schepen viel voor in Mei 1878, bij Pinang. Eene actie van de eigenaars der Voorwaarts werd beant woord met eene tegenvordering voor de Khedive en beiderzijds werd borg gesteld voor 25000 De regter van dc admiraliteit oordeelde, dat beiden schuld hadden en wees beiden schadevergoeding toe. liet hof van appèl cas seerde dit vonnis, achtte de Voorwaarts geheel schuldig en gaf dienover eenkomstig sententie. Daarvan nu appèl. De stoomboot Slawanhakadie met 350 passagiers New-York verli.l, geraakte op zee in brand, en in weinige oogenblikkeu was zij tot de walerljjn vernield. De passagiers werden door verschillende booten in dc Long Island Sound, waarin zij zich nog bevond, toen het ongeluk «oor- viel, gered, doch ongeveer 50 moeten er verdronken of verbrand zijn. Zes tien lijken zijn gevonden. Uit Melbourne wordt gemelddat er paal en perk is gesteld aan de strooptogten van de beruchte bende van Kelly. Deze mannen, die in ver borgen boschstreken hun verhl f hadden, verontrustten verleden jaar ge- heele landstreken; zij tastten de banken aan, stalen groote geldsommen en begingen allerlei misdrijven tegen personen en goederen. De politie is er in geslaagd hen gevangen te nemen na een hevig gevecht, waarbij 4 hunner werden gedood. FRANHRIJK. Te Angers werden in den nacht tusschen 28 en 29 Junij billetteu op de muren van den boulevard aangeplakt, waarop met groote letters te lezen was: //In naam der vrijheid, leven dc Jeznïlen!" Voor één dier billetten had men eene plaats uitgekozen op den muur van bet raadhuisdwars over de daar aangeplakte rede, die Gambetta in de kamer had gehouden ten gunste der amnestie. De Jeznïlen hebben op hel eiland Jersey het Hotel Imperial gekocht voor 450,000 fr. en een daarbij gelegen huis met grond voor 250,000 fr.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2