LEIDSCHE O DRAMT. 1SS0. r. 153. ZATURDAG 3 JULIJ. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagin uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p. p. f 2.35. Het Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, huilen de eipediliekoslen. Afzonderlijke nommers deiCourant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentie» is van 1—4 regels 1.—iedere regel meer 25 cents. STA DS-BER ICHTEN Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Maandag 5 Juli 1880, des namiddags te 2 urenwaarin o. a. zal worden behandeld het kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1880. MXMvM-AMiSrjli] lÜC.TKN. LEIDEN. 2 Ju tij. Door het bestuur der vereeniging //Doctrina" is aan den burgemeester dezer gemeente ter hand gesteld eene som van 47.70, gecollecteerd ten behoeve der algemeene armen van Leiden bij gelegenheid van het op Vrijdag 25 Junij jl. gehouden feest op Zomerzorg. Heden middag heeft H. K. H. prinses Hendrik, vergezeld van twee hof dames en den heer baron Taets van Amerongen, de kweekschool voor zee vaart alhier met een bezoek vereerd. 11. K. H. werd opgewacht door de hee- ren de Laat de Kanter, Jula, de Goejc, den kolonel-kommandant van het 4' regr int. Leers en den plaalseiijkcn adjudant den luit. van Diepenbrugge. Na- dal de jongens eenige exercitiën voor haar gedaan hadden nam zij plaats in een der sloepen, welke geroeid werd door de jongens en gestuurd door den kommandantden heer de Goeje zeiven. Hierna begaf zij zich weder huiswaartsna hare tevredenheid te hebben te kennen gegeven over de inrigting en den aanwezigen hecren voor de hartelijke ontvangst bedankt te hebben. Was eenige dagen geleden de Steenschuur tegenover de Ruïne herhaal delijk opgepropt met menschen, ook gisteren avond was dit het geval. Een schitterend licht in het feestgebouw trok aller aandacht. Hoe verschillend was echter de uitwerking er van; diende het vroeger tot opluistering van de fees ten, thans echter diende het tot vernieling van hetgeen met zooveel ijver en geduld was tot stand gebragt, kortom: het gebouw op de Ruïne stond in brand. Omstreeks half tien bemerkte de opzigter van het gebouw een ligleu gloed in de nabijheid van de tent, hetgeen hij in den beginne voor Rengaalsch vuur hield; spoedig echter kwam hij tot de overtuiging, dat hij hierin dwaalde, want plotseling was van binnen het geheele gebouw als in een vuurgloed herschapen. Bliksemsnel zette het vuur de overal aanwezige ligt brandbare stollen in vlamterwijl de vonken uit het dak stegen. De draperiën, die zoo keurig aan de zoldering gehecht waren, werden voor zooveel dit mogeljjk was uit het gebouw gesleurdook met de gordijnen was dit het geval; hierdoor werd voornamelijk het voedsel aan het vuur ontnomen en was men met behulp der brandspuiten, die inmiddels waren aangeruktspoedig den brand meester. De meeste vaandels van verschillende gezelschappen waren reeds den vori- gen dag uit het gebouw gehaaldhierop maakte het schoone en rijke vaan del van Pro Patria" eene treurige uitzonderingdat dan ook bijna ge heel en al eene prooi der vlammen is geworden. (Dit is eene goede gele genheid voor de Leidsche dames om het gezelschap thans met een nieuw vaandel te vereeren en alzoo te toonen dat ook bij haar vaderlandsliefde en tevens sympathie voor het Leidsche studentencorps te vinden zijn.) Wal betreft de vaandels, die gediend hebben tot opluistering van de maskerade zelve, hiermede is het treurig gesteld; alles is verbrand, behalve de banier van den aartshertog, die gedragen werd door Guillaume de Vergy. Het gebouw zelf is gelukkig gespaard gebleven en nog gelukkiger is het, dat het tegen brandschade is verzekerd. Tot 1 Junij was het gebouw zelf geassureerd en van 1 Junij lot 1 November met zijne draperiën, voor de som van 14000 bjj de firma de Jong en C® Den geheelen ochtend was de Ruïne voor het publiek toegaugelijk geweestter gelegenheid van de bloe mendie daar werden ten toongesteld, zonder dat echter iemand het gebouw is binnengetreden. Het is dus onbegrijpelijk hoe hier brand is kunnen ont staan. Men kan slechts gissingen maken. In de maand Junij werden door den Lcidschen tramway vervoerd 59839 reizigers. Sedert de opening bedraagt het aantal vervoerde reizigers 265,167. Door het kiescollegie der Ned hervormde gemeente alhier is lot pre dikant bij die gemeente beroepen d'. K. W. Vethake, pred. te Leeuwarden. De ctassicale vergadering te Leiden werd bijgewoond door 32 predi kanten en 39 ouderlingen. Herkozen tot lid van hel provinciaal kerkbe stuur d'. E. C. Segers; gekozen tot secundus d". J. G. Verhoelf. Gekozen tot lid van het classicaal beslttur d». J. van Walsem, d®. A. Keers en de ouder ling J. Bredius; tot secundi d®. T. F. Westrik, d». J. W. linger, d®. A. C. J. van Maasdijk en de ouderling H. Rollman. Herkozen als quaestor d®. J. II. B. Brouwer. Niet meer dan 11 leden konden zich vereenigen met het be ginsel der door de synode voorgestelde kerspelvorming. Door de groote meer- i derheid werd het synodaal voorstel tot verandering .van art. 38 reglement op het godsdienstonderwijs onaannemelijk geacht. Aangenomen werd de synodale wijziging en hel reglement op het hooger onderwijs als ook de veranderingen in drie andere reglementen. Dezer dagen zag bij de Gebroeders van Cleef, Ie 'sGravenbage, een leesboek voor de hoogste klassen der lagere en voor de herhalings-scholcn hel licht, dat tot titel heeft: "Van Landen en Volken" en geschreven is door den heer 11. C. van der Ileyde, hoofdonderwijzer alhier. Dit werkje is zeer geschikt om aan leerlingen, die reeds eenigzins gevorderd zijn, iels te lezen te geven ter afwisseling met werken van bloot bellet rist ischen aard. Bij het bespreken van landen en volken is de schrijver niet geheel zonder plan te werk gegaan. Van Nederland is hij naar hel Westen getrokken, hier en daar een greep doende, totdal hij vid. Arabic en Noord-Afrika ui Spanje leregt kwam. Daarna, Europa weder in het Zuidwesten bekijkende, handelt hij over de bevolking der jongst gevormde staten, om met een paar Noordsche schetsen te eindigen. Hij heeft zijn stof ontleend aan de werken van bekende schrijvers, o. a. "Een en ander ovër Japan", van onzen stadgenoot mr. L. Scrrurier, "Rusland en de Russen", van Mackcnsie Wal lace (vertaald door een onzer stadgenootennl. den heer G II. I'lcyte), "Turkey in Europe", van James Baker en meer anderen. Mogt het boekje in den smaak van ouderwijzers en leerlingen vallen, dan heeft de schrijver het voornemen eene twecdë reeks daaraan toe Ie voe gen en dan in de eerste plaats de aandacht op de cultuur-volken van Eu ropa te vestigen. Hoezeer de pokken tot dusver alleen epidemisch heerschendc zijn ver klaard te Roosendaal, heeft de minister van oorlog het toch wenschctijk geacht bij voorbaat reeds eenige maatregelen te nemen, welke kunnen strekken om de verbreiding dier ziekte tegen Ie gaan. Daarom is door hem bepaald, dat van het te zamen komen der militie te lande tot het bijwonen der herhalingsoefeningen moeten worden uitgesloten: 1». de verlolgangers der militie, die woonachtig zijn in gemeenten, alwaar de pokken epide misch heerschende zijn verklaard, indien het corps, waartoe zij behooren, niet in hunne woonplaats in garnizoen ligt; 2'. de verlofgangers der militie, die behooren tot een corps, dat in garnizoen ligt in eene gemeente, waar de pokken epidemisch heerschende zijn verklaard, indien zjj niet in die ge meente woonachtig zijn. De Staatscourant bevat het verslag van de werkzaamheden van het koninklijk Nederlandsch meteorologisch instituut, verrigt in bet jaar 1879/1880. - De geneeskundige staatscommissie heeft tot arts bevorderd de hh. G. van Beek, IK J. BesselitrkC. E. Pafing en A E Vermey, med.-doctorandi, en het getuigschrift voor het eerste gedeelte uitgereikt aan den heer W. de Langemed.-doctorandus. - Voor de thans geëindigde eind-examens der polytechnische school te Delft hadden zich aangemeld 67 candidate», waarvan zich voer het examen 4onder het examen 2 candidaten hebben teruggetrokken. Van de overblijvenden hebben het diploma verworven voor technoloog, de heer H. C. van Woerden; voor civiel ingenieur, de hh.D. P. van Ameyden van Duim, J. W. H. Bauduin, M. Buyze, G. J. Gambier, 11. G. C. van Dorp, J. Groenendaal Jzn.R. Haagsma, R. van HarencarspelN. Iloogemloorn L. A. de Jager, B. de Jong, W. de Jongh Dzn., P. J. Kapteyn, E. M. L. Kerkholf, W. L. Koch. II. M. Lange, J. van Leeuwen Jr., J. W. van Marle. W. Moorrees, .1. C. van der Muelen, J. A. Mulock Houwer, A. Ph. van der Ploeg, F. J. Rosskopf, A. J. Schelling, J. A. Stoop, F. L. S. F. van Tuyll van SerooskerkenA. Vrocsom de Haan, P. H. A. van Wamel, H. WortmanJ. E. van IJsendijk. Voor bouwkundig ingenieur, de hh.L. J. G. van Es en D. E.G. Knuttel; voor scheepsbouwkundig ingenieur, de hh.: H. M. vair Andel, J. E. van Cleef, W. F. Koppesehaar en J. S. van Veen; voor werktuigkundig inge nieur. de hh.G. van Egmond, H. G. Grosjean. J. Grundel. H. P. M. A. Vogel; voor mijnen-ingenieurde hh.: J. W. Retgers en W. G. Ribbius. Op 28 en 29 Junij hadden aan de school van de Kon. Nederl. tuin-

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1