ih iti- .nlamisciik ükitlgtkn. rRANHRIJ K im:k tklkchaak. Ciirgcrltjkc Van 34 tof en met 30 Junij 1S80. jaar met zekerheid zijn te bepalen, zal eerst dan opgaaf van de inkomsten gèvraagd worden (art. 7). d. Voor de toepassing van vrijstelling en vermindering zijn instellingen van weldadigheid vermeld in het 1' lid van art. 1 der wet van den 28"" Junij 1854 (Staatsblad n°. 100) met physieke personen gelijkgesteld (.art. 11) e. Aan den controleur is voor de beoordeeling van die aangiften, aan wei ger juistheid hij twijlelt, eene commissie van bijstand toegevoegddie waar borgen geeftvan den eenen kant tegen willekeur bij het opleggen van den eed, van den anderen kant tegen onjuiste opgaven (artt. 34—37). De invoering der wet op 1 Juljj 1880 en de invordering van de helft der belasting reeds in den loop van dit jaar, is vervallen. 'sGRAVENHAGE. 30 Junij. Door Z. M. is den lieer J. II. Arnoldls, lid van de tweede kamer der staten generaal, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kanlonregter- plaatsvervanger te Sittard. Aan den officier" van gezondheid le kl. bjj de zeemagt W. Schoonder- rnark is vergund het dragen van de medaille der buste van den Bevrjjder Simon Bolivar, hem door den president der Vereenigde Staten van Venezuela geschonken. Bij het personeel van de geneeskundige dienst van liet leger in Oost- Indië is tol officier van gezondheid 2e kl. benoemd de student voor ge> noemde dienst (arts) J. VV. A. Dooretibos. en de 2' luit. VV. J. C. Creutz Lechleituer, van het 4e reg. infanterie, is iu zijnen rang overgeplaats bjj het wapen der infanterie van liet leger in Nederl. I nil ie. De luit. ter zee le kl. M C. van Doorn, gedetacheerd bij 's rijks sterre wacht te Leiden, wordt op non-activiteit gesteld, en de luitt. ter zee 2* kl. J. W. A. F. van Maren van den Berg en W. Voormolen worden respec- tivcljjk geplaatst aan boord van de monitors Adder en Haai. De tweede kamer zal zich deze week met den sectie-arbeid bezig 'houden De heer E. A. Zubli. emer.-predikant bij de Waalsche gemeente alhier, is op 27 -lunij te Tiibingcu overleden. Heden ochtend zijn 5 schuilen te Scheveningen aangekomen; de be somming beliep van ƒ50 tot ƒ100, allen hadden 3 dagen reis. De visch is zeer duur; o. a. werden scharren tot 12 de mand verkocht en tongen lot 0 75 per stuk. (lok had een schuit 20 levende makreelen aangebragt, die van 0 25 lot 0.50 per stuk ophragten. Volgens herigt, te Scheveningen ontvangenzijn door een Schevening- sche bom, nabij (Vthejred op de kust van Schotland, tien schepelingen ge red van ecu vaartuig, dat iu zinkenden toestand verkeerde Engeland, en den volgenden dag vertrokken er 14 naar Chrisliania. liet zijn meest jongelieden, die het land verlèten uit vrees, dat zij na deophef- fing hunner orde aangesproken zullen worden om hunne militaire pligten te vervullen. De Petit itJarseillais meldt, dat in de laatste dagen verschei dene Jezntten te Marseille aan boord zijn gegaan van de stoombooten der «Messageries maritimes", om zich deels naar de Levant, deels naar Napels te begeven. Volgens de Temps is voor elke der inrigtingen van de Jezuïten een genootschap gesticht, waaraatt de goederen worden overgedragen, zoodat, wanneer de ambtenaren der regering verschijnen om baar te sluitenbedoelde genootschappen de bescherming van den regter zullen inroepen. Er zullen genoeg Jezuttcn gelaten w orden om de genootschappen le vormende overige zullen gewone priesters worden of zells als leekèn gaan leven. D U 1 T II C II I. A 1% Dat de meerderheidwaarmede hel huis van afgevaardigden het ontwerp betreffende de Mei-wetten heeft aangenomen, zoo uiterst gering was, slechts I vier stemmen, wordt daaraan toegeschreven dat op de vraag van een der leden, of art. 4 later niet bij afzonderlijke wet ingediend en dan met hulp van hel centrum aangenomen worden zounadat de regering nu met hulp van de nationaal-liberalen de wet zonder art 4 tot stand had zien komeu, bet antwoord des ministers voor vele nationaal-liberalen niet voldoende ge ruststellend was. Bij keiz. besluit is de invoer van gehakt of op andere wijze toebereid varkensvleesch en alle soorten van worst uit Amerika verboden. Hammen en zijden spek zijn van dit verbod uitgezonderd, lerwjjl ook uitzonderingen kunnen worden toegelaten onder de noodige maatregelen van controle. Hel feest van de voltoojjing van den Keulschen dom zal op 4 Septem ber in tegenwoordigheid van den keizer gevierd worden. Alle Duilsche vorsten zullen daartoe eveneens uitgeuoodigd worden. Op de tentoonstelling van kunstnijverheid te Dusseldorf bevindt zich eene buste, levensgrootte, van den Duitschen keizer, van gedreven zilver, waarvan de gelijkenis zeer wordt geroemd. Dit kunstvoorwerp is aange kocht door Z. K. 11. prins Frederikdie het ten geschenke heeft gegeven aan bet 2' regiment infanterie der Pruissische garde te Berlijn. ENGELAND. LONDEN, 29 Junij. Aan de Times wordt uit Kabul gemeld, dat eenige Russische troepen bij de bergeugle Terk door de Chinezen geslagen zijn. De Russendie terug trokken. werden vervolgd en Op kieuw geslagen. Zij verloren veel munitie en mondvoorraad. Zaturdag heelt de heer Bradlaugh te Northampton in eene druk be zochte vergadering het woord gevoerd. Hij zeide dat geen magt in den lande hem beletten kon iu het huis der gemeenten zitting te nemen, zoo lijj «lechts het vertrouwen genieten mogt van zijne committenten. Zaturdag hebben er te Londen en elders zware onweders gewoed. Te Wanswordt zijn twee geregtsdienaars door den bliksem getroffen en zwaar gekwetst. Te Trent en te Wilton zjjn personen doodeljjk getroflen. Volgens berigten uit Dublinis er in sommige gedeelten van westelijk «n zuidelijk Ierland eene koortsziekte uitgebroken, die het gevolg moet z|jn van den daar heerschenden hongersnood, en bijgevolg niet anders kan wezen dan de hongertyphus. Vooral uit het graafschap Mayo luiden de be rigten zeer treurig. De ex-keizerin Eugenie wordt 6 Juljj te Kaapstad verwacht; zij kan dan 22 of 23 Julij te Madeira aankomen en drie dagen later in Engeland teruggekeerd zijn. De boot doet St. Helena aan, waar de weduwe van Na poleon III ook het graf van dezes oom te Longwood bezoeken zal. De senaat heeft met 173 tegen 64 stemmen de wet over het nationale feest van 14 Julij aangenomen. Jules Simon heeft de opdragt om op tetre- den als pr< sident der amnestie-commissie geweigerddaar hij eene groote rede over de algemeene politiek wil uitspreken. lil de kamer heeft de heer Baudry d'Asson geïnterpelleerd over hel on rustige tooneeldat plaats had bij het uiteengaan eener politiek-religieuse con ferentie door den heer de Chesnelong. De minister zeide, dat maatregelen van orde zullen worden genomen om botsingen bjj de tenuitvoerlegging der decreten van 29 Maart te vermijden. Ruim 40 ambtenaren hebben tol heden hun ontslag gevraagd. Door de benoeming der commissie van den senaat tot onderzoek van de amnestie-wet was men in staat gesteld de stemmen na te gaan, die uitgebragt zijn op de verdedigers en de bestrijders van den maatregel. 113 stemmen zijn ten deel gevallen aan de tegenstanders van het ontwerp, 103 aan de voorstanders; 4 stemmen aan de verdedigers van het ameude- ment-Barlhe, volgens hetwelk de moordenaars en brandstichters der com mune van den maatregel zullen uitgesloten zijn. 23 leden hebben zich van stemming onthouden. Er ontbraken dus 53 ledenals men de plaatsen in den senaat, waarin nog voorzien moet worden, builen rekening laat. Van alle kanten ontvangt men berigten van geestelijke orden, die verhuizen en haar kostbaarheden inpakken, om de toepassing der beslui- ten op 30 Junij niet af le wachten. Zij, die onderwijs geven, hebben lijd tot het begin der vacantie. Te Havre zijn 20 Jezuïten scheep gegaan naar LONDEN, 29 Junij. In het lagerhuis deelde de heer Northcote mede, dat hij tegenover Gladstone's voorstel het volgende amendement zal stellen: elke resolutie, die feitelijk het besluit van 22 dezer vernietigt, is onaannemelijk. Uit Nicosia wordt gemeld, dat er in de Haifa in Syrië ernstige onlusten zjjn uitgebroken tusschen Christenen en Mohammedanen. De Engelsche kan- nonneerboot Bittern is naar de kust van Syrië vertrokken. BERLIJN, 29 Junij. Prins Bismarck is heden namiddag met zjjne gema lin naar Friedrichsruhe vertrokken. ROME, 29 Junij. Het Vaticaan lieert op nieuw de Belgische bisschoppen aangemaand tot omzigtigheid, en om bjj htm verzet tegen de schoolwet strikt te blijven binnen de grenzen der wettigheid. BERLIJN, 29 Junij. De conferentie hield zich in haar zitting van heden bezig met de haar van Griekscbe en Albauesche zijden toegezonden petities. Donderdag slotzitting ter onderteekening van de akte, die de besluiten der conferentie behelst. Donderdag diner bij den Russischeu gezant. LONDEN30 Junij. Daily News meldt tili' Kabul van gisteren: Het Êhinesche léger heelt Oost-Khokand bezet. De' Russen trékken af naarOsh. SIMLA. 28 Junjj. Over de zaken iu Afgaiii'stan is dien "hier niet "gerust. PARIJS, 30 Junij. Gisteren is de kapel der Jezuïten in de rue de Sérves alhier verzegeld. Vele senatoren en afgevaardigden van de regterzijde waren ,er bij tegeuwoordig. Heden morgen ten 4 ure zijn twee commissarissen van politie naar het klooster der Jezuïten gegaanom dat te doen ontruimen. Er was ongeveer een 500-tal menschen in die straat aanwezig. Men hoort de kreten: Leven de Jezuiten! Leve de vrjjheid! In antwoord hierop hoorde men enkele kreten; Leve de republiek! Leven de decreten! De Jezuïten bebben het gesticht ten 6 ure verlaten, vergezeld van senatoren en afge vaardigden der regterzijde, die den nacht iu hel klooster hadden doorge- bragt. In de straat vroeg de menigte om hunnen zegen. Tot nu toe zijn de decreten alleen uitgev. erd ten opzigte van de Jezuiten in de rue de Sèrves. Berigten uit Douai en Bijssel meldendat gisteren avond aldaar hunne ka pellen zijn gesloten. BEVALLEN: M. M. Peperkorn. geb. Possemeijer, Z. -- M. Swiukels, gcb. Willemse. D. M. C. Luybeu, geb. van Es. -- M E de Lett. eet». Fuchs, D. A. Kloos, geb. v. d. Bosch, Z. - J. A. v. d Bos. geb. v d. Pompe. D. II. C. Pommee, gcb. v. Wijk. Z. M. flensen, geb v. Stralen, Z. G. Koet, geb. Aué, Z. M. M. Henssen. geb. Zirkzee, D. - J. E. v. d, Vlisl. gel». Sckerjon. D. M. A. Nieuwenburg, geb. Kappel. tweeL D. D.C J. E. v lleeswijk, geb. Ri- veaux. Z. M. Brocaar, geb. v. Polanen. Z. C J. v. Rosse. geb. v. Erkel, Z. C M. de Haas. geb. v. d Burgh, Z. G. Schelkes, geb. Verhoog, J. de Kie vit. geb. de Lincel. Z. C. Bouwman,'geb. Tierulf, Z. GEHUWD: G. Stammers, jm. en A. de Jong, jd. F. »an der Nat.jm. en J. M. Schippers jd. - J. l'lanje, jm. en M J. Kok, jd. J. Teske, wedr. en A. E. K'-eyn, wed'. J. Fakkel, jm. en J van Bernmel. jd. O L. de Vries, Jm. en F. van der Mark, jd. - P. Schild, wed' en J. Baunink. jd. OVERLEDEN C. Wagemaker, 72 j. H. Schutte, 73 j. H. P. de Just, I)., 2 j. D. G. A. Koster, geb. Schouten, Wed. 62 j C. A. van der Zeeuw. D., 3j. - C. Lafeber, D., 2 m. C. van der Linden, D„ 15j. 11. Hoekstra, 49 j. G. Lefever, 69 j. C. van Aanhout, Vr. 34 j. - H. F. Pommee. Z., 2d. A. van Kooperen, Z., 6 m. J. van Putten. Z„ 5 m. - K. van Aken, Z., 3 m. PBOGRAMMA VAN IHI'ZIEHl ITV9E111NGEN. Musis Sacrum. Donderdag 1 Julij, te half acht, door het Muziek corps der Leidsche dd. Schutterij, Kapelmeester de heer C. G. Lochkr. 1' Afd.: 1. Marsch, Faust; 2. Lustspiel-Ouverture, Kéler-Béla; 3. Walzer /•La Reine de Saba", Strauss; 4. Cavatine und Chor atts //Teaiplorio", Ni- colaï. 2e Afd.: 5. Ouverture: «Prince Etigène", A. Schmidt: 6. a. «Sil houetten atts Ungarn" Heft I u°. 3, H. Hofmann; b. «Uugarische Tanzc", Brahms, Inslr. C G. Locher; 7. «Auf den Alpen". Fautaisie für Piston, Herfurlh; 8. Fautaisie: «La flglia del Regimenlo", Donizetti; 9. Polka, Speer.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 3