1M2R TELEGHaaF.- heid van zijn bestaan wil toonen. hij op besliste wijze zijn overtuiging moet uitspreken. Men gelooft, dat indien de senaat het ontwerp aanneemt, dit alleen zal geschieden met aanneming van het amendement, volgens hetwelk zij. die .zich hebben schuldig gemaakt aan misdaad tegen het gemeene regt, van de amnestie worden uitgesloten. De commissie der kamer, belast met het onderzoek der kieswetheeft zich voor groote districten verklaard. Mitsdien heeft zij bepaalddat in een district, dat vier afgevaardigden naar de kamer zendt, de kiezer slechts stemmen zal op drie candidaten; in een district, dat door vijf afgevaardigden vertegenwoordigd wordt, slechts op vier, enz. Daar er nu 81 districten zullen zijn, zoo rekent de commissie, dat de minderheden 81 vertegenwoor digers in de kamers zullen tellen. Door den minister van binnenl zaken is eene commissie benoemd voor de feesten van 14 Julij. Deze commissie heeft een programma aangenomen, waarop muziekuitvoeringen en vuurwerken enz. de grootste plaats innemen. Op het Plein der republiek te Parijs zal het model worden ingewjjd van een gedenkteeken, ter eere van de republiek aldaar op te rigten. Gedurende cenigen tijd was er tiisschen den minister van financiën en de begrootings-commissie strijd over de vraag, of Ier belastingontheffing de wijn dan wel de suiker de voorkeur verdiende. Dezer dagen nu heeft de commissie eene beslissing genomen en zich vereenigd met het denkbeeld om beiden te ontheflèn. Maandag zou verslag worden uiigebragt omtrent de verdeeling der beschikbare gelden, opdat de kamer nog vóór de vacantie de zaak kunne afdoen. Wederom hébben eenigc ambtenaren van het openbaar ministerie bij den minister van justitie hun ontslag ingediend. Het zijn de advocaat- generaal te Aix, de officieren van justitie te Troyes en te Nantes en de substituut-officieren te Troyes en te Aix. De officier van justitie te Ajaccio, die van Angers derwaarts verplaatst was, heeft geweigerd zjjne verplaatsing aan te nemen. -- De algemeene raad van het depart, der Seine heeft het departementaal bestuur ttiigenoodigd om op alle openbare gebouwen de woorden //Vrijheid, Gelijkheid en Broederschap" Ie doen uitbeitelen. Een der leden verlangde, dat ter gelegenheid van het feest van den 14 Julij diezelfde woorden op alle officiële documenten zou worden hersteld, van welk verlangen de secretaris-generaal der prefectuur verklaarde nota te nemen. Verder heeft de raad den wcnsch uitgesproken, dat de namen van mannelijke en vrou welijke heiligen in de zalen van gasthuizen enz. door namen van genees- en heelmeesters mogen worden vervangen. De Vnicers drukt, met het oog op de uitvoering der besluiten van 29 Maart, de bul van Pius IX //Apostolicae Sedis" af, waarbij ieder, die door duivelsche ingeving geleld, de gewelddadige hand slaat aan een gees telijke, onverschillig van welk geslacht, in den ban wordt gedaan. -- De Siamesclie gezant te Parjjs heeft aan mej. Grévy eene japon aan geboden van een weefsel, dat alleen voor de leden der koninklijke familie '#üf*$&u wordt vervaardigd. Op de schietbaan van Foulainebleati zijn twee kweekelingen van de artillerie-school aldaar zwaar gewond. Zij hadden een gave bom opgenomen die op hetzelfde oogeublik dat zjj haar wilden ontladen, ontplofte. De een bekwam een zware wond in de borst en van deu ander moest het been worden afgezet. Een 85-jarig grijsaard te Montauban heeft zijne vrouw, die 80 jaren oud was, met een mes dood gestoken. Toen hij den moord gepleegd had, wilde hij zich verdrinkenmaar op het oogeublik dat hij in hel water wilde springen, werd hij door een soldaat tegengehouden en aan de justitie overgeleverd. »V1T»CIILA\». Te Berlijn wordt eene petitie ter onderleekening aangeboden, strek kende om de opheffing van inkomende regten op de rogge te vragen. Deze petitie zal bij den gemeenteraad van Berlijn ter tafel worden gebragt. In de toelichting, met welke deze petitie zal vergezeld gaan, wordt de verwach ting geuit dat gemeenteraad en dagelijksch bestuur zich zullen vereenigen om de petitie aan de bevoegde autoriteit te doen aanbiedenen daarenboven zoodanige maatregelen te nemen, welke strekken kunnen om eene zoo spoe dig mogelijke opheffing van bedoelde inkomende regten te doen plaats heb ben. In die toelichting wordt ook gevonden eene statistieke opgaaf betref fende den rogge-; tarwe- en aardappeloogst in Pruissen gedurende de beide jongstverloopen jaren. Hieruit blijkt hoeveel minder de oogst van 1879 heeft opgebragt dan die van 1878, en hoezeer derhalve het land zich thans in een toestand bevindt, dat slechts invoering uit den vreemde in de dringende behoeften der bevolking kan voorzien. Hertog Wilhelm van Brunswijk kwam 20 April 1831 aan de regering, destijds 25 jaar oud, en zal dus in het volgende voorjaar zijn gouden rege- ringsjuhilé vieren. Een comité in zijn hertogdom heeft thans 100000 exem plaren van eene circulaire verspreidwaarin geldelijke bijdragen gevraagd worden om dit zeldzame feest te vieren, waarschijnlijk door de oprigting van een of ander iurigting van lieldadigheid. De bemoeijingen der commissie voor de verfraaijing van het Zevenge bergte is er in geslaagd om de voornaamste punten van het gebergte door een rijweg met elkaar te verbinden, en daardoor gelegenheid te geven om het schoone dat dit gebergte oplevert zonder groote inspanning te kunnen ge nieten. Op den Drachenfels, die altijd het hoofdpunt van aantrekking zal blijven, en op welks kruin tevens een post- en telegraafstation is gevestigd, houdt sedert eenigen lijd een persoon verblijf, die het getal der dagelijksche bezoekers opLcekent. Naar men welen wil, geschiedt dit ten gevolge van de opdragt van eene maatschappij die van plan is daar een spoorweg aan te leggen. RUSLAND. In het zuidoosten des lands vertoonen zich weder ongelooflijke sprink hanen. In het district llasachs bedekken zij eene oppervlakte van meer dan 400 kilometers in omtrek 5000 man zijn daar aan het werk gesteld om ze te verdelgen en dagelijks worden 8000 kilogram sprinkhanen dood geslagen. Op den Poli-Tiflisspoorweg was tusschen de stations Rsanki en Kaspi zulk eene menigte sprinkhanen door den regen nedergeslagcn, dat de trein moest stilhouden; de wagens werden algehaakt en de locomotief moest wagen voor wagen over dat gedeelte van den weg brengen. TURKIJE. In berigten uit Teheran wordt een treurig tafereel opgehangen van den noodwelke in de provincie Azerbeidschan ten gevolge van honger snood heerscht. In den tijd van drie maanden zjjn in dat district niet minder dan 500 personen deu hongerdood gestorven. Bjj den grooten af stand en het gebrek aan geschikte vervoermiddelen wordt een afdoende hulp door toevoer van granen uiterst moeilijk. Aan de armoedige bevolking blijft niets anders over dan zich met wortelen en onkruid te voeden. Te Tabris heeft de nood aanleiding gegeven tot ernstige ongeregeldheden, welke in roof, plundering en andere buitensporigheden ontaardden. De verbittering der bevolking op het bestuur is niet geheel ongegronddaar 'het zich schuldig maakt aan verduisteringen, zelfs van de granen, welke door de centrale regering ter verdeeling onder de noodlijdenden gezonden worden. In Teheran zelf zijn de prijzen der levensmiddelen in den laatsten tijd gestegen, ofschoon daarvoor geeue reden bestaat. De laatste oogst viel niet slecht uitde aanstaande belooft overvloedig te zullen zijnen toch zijn de prijzen van brood en vleesch buitengewoon hoog. Om hierin te voorzien, deed de prins-stedehouder Raib-Es-Sallanct de ronde door den bazar en liet den bakkers en vleeschhouwcrs, die hooge prijzen eischten, onmiddellijk de ooren afsnijden en anderen gedurende eenige uren met de ooren aan hunne winkeldeur vastspijkeren. Door deze strafoefening werdeu de prijzen in den bazar onmiddellijk tot hun gewonen stand teruggebragt. LONDEN, 28 Junij. In het lagerhuis heeft Gladstone aangekondigd, dat hij Donderdag eene resolutie zal voorstellen, inhoudende: dat ieder, die tot parlementslid is gekozen en verlangt, in plaats van den eed eene wettige verklaring af te leggen, dit zal kunnen doen, niettegenstaande het op 22 dezer genomen besluit. RIO-JANEIRO, 28 Junij- Blijkens berigten uit Buenos-Ayres zijn de natio nale troepen den 26en de stad binnengekomen en is het garnizoen gesom meerd binnen 24 uren de wapens neder te leggen. BERLIJN. 28 Junij. De conferentie heeft heden de finale acte, inhou dende de genomen besluiten, volgens het ontwerp van den Eranschen ambas sadeur. met algemeene stemmen aangenomen. Dit stuk zal door de gezan ten bij hunne regeringen worden ingezonden, die het te Athene en Kon- staiitinopel zullen doen mededeelen. De grenslijn begint ten onsten van den moitd der Mancolongos, loopt tot de hoogste toppen van den Oiymptts en Pindus, bereikt bij Kanhaibakio deu loop der Kalatnas eu. volgt deze rivier lot aan de uitmonding. De Zagori-districteu blijven aan Turkije. Voorts zjjn ter conferentie de punten van détail geregeld, onder anderen: gelijke regten en vrijheid van eeredienst; regeling der eigendomsregten van uitgeweken Muzelmannen; het aandeel der schuld, hetwelk Griekenland wegens het door Turkije afgestane grondgebied zal moeten overnemen. Al deze punten werden vastgesteld naar de bepalingen van het Berlijnsche trac- taat. Ook zijn nog afgedaan de quaestiën over de grenspolitie en de scheepvaart. KONSTANTINOPEL28 Junij. De Porie heeft geprotesteerd tegen de Turksch-Grieksche grenslijndoor de Berlijnsche conferentie aangeuomen. r LONDEN, 29 Junij. De Times verneemt dat de diplomatieke betrekkin gen tusschen België en het Vaticaan definitief afgebroken zijn. fn het be gin van Junij werd aan de pauselijke regering van hei intrekken van de Belgische legatie kennis gegeven. Aile pogingen om uitstel van den maat regel te verwerven bleven vruchteloos. BERLIJN, 29 Junij. Voor de beslissing der conferentie, welke hij slot akte gisteren de grenzen heeft vastgesteld, is hel regel geweest om aan geen van beide partijen een strategisch dominerende siellmg tegenover elkander aan te wijzen, en zooveel mogelijk te verhinderen dat Grieken en Albane zen met elkander in aanraking komen Voor liet door Griekenland over te nemen aandeel in de schuld zal het getal inwoners maatstaf zijn. Een be paling van de som is voorbehouden. Voor de in het af te slane gedeelte gelegene keizerlijke Turksche sloten en goederen zal eene billijke vergoeding in geld worden geschonken. Omtrent de Muzclmaiische kerke-goederen zal later beslist worden. Vrijheid van eeredienst is reeds door de Grieksche constitutie gewaarborgd. _CABUL, 26 Junij. Abdul Rhaman heeft aan de Kohistanis bevel gegeven zijne krijsmagt te versterken. Aan de hoofden hoeft hij geschreven, dat hij tol dus verre in zuidelijke rigling niet verder dan tot Charikar gcho- en is. Hij heeft gelast geen weerstand te bieden aan generaal Gough in Koh-Daman en fraaije geschenken aan Mushki Alaiiu gezonden. Het ant woord op het ultimatun wordt den 30(l> verwacht. AHADEIH 1E-NIEIMS. PROMOTIE AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Den 29-l'n Junij de heer G. Ileymans, geh. te F er werdiu de staatswe tenschap, na openbare verdediging van zijn akademisch proefschriftKarak ter en methode der staathuishoudkunde. PROGRAMMA I tA Ml'ZEESi! 1TTOERÏNGKTW. Zoinerzorg. Vrijdag 8 Julij, des avonds ten half zeven, door de Kapel van het Muziekcorps der Grenadiers, ouder directie van den lieer J. 11. Völlmar. 1* Afd.: 1. //De Eendracht", Marset), Völlmar; 2. Ouverture //Des Rekruten Heimkchr", Kral//Fantaisie Champêire", Baudouk; 4. //Krü- nungslieder YValzer", Joh. Strauss; 5. Fantaisie de l'opéra//Haydée"d'Auber, Panné. 2' Afd.: 6. Onveiture //Michel Angelo", Niels W. Gade; 7. «Pa lermo". Mor^eau de Concert (Solo Piston), Dunkier; 8. a. //Air d'église (1667)", Stradellab. //Ueimliche Liebe", Gavotte, Resch; 9. Fantaisie de l'opéra de Vcrdi //Jérusalem", Dnnkler; 10. //Polichinel Polka". Neumann

Leydse Courant | 1880 | | pagina 3