verteerd. Mes is er in geslaagd den brand bij het aangetaste boscti te beperken. Aan de Nieuwe JJsselbode wordt het volgende gemeldVoor den amb tenaar van den burg. stand te Denekamp verscheen voor eenige dagen een paar ter inschrijving voor een huwelijk. De burgemeester, die bovengenoemde betrekking bekleedtde namen gehoord hebbendehad moeite om zjjn lach lust te bedwingen, want, verbeeld u, hij erkende in den jonkman (van ruim 60 jaar) den broeder van den «hartelijken bruidegom", wien het trouwen om de kosten van eenige guldens, voor de verbetering van zijnen naam in de geboorte-aete, te duur was, en in het meisje diens bruid. Men had een voudig met elkander overlegd, dat dan de broeder, wiens juiste naam in de geboorte-aclen van den burg. stand vermeld stondmaar met zijne aanstaande zou trouwen, welke dan ook openhartig aan den burgemeester moet ver klaard hebbendal het tiaar volkomen hetzelfde was. Te Assen is een man gevankelijk binnengebragtbeschuldigd zijn buurman zóódanig te hebben verwoBd, dat er weinig hoop op diens herstel bestaat. De gemeenteraad van Franeker heeft besloten, dat de zilver-vergulde glodehekcr, behooreude aan de gemeente Franeker, niet zal worden ver kocht voor minder dan twintig duizend gulden en vóór eenig particulier de gelegenheid geboden wordt hem daarvoor te koopen zal de regering" des rijks worden gevraagd, of zij den beker voor dat bedrag van de gemeente wil overnemen. In geen geval zal de aflevering van den beker voor de ge stelde som eerder kunnen plaats hebben dan zes maanden na het eindigen van de tentoonstelling in Arli en Amicitiae, waar hij zich nu bevindt, en niet vóór er een namaaksel van vervaardigd is. Te Wansum is een groole boerenholstedc met schuur en stallingin eigendom toebehoorende aan den landbouwer Wijnhoven, afgebrand. De brand werd hel eerst in de schuur ontdektw aardoor men het eerst trachtte liet vee te reddenzoodat de meubelen grootendeels vernield werden. Alles was verzekerd. De gemeenteraad van Groningen beeft besloten 1000 af te staan aan de slagloflers van den brand in de Weerdiiiger-veenen. Nadat het te Breda voorgekomen geval van pokken in het huisgezin van een schipper met doodelijken afloop is geihndigdheeft zich lot biertoe geen nieuw geval voorgedaan. Dezer dagen heeft er aan den Nieuwen Neusen-polder weder een oever- en dijkval plaats gehad, die doorgedrongen is lot in den buitenherm van den zeedijk De val beslaat eene lengte van ongeveer 95 meter, ter breedte van ruim 35 meter. Te Maastricht is een gezin, bestaande uit man, vrouw en pleegzoon, na het gebruik van groentensoep ongesteld geworden, Geneeskundige hulp, terstond ingeroepen, constateerde vergiftiging, waarschijnlijk door dolle kervel. Een kat, die mede van de soep had genuttigd, is gestorven. Het kasteel «Abshoven" nabij de gemeente Gelcep (Limburg), dat sedert geruimen tijd onbewoond was, is dezer dagen betrokken door egnige paters Redemptoristen uit Frankrijk. H Uit Curagao meldt men hel overlijden, op 20 Mei jl.van den-heer .1. J. Beattjon Quasi, in leven gezaghebber van het eiland Saba. -j - -. i In bet dezer dagen verschenen verslag van den toestand der gemeente Leiden over het jaar 1879, door burg. en weth. aan den gemeenteraad aan geboden, wordt opgegeven dat de bevolking op 31 December 1879 bedroeg 19594 mannen, 21731 vrouwen, te zamen 41325 zielen. Hieronder zijn begrepen als behooreude tot de landmagt 389 mannen en 55 vrouwen. De bevolking was alzoo sedert het vorige jaar vermeerderd met 84 zielen, behoudens het cijfer dat de uilkomst der negende 10-jarige volkstelling zal aanwijzen. Het getal kiezers bedroeg voor de tweede kamer der staten- generaal 1141, voor de provinciale staten 1137 en voor den gemeente raad 1G51. Ten opzigte van het archief wordt medegedeeld, dat er een begiH is ge maakt om van de in het archief aanwezig zijnde kaarten, prenten en leekeningen een' typographischen en een' hislorischen atlas van Leiden te maken. Verder is een onderzoek ingesteld in de zaak der stoepen van de Hooge- woerdshrug tot aan de K.-aaijerstraai. De stad is volgens-het charter van hertog Albrecht van Beyeren dd. 15 Junij 1386 aldaar vergroot kunnen worden (zie inventaris van bet archief deel 1 bi. 22)., De voorwaarde, keur ol schatting waarop die landen van Soeterwoude (nu binnen Leiden ko mende) zullen verkocht worden, lot het maken van straten, grachten enz. is bew aard gebleven in het zoogenaamde Sledeboekbi. 292, onder den titel «Van der Nuwer Vrihcden" dd. Vrijdag na Paaschen a». 1389. Op grond daarvan heelt de stad in haar gedrukt keurboek van 1583, bij keur XXXI, kunnen zeggen: «Niemant en heelt ter stralen of waterwaertseenich lechi van eigendom buy ten den grond van zijn muyr". Herhaald worden deze woorden in het gedrukte keurboek van 1658 bl. 17 keur XVI. In bet vorige verslag waren eenige bijzonderheden over Magdalena Moons en Franciscus Valdez vermeld, o. a. dal zij in 1577 met dien Spaanschen bevelhebber Ie Antwerpen zou zijn gehuwd. Dit huwelijk wordt door den hooglecraar R. Fruin in de mededeelingeu van de maatschappij der Neder- Inndsche letterkunde a°. 1879 in twijfel getrokken. ZIIG beroept zich tot staving daarvan op eene huwelijksacte van Ang. 1577, waarbij Megdalena Moons te Antwerpen in het huwelijk treedt met Jan Cues, en besluit daar uit dat z(j nooit met Valdez is gehuwd geweesthoezeer ook eene andere Magdalena Moons op dien tijd te Antwerpen leefde. Men weet dat Valdez nog den 29>l,D Maart 1580 in leven was, en om allen twijfel over het jaar van Zijn overlijden op te heflèn zal onze gezant te Madrid door lusschen- komst van den rijks-archivaris van Spanje in bet archief van Samaneas het jaar van hel overlijden van Valdez zien op te sporen of den tijd waarin hij de Spaanschen dienst heeft verlatenen dat zal omtrent de hier bedoeMr aangelegenheid vermoedelijk eenig licht kunnen verspreiden. 'sGRAVENHAGE, 29 Junij. Tot burgemeester der gemeente Rozenburg is benoemd de heer l. Dl Monhemius en tot burgemeester der gemeente Hasselt de heer J. C. Greven voorts is'aan den heer G. Murman op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Geldermalsen. De concierge bij het dep. van marine H. Thijssen is eervol uit die be trekking ontslagen en aangesteld tot bode, en bij gemeld departement is aangesteld tot concierge, de bode G. G. Brenner. Door 1. M. zijn benoemd: bij het wapen der artillerie: tot len luit., bij de V« afd. vesting-artillerie, de 2e luit. H. L. van Oordt, van het corps; bij de VIP afd. vesting-artiUerie, de 2« luit. L. J. Scheltema, van de II» afd. vesting-artillerie; bij het wapen der infanterie: bjj het 4e reg., to» kapitein 2e kl.de 1« luit. L. Tissol van Palot, van het 7' reg.; bij het 5* reg., tot 1'° luit., de 2e luit. C. G. A. Verweyde, van het corps. Blijkens een bij het dep. van marine ontvangen telegram is het schroef- stoomschip Benkoelen, onder bevel van den luit. ter zee 1' kl. G. de Klop per, in den avond van den 26'"° dezer te Port Saïd aangekomen. De gepens. kapitein-luit. Ier zee E. B. Bonn, onlangs door Z. M. den koning van Spanje begiftigd met de orde van Maritieme Verdiensten 3« kl., is dezer dagen benoemd tot kommandeur der Militaire Ghristus-orde van Portugal. De hoofdingenieur J. A. A. Waldorp alhier is, naar men ver neemt, benoemd tot kommandeur der Frans Joseph-orde van Oostenrijk. H. D. H. mevrouw de groothertogin weduwe van Mecklenburg-Schwe- rin heeft heden namiddag ten 3 ure per Rjjnspoor de terugreis naar Duitsch- land aangenomen. Z. K. H prins Frederik begeleidde met HI1. KK. HH. de prinsessen Hendrik en von Wied en gevolg zijne gast tot aan het sla tion, waar de vorstelijke personen haar een harteüjken afscheidsgroet bragten. De minister van marinevergezeld van zijn adjudant luit. ter zee 1' kl. jh'. van der Wijck, beeft gisteren het ter reede van Nieuwediep aangeko men eskader geïnspecteerd. De tweede kamer heeft heden middag hare beraadslagingen hervat. De lieer Vermeulen is beêcdigd en toegelaten. Ingekomen is o. a. een ont- eigeningsonlwerp voor den spoorweg Zwaluwe—'s Bosch. Tol voorzitters der afdeelingen zijn gekozen de hh van Delden, Rutgers, Fransen van de Putte, Tak en Blussé. Door de arrond.-regtbank is gisteren de vordering van mevr Kcrdijk tegen de curators in hel faillissement van haren echtgenoot ontzegd. De regtbank overwoog, dal de eischeres wel ontvankelijk was, daar zij, be hoorlijk bijgestaan zijnde, schadevergoeding wegens beweerde onregtmalige daad vroeg, doch achtte den bedoelden verkoop niet onregtmatig. Naar men verneemt zal de Hollaudsche spoorweg-maatschappij de goe deren, bestemd voor de a. s. Oranje Nassau-tentoonstelling enz. alhier, geheel gratis vervoeren, de staatsspoorweg-maatschappij de goederen aan de afzenders vrachtvrij terugbrengen en de Rijnspoorweg-directie de inzendin gen gratis ter tentoonstelling bezorgen. BUITKKLANDSGIIK HKHKJTüN. BELCIE Door de regering zal bij gelegenheid van de buitengewone zitting der kamers in Augustus aanst. worden voorgesteld aan de deserteurs uit liet Belgische leger amnestie te verleenen. Hel aantal van die deserteurs is zeer groot, het bedraagt omstreeks 15000. De Ind. Beige meent te kunnen mededeelen, dat de regering lol de afschaffing van het Belgisch gezantschap aan het Valicaan besloten heeft. Wal den gezant betreft heeft zijne terugroeping welligl reeds plaats gehad. ENGE Ij A A I». LONDEN, 28 Junij. In het hoogerhuis stelde in de vorige week lord Houghton de tweede lezing voor van de wet, waarbij hel sluiten van een huwelijk wordt toege staan tusschen een weduwnaar en de zuster van zijne overleden vrouw. Deze quaestie komt ieder jaar in liet parlement terug en wordt er telkens door een steeds kleiner wordende meerderheid afwijzend op beschikt. Thans werd op het nemen van den maatregel aangedrongen door 42500 vrouwen van Leeds, die eene petitie hadden onderleekendwelke lord lloughlou als in leiding tol zjju voorstel in hel hoogerhuis ter tafel bragt. In den loop zijner rede, deelde lord Houghton o. a mede, dat in het district, hetwelk hjj liet beste kent, dergelijke huwelijken zeer dikwijls voorkomen, met ontduiking van de beslaande wet gesloten worden en dat die slaat van zaken zal voort duren of men het verbod al of niet mogt w illen handhaven. De uitslag was, dat het voorstel om tot de tweede lezing van de bill over te gaan met 101 tegen 90 stemmen werd verworpen. Tegen het voorstel stemden de bis schoppen van Lincoln en Oxford, lord Derby en hertog van Argyll; vóór de bisschop van Ripon en drie prinsen van het koninklijk huis, de prins van Wallis en de hertogen van Edinburgh en Gonnaught. FRANKRIJK. De senaat heeft de wet tot opheffing van de betrekking van aalmoe zenier bij hel leger met 175 tegen 100 stemmen aangenomen. De bureaux van den senaat hebben in de commissie voor de amnestie ge kozen 6 tegenstanders en 3 voorstanders van hel ontwerp. De commissie heeft Jules Simon lot president gekozendie waarschijnlijk ook rapporteur zal zijn. In zijne afdeeling heelt Jules Simon de amnestie bestreden. Hij zeide. dat hij wel zag, dat de regering en de kamer vergillenis schenken zoude. Hij geloofde niet, dat de wil van bel land de amnestie eischt, en voegde er bij, dat, zoo de senaat eene nuttige rol wil spelen en de noodzakelijk-

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2