LEIDSCHE COURANT. 1880. 150. WOENSDAG 30 JUNIJ. BINNEN!,ANDSCIIE BER1GTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. 2. met het Verslag der Handelingen van den Gtmcenleraad 1.85, franco p.p. f 2.35. Het Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expediliekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 29 Junjj. Gisteren lieeft de aartshertog Philips, met gevolg, een bezoek gebragt aan de hondententoonstelling in de llerlekamp te Haarlem. Na met muziek ontvangen te zijn en een déjeuner gebruikt te hebben, werden de gasten door de commissie rondgeleid. Gisteren werd door de muziek- en tooneelverceniging «Nut en Ver maak', bjj gelegenheid van haar zesjarig beslaan, eene uitvoering gegeven in de Stads-zaal. Kon bij den aanvang de opkomst van leden en genoodigden niet groot genoemd worden, gaande weg nam die toe, zoodat later, het saizoen in aanmerking genomen, het publiek nog vrij talrijk was. Blijkens het programma werd den leden thans eene soirée musicale et déclamatoire aangeboden, en niet, zooals gewoonlijk, eene tooneelvoorstelling, voorafge gaan door de uitvoering van eenige muziekstukken. Na de uitvoering van n°. 1 van het programma, nam de voorzitter het woord en riep allen een hartelijk welkom toe op den oudejaarsavond van het zesde jaar der vereeni- ging, met den wensch dat hel zevende en volgende jaren zich voor haar in even gunstige omstandigheden inogt voordoen, liet afgeloopen jaar had niet veel verandering in den staal van zaken te weeg gebragt, het ledental was op gelijke hoogte gebleven en een 50 tal donateurs droeg niet weinig bij tot steun van de vereeniging. Aan dezen bragt hij dan ook den harte- Ijjksteii dank. namens de vereeniging, voor hunne krachtdadige hulp. Daarna werden de overige op het programma voorkomende stukken, bij afwisseling muziek en declamatie, ten uitvoer gebragt. Uit de toejuiching, die aan de uitvoerders ten deel viel, bleek dat zij den leden veel voldoening gaven. Aan enkele personen viel de eer der terugroeping te beurt. N». 8 van het programma, moest, door ongesteldheid van Item, die de partij op zich had genomen achterwege blijven. Ten twaalf ure sprak de voorzitter nog een kort woord, naar aanleiding van het Nieuwejaar, dat voor de ver eeniging was aangebroken, waarbij tevens aan de leden H. Trei en H. Ha- geman het eere-lidmaatschap werd aangeboden. Een geanimeerd bal besloot het geheel. Bij de Christ, gerei, gemeente alhier is tot predikant beroepen d'. K. van Goor, pred. te Assen. Gisteren is door de politie alhier te Warmond aangehouden zekere C., verdacht den diefstal kiel braak in de labriek van de heeren Schreden en C». te hebben gepleegd. In den vroegen morgen van jl. Zaturdag is door openschuiving van het raam bij een ingezetene alhier een marmeren pendule ontvreemd. De ver moedelijke dader, zekere R.is door de politie te Delft aangehouden en werd heden herwaarts overgebragt. De pendule is te 's IIage verkocht. Gisteren werd door de politie alhier aangehouden v. d. R.die zich aan diefstal van schoenen en laarzen bij twee ingezetenen alhier heeft schuldig gemaakt. De geneeskundige staats-commissie heeft tot arts bevorderd de hh. F. A. Ingenhousz, med. doctorandus, en J. C. Th Bast, cand.-arts. Het zendingsfeest op 7 July zal voor de derde maai te Boekenrode plaats hebben. Ook in 1873 en in 1875 werd het daar gehouden. Op vier spreekplaatsen zullen toespraken worden gehouden. Blijkens het pro gramma houden de feesttreinen op aan de Zandvoortsche laan De trein, die ten 9 ure van Leiden vertrekt, neemt de reizigers op door den Rijnspoorweg van de lyn Woerden - Leiden aangebragt. Het programma bevat verder uitvoerige aanwijzingen voor de bezoekers van het feest bene vens de feestliederen, die gezongen worden. Het twintigste nommer van "de Ilaagsche Penkrassen" van den heer J. A. de Bergh heeft dezer dagen het licht gezien. Thans behandelt de schrijver het gevaar, dat de stoomtram kan te weeg brengen door het doen schrikken van paardende schuld wordt voornamelijk geweten aan de machinisten, die, in strijd met de concessie, op ongepaslen oogenblikken stoom uitlaten. Verder bespreekt hij verscheidene «sia-in-den-wegs", om hierna over te gaan tot het uitspreken van een afkeurend oordeel over ver scheidene reglementen van de bouwpolitie en ver>olgens erop te wijzen dat er in eene stad als den Haag, slechts ééne, en nog wel eene slechte, bad-inrigting is. 11 jj eindigt deze tweede serie met den wensch, dat hij in de volgende nummers zjjner Penkrassen meer gelegenheid tot prijzen dan tot afkeuren zal kunnen vinden. Als een bewijs, welken opgang de «Penkrassen" gemaakt hebben, wordt door het Dagbl. v. 's Gr. gemeld, dat zij tot model gekozen zijn voor eene Limburgsche uitgaaf van gelijke strekking, waarvan, onder deu titel van «Stuifmeel", het eerste nommer bij den uitgever Jos. Raemaekers te Roermond is verschenen. De minister van financiën heeft bekend gemaakt, dat het aantal sur numerairs der directe belastingen en van het kadaster, te benoemen volgens het vroeger aangekondigd vergelijkend examen, nader op vier bepaald is. Naar aanleiding van de door de kamer van koophandel en fabrieken te Bergen op Zoom ingebragte bezwaren tegen verkoop van steenkolen door stations-chefs, is door den minister van waterstaat enz. te kennen gegeven, dat de regering niet de magt heeft om aan beambten of bedienden, in dienst by maatschappijen voor exploitatie van spoorwegen ol bij ondernemers van andere openbare middelen van vervoer, het drijven van handel in steenko len of andere koopwaren te verbieden. Betreffende het medegedeelde in zake de soederen van het St. Agafha- klooster geeft het Fad. de volgende opheldering: Volgens de voorwaarden, die bij den verkoop gesteld zijn, moeten de kooppenningen binnen twee jaren aan de koopers der domeingoederen worden teruggegeven, indien deze nog niet in het vol bezit der gekochte goederen gesteld zijn. De laatste voorwaarde is niet vervuld, vandaar de teruggave d<r koopsommen. Blijkbeir heeft het vertrek van den heer Dubois, die door de regering ver plaatst is, niets met die zaak te maken. Dat de koopers nog niet in het vol bezit der gekochte goederen konden gesteld worden, is hel gevolg hier van dat de weg van regtendien de regering voor de handhaving van haar regt op de zoogenaamde kloostergoederen heeft ingeslagennog niet geheel is afgelegd. Hierop nu kon niet worden vooruitgeloopen. Aan Z. M. den koning is een adres verzonden door de hoofdcommissie der Vereeniging voor Christ, nat. schoolonderwijs, waarin verzocht wordt, dat het Z. M. behage het kon. besluit van 28 Mei 1879, betreffende het programma van het examen ter verkrijging eener acte van bekwaamheid als hoofonderwijzcr en hoofdonderwijzeresaan eene zóódanige herziening te onderwerpen dat althans gecne meer omvatlende eischen gesteld worden dan die door de wet van 17 Augustus 1878 zijn aangegeven. In de Zaturdag gehouden algemcene vergadering van het aardrijks kundig genootschap heeft de voorzitter ter kennis van de leden gebragt, dat de eerste aflevering van het grootere werk over de Sumatra-expeditie den inteekenaars eerstdaags zoude toekomen, dat de inteekening open gesteld was tot 1 Sept., maar dat daarna de prijs niet meer 15. zooals thans voor de leden, maar minstens ƒ50 zal zijn. Voor de algeheelc af werking van het boek is echter het verblijf van den chef der expeditie, den heer van Hflsseltdringend noodzakelijk, doch de geldelijke opoffering van ƒ3600, welke bovendien daarbij van dezen zoude gevorderd worden, was al te groot. Hij stelde derhalve voor, dal door de ledenen belangstellen den die som zoude worden bijeengebragt en had reeds het genoegen te kunnen mededeelen, dat eene dame, die onbekend wenschte te blijven, hem voor dat doel eene gift van ƒ1000 had aangeboden. Tijdens de ver gadering werd nog voor een gedeelte van het ontbrekende ingeleekcnd. Het stoomschip Koning der Nederlandenvan Amsterdam naar Ba tavia, is op 27 Junij te Padang aangekomen. De koningin Emma, van Batavia naar Amsterdam is op dien dag van Aden vertrokken. De Prins van Oranje, op weg naar Batavia, passeerde op dien dag St. Vincent. De vierde haringjager is gisteren avond te Vlaardingen binnengekomen, met 600 ton haring, waarvan 350 ton volle en 250 ton maatjes-haring. Dezer dagen werd gemeld, dat de Delftsche parfurmeriefabrick «Maison Neuve" voor hare inzending op de wereld-tentoonstelling te Sidney, den eersten prijs behaald heeft, terwijl vermaarde firma's als die van Rimutel. Gosnell, enz. slechts tweede or derde prijzen behaalden. De Huisvr. herin nert bij deze gelegenheid, dat de Delftsche fabriek opgerigt werd en ge dreven wordt door eene vrouw. Een bewijs dat ook in de industrie vrou wen met goed gevolg kunnen werkzaam zijn. Door wijlen den heer mr. D. E. Nijkerk is ook aan het Nederl. Israël, oude mannen-, vrouwen- en ziekenhuis te Amsterdam een legaat van ƒ1000 besproken. In de nabijheid van Epe is wed- r een bo-ch door de vlammen ver-

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1