BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag 28 Junij 6880ó48. BUITE1NLANDSCHE BERIGTEN. 'sGRAVENHAGE, 26 Junij. Bjj kon. besluit van 28 Jnnij is bepaald dat eene rijks-kweekschool voor onderwijzers zal worden gevestigd te Maastricht, en zijn bij die kweek school benoemd: tot directeur H. A. L. Hagdorn, tot eersten onderwijzer Th. M. Smout, tot onderwijzer M. J. Koenen. Aan de na te noemen vreemdelingen, mits zij overigens aan de daar toe bij de wet gevorderde vereischten voldoenis vergunning verleend tot het geven van lager onderwijs hier te lande, als aan: mejufve° G. M. Troughton, geb. te Roydon; K. Mauser, geb. te Gillingham: A. M. S. Smith, geb. te Burbage; F. G. Ilooke, geb. te Dorking; E. E. L. Stahl, geb. te Muhlbach; de hh. E. B. Koster, geb. te Londen; W. G. Christie, geb. te Hull; F. W. O. Schmidt, geb. te Parchau; S. II. Cb. J. König, geb. te Hamburg. Aan den leD luit. der infanterie op non-activiteit J. G. van der Schaaff, is, op zijn verzoek, eervol ontslag uit de militaire dienst verleend. De luitenant-kolonel H. E. J. Ileymans is benoemd tot lid en voor zitter, en de le luit. L. Brander a Brandis, beiden van het regiment grena diers en jagers, tot lid en secretaris der commissie voor de toelatings examens tot de hoofdcursussen. De hoofdcursus der artillerie hiervan uitgezonderd. De commissie van rapporteurs voor het wetsontwerp tot verhooging van booldstuk V der staatsbegrooting voor 1880 (lager onderwijs) is, na kennis genomen te hebben van de memorie van antwoord op het voorloopig verslag wegens dit wetsontwerp, van oordeel dat door deze gewisselde schrifturen de openbare beraadslaging over het voorstel genoegzaam is voorbereid. Gisteren had op Eik-en-Duinen de plegtige onthulling plaats van het gedenkteeken op Dunkler's graf. De belangstelling was zeer groot; men ontmoette in de nabijheid van Dunkler's rustplaats, waarop het monument achter een omhulsel nog aan de oogen van de duizenden onttrokken werd vertegenwoordigers der toonkunst, van muziekale vereenigingen, van het reg. grenadiers en jagers en andere wapenen, van andere corporation en een groot aantal belangstellenden. De kon. mil. kapel, de Rotterdamsche muziekvereeniging //Dunkier", eene deputatie uit het Ilaagsch mannenkoor vormden een breeden cirkel rond het met bloemen bestrooide graf van hem, wien dit huldetoon gold. Achter dien kring verbeidde eene digte schare het oogenblik, waarop de onthulling een aanvang zou nemen. Ten twee ure precies opende zich deze kring; op dit oogenblik verscheen de commissie en plaatste zich met den zoon en behuwdzoon van den overledene tegenover het graf. Er heerschte eene diepe stilte, welke slechts afgebroken werd door dc heerlijke toonen welke de kon. mil. kapel over de rustplaats der dooden liet ruischen. Een van Dunkler's beste composition, "le Rêve", weêrklonk op deze plek. Met onverdeelde aandacht volgde ieder deze uit muntende compositie en toen de laatste toonen waren weggestorven, trad de heer Nicolaï naar voren om een woord aan Dunkler's nagedachtenis te wjjden. Bjj een rustpunt in zijne rede viel het omhulsel. Eenvoudig en sierlijk j was het monument thans voor allen zigtbaar. Iedereen ontblootte het hoofd. De zoon van Dunkier legde een krans van levend groen en bloemen op het j graf zijns vaders neder en Völlmar voegde daarbij een immortellen-krans op het bloembed aan den voet van het ontsluijerde grafgesteente gespreid. Terwijl aller oogen met belangstelling naar deze schoone zuil der dankbaar heid staardenwerd het gehoor gestreeld door de gevoelvolle vertolking, door de liedertafel "Cecilia", van het mannenkoor Opwaarts van Hol, door den componist zelf gedirigeerd. Hel grafmonument, uit arduinsteen gehouwen, naar het ontwerp van den architect den heer H. J. van den Brink, verheft zich in langwerpig vier kanten vorm op een voetstuk, 2% meter boven het graf. De grafzuil maakt een flinken indruk, zoowel door hare sierlijke gedaante, hare schoone lijnen en fraaijen stijl, als door kunstvol beitelwerk, ook van de hoekstuk- i ken. De hoofd- of voorzijde voert, behalve een opschrift en de data's van Dunkler's geboorte en heengaaneene zinnebeeldige vereering der nagedach- tenis van den onvergetelijken toondichter, op wiens laatste rustplaats deze zigtbare hulde is verrezen. Midden in het voorvlak staart het oog op de in gulden letters gegrifde woorden: "Francois Dunkier, zijne kunstbroeders en vereerders." Nadat "Cecilia" door het ten gehoore brengen van Ilol's schoone toonen eene edele wijding aan dit zamenzijn had gegeven, hervatte de president der commissie zijne rede. Thans bood hij het monument aan de familie van I den ontslapene, die weduwe en dochter hier vertegenwoordigde, aan, over tuigd dat niemand er beter zorg voor zou dragen. Voorts wijdde hij een woord van dank aan allendie hunne medewerking hadden geschonken tot verwezenlijking dezer zaak. De zoon van den gevierden ontslapene bragt hierop dc gevoelens van dankbaarheid der familie, inzonderheid van de weduwe, aan alleH over, en de muziekvereeniging "Dunkier", uit Rotterdam, besloot met hare treur- toonen op treffende wijze dezen dag gewijd aan de nagedachtenis van een groot kunstenaar. De onverbeterlijke Haagsche recidivist ter zake van openbare dronken schap, Gijs Batteljee, die zich zelden in nuchteren toestand op de straat liet zoeken, is, zooals uit het Politieblad bljjkt, thans zoek, nu hij eenige da gen gevangenisstraf moet'ondergaan wegens wanbetaling van eenige uit het legio aantal hem opgelegde boeten. Heden morgen kwamen te Scheveningen 8 schuiten aan, wier besom ming slechts van 10 tot ƒ40 bedroeg. De geheele vloot voor de schrob- netvisscherij bestaat thans nog uit bedoeld achttal schuiten, zoodat binnen weinige dagen deze visscherij wel geheel zal ophouden. ENGELAND. LONDEN, 25 Junij. Door het hof van appèl te Westminster is regtsingang verleend tot i eene herziening van het vonnis over den beruchten Arthur Orton, alias Sir Roger Tichborne, die sedert 1874 gevangen zit wegens meineed. De geop perde regtsvraag schijnt te zijn, of de hem opgelegde straftijd niet te lang was. j Bjj het lagerhuis zijn door de Noordbritsche spoorwegmaatschappij de plannen ingediend tot herbouwing van de spoorwegbrug over de Tay. De geheele brug van den eenen oever tot den anderen wordt zooveel lager ge il maakt dat zij in het midden, waar de bogen zijn ingestort, 57 voet boven gewoon hoog water zal zijn, in plaats van 88 voet. De noordelijke en zui- delijke gedeelten, die in stand gebleven zijn, zullen alleen verlaagd worden i maar in het middendeel worden meer pilaren aangebragt, terwijl verschei- i dene andere maatregelen genomen zullen worden om te zorgen dat de brug nu beter tegen het geweld der stormen bestand zal zijn. Als een gevolg van het onderzoek naar de oorzaken van het instorten der brug, zal men magtiging aanvragen om het verkeer over de brug te staken wanneer er wegens het weder ernstige vrees voor gevaar bestaat. FRANKRIJK. Door den senaat) is het rapport op de petitionnementen van de geeste lijkheid tegen de decreten van 29 Maart met 143 tegen 127 verworpen en aan den minister teruggezonden. Omtrent de amnestie verschillen bijna alle groepen van den senaat onder- i ling van gevoelen. De Bonapartistische senatoren en de legitimistendie hopen dat de terugkomst der communards aanleiding zal geven tot ongere- j geldheden en tot een monarchale restauratie kan leiden, willen er voor stemmen, terwijl de Orleanisten er bepaald tegen zijn. Het linker centrum is het nog volstrekt met zich zelf niet eens. De gematigde republikeinen zien het regeringsvoorstel met leede oogen aan, doch zullen er voor stem men, om eene botsing met de kamer te vermijden. Als het ontwerp aange nomen wordt, zal dit dan ook uitsluitend uit kracht van deze laatste over- 1 weging geschieden. J De Figaro verwacht dat van de uitgewekenen of bij verstek veroor deelden, welke zich in Zwitserland of in Engeland bevinden, niet allen zullen gebruik maken van de hun aan te bieden amnestie. Dezulken die na een verloop van tien jaren nog niet tot een vast bestaan zijn geraakt, zullen zeer zeker naar Frankrijk terugkeerenmaar zij die een goede brood winning hebben verworven, zullen vermoedelijk blijven waar zij zijn; doch tot de tweede der genoemde categoriën behooren niet de politieke drijvers en de misdadigers, zoodat Frankrijk slechts het uitschot zal opnemen. Volgens le Petit Marseillais zal de uitvoering van de Maart-decreten, wat Marseille ten minste betreft, zonder verzet geschieden. De niet erkende j geestelijke gemeenschappen hebben eenparig besloten uiteen te gaan alleen verzoeken zij der regering drie bewakers in hunne inrigtingen te mogen achterlaten; de regering wil er echter slechts twee toelaten. Volgens het zelfde blad zal de wettelijke oppositie eerst na de uitzetting door de con gregatiën bij de reglbank worden aangebragt. Hare raadslieden wilden, dat de procedure vóór de uitzetting zou geschieden, j Volgens de Gas. de France heeft de rector der Jezuïten-inrigting te Sarlat zich dezer dagen in eene bijeenkomst o. a. aldus uitgelaten: Wij wachten af, wij bidden en bereiden onze wettige verdediging voor. Om ons uit Sarlat te verdrijven, moet de gewapende magt tot hier voortdringen en ons aan onze vreedzame woning met geweld ontscheuren. Worden wij van daag uiteengejaagd, dan vereenigen wij ons morgen weer. Verjaagt men ons morgen, dan keeren wij overmorgen terug. Verdrijft men ons over morgen, dan ziet men ons den volgenden dag terug, tenzij een onbarmhartige schildwacht ons den toegang tot ons huis afsluit. Het geregtshol van de Seine heeft Sarah Bernhardt veroordeeld tot be taling van 100,000 fr. schadevergoeding met den interest. De gemeenteraad van Parijs heeft besloten, in den gevel van het huis, waar Camille Desmoulins en Danton woondengedenksteenen te doen plaat sen met inschriften, als huldebewijs van "het dankbaar Parijs". De geneeskundige faculteit te Montpellier, die wegens verregaande on- geregeldheden der studenten eenige weken gesloten was, zal aanstaanden Maandag hare lessen hervatten. Het is aan een photograaf, Paul Desmaretz, gelukt, in een luchtballon twaalfhonderd meter boven Rouaan zeer duidelijke photographische cliche's te verkrijgen van het terrein, niettegenstaande er een tamelijk harde wind woei. Die cliche's zijn verkregen met een electrischen toestel van nieuwe vinding, die den tijd der bewerking zeer verkort. Over den toestand van Birma worden door een correspondent van Le Tempsuit Rangoon van 21 Mei, eenige bijzonderheden medegedeeld, waaruit blijkt, dat bij voortduring vele inwoners Mandalay verlieten, om zich naar Rangoon te begeven. Met elke stoomboot werden zes- a zeven honderd personen van daar aangebragt, en al die lieden bevestigden het bcrigt, dat door koning Theebau, op den raad zijner sterrewigchelaars, nieuwe menschenoffers zijn geplengd. ITALIË. Ten gevolge van den uitslag ter te Rome gehouden gemeentelijke ver kiezingen heeft de burgemeester Ruspoli zijn ambt nedergelegd en dit voor beeld is door de meeste zittinghebbende raadsleden gevolgd. Woensdag 11. is eene krachtige anti-clericale demonstratie gehouden. Al de werklieden-

Leydse Courant | 1880 | | pagina 5