KINDERVOEDSEL H. NESTLË Leidsche Duinwater-Maatschappij. BUITEN LA N DSC IIK BI I li 1C TKN. FRANKRIJK. Voor de aanslaande viering van den naiionalen feestdag 14 Julij worden tiet plein van het Chateau d'Eau en dat van de Bastille Iraai versierd en met elkander verbonden door guirlandes langs de boulevards. De tuin der Tuilerieën en die van het Luxembourg zullen geïllumineerd worden, evenals de Place de la Concorde, de Champs Elysées en het plein de l'Etoile, terwijl in de eerstgenoemde tuinen een concert gegeven wordt. Op de Place du Tröne zal een feest plaats hebben. Voorts wordt op vier punten van de stad vuurwerk afgestoken, namelijk bij den Are de Triomphe, op de hoogte van Montmartre, bij het Observatorium, op de Place du Tróne. De directeur der openbare weldadigheid heeft er den Parijschen ge meenteraad opmerkzaam op gemaakt, dat de stad 45000 behoeftige huisge zinnen telt en dat deze bij het nationale feest op 14 July, dat een feest voor allen behoort te zijn, niet vergeten mogen worden. Bij de openbare feestviering van 30 Junij 1878 werden aan elk behoeftig huisgezin twee Ir. uitgedeeld. De beer llallat, voorzitter der commissie voor het feest, verklaarde uit naam der commissie, dat aan de behoeftige huisgezinnen ge dacht zal worden. Van de 200,000 fr.die de raad heeft goedgekeurd zal zekere som voor de armen worden afgesiaan. Ook de ziekenhuizen en andere inrigtingen van weldadigheid zullen er hun deel van ontvangen. Het Journ. des Déb. betoogt, dat den senaat niets anders overschiet dan de algemeene amnestie goed te keuren, wil hij niet eene botsing uitlok ken, waarvan geene voordeelcn en onberekenbare gevolgen te wachten zjjn. De gematigden moeten eene andere gelegenheid verbeiden om tegen de ra dicalen pal te staan en inmiddels den heer Gambelta en de zijnen aan hunne beloften honden. De Huivers acht het niet twijfelachtig, of de senaat zal toegeven. De kamer, zegt zijheeft het gedaan uit vrees voor de verkie zingen. De senaat zal het doen omdat de heer Gambetta in de bekende vergadering met de ministers duidelijk genoeg te kennen heelt gegeven, dat dit ligchaam anders geene reden van bestaan meer hebben zou. De Lanterne maakt bekend, dat Henri Uochefort, onmiddellijk na aijnc terugkomst te Parijs, een groot staatkundig dagblad zal oprigten. Te Parjjs zal een nieuw reusachtig postkantoor: '/Hotel des Postes" gebouwd worden, waarvoor een deel van de stad, gelegen lusschen de St. Eustache-kcrk, de Rank, de Beurs en de Boulevard Montmartre, en bewoond door honderd duizend menschen, weggebroken zal worden, liet gebouw, dat slechts twee verdiepingen hoog wordt, zal tien groote ingangen heb ben, terwijl vier nieuwe stralen er op uit zullen loopen. Men schat de kosten van het gebouw op 10 millioen fr., en hoopt het een jaar na het leggen van den eersten steen gereed te hebben. ITALIË. Zondag II. hebben te Rome verkiezingen voor den gemeenteraad plaats gehad, waaraan thans de clericale partij ijverig deelgenomen heelt. Er moesten 14 plaatsen bezet worden en zij is er in geslaagd, 13 barer candi- daten te doen verkiezen, waarvan 12 met hulp der regie:- zijde, eu één, den hertog Salviatigeheel alleen met 4776 stemmen. Dr. Baccellide eenige liberaal, die verkozen werd, verkreeg 4912 stemmen. Onder degenen, die de nederlaag leden, bevonden zich de burgemeester Ruspoli, graaf Amadei, vice-minister van landbouw en koophandel, en ook generaal Garibaldi. De nederlaag des eerstgenoemden kwam te onverwachter omdat hij door alle liberalen zonder onderscheid werd voorgestaan en zijn ambt zijne herkie zing als eene loutere formaliteit deed beschouwen. Er waren 1200 kiezers meer opgekomen dan verleden jaar en 7800 meer dan in 1870, toen voor hel eerst de gemeentelijke verkiezingen gehouden werden. De paus heeft de priestersdie aan de verkiezingen hebben deelgenomenen ook den heer Salviati. die voorzitter is van het katholieken-congres, met den verkregen uitslag doen gelukwenschen. 008T-INDIE BATAVIA, 21 Mei. Berigten uit Atjeh bevatten o. a. het volgende: Den 21'" vertrok de gouvcrnements-commissaris Pruys van der Hoeven, vergezeld van den ambte naar voor de betrekkingen met de inlandsche staten, met den gouverne- nieutssloomer Zeemeeuw naar de Noord- en Oostkust, ten einde de ver schillende slaatjes aldaar te bezoeken. In den nacht van 23 April is de te Tongkoep geplaatste gids Si Poeti aldaar overvallen en zoodanig verwond, dat hij den volgenden dag overleed. Vermoedelijk moet de moord worden gesteld op rekening van kwaadwilligen, die genoemden gids een slecht hart toedroegen, wegens de uitmuntende diensten, welke hij ons steeds bewe zen heeft. l.i den nacht van 26 op 27 April jl. ontsliep Toekoe Njaq Lampaseh, Radja van Kloeang en Banla, aan de gevolgen eener buikziekte, ten huize zijner oudste wettige vrouw in de kampong Lampaseh. De controleur van Oleh-leh beeft den stervende nog eenige uren voor diens dood kunnen ont moeten. Aandoenlijk was het te zien, hoe deze trouwe dienaar zich in spande om, in tegenwoordigheid van al zijne familieleden en van al de hoofden der IV Moekim, den gouvernements-ambtenaar voor het laatst de hand te drukken. Toekoe Njaq Lampaseh schijnt op de reis naar de West kust met den gouvernements com.t.issaris A. Pruys van der Hoeven, aan boord van den gonveruements-stoomer Zeemeeuwde ziekte gekregen Ie hebben, waaraan hij vijf weken later zou sterven. Aangezien een langer verblijf aan boord hem ondragelijk werd, verzocht bij te Troemoen aan i wal te mogen gaan en bij den Itadja aldaar te verblijven om rust te vinden en zich onder behandeling van een Atjehschen doekoen te stellen. In dat verzoek wtrd bewilligd. Den 26S1,D April togen de familieleden van den kranke en de hooiden uit de IV Moekim naar Lampaseh, schaarden zich om het ziekbed en bragten den stervende hunne laatste afscheidsgroeten. Weinige uren later gaf hij den geest. Den volgenden dag werd hij met inachtneming der landsgebruiken en der religieuse voorschriften naast zijne moeder in de kampong Lampaseh begraven. Door het verscheiden van Toekoe Njaq Lampaseh verliest de staat een zijner voornaamste, trouwste en meest gewaardeerde Atjehsche hoofden. Van hel begin zijner onder werping in Februarij 1874 tol aan zijn dood toe, heeft hij in voor ons moeijelijke omstandigheden doorslaande bewijzen gegeven van beproefde trouw en verknochtheid aan het Indisch gouvernement. Steeds was hij be reid het bestuur met zijn invloed te steunen en, waar noodig, met al zijne kennis voor te lichten. De inlichtingen, die hij ons verstrekte en zijne raadgevingen getuigden van eene onafhankelijkheid van karakter en van eene belangloosheid, welke daaraan eene bijzondere waarde gaven. l'Lil TLLUGBAAF, BERLIJN, 24 Junij. Bij de voortzetting der beraadslagingen in de kamer over het ontwerp betrellende de Mei-wetten is art. 10 volgens het regerings ontwerp aangenomen; art. 11 werd verworpen en art. 12 (bepaling van den duur der wel) aangenomen, doch met toestemming van den minister niet toepasselijk verklaard op de artt. 3, 9 en 10. PARIJS, 24 Junij. In de kamer van afgevaardigden is bij de beraadsla ging over de begrooling van eeredienst een amendement van den heer Ber nard Lavergne, waarbij een crediet wordt toegestaan lot oprigtiug van een afzonderlijk ministerie van eeredienst, verworpen. Een amendement van den heer Niel. ondersteund door de regering, waarbij eene verhooging der bezoldiging van de Fransehe kardinalen met 10000 fr. voorgesteld werd, is verworpen met 245 tegen 218 stemmen. De kamer heeft vervolgens de begrooting van eeredienst aangenomen vol gens de cijfers, gelijk die voorgesteld waren door de commissie. LONDEN, 24 Junij. Het lagerhuis heeft besloten Bradlaugh in vrijheid te stellen. Gladstone, de tweede lezing der financiële wel voorstellende, ver klaarde de vermindering van de regten op den wijn te moeten uitstellen, daar de onderhandelingen met Frankrijk over het handelslractaatdie eerst in den herfst beginnen, waarschijnl. k niet vóór Januarij geëindigd zul len zijn. Het hoogerhuis heeft bij de derde lezing de nieuwe wel op de begrafe nissen aangenomen. PARIJS, 24 Junij. In den senaat zijn beden de beraadslagingen gevoerd over het rapport der petitiën tegen de besluiten van 29 Maartdat voorstelt die eenvoudig ter zijde te leggen. De heer d'Andifl'ret-Pasquier bestreed het rapport en stelde voor de petitiën te verzenden aan den voorzitter van den ministerraad en aan den minister van justitie. De heer Demóle, rapporteur, verdedigde de conclusie der commissie. De hertog de Broglie zeide dat de wetten, waarop de regering zich beroept voor de besluiten van 29 Maart, niet van toepassing zijn. CINCINNATI, 24 Junij. De hier bijeengekomene democratische conventie heeft generaal Hancoek tot candidaat voor het presidentschap gekozen. William English is lot candidaat voor het vice-prcsidentschap gekozen. ST.-PETERSBURG23 Junij. llet dagblad van den Caucasus meldt dat generaal Scobelefl den 22'» Mei bereikte fort Alexandrowsky aan de Trans- Caspische kust en onmiddellijk overging tol eene inspectie der aldaar gesta- tionneerde troepen; hij gaf order dal hun rations van betere hoedanigheid zouden worden uitgereikt. Vice-admiraal ShestakofT heeftop grond van gebrekkigen gezondheids toestand, verzocht verschoond te worden van de benoeming tot bevelhebber van het eskader in de Stille Zuidzee. Waarschijnlijk zal vice-admiraa! Tc'..i- chatchifl nu tot dien post worden benoemd. JPROGRAN1MA VAN RUZIEKI ITVOER1NGEN. Rusls Sacrum. 7,ondag 27 Junij, ten twee ure, door de Staf- muziek van het 4' lteg. Infanterie. Kapelmeester de heer A. Grentzius. 1* Afd.1. Marseli //Prins Philips", Grentzius; 2. Ouverture: «Maritana, Wallace", arr. Grentzius; 3. //Neuigkeilen aus Wien", Walzer, Saltan; 4 Finale aus der Oper //Arielc", Baclt. - 2' Aid.: 5. Ouverture solem- nellev. d. Biest; 6. Cavatine ponr Cornet a PistonStippé7. Fautaisie «Fête a bord", lleyinaus; 8. Concert-Polka, Schulz. ADVEHT E i\ T I E iN. De Heer eu Mevrouw BIERENS DE HAAN IJSSEL DE SCHEPPER betuigen hunnen hartelijken dank voor de talrijke bewijzen van deelneming, bij het overlijden hunner geliefde Moeder, Vrouwe S. M. P. IJSSEL DE SCHEPPER TEDING VAN BERKHOUT. Leiden, 25 Juni 1880. De COUPON N°. 3, met bijbehoorend Dividendbewijs der Aandeden, is van af 1 Juli 1880 betaalbaar met /50, bij «Ie Heeren LEZWIJN E1GEMAN te Leiden, en bjj de Associatie Cassa tc Amsterdam. Leioen, 26 Juni 1880. DE DIRECTIE. CS*3ETtiCH?Kea Gouden Medaiile, Parijs 1S78 O-ROOT EEBE-DIPLOMA LLES GCUDEN M E DA op verschillende Tentoonstellingen TALLOOZE CERTIFICATEN der voornaamste medische Autoriteiten VOLKOMEN VOEDINGSMIDDEL VOOR JONGE KINDEREN Voorziet in liet ongenoegzame dor moedermelk, vergemakkelijkt liet spenen, verteert licht en geheel en al. Verkrijgbaar bij de voornaamste Apothekers en Drogisten. Ter vermijding van de talrijke namaaksels eische men op elke doos de onderteekening van den UITVINDER Henri jtKSTLÉ Vevev Zwitserland.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 3