oierd zag. Niettemin werd, tot in den vroegen morgen, aan Terpsichore druk geotterd, en het daglicht begon reeds het kunstlicht te doen tanen, eer de laatsten der dansers huiswaarts keerden. Wg hopen dat goed weder heden de verdere feesten, waarvan men zich, vooral van het door «Doctrina" te geven, nogal wat heeft voorgesteld, be gunstigen zal. Heden middag had op het feestterrein de uitreiking plaats der prijzen aan de winners van den van wege de studrnten-vereeniging «Pro Patria" te 'sGravenhage gehouden schietwedstrijd. Alvorens hiertoe werd overgegaan, hield prof. de Vries, eere-Iid van Pro Patria", en hierbij fungerende als president van de vergadering, eene wel sprekende rede. Hij schetste in het kort onze oude vaderlandsche historie, den oorsprong van onze akademie, hoe studenten niet alleen met hunne studie zich bezig hieldenmaar zich tevens ook oefenden in den wapenhandel hoe zij getoond hadden in den liendaagschen veldtogtdat zij in dit laatste ook bedreven werden; vervolgens verhaalde hij nog liet ontstaan van «Pro Patria", hoe het zich vroeger en ook nu weder onderscheiden had. Hij ein digde met een zegenwensch voor «Pro Patria" uit te spreken. Vervolgens ging de commissie over tot het nitdeelen der menigvuldige en prachtige prij zen. Bij het einde van iedere categorie, begroette de heer de Vries de over winnaars met een gelukwensch; hij wees er op, hoe zij, even als nu in dezen vreedzamen strijdook wanneer hel vaderland ooit in gevaar mogt verkeerenmet even veel vuur het geweer moesten ter hand nemen, ter verdediging van den vaderlandschen bodem. Onder hen, die prijzen behaalden, waren, zooals vroeger gemeld is, de hh. van Citters, president, en Wichers Wiersma, lid van «Pro Patria". Omstreeks 2& uur verscheen Philips de Schoone, gevolgd door tal van edelen. Ten vier ure was de uitreiking der prijzen geëindigd en werd de feest vreugde voortgezet met eene matinee musicale, door het muziekcorps van het 4le reg. infanterie, onder directie van den heer A. Grentzius. Betredende het Woensdag 11. in de stads-gehoorzaal gehouden diner der reünisten, omleencn wij aan de tl. C. liet volgende: Prof. A. Kuenen deed, voordat men zich aan tafel begaf, in de receptiekamer een voorstel, om van het batig saldo eene som van vijfhonderd gulden meestens beschikbaar te stellen voor het op te rigtrn gedeukteeken aan Leidens ontzet, dat bij acclamatie door de oud studenten werd aangenomen. Vervolgens noodigde hij de deelnemers uitzich naar de groote zaal te begeven, waar een ieder op zijne plaats zijn naam zou vinden. Het duurde niet lang, of tweehon derd reünisten hadden aan drie naast elkander geplaatste tafels hunne plaatsten ingenomen en aangenaam deed hel hun voorzeker aan. te bespeu ren, dat de commissie voor hel oog der gasten ook gezorgd had. Eenvoudig, maar smaakvol was de groote zaal met groen versierd en de kleine plaats, waar anders liet orkest gezeten was, was nu veranderd in een tuintje, in welks achtergrond de 5 laculiciiskleuren en een fonteintje eene aangename afwisseling teweegbraglen. Toen de gasten gezeten waren en de muziek van het 4* reg. infanterie, ouder directie van den heer Grentzius. hgt ge bruikelijke Io Vivat gespeeld had, vatte de heer mr Aug. Philips het woord op, om allen een hartelijk welkom toe te roepen. Hij bragt in herinnering, hoe de studententijd, hoewel niet altijd de gelukkigste, toch voor de mees ten zeer zeker de vrolijkste tijd van hun leven geweest is, en dien tijd hier te herdenken was zeker een doel, dat allen aangenaam zou stemmen Een algemeen gejubel volgde op deze woorden en de aangename losse toon, die er gedurende hel gansche diner heerschte, strekte ten bewijze, hoezeer bij allen de woorden van den voorzitter instemming vonden. Alle toasten weêr te geven is ondoenlijk; genoeg is het, te vermelden, dat de voor zitter een dronk wijdde aan den Koningals vertegenwoordiger van het Huis, dat aan de Leidsche akademie het leven had gegeven, aan die Leidsclie hoogeschool zelve, die hjj een voortdurenden bloei loewenschte. Prof. Kuenen stelde het welzijn in van het Leidsche studentencorps, welke dronk door den president van het corps, den heer J. C. de Vicq, in schoone be woordingen werd beantwoord. De rector magnificus, prof. Kern, dankte den voorzitter voor zijne rede, op het welzijn van de Leidsche akademie uitgesproken. Nog werden er eenige woorden ten beste gegeven op «Piet Paaltjens", die mede onder de gasten behoorde, en tevens eene welverdiende hulde gebragt aan prof. van der Vlugt, den secretaris der reünie-commissie, aan wiens ijver in de eerste plaats het welslagen van het feest te danken was. Tot aan het einde toe heerschte er eene vrolijke stemming. Heden morgen, ongeveer 8 ure, is uil het water van den Witten Sin- ge', nabij de Douzabrug, opgehaald hel lijk van een onbekend manspersoon, naar gissing 36 a 38 jaar oud, tamelijk van lengte, rond aangezigt. ge wone neus en mond, ronde kin, haar en wenkhraatiwen donker, zwarte ringbaardgekleed met zwarte pantalonrood met zwart geleekend boeze roen en laarzen. Zij die dienaangaande inlichtingen kunnen verschaffen, worden verzocht zich aan het bureau van politie aan te melden. Den 2141,11 Jung 11 heeft te Brussel de onderteckcning plaats gehad eener overeenkomst tnsschen Nederland en België omtrent het nemen van abonnementen op dagbladen en tijdschriften door tusschenkomst der posterijen. Volgens liet II bl. v. h. liegt hebben voor het notarieel examen voor dit jaar zich aangemeld: 49 adspiranten voor het geheele examen, 8 voor het lc en 2* gedeelte, 86 voor hel 1' gedeelte, 43 «oor hel 2een 3'gedeelte, 3 voor hel 2® gedeelte, 16 voor hel 3' gedeelte, 205 in hel geheel. De raad van loezigt op de spoorwegdiensten heeft bestuurders der ver- j schillende spoorwegondernemingen iiilgenoodigd tot eene bijeenkomst, om j maatregelen te beramen, welke zouden kunnen genomen worden ter voor koming van het gevaar van brand door vuur uit locomotieven, waaraan de branden worden toegeschrevenwelke onlangs in de nabijheid van Apeldoorn hebben gewoed. Voor de in de volgende maand te houden examens aan de theologische school te Kampen hebben zich 49 studenten aangemeldnamelijk 23 voor het litlerarisch 16 voor het theol. examen A en 10 voor het theol. examen B. Volgens het U. P. is d'. H. J. A. M. Schaepman, professor aan het Seminarie te Rijsenburgdoor de R. K. kiesvereeniging in het hoofdkies district Breda candidaat gesteld voor het lidmaatschap der tweede kamer. De tweede haringjager is gisteren te Vlaardingen aangekomen, mede brengende 51 ton volle en 199 ton maatjesharing, overgenomen van 40 schepen. G. VV. J., te Dordrecht, die onlangs eene levende kat den kop nagenoeg geheel van het ligchaam had gezaagdis door het kantongeregt aldaar ver oordeeld tot 5 dagen gevangenisstraf en 25 boete. Te Haarlem zijn eergisteren naar de gevangenis overgebragt twee kna pen, van 13 en 11 jaar, die Jongstleden Zaturdag eene som van ruim ƒ40 hadden ontvreemd uit de lade van den blikslager Muller in de Gierstraat. De oudste had vroeger bij M. gewerkt. Zij bezaten nog maar weinige gul dens die voor de kermis waren bestemd. Over Zwolle is gisteren morgen een geweldig onweder losgebarsten, vergezeld van een hevigen plasregen. Omstreeks elf uur sloeg de bliksem in de Willemschool op de Hoogstraat, terwjjl de kinderen en de onderwijzers allen aanwezig waren. Het vuur is langs den schoorsteen door het plafond gedrongen en heeft zich daarna door een der muren een uitweg gebaand. De schrik en ontsteltenis waren algemeen, maar daarbij is liet gelukkig ge bleven; geen der aanwezigen bekwam eenig letsel. Ook de schade aan het gebouw is van weinig beteekenis. Uit Kampen meldt men dat de schoenmaker S.die ongeveer 1% jaar geleden zijne vrouw trachtte te vermoorden, door haar met een mes in den buik te steken, na een jaar celstraf ondergaan te hebben, aldaar terugge keerd, door de politie weder in verzekerde bewaring is genomen, aange zien hij zijne mislukte poging nog eens wilde herhalen. Uit Veenhuizen meldt men het volgende; Dezer dagen werd des morgens door den hoevenaar Huisman aan de lieden, die op zijn land zouden werken, hun arbeid toegewezen Een der verpleegden, een man, die naar men zegt liever ledig loopen wil, was over het hem opgedragene niet tevreden en eischte ander werk. Op zijn wensch kon natuurlijk geen acht worden ge slagen, waarop de man een mesje, een zoogenaamd «aardappelschillertje", trok en op Huisman toesprong. Een paar personen wierpen zich tusschen beiden en verhinderden den misdadiger aldus zijn slagtoffer in de borst te treffen. Plotseling echter bevindt de boosdoener zich achter li. en duwt dezen het mes, even beneden het schouderblad, tot bijna aan het heft in den rug. Alles ging zoo snel in zijn werk, dat de gewonde, die zich in aller achting mag verheugen en ook bij de gepleegden wel is gezien, naauweljjks wist wat er geschiedde. De wond bloedde hevig doch liet leven van Huisman schijnt geen gevaar te loopen. Volgens bcrigten uit Znid-Afrika, van 1 Jttnij, door het Pil. medege deeld, duurden de beraadslagingen over het voorstel Fuller, tot afkeuring van het besluit lol ontwapening der Bazutos, nog voort. Bij deze beraad slagingen onibreekt het niet aan toespelingen op de Transvaal; meer be paald werd die quaestie besproken door de hh. Jorjssen, Kriiger en Jonbert onder anderen in eene bijeenkomst, waar vele parlementsleden aanwezig waren. Zij drongen met kracht het gevoelen tegen de aanhechting aan en meenden dat het besluit der rijksregering tot volharding daarin slechts het wantrouwen en den haat der Afrikaanders kon opwekken. Zeker is het dat in de Transvaal de gisting voortduurt. 'sGRAVENllAGE. 25 Jttnij. Aan den heer J. II. Ferguson zijn. voor den tijd van vier jaren, op nieuw de function opgedragen van M*. minister-resident en consul-gene raal in China. Aan den fuselier bij het leger in Nederl. Indië F. VV. Wengeler is ver gunning verleend tot het dragen van verschillende hem in Pruissische dienst toegekende eereteekenen. De officier ean gezondheid kl. G. F. Rochat wordt geplaatst aan boord van het ramschip Guinea. Voorts wordt de thans aan boord van het ramschip Stier dienende officier van gezondheid 1' kl. W. T. Clous overgeplaatst in de rol van het opleidingschip Admiraal van If'assenaer en gedetacheerd aan boord van de instructiebrik Castor. Door den minister van koloniën is de hoofdonderwijzer W. van der Spek gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië, om te worden benoemd tot onderwijzer 3' klasse voor de dienst daar te lande. -- De ocfeningsdivisie onder bevel van den kapitein ter zee J. W. Binkes en bestaande uit de schroefstoomschepen van Galen en Zilveren Kruis is, in den morgen van 24 dezer, ter reede Texel binnengevallen. Het verlangen van de commissie voor de viering van het 50-jarig jubi- laeum der koninklijke liedertafel «Cecilia".welke van 9 lot 16 Augustus met eene rij van feesten zal gepaard gaan. is ingewilligd. De stad looft een gouden medaille uil. zorgt voor muziektempels en feestversieringen en biedt den jubilaris een buitengewoon vuurwerk aan, waarvoor nog een crediet van 200 is beschikbaar gesteld. Bij gelegenheid der onthulling van het Dtinkler's gedeukteeken, heeft de hofboekhandelaar Couvée heden het lredend gelijkende borstbeeld van den ontslapen toonkunstenaar met eene rouwversieringter herinnering aan de nagedachtenis van den directeur der Kon. Mil. kapel. Een immortellen krans rust aan den voet dezer buste, waaromheen portretten en beelden van de meest beroemde vreemde en vaderlandsche toondichters zijn ge groepeerd. Eene dame, die eergisteren namiddag een togtje per ezel langs het strand te Scheveningen gemaakt had. miste bij het afstijgen haar porle- monnaie met 7.50. Zoodra de politie hiervan in kennis werd gesteld, werd een 12-jarige ezeldrjjver, die haar begeleid had, onderzocht en niet ten onregte verdacht bevonden; want al spoedig kwam de portrmonnaie met het geld uit een zijner kousen le voorschijn.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2