toegenomen, dat die straat slechts eene menschen-massa zien liet. In weer wil daarvan bleef er een goede geest heerschen, hoewel de opgewondenheid steeds stijgende was. De circulatie van een file van rijtuigen in verschil- J lende rigting leverde soms werkelijk gevaar op voor de voetgangers. De avondlogt was natuurlijk korter, maar toch duurde hij lot half een ure. Under hel gejubel der menigte doorliep de stoet nog verschillende straten en grachten, overal opgeluisterd door Bengaalsche verlichting. Hier j en daar werden den gecostumeerden champagne aangeboden ennaar wij vernemen, op den Nieuwen Rijn bij den heer van 't Hooft ook gebak, niet alleen aan het ganschg gevolg van den vorstmaar alle manschap aan den stoet verbonden. Na het volbrengen van eenen zoodanigen togt was het geen wonder dal men ten slotte dood moede w:eder hel feestterrein bereikte. Het feestterrein op de Ruïne werd gisteren namiddag opengesteld. Van 12 tot 4 ure werd er eene matinee rotisicale gegeven en des avonds had er concert plaats, beiden door de muziek der kon. Ned. marine. Natuurlijk zag het terrein des voormiddags, na den gevallen regen, er niet aan trekkelijk uit. Plassen hadden er zich in de paden gevormd en het ge- bloemte had duchtig geleden. De verlichting tan het terrein maakte des avonds een goed effect. Door de gemeente en van den kant der ingezetenen was krachtig mede werkt tot het welslagen van het feest, zoowel door het aanbrengen van versieringen aan de woningen als door illuminatie. De versiering van het stadhuis was breed behandeld, met guirlandes passend voor het gebouw. Daartegenover trok de uiterst smaakvolle versiering van het Café Neuf zeer de aandacht. De nationale en stads kleuren waren tot eene tropée gestren geld met een lint, waarop Nos jungit amicitia te lezen stond. Ook stond er eene onberispelijke buste van Pallas Athene tusschen fraaije bloemen. De door de bewoners der Maarsmansteeg aan den ingang dier steeg geplaatste erreboog was vrij goed uitgevoerd en stond lief; alleen was het jammer dat het Minerva-beeld wat te veel wegzonk in het groen. De fraajje gevel van het Café Suisse was goed gedrapeerd; links 's rijks wapen regts hel wapen van Philips den Schoone. liet huis, door prof. Hoffmann bewoond, prijkte mede met eene schoone decoratie. De versiering voor het hotel Levedag stond zeer goed. Het gastoestel w as met guirlandes en bloemen getooid dat van veel smaak getuigde. De versieringdoor de bh. van Ew ijk en Groen aan hun win kelhuis aangebragt, w as zeer Iraai, maar in de hoogste mate door den regen gehavend. De sociëteit Minerva muntte uit door eene breede flinke versiering met guirlanders. die aan den trolschen gevel waren opgehangen. De ver siering van het huis van den heer Somerwil, pedel van het studentencorps was insgelijks zeer neteven als die van den lieer Noyen. De Plaats lloyal prijkte met eene schoone bloemenversiering, die aldaar een goed eflect maakte. Op hei Rapenburg trok de woning van den heer Cornelissen aller aandacht. De gehecle gevel was met grom en bloemen bedekt; het geheel had een net zeer lief aanzien. Ook de bloemenversiering in de winkelkast van den heer van dut llpw ich mogl smaakvol gehceten worden. De woningen van den heer van Kampen op de Hoogstraat en die van den lieer Damen op de Vischmarkt waren Iraai gedecoreerd. Op den Nieuwen Rijn tusschen Hooigracht en Harte- steeg was aan de waterzijde veel werk van de versiering gemaakt Eenegroole eerepoort, met het opschrift «tlulde aan het Studentencorps" kwam zeer goed uit. Ook de lieer Molenbroek aan de Hoogewoerd had een allezins bezienswaardig decoiatief aan zijne woning aangebragt. Om niet al te uit voerig te worden moeten wij, men houde het ons ten goede, veel onver- meld laten. De illuminatie, waarvan men des voormiddags de geheele mislukking had verwacht, slaagde integendeel uitmuntend. Het was een kalme avond; men had dien niet beter kunnen wcnsclien. De illuminatie met gas had op grooter schaal plaats dan vroeger. Het stadhuis vertoonde zich in een schitterenden glans, en in verband met de schoone verlichting van liet Café Neuf, maakte het geheel een schitterend effect. De gasvetlichtingen van de sociëteit Amicitia, van de hh. Jongmans en Zoon, met die van het hotel Levedag en het Café Suisse vormden weder een schoon geheel. Het front van de Slads-gehoorzaal was geheel met lampions verlicht, dat nog steeds een fraai gezigt oplevert. Het gemeenlandshuis van Rijnland prjjkte met eene Iraaije gasverlichting, even als die van het hotel du Lion dor, die inderdaad rijk moat genoemd worden. Op het Rapenburg waren ook fraajje gasverlichtingen aangebragt voor de woning van den heer Jongmans en voor die van den heer van Asperen. Ten huize van prof. van der Vlugt zag men binnen's huis erne verlichting met kaarsen tusschen bloemen geplaatst, die zeer nel was. De woning van de hh. Cock en Fockema Andreae waren langs de ramen met lampions verlicht. Nog op vele andere plaatsente veel om te noemen, hadden de ingezetenen zich beijverd om aan de gewone slinger-illnmtiuatie langs de huizen meerder luister bij te zetten. Op den Nieuwen Rijn en Botermarkt zag men daarvan ruimschoots de bewijzen. Maarsmansteeg en Donkersteeg waren weder zeer goed op voor die plaatsen geschikte wijze verlicht. Van de Borstelbrug gezien langs den Apolhckers- dijk op de Hoogstraat maakte de illuminatie eene fraaije uitwerking. Tol laat op den avond vulde een digte menigte de straten, die aan het geheel weder het karakter van een volksfeest gaf. Reeds lang vóór het op het feestprogramma aangekondigde tijdstip, 's namiddags ten twee ure, hadden zich heden meest alle de deelnemers aan de maskerade in hun costuum, benevens eene aanzienlijke schare dames en lieeren, lot de élite der burgerij behoorende, op het feestterrein vereenigd, deels om op de plegtige receptie des aartshertogen Philips van Oostenrijk te verschijnen deels om er getuigen van te zijn. Het heerlijke zomerweder bood eene aangename gelegenheid om zich rondom de tafeltjes in de nabijheid van hel feestgebouw en den muziek tempel neèr te zetten, waar door hel muziekcorps der dd. schutterij van Utrecht, onder directie van den luik-directeur C Coeneneen goed gekozen programma op verdienstelijke wijze werd uitgevoerd Het eerste nommer er van was een Feestinarsch aan hel Leidsche studentencorps opgedragen door den beer 11. Th. Westenberg en bij den boekhandelaar P. Somerwil verkrijgbaar. Naar ons oordeel is het eene schoone compositie, die de luide bijvalsbetuigingen, die haar na de uitvoering ten deel vielen, ruimschoots verdiende Zjj werd door den componist zeiven gedirigeerd Inmiddels hadden zich velen voor den hoofdingang van het gebouw ver zameld, waar de hellebaardiers «en baie" waren opgesteld, om bij de komst van den aartshertog de baan ruim te honden. Het geduld der aanwezigen werd op een zware proef gesteld, daar Zijne Vorstelijke Hoogheid lang op zich wachten liet en eerst omstreeks drie uren verscheen. Onder het Io Vivat en de fanfares der muziek, en een leve Philips! der aanwezigen, trad hijdoor zijne pages en edelen gevolgdhet feestgebouw binnen en nam op den troon, die tegenover den hoofdingang was opgerigt, plaats. De pages plaatsten zich ter weêrszijden op de treden, evenals de grootwaardigheids- hekleeders van zijn bof zjch daarnevens schaarden. Nu werden door Elyon d'Andelot, wapenkoning van Bourgondië, de namen afgeroepen van hen, die als Raden, Edelen, lieeren. Ridderen ende Knapen, óf iets te verzoeken haddenóf aan Zvine Vorstelijke genade wenschten te worden voorgesteld. Na afloop daarvan kwamen ook de civile autoriteiten, waaronder in de eerste plaats onzen burgemeester, aan de beurt. Aan ieder hunner werd na deze officiële voorstelling door de pages een plakkaat in Gothischen druk, in Oud-llollandschen stijl, de uitnoodiging der receptie inhoudende, over handigd. Maakten velen zich deze gelegenheid ten nutte om het ruime eu fraaije feestgebouw en de daaraan grenzende localen te bezigtigen, eene menigte dames en lieeren bleef onder de liefelijke toonen der muziek nog geruimen lijd op het terrein, rondom de tafeltjes geschaard, onder gezelli- gen koutbijeen. Maandag avond na afloop van de bijeenkomst van oud-stueenten op Zomerzorg, begaven deze zich naar de sociëteit Minerva om daar deel te nemen aan den «kroegjool". Van beide kanten, zoowel der studenten als der reünisten, werden toasten gebragt, die echter zoo menigvuldig in aantal waren, dat de sprekers moeijelijk vermeld kunnen worden. Professoren waren in vrolijk gesprek met studenten van de jongste jarenvan alle zijden was hartelijkheid en gulheid op te merken. Langs den lloll. ijzeren spoorweg zjjn gisteren bij gelegenheid van het feest alhier ongeveer 13000 personen overgebragt. Bij de Maandag door den kolonel-directeur der stapel- en constructie magazijnen te Delft gehouden aanbesteding was voor de levering van 180 groote blaauwe dekens minste inschrijver de heer J. Scheltema Jzn. te Lei den, a ƒ17.05 per stuk. De gedeputeerde staten vatt Zuidholland hebben aan de vertegenwoor diging van dit gewest magliging gevraagd, om ter voorziening in de aan eenige gemeenten verleend en nog te verleenen tegemoetkoming in de kos ten tol behoorlijke inrigling van het lager onderwijs, ten laste der provincie, aan te gaan eene tijdelijke geldleening tot een maximum bedrag van 1250,000, tegen eene rente van 5 pCt. Door den minister van oorlog is thans bepaald, dat aan alle sergeanten en fouriers der landmagt, met uitzondering van fouriers der cavalerie, die na hun 18" levensjaar onafgebroken zes of meer jaren als onderofficier hebben gediend, de toestemming om te trouwen kan worden verleend. In het tijdperk van 16 Mei tot 12 Junij 1880 zijn, blijkens bij het dep. van binnenlandsclte zaken ingekomen ambtsberigleu. door longziekte aangetast 8 runderen, waarvan drie in Noordbrabant en vijf in Zuidhol land. In het vorige tijvak van vier weken waren 2 runderen door die ziekte aangetast. Het bestuur der Nederlandsche juristen-vereeniging heeft bekend ge maakt, dat de elfde algemeene vergadering op 26, 27 en 28 Augustus te 's Herlogenbosch zal worden gehouden. Wjjlen de heer J. van der Breggen, te Rijnsalerwoude, indertijd een groot voorstander van het onderwijs, heeft aan de gemeente twee legaten vermaakt; een van ƒ3500. onder voorwaarde dal de hoofdonderwijzer aldaar minstens ƒ800 jaarwedde met vrije woning en tuin zal genieten, en een van 1500, waarvan de rente moet dienen om de schoolbibliotheek aan te vullen, en tot uitreiking van spaarboekjes ter bevordering van getrouw schoolbezoek. De studenten, leden der vereeniging «Laga", die bij den wedstrijd alhier een prijs behaald hebben, zijn Maandag namiddag te Delft terugge keerd en werden feestelijk ingehaald op Reineveld. Rij hunne aankomst werden zij bekroond met kranz-n, onder schitterende fanfares van het muziekcorps d«r jagers. Vervolgens werd hun de eerewijn aangeboden en hield de vice-president van «Laga" eene toespraak. Daarna werd een pleg tige optogt door de stad naar de sociëteit de Phoenix gehouden, voorafge gaan door genoemd muziekcorps. - Voor den bekenden beker der gemeente Franeker is eerst 10000 fr. later 10000 geboden. Door den burgemeester is volgens de Fr. C. geant woord, dat hij, indien een bod van ƒ20000 gedaan wordt, onmiddellijk den raad zal bijeenroepen. De aanvragers hebben daarop veertien dagen uitstel gevraagd. Twee zonen van B. H., te Drimmelen, hadden hel ongeluk zwemmende of badende in de Bevert te verdrinken met nog een jongeling. De twee broeders, oud 17 en 19 jaar, waren mede de steun van een behoeftig gezin, en met hun vriend van den 11., 18 jaar oud, waren zij werkzaam op den polder Steenenmuur genaamd. Zatnrdag en Zondag 11. zijn op verschillende plaatsen door het inslaan van den bliksem onheilen veroorzaakt. Te Wassenaar is een huis in de kom van het dorp getroffen, zonder dat er echter brand werd veroorzaakt. Te Loenen op de Veluwe sloeg Zond g middag de bliksem in de schuur van den winkelier H., welk gebouw in w einig tijds geheel al brandde eu waarbij twee stuks vee omkwamen, terwijl een paard deerlijk gebrand er uil werd gehaald. Te 's Gravcmoer is de bliksem, een uur vóór de namiddag-gods dienstoefening, ingeslagen in de kerk der hervormde gemeente. In den toren werd een zware balk doorboord. Nabij St. Jacobi-Parochie werd een schuurtje door den bliksem getroffen en stond in een oogwenk in vlam waardoor spoedig ook twee belendende arbeiderswoningen werden aangetast, welke mede een prooi der vlammen zijn geworden. 'sGRAVENHAGE. 23 Junij. De heer 11. A. A. baron Collot d'Escury is benoemd lot burgemeester der gemeente Hontenisse, eu aan den heer P. A. C. 11. T. A. Werdmiiller von Elgg is. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Culemborg. De heer m'. J. A. Baëza. plaatsvervanger van den kantonregter in het district Coronie (kolonie Suriname) en praklizijn bij het hof van justitie in die kolonie, is benoemd tot lid van het hoi van justitie in de kolonie Curasao. De heer mr. J. W. A. Schneiders van Greyffenswerth is benoemd tot schoolopziener in het tweede schooldistrict van Zeeland. De beer H. Heukels, leeraar aan de hoogere burgerschool te Nijmegen, is benoemd tot onderwijzer aan de rijks kweekschool voor onderwijzers aldaar. Bij bet personeel van de geneeskundige dienst van het leger in Nederl. Indië is benoemd tot officier van gezondheid 2® kl. de daarvoor opgeleide student in de medicijnen (arts) A A. Pronk. De officier van gezondheid le kl. dr. G. A. Haremaker, dienende aan boord van het artillerie-instructieschip Het Loowordt overgeplaatst aan booid van het instructiebrik Zeehond en vervangen door den officier van gezondheid 1' kl. M. C Buyze. De luit. ter zee le kl. A. de Bruyne wordt geplaatst in de rol van het wachtschip te Hellevoetsluis. Door den minister van koloniën is de heer P. van Vreeswijk, cxploi- tatie-opzicter op de lijn Leiden Woerden van de Nederl. Rijn-spoorweg maatschappij gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië, om te worden benoemd tot opzigter 3" kl. bij de dienst der staatsspoorwegen op Java. De minister van marine zal Vrijdag en die van binnenlandsclte zaken Zaturdag aanst. geen gehoor verleenen.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2