LEIDSCHE COURANT. TS M°. 144. 1SS0. LINGSDAG 22 JUN1J. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel janrs f 1.50, franco p. p. f2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 1.85, franco p.p. f 2.35. liet Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, luiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der AdverlenliPn is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Wegens den FEESTDAG zal morgen avond deze Courant liet worden uitgegeven. STA OS-BERICHTEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van liet Gemeentebestuur van Leiden, brengt bij deze ter algemeene kennis, dat door hem aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld het op den 17''en jnnj j| invorderbaar verklaard kohier voor de personecle belasting dienst 1880/81, van Wijk III, zijnde een ieder verplicht zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. De Bi.rgemeester voornoemd, Leiden, 21 Juni 1880. DE KANTER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEIDEN. 21 Junij. De feestweek ter viering van hel 61e lustrum onzer hoogeschool is aangebroken. Dit verkondigden reeds gisteren de talrijke vlaggen die van de woningen der ingezetenen wapperden en de opgewekte stemming die men kon waarnemen bij de menigte die de voornaamste straten doorkruiste. Een groot aantal ingezetenen en vele vreemdelingendie met het oog op de feesten reeds in Leiden vertoeven, begaf zich gisteren morgen naar builen om getuige te zijn van den door de studenten-roeiverceniging «Njord" uitgeschreven roeiwedstrijd, die op den Rijn oi het zoogenaamde Galgewaler zon plaats hebben. Eene tribune was tot gemak der aanwezigen vlak naast ltijuzigi geplaatst. Ook aan den overkant van Rijnzigt was drukte en leven te bespeuren. Een aantal zeilbootjes en jagten had zich aldaar geposteerd. De vlaggen, die van al deze ligle vaartuigen wapperden, verhoogden niet weinig het feestelijk aanzien. Het weder liet zich in den beginne goed aan zien en werkte dus ook mede om alles in eene vrolijke stemming te bren gen; jammer dat dit later in den middag plotseling veranderde. De jury bestond uit de hh. M. D. J. Jitta uit Amsterdam, P. H. P. van der Zwaan uit Rotterdam en A. Brouwer uit Leiden. De wedstrijd werd geopend door vierriemsgieken, geroeid en gestuurd door hh. leden der vereeniging of van eene uitgenoodigde Nederl. studenten- rocivereeniging. Prijs: de gouden medaille der vereeniging voor den stuur man en eiken roeijer. Hieraan namen deel de studenlen-roeivereenigingen van Delft en Leiden. De roeivereeniging «Laga", van Delft, mogt het geluk smaken als overwinnares uit het strijdperk te treden. Met hare boot, Syrene genaamd, legde zij de 3500 M. lange haan af in eene tijdsruimte van 14 m. 15 s.terwijl Prinses Marie der Nederlanden vail //Njord" 14 m. 29 s. noodig had. De namen der overwinnaars zijn de volgende: Eeldes, stuurman, de twee hh. Smulders, Waller, de Bruyn Kops, roeijers. Hierna had de wedstrijd plaats tusschen de sloepen, geroeid en gestuurd door leerlingen der kweekschool voor zeevaart alhier, die hiertoe nitgenoo- digd waren. De prijs bestond uit 35 en een voorwerp voor den stuurman en eiken roejjer, de premie uit 15. Vervolgens had er een strijd plaats tusschen Iweericmsgiekengeroeid en gestuurd door hh. leden der vereeniging of genoodigden. Aan dezen strijd namen deel Charon, van de roeivereeniging ./Charon" te EdamAmsterdam, van de roeivereeniging //Fortuna" Ie AmsterdamZephyr, van de zeil- en roeivereeniging «de Maas", te Rotterdam, Trocaderovan de roeivereeniging /.Fortuna", te Amsterdam, Minerva, an de sludenten-roeivereeniging //Njord", te Leiden. //De Maas" behaalde hier den prijs met hare boot Zephyr; //Njord" de premie met de boot Minerva. De baan werd afgelegd door Zephyr in 14 m. 58 s.Minerva in 15 m. 24 s.Amsterdam in 15 m. 55 s.Charon in 17 m. 2 s Trocadero in 17 m. 29 s. De namen der winners zijn: van //de Maas" Wotke en van IJzeren, roeijers, van Buren, stuurman; van //Njord" van der Zweep en A. Kollman, roeijers, E. Kollman, stuurman. De prijs bestond in een prachtig kaartenbakje van kristal met goud ge monteerd of/150; de premie in de inleggelden. De strijd tusschen de vierriemsgieken geroeid en gestuurd door hh. leden der vereeniging of genoodigden, die voor 1 Januarij 1880 geen prijs behaald hebben, liep ongelukkig al. De strijd om bij dit nommer den prijs te be halen werd slechts gevoerd tusschen de Syrene van de sludenten-roeiveree niging «Laga", van Delft en Fortuna van de roeivereeniging «Fortuna", van Amsterdam. Bij het begin werd een der roeijers van Delft ongesteld, dat des te ongelukkiger was, daar Delft reeds 1% bootslengte voor was. Hel ge rucht liep echter, dat //Fortuna" de edelmoedigheid zoude hebben den strjjd te willen hervatten en het alsdan van den uitslag te willen laten afhangen. De prijs, die alsdan behaald kan worden, bestaat uit 5 verguld-zilveren medailles en een voorwerp in zilver voor den stuurman en eiken roeijer. Daarop kwamen vierriemsgieken aan de beurt die reeds vroeger prijzen behaald hadden. Ook thans weder behaalde «de Maas" den prijs en «de Amstel" de premie. «De Maas" legde de baan af in 14 m., «de Amstel" in 14 m. 22 s.«Njord" in 14 m. 44 s.«Fortuna" in 14 m. 49 s. De namen der winners zijn: Wotke, van IJzeren, de Bok en Hofmann, roeijers, van Buren, stuurman, van «de Maas"; van de Roemer. Smelt, Mar lens, Verschuur, roeijers en Hulscr, stuurnan, van «de Amstel". De prijs be stond in een voorwerp van zilver of ander metaal of 150 gulden, benevens drie zilveren medailles, de premie in de inleggelden. Ten laatste kwamen de Iweericmsgieken, geroeid en gestuurd door leden, die voor 1 Januarij 1880 nog geen prijs behaald hadden. Den prijs behaalde ook hier weder «de Maas", van Rotterdam: de premie «Njord" van Leiden. «De Maas" legde de baan af in 15 m. 54 s.«Njord" 16 m. 5s.«Fortuna" 16 m. 11 s.«Oefening baart kracht" 18ml5s.terwijl «de Amstel" van Amsterdam en «Laga" van Delft zich hadden teruggetrokken. De winners zijn: A. v. d. Bok, D. Hoffman, roeijers en van Buren stuur man van «de Maas"; Beekhuis en Endtz, roeijers en J. A. Römer, van «Njord". Hiermede was de wedstrijd geëindigd. Om 6y2 uur ongeveer kwam men de stad binnen, zich begevende naar de sociteil Minerva, om daar aan een gezellig maal deel te nemen. Heden middag om 12 uur vereenigden zich de Leidsche studenten aan het akademie-gebouwmet het doel de reünisten af te halen. Na eenigcu lijd aldaar vertoefd te hebben, begaf zich de stoet op weg, begeleid door het muziekcorps van de schutterij en dat van het 4' reg. infanterie, naar het stationsgebouw. Nadat zij, die verwacht werden, aangekomen waren, zette zich de stoet in beweging en begaf zich, den weg nemende langs het Rapenburg en ver volgens langs de Breestraat, naar de Gehoorzaal. Daar wachtte de reünisten de speech van den president van hel Leidsch studentencorps, den heer de Vicq. Hij herinnerde de reünisten aan liet vorige lustrum; hoe tegelijk met dat lustrum ook afscheid genomen was van de oude «mores". De nieuwe wet op het hoogcr onderwijs toch had als het ware onze historische herinne ring met voeten gelreden, door ons den 8<D Februarij te ontnemen en een geheel anderen ons onverschilligen dag hiervoor in de plaats te stellen. Ilij vergeleek deze wijze van handelen met de handelwijze van hem, die iemand dwong op een bepaalden dag jarig te zijn. Deze gedwongenc verandering was voor het Leidsche studentencorps des te gevoeliger, omdat ieder student aan zijne oude «mores" hechtte; want daarin bestond de kracht van het corps en daarom handhaafde het die kracht ook zooveel mogelijkwelke studen ten niet alleen aan elkander, maar ook aan hen, die vroeger hier student geweest waren bond. Vervolgens wederlegde hij hetgeen den studenten in de laatste tijden zoo dikwijls verweten werd, dat namelijk de corpsgeesl verzwakt was. Het corps zelf, zoo ging hij voortmoge minder leden tel len dan vroeger, zijn krachten echter blijven immer bestaan; ten bewijze hiervan haalde hij de luisterrijke feesten aan. die nu achtereenvolgens door «Arena", «Pro Patria" en «Njord" gegeven waren. Hierna riep hij aan de reünisten den welkomsgroet toe. Hij herinnerde hun hunnen groenljjd, hunne inauguratie, in e'én woord hun geheele studentenleven en eindelijk ook de promotiekoets; hoe zij toen, half vrolijk, half treurig, omdat zjj nu in die koude maatschappij tradenvoor altijd alscheid namen van het onbe zorgde studentenleven. Het moet u zijn, zoo vervolgde hij, als ons, die na eene lange vacantie weder huiswaarts keeren. Gok gij toch zijt teruggekomen na eene zeer lange vacantie. Gij hebt Leiden geheel verjongd teruggevonden. Een nieuw en schoon station heeft het oude morsige gebouw van vroeger vervangen. Koos met de poslkar heeft thans ook uitgediend, nu ook Leiden met een tramway gezegend is. Ook een nieuwe Minerva rijst thans vooruweoogen. Maar toch heelt Leiden u niet vergelen; menige oude hospita zal nog in it bekennen of den stillen «meheir" of hoofdschuddend den uithuizigen

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1