buit^lalsosgiitt Bi lt igtenT gefijft fe bevorderen. Men zal zieli herinnerendat dit artikel der gemelde «inventie lot wering van de druifluis zulke bezwarende bepalingen bevatte, dat daardoor de invoer van vele boomenheesters, plantgewassen en van alle potgewassen in de landeu, die tot de conventie zijn toegetreden, zoo goed als onmogelijk werd gemaakt. Omtrent den verkoop van den Sl. Joris-beker verneemt het IV. v. d. D. nog nader: In den laatsten tijd waren van de zijde van Rothschild te Parijs door verschillende kunstkooperszelfs onder voorwendsel dat dit ten behoeve der verzameling van den keizer van Rusland zou wezen, aanbiedin gen gedaan aan verschillende gemeenten, die op de tentoonstelling van gouden en zilveren werken in Arli kostbare of historische bekers hadden tentoongesteld. Zoo wezen Hoorn en Franeker een bod van de hand en waren niet over te halen hunne historische gedenkstukken te vervreemden. Be sociëteit St. Joris, Ie Middelburg, handelde echter anders. Na eerst, niettegenstaande hel verzoek onzer regering, geweigerd te hebben aan South Kensington Museum om een copie van haar beker te laten vervaardigen, heeft zij thans het merkwaardige stuk uit den bloeitijd onzer kunstnijver heid voor 15000 aan Rothschild verkocht. Be gemeenteraad van Boskoop heeft besloten, de kermis, die op 28 Junij a. s. zou plaats hebben, niet te doen doorgaan, als voorzorgsmaat regel tegen de pokken. Gisteren, meldt de IV. li. C., is in de Rotterdamsche diergaarde een boom aangebragl, die onder de boomen van zijne soort een reus mag heeten, Het is een »Balanlimn aularcticnm", behoorende lot de Australische boom varens. Be grootste dezer soort in de diergaarde heeft een stam van 2% meter hoog, terwijl die van den thans aangehragten boom, gerekend van de aarde tot aan de kruin, ectte hoogte van 7 meters heeft. Be stam heeft van oudereu een omtrek van rtiitn 2 meiers, terwijl de geheele boom ruim 2000 kilo weegt. Naar wij vernemen, is dit de grootste, die ooit uit Australië naar Europa is overgebragt. Te Utrecht werden gisteren op de markt voor het eerst in dit saizoen 34 bennen kersen aangevoerd, die voor ƒ3 de ben werden verkocht. Be regtbank te Zwolle heelt zekeren J. J. B. tol een jaar celstraf ver oordeeld, w egens dielslal van een ham uit de woning van den heer van B. en van eene I oeverlhrid spiering uit een goederenwaggon bij het station te Kampen, tijdens hij daar politieagent en onbezoldigd rijksveldwachter was. Uit Assen meldt men. dal een van de hh. Thöne, glasfabrikanten te N.-Ruinendoor een messteek in den buik is gedood. De dader, naar men zegt de zoon van een tolgaarder in die buurtis aangehouden. Bc justitie uit Assen is derwaarts vertrokken. Te Graic had Zalurdag middag een dienstmeisje, toen zij een emmer water naar boven gehaald had en dien over den rand van den put naar zich toe wilde trekken, hel ongeluk met den vollen emmer voorover in de diepte neder te storten. Een paar personen, die zich in de nabijheid be vonden. den slag en daarop een angstig hulpgeschrei vernemende, snelden naar den waterput, waar zij het meisje ontdekten, dat zich nog met de handen aan den ketting vasthield. Met alle behoedzaamheid werd zij naar hoven gedraaid. Zij had ernstige wonden aan het hoofd bekomen. - De pokziekte heeft te Roozcndaal (Noordbrabanl) nog zoo weinig te bcteekencn, dat er de vorige week geen enkel nieuw geval was bijgekomen; de ziekte bepaalt zich tot enkele kinderen; in de kom der gemeente is nog niemand aangetast. Bij het spoorwegstation Philippine, bij Sas-van-Gent, is een beambte bij den spoorweg door den van Ter-Neuzen afkomendeu trein overreden. Hij was terstond een lijk. Men vermoedt, dat de man, uit de kerk komende, een zenuwtoeval gekregen heeft en op de rails is gevallen. Hij laat een talrijk gezin na. In zijn antwoord op het ontwerp tot verhooging vau hoofdstuk V der staatsbegrooting voor 1880 (lager onderwijs) zegt de minister van binnenl. z.ken, dal in de laatste alinea van het verslag der kamer bij de regering met den meesten ernst wordt aangedrongen op het zoo spoedig mogelijk uitlokken van het kon. besluit tol invoering der wel. De opmerking zij ge oorloofd, dat deze aandrang moeijclijk overeen te brengen schijnt met het geen in de voorafgaande alinea als wenschelijk wordt vermeld, dat namelijk de minister, den koning omtrent het tijdstip der invoering adviserende, tevens de zekerheid geve, dat alles voor het in werking treden der ge maakte bepalingen gereed ligt. Die zekerheid kan de minister niet geven zoolang dit wets-onlwerp niet is afgedaan. Omtrent invoering der wet op 1 November zijn evenzeer de bedenkingen zoo juist en afdoende door de voorstanders wederlegd, dal der regering alle argumenten zijn ontnomen en zjj in herhalingen zon moeten vervallen, wilde zij harerzjjds de ongegrondheid der bezwaren nader betoogen. Ter wijl dus hare laak in dit opzigt zeer verligt is, mag de minister niet ont veinzen met genoegen te hebben gezien, dat de beweegredenen, die hem tot het aanbieden van dit wets-onlwerp hebben geleid, door de voorstanders in het juiste daglicht zijn gesteld. Is de nitkeering der 30 pCt. over de maanden November en December 1880 in het algemeen allezins e verdedigen, de minister is voornemens het daarheen te rigten. dat die uitkeering in vele gemeenten bepaaldelijk ver goeding zij voor kosten uit de nieuwe wet voortvloeijende. Bij invoering der wet met 1 November stelt hij zich voor den koning te adviseren, met wijziging van het 2' lid van art. 3 van het kon. besluit van 17 Januarij 1880 (Staatsblad n°. 1), Ie bepalen, dat de daarbij voorgeschreven verhoo gingen van de minima der jaarwedden vroeger zullen ingaan en deze reeds over de twee laatsie maanden van 1880 worden gebragt op ten minste 70 ten honderd van het verschil lussclieu het tegenwoordig bedrag en liet ver- pligte minimum. Vooral in de provinciën Noordbrabant, Gelderland, Gro ningen, Drenthe en Limburg zullen vele onderwijzers door dezen maatregel worden gebaat. Bovendien is bet zeer moeijelijk dat, terwijl de uitkeering der 30 pCt. met 1 November 1880 ingaat, onderscheidene gemeentebesturen reeds dadelijk tot vermeerdering van uitgaven in het belang van haar lager onderwijs zullen overgaan. De bedoeling is aan elke gemeente over de twee laatste maanden van 1880 30 pCt. toe te kennen van het bedrag, waarop hare uitgaven voor de in art. 44 der wel vermelde onderwerpen over dal jaar zijn geraamd. Die raming zal later naar alle waarschijnlijkheid blijken niet overeen te stem men met de werkelijke uilgaven. Met de groote meerderheid en op de door haar aangevoerde gronden is. de regering van oordeel, dat mededeeling van het advies van den raad vaa state niet raadzaam is. De regering vercenigt zich niet slechts in hel afgetrokkene geheel met de- mecning, dat gewone uilgaven, als waarvan hier sprake is, niet door buiten gewone middelen gedekt moeten worden, maar heelt zich ook reeds beijverd de middelen te zoeken om lot versterking van de gewone middelen te ge raken; naar zij hoopt zal daaraan dienstbaar kunnen zijn een te gelijk met het antwoord bjj de kamer ingediend wets-ontwerp tot regeling van de- bijdragen van Ned. Indië aan de middelen lot dekking der staatsuitgaven volgens hetwelk reeds de dienst 1880 met eene vaste bijdrage van 2,000,000 zon worden gebaat. Onder de bestaande omstandigheden evenwel en tegenover uit de wet op liet lager onderwijs voortvloeijende verpligiing, schijnt er niets onbehoor lijks in gelegen datnu de algemeene begrooting van staatsuitgaven door vermindering van eenige en aanvulling van andere posten ten slotte wordt verhoogd, ook tegen deze verhooging de bij de wet op de middelen voor 1880 verleende magliging opwege om, in afwachting van nadere wettelijke bepalingen in het eventueel tekort van de dienst tot een bedrag van 7,700,000 door uitgifte of beleeniug van schatkistbilletlen te voorzien. 'sGRAVENHAGE. 15 Junij. Tot directeur van het postkantoor te Assen is benoemd de heer J. F. C. Roelanls, thans directeur van het postkantoor te Alphen. Door den minister van koloniën is de beschikking ingetrokken van 27 Maart jl.waarbij de hoofdonderwijzeres S. M. Heken is gesteld ter be schikking van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië, om te worden benoemd tot hulponderwijzeres voor de dienst daar te lande. Blijkens een bij het dep. -van marine ontvangen telegram, is het schroefstoomschip Benkoelen, onder bevel van den luit. ter zee 1' kl. C. de Klopper, den 12i"' dezer van Lissabon vertrokken, ter voorzetting der reis naar Oost-lndië. Aan boord was alles wel. Z. Keiz. H. prins Karei van l'ruissen komt heden avond ten 7% ure met gevolg aan het Rijnspoorwegstation aanvan waar de broeder van den Duitschen keizer zich naar het Huis de Paauw zal begeven. Be vorstelijke reiziger zal bij aankomst worden verwelkomd en ontvangen door 1111. KK. HH. prins Frederik en prinses van Wiedzoomede door 11. K. 11. prinses Hen drikkleindochter van prins Karei. De regtbank alhier deed heden uitspraak in een gedurende bijna drie jaren aanhangig regtsgeding tusschen den heer van Schouwenburg en de erven van den heer Mendel. De heer van S. had tegen de gedaagden eene drieledige vordering ingesteldwegens beweerde belemmering in het gebruik eener gemeenschappelijke poort op het Spui. Deze vordering werd den eischer door den regtbank bijna geheel ontzegd, daar zij Item in het geheel 3 schadevergoeding toelegde, terwijl zij hem veroordeelde om behalve zijne eigene proceskostenook de helft te betalen van die der erven M. Volgens het Bad. heeft d\ J. Moll Jz.bij gelegenheid van zijn jubilé. van zijne gemeente eene gift van ruim ell duizend gulden gekregen, als grondslag van een fonds voor eene 4C Christelijke gemeenteschool, die den naam van Jacob Moll-school zal dragen. Te Scheveningen zijn heden morgen vijf schuiten aangekomen,die/30 a 50 besomden. Er kwam ook één schuit aan zonder visch, maar met verlies van haar vischtuig. Van Engeland werd 370 ton visch aangevoerd. Gisteren avond zijn verscheidene schuilen ter haringvisscherij afgevaren. He den ochtend zouden weder een aantal hebben zee gekozen had de N.W. wind hen niet tegengehouden. Wel hebben enkelen nog getracht hel ruime sop te bereiken, doch te vergeefs; de zee was hen niet gunstig. Twee schui ten sloegen daarbij nog tegen elkander, waardoor beiden schade bekwamen. E M G E I, A W I». LONDEN, 14 Junij. De financiële voordragten van den heer Gladstone worden door de meeste bladen gunstig beoordeeld. De conservative bladen doen echter uitkomen, dat de heer Gladstone, de moutbelasting afschaffende, met bet kalf zijner tegenpartij ploegt en dat hij, die in 1874 de incomelax wilde afschaffen, thans lot verhooging daarvan de toevlugt neemt. De hh. Horsley. Palmer, Shirling C"., handelaars op Oost-lndië en bankiers te Londen, hebben hunne betalingen gestaakt, liet passief zal ongeveer 70000 bedragen, waarvan een gedeelte gedekt is. In het Iersche graafschap Mayo zijn billelten aangeplakt met de na men van de Ieren, die pachthoeven hebben overgenomen van de boeren, welke wegens wanbetaling op straat zijn gezet. Tegen d;e lieden wordt een dreigende taal gevoerd. Te Sylanc, in bedoeld graafschap, heeft een bende booswichten zich aan onmenschelijke gruwelen schuldig gemaakt. Woensdag werd zekere Burke uit zijne woning gesleept en hein het vleesch uit het ligchaam gescheurd. Be ongelukkige boer was niet in slaat eenigen tegenstand te bieden en het is hem ook niet mogelijk, het signalement dei- daders van dezen afschiiwtljjken aanslag op te geven. Dien zelfden avond werd eene gelijke mishandeling toegepast op den boer Flaherty, die met ruw geweld uit zijne woning werd gesleept en zoodanig verminkt, dat hij in een erbarmclijken toestand verkeert. In de huizen van de beide slagl- oflers werd alles kort en klein geslagen. E 14 A K Si R IJ K. Generaal Clinchant is benoemd tot gouverneur van Parijswelke betrek king open gevallen was door den dood van generaal Aymard. De minister van oorlog heeft aan de cor| s-kommandanten eene circu laire gcrigt, waarin hij hun het besluit, betreffende de afschaffing der tam boers bij de infanterie, kenbaar maakt. Na de herfstmanoeuvres meelde nieuwe n aatregel algemeen in werking gekomen zijn. Het voornemen tot het voorstellen eener amnestie, dat men aan de

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2