UJIISdli; COURANT. ISSO. f*2sr iVlAANDAÜ 14 JUiMJ. V. 137. STADS-BEK1CHTEN Kostelooze Vaccinatie. OiNMvM.AMiSCilK IIKMIC.TKY De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, Le prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. 2. met hel Verslaider Handelingen van den Gime/nlcraad 1.85franco p.p. 2.35. liet Verslag afzonderlijk is verkrijg haar voor f 2.60 'sjaars, huiten de expediliehoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advcrlentiëu is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. iy deze Courant behoort een Bijvoegsel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN herinneren bij deze den ingezetenendat de gelegenheid tot kosteloozc Vacci natie en Rcvacclnatie voor onvermogendenin het lokaal der Stads waag, lij voortduring is opengesteld, en wel op Zaterdag 19 Juni, Maan dag 28 Juni, Dinsdag 6 Juli, Woensdag 14 Juli, Donderdag 22 Juli, Zaterdag 31 Juli en zoo vervolgens met eene lusschenruimte van acht of, als die dag op een Zondag of Vrjjdag valt, van negen dagen, 's namiddags te één uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE FREMERY, Wethr. f1'. Burgemeester. Leiden, 12 Juni 1880. KIST. Secretaris. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Maandag 14 Juni 1880, des namiddags te drie uren. Installatie van den heer L. M. De Laat de Kanter als Rurgemeester. LEIDEN. 12 Junij. Wederom is door de politie alhier aangehouden en naar de gevangenis te 's Gravenhage overgebragl een niet alhier tehuis behcorcnd manspersoon, genaamd T. V., die zich aan bedelarij had schuldig gemaakt. Hel getal der in het Werkhuis alhier opgenomrneu bedroeg gedurende deze week dagelijks van 57 tot 72 volwassen personen en 4 tol 9 kinderen. Door de l'ruissische regering is bij ons gouvernement de uitlevering wegens bedriegelijke bankbreuk aangevraagd van de bankiers A. en W. S. vroeger woonachtig te Weenen, laatstelijk te Franklorl a/M. -- Naar men ons uit Zwolle meldt loopt aldaar het gerucht, dat Z. Exc. de commissaris des konings in Overijssel, mr. Geertsema, zal benoemd wor den lot gouverneur-generaal van Ned. Iodic. Tegen den makelaar de J., sedert kort le Haarlem woonachtig, is ver volging ingesteld wegens het plegen van verschillende bedriegelijke opligtingen. Te Amsterdam is eene vrouw uit Eemnes gevankelijk binnengebragl, verdacht de twee kinderen van haren man uit zjjn eerste huwelijk te heb ben vergiftigd. Beeds voor eenigen lijd overleed hel mei-je. nu onlangs het knaapje. Dit verwekte achterdocht, en leidde tol de ontdekking, dat vermoedelijk een misdrijf is gepleegd. Te Amsterdam heeft zich in een concert laten hooren de hecrUnthan, die zonder armen is geboren, en verdienstelijk viool speelt met de voelen. Hij opende het vioolkistje, stemde het instrument, voorzag den strijkstok van hars, en speelde een thema uil I Lombardi en een Meditation van Gou nod op een prelude van Bach, tot groote verbazing van het publiek, dat hem luide toejuichte. Maar de verbazing steeg ten top, toen de beerUnthan met dc tcenen een cornet a piston opnam, en een polka blies. Uit Beusichem meldt men dal de kerseuboomgaardendie aldaar ver pacht zijnveel meer hebben opgibragt dan het vorige jaar. Zoo was er b. v. een boomgaard, die legen ƒ210 in het vorige jaar, thans ƒ317 opbragt. Men berekent dat de KG. op het hout op 6 a 8 cents zal te staan komen. De kersen, die nog tamelijk achterlijk zijn, verlangen vooral naar warm weder. Gisteren nacht heeft eene familie, wonende aan den Amslcrdamschen weg te Arnhem, een nachtelijk bezoek van vreemdelingen gehad, die een groot aantal ziDeren voorwerpen hebben medegenomen. Dezer dagen had te Tuil en 't Waal een treurig voorval plaats. De jeugdige ceuige zoon van een landbouwer reed met paard en kar legen een boom, waardoor hij eenige trappen van het paard kreeg en een paar ribben gebroken werden, liij was onmiddellijk dood. Overal in Drenthe worden commissiCn gevormd, om werkzaam te zijn lot leniging van de armoede, die geleden wordt door den grootcn brand in Groningen en Drenlhe. Voor het geregtshof le Leeuwarden stond eergisteren teregt de wed. J. Terpstra. oud 33 jaren, beschuldigd van op 15 Maart jl. te Oldebildlzijl op den zolder der door haar bewoonde huizinge opzettelijk brand te hebben gesticht. Besch. ontkende alle schuld, en wilde het laten voorkomen, dat haar 4-jarig kind met lucifers op zolder gespeeld heeft, en zoo de brand is ontslaan. Daarentegen had zij veel te zeggen van hare familie-omstandig heden. Haar man was na een tweejarig sukkelen op 9 Febr. jl. overleden, den li11"1 begraven, en den ID1"1 was alles verkocht, zoodat zij alleen met haar kind in hel ledige huis overbleef. Deze feilen werden door de getui gen bevestigd, maar er werd bijgevoegd, datde boedel, toen haar man stierf, met schulden bezwaard was, en dat eiken dag te verwachten was, dat deze bij executie zoude verkocht worden, zoodat ter voorkoming hiervan zij vrijwillig aTstand van den boedel gedaan heeft. Sedert heelt zij allerlei uitdrukkingen gebezigddoelende op braudsiichting. Ook dit echter ont kende zij. Het openb. min. requireerde de veroordeeling van de besch. tot 2 jaren celstraf. De verdediger concludeerde tot vrijspraak. Genoemd geregtshof te Leeuwarden beeft J. T. Pielers, wegens het na maken en in omloop brengen van gangbare nationale muntspecie, veroor deeld tol 5 jaar tuchthuisstraf en 2 geldhoeten van ƒ50. Gisteren is aan den trein, die ten 11.49 uit Roosendaal naar Breda vertrekt, een ongeluk overkomen. Naar gemeld wordt is die trein aan het eerste wachthuis van de gewone route op een draaischijf geraakt, waarvau de lijn op zeer korten afstand eindigt. De locomotief en de tender zijn omgeslagen, waarbij de machinist moet zijn gedood. Eene dame bekwam ligte kneuzingen. Door wijlen jhr. W, C. J. Wesselman van Helmond is aan het dia conie- en hel kerkfouds der Ned. herv. gemeente aldaar besproken een legaat van ƒ5000. Men meldt uil Middelburg aan de \.R.C.: Men verneemt dat de be kende zilver vergulde beker van de sociëteit St. Joris alhier, die thans op de tentoonstelling van Arti et Amicitae te Amsterdam prijkt, dezer dagen is verkocht aan den heer Rothschild voor de som van 15000. Uit Zuid-Afrika zijn de volgende berigten, van 18 Mei, door het Hbl. ontvangen: De ministeriële verklaring in het Kaapsch parlement, dat de aanhechting der Transvaal onherroepelijk is, ontmoedigt de voorstanders der onafhankelijkheid niet. Velen in en buiten het parlement willen geen confederatie, zelfs geen conferentie, zonder dat aan de Transvaal regt weder vaart-, schrifteljjk en mondeling zijn Krüger en Joubert daarvoor werkzaam. Zij verlangen langs constitutionelen weg eene verklaring van bel Kaapsch parlement in dien zin. De Transvaal-petitie voor annexatie wordt te Preto ria weinig geleekend. De waarde daarvan wordt ontkend. Het Kaapsch bewind heeft den termijn lot ontwapening der Basoetos met eene maand verlengd. Zelden was eene vergadering als die, welke gisteren avond op Zomer- zorg van de afd. Leiden der Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde ge houden werd. drukker bezocht. Onder de aanwezigen waren zelfs verschei dene leden der maatschappij van buiten de stad. Er was dan ook ditmaal, zooals aanstonds blijken zal, gcreede aanleiding toe. Na dc mededeeling van eenige ingekomen stukken en eene opwekking door den voorzitter aan de kweekers om door ruime inzending van hunne belangstelling in de eerlang te Rotterdam te houden tentoonstelling te doen blijken, vestigde hij de aandacht der leden op eene merkwaardige collectie bloemen op het gebied der bloembollen-cultuur van de kweekerij van de hh. Gebr. de Graaft, voor de leden door den heer C. II. Dee ter bezigti- ging gesteld De tijdschriften van bet leesgezelschap der afd., dat, ten gevolge van on voldoende deelneming, moest ontbonden worden, werden daarna onder den hamer gebragt. De opbrengst er van bedroeg 37.15. Vervolgens gaf dr. Boursse Wils, ook namens de daarmede belaste commissie, eenige voor- loopige inlichtingen omtrent den eerlang te houden togt door «de duinen". Vooral voor hen, die aan zulke wandelingen minder gewoon waren, zou men, voor de eerste utaal althans, den togt niet te ver uitstrekken. Het plan was ten omstreeks 10 uur van hier met den trein naar Piet-Gijzenbrug le vertrekken, om van daar door bet duin op Noordwijkerhout te gaan en vervolgens naar Nuordwijk-Bnilenverder ook Noordwijk-Binnen te bezoe ken in aldaar de inrigting van den lieer Everwijn, die zich tot ontvangst

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1