PEK TELEGRAAF, vastberadenheid der Lyonnesche bevolking getoond is. Het maakt haar de ■vergoeding ten pligt, zegt het comité, welke ons maar al te lang reeds toe komt de daad der geregligheidwelke ons in het bezit onzer gemeentelijke vrijheden herstellen zal Het comité voor het standbeeld van Thiers te Saint-Germain heeft den dag voor de onthulling vastgesteld op 19 September. De uitvoer van champagnewijn uit Reims is in het vorige jaar bijzon der levendig geweest. Van 1 April 1879 tot uit. Maart jl. zijn van daar naar het buitenland uitgevoerd 16 millioen flesschen; de geheelc massa uit die stad en omstreken verzonden gedurende dien tijd was 19r\ millioen fles schen de voorraad bedroeg op 1° April dezes jaars 68,540,668 flesschen. Als Sarah Bernhardt niet van haar voornemen terugkomt, vertrekt zij 25 October e. k. naar Amerika om daar gastvoorstellingen te geven, a 3000 fr. per avond, vergoeding van reiskosten voor haar en haar bedienend personeeet en 3000 Ir. verblijfkosten per maand. Te Perreaux woonde sedert twaall jaren een kleedermaker, Lourdin genaamd, met zijn zoon en een weduwe met acht kinderen te zamen. Ge durende al die jaren liepen in het dorp geruchten, die de Lourdins, vader en zoon, als de bedrijvers aanwezen van een ontelbare reeks diefstallen, in villa's gepleegd. Eerst dezer dagen werd een aanklagt bij de justitie en een huis zoeking gedaan. Toen werden in Lourdins woning, te midden van een on beschrijfelijke morsigheid, dozijnen matrassen, pendules en kleederen gevon den. lloopen damast linnen lagen in hoekenterwijl een berg lombardbrief jes gevonden werd. DUIT8CIILAKD. In eenige provinciale bladen leest men een brief uit Berlijn, waarin van goederhand verzekerd wordt, dat prins Bismarck besloten is, met alle wettelijke middelen zoo krachtig mogelijk tegen de ultramontanen op te treden. Mogt hel centrum, leest men daarin, het ontwerp betreffende de Meiwetten verwerpen, dan geeft het daarmede het sein tot een strijd, die alleen met zijne geheele vernietiging eindigen kan. Men twijfelt zeer aan de echtheid dezer mededeeling. De Reichs 4nz. meldt het volgende: Verschillende bladen hebben in den laatsten lijd de gewoonte, sommige hunner artikelen aan te vangen met de woorden: "Uit officiettse bron wordt ons gemeld" of «men schrijft ons van officiettse zijde." De perswet ontzegt geen redactie het regt de be- tcekenis hunner artikelen door dergelijke toevoeging te doen stijgen of te ■verminderen, zonder daarbij een autoriteit te noemen, van wie deze officieuse mededeeling afkomstig is. Met het oog op de groote ruimte tot het gissen naar den oorsprong van zulke artikelen, welke hierdoor opengelaten wordt, is de redactie van de Reichs Anz. gemagligd te verklaren, dat uit de be doelde omschrijving nimmer de conclusie kan getrokken worden, dat het een of andere rijksbestuur er in betrokken of de verantwoordelijkheid er van draagt. De Ilamburgsche senaat heeft een memorandum, betredende het voor stel van Pruissen op de inlijving van de Benedeti-Elbe in het tolgebied, bij het praesidiutn van den bondsraad ingezonden. Naar de Rank- und Hand-, Zeit. verneemtbevat dit memorandum geen eigenlijk protest tegen den beraamden maatregel; het stuk strekt om de zaak van een technisch, financieel en juridisch standpunt zeer uitvoerig toe te lichten, om daardoor het bewijs te leveren dat de maatregel onuitvoerbaar is. De welbekende fmancie-man Philippart, stichter van de Banque Euro- péenne, is nabij Menadia, in het zuiden van Hongarije, te uaauwernoodaan een ontijdigen dood ontkomen. Uitgegleden van een steilte, heeft hij den avond en den nacht, onder een geweldigen donderstorm, in eene hoogst gevaarvolle positie moeten doorbrengen, op eene diepte van 50 vademen, elk oogenblik in vreeze van een tweede steilte te vallen. Gelukkig echter werd hij eindelijk ontdekt door vrienden, die hem misten en geheel de streek doorzochten. Zeven wallaks werden in 't werk gesteld om hem op te liij- schen. maar het kostte hun heel wal moeite, beleid en inspanning. Men zegt dat zij vorstelijk beloond zijn geworden. «OS T-I X DIE. BATAVIA. 3 Mei. De veepest, die Batavia een geruimen tijd niet heeft bezocht, is thans wederom alhier uitgebroken. Bij den heer V. op Petodjo werden 27 koe beesten afgemaakt, die door die ziekte waren aangetast, en bij den heer W.in Gang Kemajoran, twee karbouwen. In de buurt van Batavia is rnim een week geleden weder eene geheele stal van p. nr. 50 stuks runde ren afgemaakt. In Tjilatjap is de koffijbladziekle officieel geconstateerd. Zij breidt zich uit overheen uitgestrektheid van ongeveer 12 a 15 vierk. paal. Tegen den ex-vendumeester te Passoeroean, den heer Scipio, is regts- ingang verleend met bevel lot gevangenhouding; hij bevindt zich reeds in hechtenis. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den opzigter 1' kl. bij den waterstaat L. van der Tas; aan den veearts voor de burg. dienst in Ned.-Indië F. II. Voigt; aan den 1'° commies bij het dep. van justitie J. W. Köhlenaan den voorzitter van de landraden te Kediri en Berbek m'. K. A. de Jongh en aan dén voorzitter van den landraad te Buitenzorg (Batavia) mr. G. van der Jagt. Benoemd: tot landmeter 2e kl. bij het kadaster in Ned. Ittdië, P. J. U. Modderman, R. Suringa, S. A. Spaarwater en E. Verstijnen, allen daartoe gesteld ter beschikking van den gouv.-generaalen de ambtenaar op non-activiteit D. A. Berkhout, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd; tol 2'" commies bij 'slands kaste Batavia, de 3e commies bij het dep. van financiën E. Dinger; lot voorzitter van den landraad te Rurlenzorgde voorzitter van de landraden te Cheribon en Indramaijoe mT. J. H. van hennep; bij het openb. lager onderwijs voor Europeanen en met dezen gelijkgesteldenals 2' hulponderw, aan de openb. 2' lagere school te Padang (Sumatra's Westkust), de benoemde onderw. 3' kl. G. Bakker. Departement van oorlog. Verleend; een tweejarig verlof naar Neder land, aan den officier van gezondh. 1' kl. A. H. Rombouts. Ontslagen; op verzoek, eervol, de 1* luit. der inf. E. K. H. A. Hamming; de 2e luit.- kwartierm. bij de mil. administr. B. D. Bossclrer-, de burg. schrijver 5* kl. bij het wapen der genie N. A. Steenbakker; de burg. schrijver 5e kl. bij de mil. administr. J. 11. Lapoelalan; onder toekenning van den titul. rang van magazijnm. I' kl. (majoor), de magazjjnm. der art. I' kl. (kapitein) W. R. L. F. Schultze. Bevorderd: bij het wapen der infanterie, tot kapt., de le luitt. J. J. de Graaff, D. F. van Warmclo, C. M. Visser (thans met verlof in Nederland) en II. F. F. Lutje; tot lfD luit., de 2' luitt. C. F. R. Manger, C. E. van Hengel en T. Crone; bij dc mil. geneesk. dienst, tol officier van gezondh. 1« kl.. de officieren van gezondh. 2' kl. J. B, Heesen en M. L, Ritsema. Departement van marine. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den inspecteur van stoomvaartdienst bij het depart, der marine in Ned, Indië VV. M. Visser. Benoemd: tot baas-bankwerker bij de fabriek voor de marine en het stoomwezen te Soerabaija, de ambtenaar op non-activiteit F. van Sprang, laatstelijk die betrekking bekleed hebbende. BERLIJN, 10 Junij. De commissie der kamer voor het ontwerp tot wij ziging der Mei-wettendie bij de tweede lezing eenige artikelen heeft geamendeerd ol in den zin der regering aangenomen, en daarentegen weer andere heeft verworpen, onder welke het artikel betreffende de terugroe ping der bisschoppen, heeft bij de eindstemming de geheele wet met 13 stemmen tegen 8 verworpen. LONDEN, 10 Junij. Verscheidene handelshuizen alhier hebben heden eene depêche ontvangen uit Valparaiso, waarin gemeld wordt, dat dc Chilenen Arica geplunderd hebben. PARIJS, 10 Junij. De kamer heeft vergunning gegeven om den hertog van Padua te vervolgen wegens eene overtreding met betrekking tol het kiesregt. LONDEN, 10 Junij. In het lagerhuis zeide de heer Diike, in antwoord op een vraag van Courtrey, dat Egypte voorstelt de vernieuwing van de internationale regtbanken voor den tijd van 5 jaar, met zekere wijzigingen, waarover eene internationale commissie te Cairo beslissen zal. Engeland zal aan die commissie deelnemen. Op een vraag van den heer Worms antwoordde de onder-secretaris, dat het herig;t omtrent het zenden der vloot naar de Besika-baai ongegrond is. De heer Gladstone antwoordde op een vraag van Cowon, dat hij hoopte dat de identieke nota binnenkort aan de Porie zal worden aangeboden. PARIJS, 10 Junij. Men verzekert, dat de minister van binnenlandsche zaken gisteren in den ministerraad heeft voorgesteld eene amnestie aan de kamer le vragen De raad zou bijna eenparig aan dit voorstel zijne goed keuring hebben gehecht. Het gerucht loopt, dat Cassagnac voornemens zou wezen, zijn ontslag te nemen als afgevaardige. LONDEN, 10 Junij. Lagerhuis. Behandeling der bcgrootiug. Gladstone Vraagt magliging tol het verlagen van de regten op wjjiien, en wel tol 6 pence per gallon voor lis te wijnen beneden een spirilnsgehalte van 20 graad, en met trapsgewijze stijg in.' van 1 penny per gr. tol 35 gr. en van 35 gr. al 2 penny extra per graad. Voor gebottelden wijn zal een vast regt van 2 shilling per gallon betaald worden. De verlaging zal echter eerst dan worden ingevoerd, wanneer, op den grondslag er van, dc vernieuwing en verbetering van het handelslraclaat met Frankrijk verkregen zijn. Ilij stelt voor: afschaffing van de ntottt belasting, en hare vervanging door een bierbelasfitig en door verbooging van de inkomsten-belasting met een penny; voorts herziening en voor een deel verhanging van het regt van patent veor den verkoop van sterke dranken. Van al deze maatregelen ver wacht de minister een overschot van 381,000 l. Gladstone verzoekt het huis de door hem gedane voorstellen goed te keuren: lot dc discussie over de onderdeelen kon dan later worden overgegaan. Na een langdurig debat besloot het huis overeenkomstig het verlangen van den minister. CABUL (via Teheran), 9 Junij, 's avonds. Abdul Rahman heeft Mazari Sharif voor het tegenwoordige geproclameerd tot hoofdstad van Afganistan. Hij gaat voort met van liet volk schatting te heften. De troepen van Usbeg en Cabul zijn hel oneens. MADRID, 9 Junij. De Marokkaansche conferentie heeft de nieuwe voor- Stellen van den Oosteurijkscheu gevolmagtigde aangenomen, als het best overeenkomende met de belangen van den handel en de onafhankelijkheid van den Sultan in de qnaestie der bescherming van dc inland-che make laars; doch eerst in de aanstaande zitting, op Vrijdag, zal de Marokkaan sche afgevaardigde een beslissend antwoord geven. Met zal hiervan afhan gen, of de conferentie al dan niet gelukt. Frankrijk heeft gedeeltelijk afgezien van zijn verzet, tegenover de neiging van de meerderheid der ge zanten om het Oosteurijksche plan aan te nemen de regeling der Joden- en andere quaesliën zou daardoor aanmerkelijk vergemakkelijkt worden. ZWOLLERKERSPEL, 10 Junij. Vee. De voor- of stahnarkt was doze week door gunstiger weder in alle opzigten beter gestemd. Ook liet buitenland begint meer te trekken. Wij noteeren heden: vette koeijen en ossen 75 a 80 ets, dito stieren 60 a 65 ets, dito kalveren 80 h 85 ets, dito schapen 60 h 70 ets, alles per KG. schoon. Voorts voor: neurende en verseh gek. koeijen 125 a 240, zomer- en herfstkalveren dito ƒ140 h f 200, guste dito en ossen voor de vetweide ƒ80 k ƒ140, neurende schotten en vaarzen ^lOOh, ƒ190, guste dito 75 k/120, vaarspinken 50 a 75jonge springstieren _/6üa ylOO, lokkalveren J 25 ïi /~45, nuchtere dito J 6 ;i ƒ8.50, lammeren ƒ4 a 9. MASTENBROEK, 10 Junij. Itooi en stroo. Handel willig. Prijzen als vorige week. De gevallen regen heelt de biarkt staande gehouden. NIKUWKUYK, 10 Junij, Hop. Markt vaster.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 3