'srijks schatkist, zijn benoemd: A. W. Kijmmell, te Assen; J. F. Damsté, te Groningen; A. L. Haremaker, te den Helder; U. P. van der Tuuk, te Groningen; A. Wijehgel, te Groningen; E. VV. M. Lagerwey, te Westbroek; L. de Wit, te Enkhnizen; J, J. Miederoa, te Leeuwarden; F. M. van de Velde, te Baarn; G. J. Stellenboom, te Gorinchem; G. M. Engelenburg, te Arnhem; 'A. Wijehgel van Schildwolde, te Groningen; W. C. Caflenfels, te Middelburg; J. J. C. van Eelde, te 'sGravenhage; W. van der Heide, te Leeuwarden; J. M. Faassente Dordrecht; W. G. A. Feltzer, te 'sGraven hage; F. 11. H. Boseh, te Utrecht. Bij de behandeling der zaak van K. Th. ie G., beschuldigd van diefstal van goud- en zilverwerk te Rotterdam, voor het geregtshof alhier op gis teren, bleek nog uit de acte van beschuldiging, dat al het dievengereed- schap op de plaats van het misdrijf was achtergelaten en door de politie in beslag genomen. Uit de verklaring van den heer v. L. bleek hoofdzakelijk, dat de nachtelijke bezoekers ziclt hun verblijf in het welvoorziene magazijn en in den winkel goed hadden ten natte gemaakt, daar hij aan edelgesteen ten en gouden voorwerpen voor een bedrag van omstreeks ƒ50000 vermiste. Ook ten groot aantal étuis, waaruit de kostbaarheden, zooals later is gebleken, met overhaasting en ruwheid waren verwijderd, was medegeno men en het waren die voorwerpenwelke in een koffer op de door besch. bewoonde kamer werden gevonden, die voornamelijk tot de ontdekking der daders leidden. He heer v. L., die, vergezeld van de politie, zoowel naar Duisburg, als naar Emmerik, waarheen de beschuldigden na den diefstal waren vertrokken, zieh op reis begaf, zag zijne moeite beloond door het terugontvangen van een aantal hem loebehoorende juweelen voorwerpen en het doen beslag leggen op de ten proccsse aanwezige kostbaarheden, be staande in een gouden ketting, door le G. te Emmerik in pand gegeven, twee gouden armbanden, vier gouden kwastjes en een staafje, een gouden kruis, ren gouden medaillon en bellen, drie gouden broches-medaillon, elf gouden broches, twaalf paar gouden oorbellen, veertien gouden medaillons en 22 parures. Gok diens bedienden herkenden deze voorwerpen als uil den winkel van hun patroon afkomstig, en bevestigden de verklaring, dat door den diefstal toch nog eene schade van 30 a/32000 wordt geleden. lie besch., wien ten laste werd gelegd diefstal bij nacht door meer dan een persoon in een bewoond huis met behulp van builen- en hinnenbraak, of althans het helen van voorwerpen, wetende, dat zij door diefstal waren verkregen, werd. daar hij de Hollandsche taal niet maglig was, met behulp van een tolk, den heer de Roode, ondervraagd. Hij ontkende voor het hof, evenals in de instrciie, alle schuld aan het hem geïmputeerde en geeft op, dal hij de in zijn bezit gevonden kostbaarheden en andere voorwerpen inge pakt in de Kipstraat het ft gevonden en slechts oppervlakkig van zijn vondst heeft inzage genomen. Noch in den kelder, noch in hel magazijn van den heer v. L. was hij geweest en gevraagd ten aanzien van zijn reis naar Em- tne ik na den 31"1 Julij, geeft hij le kennen, dat hij zoo onbekend is met de plaats, dat hij niet weet te Emmerik dan wel in den Haag te zijn ge weest; naar zijne opgave, die hij ook heden volhield, had hij, teen hij den 2'1'0 Augustus weder te Rotterdam kwam en gearresteerd werd, zijn vriend te 's llagc achtergelaten. Het verdere getuigenverhoor had ten doel hét leugenachtige van besch» beweren aan te lootten en de juistheid van de be schuldiging te staven. Daartoe waren o a. ook Duiische politiebeambten verschenendie bevestigdendat een gedeelte van de ontvreemde kostbaar heden le Emmerik was in beslag genomen. Na afloop van het getuigenverhoor hield de president den besch. nog uit drukkelijk voor, dat duidelijk gebleken was dat deze in het bezit van een gedeelte van het gestolene was geweestmaar hjj kreeg op de vraag of hij dat bezit kon regtvaardigen alleen ten antwoord dat besch. eerst bij den regter-commissaris had vernomen dat de bedoelde voorwerpen waren gestolen. Hij was daaraan onschuldig. Hierna bekwam de adv.-gen. mr. Gregory het woord tot het nemeR van zijn requisitoir. Daaraan liet Z.E.G. eene toelichting voorafgaan om aan te lootten van welken hoogst belangrijken en ernsligeii aard deze diefstal was. L'it de talrijke omstandigheden, hoezeer van schijnbaar luttele beteekenis, uit het gehouden getuigenverhoor gebleken, putte de spr. tal van aanwij zingen, waaruit de schuld naar zijne meening duidelijk te voorschijn trad en hij verdedigde eindelijk de mededaderschap van besch. aan den diefstal. Hij - geloofdedat aan medepligtigheid niet behoelde te worden gedacht en oor- I deelde het hoogst noodig, dat in het belang der veiligheid en regtszekerheid een zware straf zou worden opgelegdopdat dit individu geruimen tijd zou onschadelijk zijn. Ten slotte eischte adv.-gen. de veroordeeling van besch. tot 12 jaren tuchthuisstraf. Daarna was de verdediger, mr. M. de Pinto, aan het woord. Hij bewoog j zich alleen op feiteljjk terrein, bepaalde zich tot eene tegenspraak van het door het Gpenb. Min. aangevoerde en trad in eene uitvoerige wederlegging 1 van het door de getuigen verklaarde. Naar pleiters meening had zijn client slechts een zeer ondergeschikte rol in deze vervuld en was het be wijs zijner schuld in geencn deele bewezen. Zijne conclusie strekte mits dien lot vrijspraak van den beschuldigde. Nadat het Openb. Mui. had ge repliceerd, werd lot het houden van dupliek de leregtzitting van aanst. Zaturdag bepaald, De politie is lot de ontdekking gekomen, dat een der bedienden uit den bazar in de Vlamingstraat zich aan diefstal ten nadecle van zijn patroon schuldig maakte. Zij heeft eenige der gestolen voorwerpen in beslag geno men en hondi zich onledig om, zoo er nog meerdere zaken uit den winkel ontvreemd mogten zijn. deze meester te worden. De dief, die meermalen justiciabel is geweest, zit reeds achter slot. - - lieden voormiddag ten half 12 ure trachtte eene Belgische dame zich in den Hofvijver, even voorbij het locaal van de arrond.-regtbaukvan het leven te berooven, maar werd daarin verhinderd door twee werklieden, die zich van den vrij hoogen kaaimuur te water begaven. Aanvankelijk scheen zij van de redding niets te willen weten, doch eenige oogenblikken later tot bezinning gekomenwierp zjj zich in de armen liarer redders. Wan hoop veroorzaakt door minnenijdwordt ook hier als oorzaak tot de po ging van zelfmoord vermoed. Haar nieuwe vriend, die eene oude kennis, bij wie hij kinderen heeft, voor een poos met onverschilligheid behandelde, schijnt tot inkeer te zijn gekomen, hetgeen de Belgische deern zich moett hebben aangetrokken. De drenkelinge werd eerst in het locaal van de regtbank en van daar naar hare woning in de Korte Houtstraat gebragt. Gisteren avond ten 11 ure is uit de sloot, leopende langs de Koekamp voor het buitenverblijf des heeren S.eene 21jarige jongedochter op het drooge gehaald door een agent van politie. Eene liefdesgeschiedenis schjjnt haar lot wanhoop le hebben geleid. De drenkelinge was sprakeloos en werd aanvankelijk naar het commissariaat aan de Nieuwe haven gebragt. Zij is later naar het gasthuis vervoerd. Te Scheveningen zijn heden 5 schuiten aangekomen, die van 30 lot ƒ50 besomden. Er werden nog enkele schuiten verwacht. Bl'lT 1A LA A DSC 11E BEIUGT E A BELGIE Het programma der feestelijkhedenwelke ter viering van 's lands 50- jarige onafhankelijkheid le Brussel zullen plaats hebben, is thans versche nen. Van 15 Junij lot 15 October zal de tentoonstelling van nijverhid en oude industriële kunst duren; van 19 tot 25 dezer de landbouw- en veeten toonstelling; van 6 tot 11 Julij eene tentoonstelling van paarden. Den 18"» Julij wordt eene groole wapenschouwing gehouden, den 19en gevolgd door militaire manoeuvres; den 21'" Julij onthulling van een gedenkteeken ter eere van Leopold 1; den 22'» tuinbouwtentoonstelling; van 22 tot 24 Julij muziekfestival25 en 26 Julij concours van instrumentale muziek. Den 1*° Augustus wordt het paleis van schoone kunsten ingewijd en de historische tentoonstelling van Belgische kunst geopend; 8 en 9 Augustus concours van koorzang; 15 Augustus wedrennen; 18 Augustus historisch-nalionale optogt. Voorts gymnastische feesten, volksfeesten, illuminatiënconcerten, enz. Te Brussel is overleden generaal graaf van der Meere, die eene groole rol heeft gespeeld in de Belgische revolutie. Onlangs gaf hij zijne «Mémoi res" in bet licht. Hij was een groot Orangist. In het jaar 1842 heeft hij de hand gehad in een complot, om eene herceniging van België met Hol land le bewerken. Hij werd dientengevolge ter dood veroordeeld, doch dat vonnis werd veranderd in levenslange ballingschap. Leopold II schonk hem gratie, zoodat hij de laatste jaren zjjus levens in België kon doorbrengen. Voor de Belgische revolutie verlooide hij een geruimen tijd in Suriname. Zijne «Mémoires" bevatten aangaande die kolonie een plan van kolonisatie. Te Doornik zijn vier personen een w erkman de jonge vrouw van een anderen werkman, een jongmensch en een jong nteisje, onder verschrikke lijk lijden bezweken. Zij hadden allen in dezelfde apotheek purgeerzout ge kocht, hetwelk bij onderzoek volgens sommigen zuringzoutvolgens andereu strychnine bleek te bevatten. De kist, waaruit het middel genomen was, is door de justitie in beslag genomen. Daar er zeven pakjes verkocht wa ren vreesde men voor beriglen van nieuwe sterfgevallen. ESGIiLASIi. LONDEN, 10 Junij. In het hoogerhuis hebben de hertog van Marlborough en de lords Dunsany, Oranmore en Browne de aandacht der regering gevestigd op het gevaar, dat de openbare veiligheid in Ierland zou kunnen loopen. daar de agrarische partij verklaard heeft desnoods met geweld tot haar doel te willen komen. Lord Spencer, president van den geheimen raad. antwoordde daarop dat de regering, als dit noodzakelijk bleek, het regt zou hebben om het corps der politie le versterken en de kosten daarvan te verhalen op de plaatsen, welke aanleiding tot dezen maatregel gaven, maar bijvoegde erbij niet te gelooven dat zulks noodig zou zijn. liet dep. van koloniën heelt een blaauwboek over Zuid-Afrika in het licht gegeven. Het bevat de depêche van Kimberley, waarin aan de Kaap- sche regering gelast wordt elke verdere uitbreiding van de Britscbe heer schappij, onder voorwendsel van verwikkelingen tusscheu kolonisten en inboorlingen, te vermijden, eene vriendelijke verstandhouding met de onal- hankelijke stammen le bevorderen, en zich te onthouden van inmenging in hunne aangelegenheden, behalve waar het behoud van deu vrede aan de grenzen gevaar mogt Ioupen. Lord Granville heeft eene deputatie ontvangen uit de vereenigde kamers van koophandel, die verloogcn kwam indienen over de handelsbetrekkingen van Engeland met Frankrijk. De minister deelde mede, dat de regering er voortdurend naar streelt, de zoo zeer geweuschle verbetering in de handels betrekkingen met Frankrijk lot stand le brengen. Zij heeft reeds met den heer Léon Say een algemeenen grondslag voor de onderhandelingen aange nomen, waarvan de strekking is, eene betere ontwikkeling van de handels betrekkingen tusscheu de beide landen, In de Briton-Ferry-ijzerlabriek en de Worcester tinplelterij le Swansea is aan alle werklieden het werk opgezegd. De etablissementen zullen nog in den loop van de maand gesloten worden. Door dezen maatregel komen meer dan 1000 personen plotseling zonder werk. Uit Liverpool vertrokken in Mei jl. ruim 29000 landverhuizers. Dit is 13000 meer dan in Mei 1879. FRANKRIJK. De gemeenteraad van Parijs heeft besloten eene belasting le hellen van de gebouw de en ongebouwde eigendommen binnen de gemeenteen w el van twee per mille der waarde, en daarentegen den accijns op wijn te vermin deren en dien op het bier af le schaffen. liet centrale verkiezings-comilé te Lyon heeft naar aanleiding van de overwinning van zijn candidaal Ballue een manifest aan de kiezers gerigt, waarin het o. a. zegt, dat daarmede aan 's lands regering de wijsheid en do

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2