HU IT EN LAN DSCIIE BE MG TE N brand, onislaan in de aan den toren gebouwde R. K. kerk. werd spoedig gebluscht. Als eene bijzonderheid meldt men uit Berlikum aan de H. C. dat de echtelieden Th. Runia en S. Petersonaldaar, met de 9 kinderendie uit hun huwelijk geboren zijn, nog in één huis zamenwonen. De oudste hunner kinderen is 74 en de jongste 56 jaar oud, Dezer dagen heeft weder eene oeverafschuiving plaats gehad voor het westelijk eind van den Nieuwen Nettzen-polder. De plaats der afschuiving is bewesten de zoogenaamde Verkorting, hare lengte ongeveer 150 en hare breedte ruim 45 meters. 'sfiRAVENIlAGE10 Juni). Door Z. M. is benoemd tot koromandettr der orde van den Nederl. Leeuw de heer J. Moll Jhz.predikant bij de Ned. herv. gemeente te 's Gravenhage. Door Z. M. is aan den heer J. Bos, Roomsch-Katholiek priester te Rotterdam, vergunning verleend lot het aannemen van de waardigheid van eere-kamerheer van Z. II. den Pans en het dragen van de daaraan verbon den teekenen. Aan den heer mr. II. W. C. Riltcrshausen is, op zi n verzoek, eervol onlskg verleend uit zijne betrekking van regtsgeleerd kanselier bij het ge zantschap te Konstantinopcl. De heer jhr. m'. G. de Bosch Kemper is benoemd lot referendaris bij bet depart, van waterstaat, handel en nijverheid. Tot adjunct-commies hij het dep. van financiën is benoemd de heer A. Helderman, thans surnumerair der registratie en domeinen, en tot ont vanger der directe belastingen te Vlaardingen de heer A. van der Minne, thans ontvanger te Maassluis. De luit. ter zee 1' kl. B. M. van der Weide is, op zijn verzoek, op pensioen gesteld, en lot luit. ter zee 1' kl. zijn bevorderd de Iuilt. ter zee 2e kl. A. E. Arkenbout Schokker en J. H. Beucker Andreae. Van verschillende zijden wordt thans bevestigd het berigt dal de tweede kamer op 29 dezer hare werkzaamheden zal hervatten. De bijeenkomst zal. naar men meent, slechts cenige weken duren, en daarin zal o. a. de ver hooging van hoofdstuk V tot uilvoering van de onderwijswet behandeld worden. De memorie van antwoord van den minister van financiën omtrent de rentewei wordt in de tweede helft dezer maand verwacht. Gelijk men zich zal herinneren verspreidde zich omstreeks een jaar geleden, den 31'° Julij 1879, te Rotterdam het gerucht, dat in den toen afgcloopcn nacht in het groole magazijn van kostbaarheden van den heer II. B. v. L.op den hoek van de Gedempte Botersloot en de Kipstraat, was ingebroken en voor een belangrijk bedrag aan juweelen. gouden en zil veren voorwerpen was ontvreemd. Vooral oni de brutaliteit, waarmede de diefstal gepleegd was, baarde ook buiten Rotterdam het voorgevallene groot opzien en werd alom de belangstelling opgewekt. De justitie stelde terstond alles in het werk om den dader of de daders te ontdekken en was al spoedig een tweetal jonge Duitschers op het spoor, die men van den diefstal verdacht hield, maar slechts op een hunner R. Th. Ie G ge naamd, oud 19 jaren, van beroep koopman en wonende te Hamburg, kon de Nederlandsche politie hare hand leggen. De tweede, zekere J. II. M. von D., mede te Hamburg woonachtig, bleef voortvluglig en verscheen ook na herhaalde dagvaarding niet voor het geregtshof te's Gravenhage, dat heden met de behandeling van deze omvangrijke zaak een aanvang maakte. In de niet verschijning van den besch. von D.zag de adv.-gen. mr. Gregory, die in deze het openb. ministerie waarneemt, aanleiding te requi- reren tot wederspannigverklaring aan de wet van den afwezige, omtrent welk requisitoir bet hof nog heden zal uitspraak doen. Dientengevolge werd alleen ten aanzien van den tegenwoordigen besch. Ie G. met het onderzoek ter tereglzitling voortgegaan. Uit de voorgelezen acte van beschuldigingnader toegelicht door de ver klaringen van een 30 tal getuigen, bleek hoofdzakelijk, dat de beide besch. sedert eeuigen tijd te Rotterdam woonden en daar te zamen een kamer hadden betrokken bij de wed C. in de Kipstraatzeer in de nabijheid van het magazijn van den heer v. L. In den avond van 30 Julij hadden beiden het magazijn bezocht zonder iets te koopen, maar kennelijk met de bedoeling de localiteit in oogenschouw te nemen. In den toen volgenden nacht moeten zij zich in den onder bedoeld magazijn aanwezigen ongesloten kelder, o. a. gebruikt wor dende tot het bewaren van pakkisten, hebben begevendoor het op elkander plaatsen van zoodanige kisten gelegenheid hebben gehad de zoldering te berei ken, en toen met groote krachtsinspanning in het daarin aanwezige hout met behulp van boren, zagen en breekijzers, eene opening in den zolder hebben gemaakt, waardoor zij zich in het magazijn en ook in den winkel zouden begeven. Gisteren middag en heden oehlend zijn 30 schuilen Ie Scheveningen aangekomen. De besomming beliep van ƒ25 tot 70. Ook zijn wederom 16 schuiten ter haringvisscherij afgevaren. De visch is zeer duur. ENGELAND. LONDEN, 9 Junij. De minister voor Indië, lord llartingtonheeft in het lagerhuis, eene ruime schets gegeven van de staatkunde, die de regering ten opzigte van Afganislan denkt te volgen. Zij wenscht zoo spoedig mogelijk een einde te maken aan de militaire operatien der Britsche troepen in Afganistan. Zij wenschte alle gevechten met de Afgaansche stammen, zoo hetcenigzinskon voortaan vermeden te zien. Voorts wenschte de regering, als het Britsche hoofdleger Afganistan verlaat, hetgeen, naar hij hoopte, in den herfst zou kunnen geschieden, ecnigc zekerheid te hebben, dat er in Afganislan dan een bestuur zou kunnen optreden, hetwelk eenige waarborgen van vastheid opleverde. De regering achtte op den duur eene regeling niet wenschelijk» die eene bestendige bezetting van Kandahar door Britsche troepen noodig maakte. Hij verzekerde, dat geene politiek zou gevolgd worden, die eenige verdere uitbreiding van Engelands militaire verantwoordelijkheid met zich bragt, en dat de regering zich geenszins verpligt rekende om als grenzen van hel Engelsche gebied al die punten te handhavendie reeds ten gevolge van den oorlog als zoodanig zouden kunnen worden aangemerkt. Ten slotte deelde hij mededat het door de vorige regering met den Emir Jakoh Khan gesloten tractaat van Gandamak door het tegenwoordige kabinet als ver nietigd wordt aangemerkt. Uit Kabul meldt men aan de Times dat het zeer mogelijk is te achten» dat Abdur Rahman wegens sympathie voor Rusland blijkt ten eenemale on geschikt te zijn om door de Engelschen als emir van Afganistan te worden erkend. In dat geval zou de ex-emir Jakob-Khan toeh nog weer als een serieuse candidaat voor het emirschap moeten beschouwd worden daar hij na Abdur Rahman den groolslen aanhang heeft. In ieder geval kan er geen sprake zijn van een terugtrekken der Engelsche troepen uit Afganistan zonder dat aldaar een behoorlijk bestuur is opgetreden. De korvet Blanchedie lot opsporing van het vei miste oeleningschip Atalanta uitgezonden was, is, na een vruchteloozen kruistogt van zestig dagente Halifax aangekomen. Maandag avond heelt het Rolterdamsche tooneelgezelschap van de hh. Le Gras, van Zuylen en Haspels eene reeks voorstellingen alhier geopend. De verwachting werd verre overtroffen en de ontvangst van wege het vrij goed opgekomen publiek was hartelijk en aanmoedigend voor de acteurs en actrices. FRANKRIJK. De minister van financiën heeft bij de kamer een wetsontwerp inge- i diend tot verlaging van de belasting op de suiker. Deze bedraagt thans 70 fr. per 100 kilo; zij zou gebragt worden op 40 fr., te rekenen van 1 October 1880, en over 1881 zich uitstrekken, met de overige belastingver minderingen, welke reeds op het budget van dal jaar zijn voorgesteld. De bedoelde verlaging zal 100 millioen bedragen. De voortdurende stijging van de opbrengst der middelenvooral van de indirecte belastingenmaakt dezen maatregel mogelijk. De minister van oorlog heeft in de kamer van afgevaardigden ver klaard. dal de regering besloten heelt de plcgtige uitreiking der nieuwe vaandels aan het leger den 14dtD Julij te doen plaats hebben. Tevens diende hij een wets-ontwerp in, waarbij de regering gemagtigd wordt bij die ge legenheid zeker aantal ridderorden, boven het vastgestelde cijfer, uit te reiken. De commissie der kamer tol onderzoek der vraag, of het wenschelijk is hel paleis der Tuilcriën te herstellen, is met haar rapport gereed. Zij heeft met eenparige stemmen de vraag in bevestigenden zin beantwoord. Men verzekert, schrijft de Temps, dat de minister van binncnlandsche .zaken en van eeredienst de prefecten der departementen, waar inrigtingen 'van Jezuïten worden aangetroffen, tot eene bijeenkomst aan zijn departe ment heeft uitgenoodigd. Deze prefecten bevinden zich allen te Parijs en zijn reeds ieder afzonderlijk door den heer Constans ontvangen. In de be doelde bijeenkomst zal, schijnt het, de minister instrucliën geven tot de uit voering der decreten van den 29e" Maart ten aanzien van de Jezuïten. Er kan geenerlei nieuwe termijn aan de Jezuïten vergund worden en zoo zij aan het hen betreffend decreet niet hebben voldaan zullen zij den 30'" Junij worden ontbonden. Generaal Aimard, kommandant van Parijs, heeft bedankt voor zijne betrekking, wegens den ongunstigen staat zijner gezondheid. Hij zal hoogst waarschijnlijk vervangen worden door generaal Glinchant, die te Chalons bevel voert. -- De divisie der Fransche vloot, welke le Athene voor anker lag, heeft den Piraeus verlaten en is naar de Besika-baai gestoomd, waar ook divisies der Engelsche en der Italiaansche marine gestationeerd zullen worden. -- Mgr. Freppel, bisschop van Angers, heeft van den II. Stoel vergunning verzocht en verkregen om het lidmaatschap der kamer van afgevaardigden aan te nemen. Men meent dat zijn optreden het vormen van eene zuiver katholieke partyin den geest van het Duitsche centrum, ten gevolge zal hebben. Omtrent Trinquet, die candidaat is gesteld voor den Parijschen gemeen teraad, laat de Mot d'Ordre zich aldus uit: »De galeiboef Trinquet behoort niet tot degenen, die hunne misdaad, de Commune, verloochend, die ver zachtende omstandigheden tegenover de justitie van Versailles ingeroepen hebben. Hij is regtslreeks naar het bagno gevoerd en hij had hel verdiend ook. Wat doet het er toe, o volk! Eer dezen man, in het galeiboevcnpak of in de uniform der gefedereerden. Het is uw vertegenwoordiger. Herken hem, ondanks zijn vergrijsd hoofd; het hart is jong gebleven-" Voorts voert genoemd blad Trinquet sprekende in en laat hem zeggen: Gambetta is uw opperhoofd; hij heeft 100,000 fr. inkomen, een winter- en een zomerpaleis, den zak en den ligchaaaisomvang van een koning; hij parodieert Barras met caricaturen van Aspasia; hij heeft koks, die beter bezoldigd zijn dan senaatsledenhij laat de kamer credieten verleenen voor zjjne sausen en doet hel volk er voor betalen; zijne honden benoemt hij tot ambassadeurs; zijne ezels tot ministers; hij eet met den koning ven Griekenlandwant al is hij Genuees. dat verhindert hem niet een Griek te zijnhij is de zon en Grévy de maanhij vermag al wat hij wil behalve de amnestie. Welnu, of hij deze wil of niet. het is er te laat voor. De amnestie is niet genoeg meer. Hij heeft de bevrediging niet gewild, hij zal de revolutie hebben. De zoon van Henri Rochefort is weggejaagd van hel pensionaat le Pa rijs, waar hij zijne opleiding ontving. Door de akademie van wetenschappen is de Volta-prijs van 50000 (r.,

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2