LfilDSCHfi COIIftANI 1S80. VRIJDAG 11 JUNIJ. 135* De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feesldagtn uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jnars f 1.50, franco p. p. 2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p. p. f 2.35. liet Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 sjaarshuilen de expeditie!, asten, Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advcrleniiëu is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 ccnls. BiNNEiNLANDSCHG BER1GTEN. LEIDEN, 10 Junij. In de op gisteren gehouden vergadering der afdeeling Leiden en om streken van de Holl. Maatschappij van Landbouw is. met 58 van de 64 stemmen, tot lid van het bestuur gekozen de heer S. de Clercq Wz., dijk graaf van Rijnland, die in eenc daarop gehouden vergadering van het bestuur tot voorzitter is benoemd. Tot lid van het hoofdbestuur voor Zoidliolland zal worden voorgedragen de heer mr. C. Cock. Een voorstel van den tijdelijken voorzitter, om uil de kas der afdeeling eenige gelden te bestemmen voor de collective inzending van vee en zuivel op de in October 1880 te houden internationale tentoonstelling te Londen, werd met eene meerderheid van eene stem verworpen. Uit de gedane rekening van den penningmeester der afdeeling bleek, dat de ontvangsten in 1879 hebben bedragen 870.25, de uitgaven 807.08, zoodat deze sluit met een voordeelig saldo van 63.17, Ter aanvulling van ons beiigt aangaande de legaten, vermaakt door wijlen mejufvronw de Swaan, dienc, dat bel legaat aan het gereformeerde weeshuis alhier vermaakt is met deze bepaling, dat daarvan aan d». Koop- mans van Boekerenden oprigter en vasten voorganger in de kiuderkerk, die om de veertien dagen in de Ilooglandsche kerk gehouden wordt, eene jaarlijksche toelage van ƒ100 worde uitgekeerd, en wel zoolang genoemde kiuderkerk in stand blijft. Dat de testatrice zoodanig blijk van sympathie voor deze zaak heeft gegevenzal zeker door velen met genoegen worden vernomen. Heden morgen bij het nilrjjden van den tramwagen uit de remise, heeft de conducteur L. het ongeluk gehad met den arm tusschen dat voer tuig en het kozijn te geraken, ten gevolge waarvan hij eenigzins ge kneusd werd. Men schrijft ons uit Zoetcrwoude: Als in den gemeenteraad van Leiden bezwaar zou worden gemaakt tegen een verhoogd tarief van brug- gegeldcn, wordt daarmede gegeven, wat aan den anderen kant, door het niet-wegnemen der ondiepten langs den Vliet, den schippers ontnomen wordt. De schippers kunnen, in één woord, in dat vaarwater niet weg Dezer dagen werd er weer eens van gemeentewege langs den Vliet gepeild, misschien wel om te welen, in hoever de klagt gegrond mag zijn, die in een, voor gcruimen tijd aangeboden, verzoekschrift van een 20-tal schippers is uitgedrukt En toch beeft die klagt al tal van jaren beslaan en kozen zwaar geladen schepen de vaart over Gouda; en toch zitten er telkens schepen vast nabij de stad voor de buitenplaats Vreewijk, aan het eiland nabij Lammen en aan hel schouwtje Ie Alleuiansgeesl. Van Katwijk is de eerste bomschuit gisteren ter haringvangst afge zeild, waarbij de schuiten van Noord wijk zich voor dat doel uitrusten. Er volgen spoedig meer schuiten van Katwijk, zoodat de vloot, zich allengs losmakend van de schrobvisscherijvoor de haringvangst bestemd, het aan vreemde of aan schuiten van andere zeedorpen gaat overlaten wat vcrsche visch aan te voeren. Dan heeft de markt daarmede hare kortstondige leven digheid weder voor eenige maanden verloren. Er beslaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Ned.- Indië, door middel van het stoomschip Gelderlandwaarvan hel vertrek uit Rotterdam op 12 Junij aanst. is bepaald. Behalve naar Batavia wordt met deze gelegenheid mede eene brievenmaal naar Padang gezonden. De brieven en verdere stukken belmoren op den dag van vertrek van het stoom schip, uiterlijk 's morgens vóór 10 ure, te Rotterdam aangekomen te zijn. Het Aardrijkskundig Weekblad bevat eene «Bijdrage tot de geschie denis van den Rijndijk" naar aanleiding van een paar mouographiënbelangrijk voor de geschiedenis van ons dijkwezen en door den lieer C. 11. Deeinge volge eene opdragt van dijkgraaf en hoogheemradenuit de originele beschei den, in Rijuland's archief aanwezig, opgemaakt. De derde dag van Pro Palria's feestviering ter herdenking van het 12%-jarig bestaan dezer Vereeniging onderscheidde zich van de vorige da gen, door ecu vrij talrijk bezoek van stadgenoolen en dames. Onder de laalslen was eene freule, die op de vrije banen met Rcmmingtongeweer of revolver dapper naar de schijf schoot en voor onderscheidene deelnemers aan den wedstrijd niet behoefde te wijken. De Ned. weerbjarheidsbond schonk een blijk van belangstelling door het afvaardigen van zijn vice-president jhr. van Spengler, die heden, benevens lal van hoofdofficieren der rustende en dd. schutterij, onder de bezoekers werd opgemerkt. Op dezen derden feestdag namen ook leden van de Utrechtschc sludenten- vereeniging tot beoefening van den wapenhandel aan het concours deel. Tegen het einde werd de hulp van den op het terrein aanwezigen med. doctorandus ingeroepen door een sergeant der Ilaagsche scherpschutters, wiens hand bij het afschieten van zjjn vuurwapen door de met kracht uit het geweer ontsnapte patroouhuls was getroffenten gevolge waarvan dit ligchaamsdcel ernstig gekwetst werd. Nadat de wond door den medischcn student verbonden was, is de patiënt huiswaarts vervoerd. Te Alkmaar had eergisteren in de apotheek van den heer M., naar men zegt bij hel vervaardigen van Bcngaalsch vuur. eene ontploffing plaats. De knal was zóó hevig, dat hij, aan een kanonschot gelijk, tot op een half uur alstands van de stad nog werd gehoord. Een der bedienden werd vreesselijk verminkt en was aanstonds een lijk, terwijl nog een tweetal andere personen ernstig letsel bekwamen. De gehecle apotheek werd als hel ware uit elkander geslagen, ja zelfs de ruilen van de tegenoverstaande percelen werden verbrijzeld. De ten gevolge dezer ontploffing veroorzaakte schade is vrij aanzienljjk. lil een der dorpen van de provincie Utrecht is onlangs een opmerke lijk geval van vergiftiging voorgekomen. Men had opgemerkt, dat telkens na het gebruiken van pannekoeken, wat natuurlijk nogal eens voorkomt, ongesteldheden zich in verschillende gezinnen voordeden. De verdenking viel in de eerste plaats op het hoofdbestanddeel, het meel. Herhaald onder zoek, aan hel pharmaceutisch laboratorium der Utrechtsche hoogcschool in gesteld, leverde echter geen enkel vermoeden voor de aanwezigheid eener schadelijke stol. Zoo kwam men eindelijk tot een onderzoek van hetgeen bij de pannekoeken pleegt gebruikt te worden, namelijk de stroop. Ook daar gaf in den beginne het zoeken naar metalen, die bij de fabricatie er in konden zijn gekomen, geen licht, maar ten slotte bleek de siroop een nogal aanmerkelijke hoeveelheid ratlenkrnid te bevatten. Al de gezinnen, die ziek geworden waren, hadden de siroop gehaald bij den eenigen krui denier van het dorp en inderdaad vond men in de stroop, uil het vat bij dezen geschept, ook raltenkruid. liet vat werd in beslag genomen en bij lediging vond men op den bodem niet minder dan ruim een KG. arsenicum voldoende om de gcheele dorpsbevolking in het graf te helpen. Gelukkig lost arsenicum echter slechts weinig op in siroop en vandaar, dat de zaak geen doodelijke gevolgen heeft gehad. Hoe het mogelijk is geweest, dat men zulk een vat met stroop heeft gevuld, is nog niet opgehelderd; want de kruidenier was volkomen te goeder trouw. llbl Men meldt van het Loo aan hel D. v. 'sGr., dat de Spaanschc ge zant bij zijn aankomst aldaar werd afgehaald met een hofrijtuig, waarmede de markies naar het paleis werd gebragt. Ten 4% ure werd de gezant door II. M. de koningin ontvangen en had hjj de eer. II. M. de insignia der orde van de «dames nobles" en den eigenhandtgen brief van koning Alphon- sus te overhandigen. Des namiddags nam de gezant deel aan den konink lijken disch. tl tl. MM. hebben zich geruimen tijd op zeer minzame wjjze met markies d'Arcicollar onderhouden. Te Harderwijk zjjn vijf Pruissisclte officieren, onder wie een llaupt- mann major, aangenomen als kolonialen voor Ned. Indië. Uit Terschelling meldt men: Aan de visschers, die in Maart 1878 den Duitschen schoener Norma, onder vliegenden orkaan, hebben slaags gelegd en gedurende geruimen lijd bij een vliegende vooreb door bet overstag wer ken hebben behouden, en met de grootste verachting van alle gevaar hulp boden, terwijl de schoener hoogst gevaarlijk lag en twee noodvlaggen liet waaijenis het vonnis beteekend voor het geregtshof te Leeuwardendat zij geen regt hebben op eenig hulploonaangezien het schip niet door hen op eene veilige reede of in eene haven was gebragt, maar wel door eenc later aangekomen sleepboot. De redders van schip en lading werden ver oordeeld in de kosten van liet proces, niettegenstaande eene acte, waarbij' de kapitein verklaarde, dat de kosten van regtspraak, door hem zelf ge vraagd zouden worden gedragen door de reederij. Tc Etnpel, nabij 's Hertogenbosch, is de bliksem geslagen in de spits van den gemeenlctorcndie bijna geheel verbrijzeld is. Een begin van

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1