1 - datie.tot machinist-leerling 2* kf.V'., F., H. en J. tot eene militaire detentie respeetiveljjk van 6 weken, 4 weken. 3 weken en 14 dagen, te ondergaan in eenzame opsluiting van 3 weken, 2 weken, 11 dagen en 7 dagen. Re veroordeelden hebben terstond gebruik gemaakt van de gelegen heid om appel aan te teekenen op het hoog militair geregtshof te Utrecht. De verpachtingen van kersen in de Geldersche streken zjjn in vollen gang. In weerwil van de verliezen, door de koopers het vorig jaar gele den, woiden zeer hooge prjjzen besteed, te hoog zelfs als weersgesteldheid voor aanrijpen of de vraag voor Engeland slechts iets te wenschen overlaat. Eergisteren morgen zijn op het Kampereiland verregaande baldadig heden gepleegd in en brj twee woningen van gezinnen, wier hoofden ter Kamper weekmarkt waren. Toen de politie hiervan kennis kreeg, zijn onmiddellijk acht agenten derwaarts gezondendie er in slaagden de zes schuldigen te vatten en gevankelijk over te brengen. Het zjjn polderwer kers, wonende te Vollenhove, doch werkzaam aan de dijken op het Kam pereiland. Uit Ter-Apel meldt men aan de Prov. Gr. Ct.: Door een paar des kundigen is de schade, veroorzaakt door den brand van den 27 Mei 11., alleen in de vcencn van Weerdinge en Ter-Apel bevonden te zijn aan verlies van turf en bagger, van te velde staande vruchten, van gereedschappen, meubels en de 75 vernielde gebouwen circa f 150,000 Van deze som zal moeten worden afgerekend bijna 50000die door onderscheidene assurantie- maatschappijen moet worden uitgekeerd. De werkelijke schade zal alzoo meer dan f 100,000 bedragen. Volgens getuigenis van dezellde deskundigen is deze som niet te hoog aangeslagen, wijl men vreest, dat de overgeblevene brandstof, althans voor een gedeelte, moeijelijk met andere niet beschadigde zal kunnen concurreren. Hierbij in aanmerking genomen, dat niet te be rekenen is de schade, welke de arbeider door verlies aan werk lijdt, en de moeijelijkheden, waarin zich de verveeners geplaatst gevoelen, die onmoge lijk aan de eischen van het werkvolk kunnen voldoen, is het te hopen.dat de commissie, welke zich met de inzameling van giften heeft belast, door de weldadigheid van alle goedgezinden in staat worde gesteld, veel leed te verzachten en den weiwillenden werkgever te steunen. Te Waalwijk is gevankelijk binnengebragt een schoenmaker te Kaats heuvel, verdacht van valschhetd in geschriften van koophandel en het des- bewust gebruik maken daarvan. Volgens ontvangen berigl uit New-York is het schip Gondolier, kapt. Atkinson, 12 Mei van Brouwershaven naar New-York vertrokken, op Sable-Eiland verongelukt. Men vermoedt dat er 5 menschen bij omgeko men zijn. 'sGRAVENHAGE. 9 Junij. Hoor Z. M. zijn benoemd: tol regter in de arrond.-regtbank te 's Her togenbosch, de heer mr. A. F. X. Luvben staatsraad in buitengewone dienst, burgemeester der gemeente 's Ilertogenbosch en lid van de tweede kamer der staten-geueraal, en tot regter in de arrond.-regtbank te Leeuwarden, de heer mr. A. van Deinse, thans regter in de arrond.-regtbank te Winschoten. Tot burgemeester der gemeente Herpen is benoemd de heer L. F. van Zuylcn. Door den minister van marine is de adelborst 2' kl,2e afd.bij het kon. instituut voor de. marine te WillemsoordF. W. Parker Verboomop zijn verzoek, eervol uit de zeedienst outslagcn. De minister van justitie heeft benoemd tot directeur der gevangenis te Assen den heer D. C. A. Westenberg, gepens. majoor van het O.-I. leger. Het geregtshof alhier heeft J. S. S.uit Vlissingen, niet schuldig ver klaard aan poging tot doodslag, maar wegens moedwillige verwonding zijner huisvrouw veroordeeld tol 5 jaren correctionele gevangenistraf. Naar aanleiding van de in het zuiden van ons land voorkomende spo- radische verschijnselen van pokziekte, hebben de hh. van Hardenbroek, j. Stam en Ver Iluëll aan de beslissing van den gemeenteraad onderworpen een voorstel om aan de ingezetenen der gemeente, behalve ter plaatse waar zulks gewoonlijk geschiedt, op nog drie andere punten in de stad in de j gelegenheid te stellen zich kosteloos te laten inenten. Dit voorstel werd als van urgenten aard beschouwd en kwam in de vergadering van gisteren i reeds dadeljjk in behandeling. Na eene korle toelichting door den heer van j Hardenbroek, trad de heer dr. Kips als woordvoerder der Haagsche ver- j, eeniging voor koepokinenting op; hij betreurde het dat heeren voorstellers zich niet met het bestuur der vereeniging hadden in contact gesteld, waar schuwde tegen het opwekken eener noodelooze paniek, maar gaf toch toe dat, daar het mogelijk kon zijn dat de pokziekte ook onze gemeente be reikte, men zich zooveel mogelijk moest laten enten en herenten. Het be stuur der vereeniging verklaarde zich bij monde van den heer Kips bereid voor de gratis vaccinatie aan het verlangen van het voorgestelde tegemoet te komen door, behalve des Zondags aan het wachtjeook des Dingsdags en Vrijdags op andere plaatsen in de stad, in löcalen aan den Noordwal en de Schelpkade te vaceren. Wat de kosten aangaat, die waren niet te bepalen en zouden zeker meer bedragen dan de som, die heeren voorstellers meenen. De burgemeester verklaarde dat hij nog heden met het bestuur der vereeni ging eene conferentie bad gehouden en hem toen door de deskundigen is ïerzekerd dat er volstrekt geen behoefte aan uitbreiding der gelegenheid tot vaccinatie bestaat. liet voorstel onderging vervolgens eene belangrijke wijziging, daar in i'e eerste plaats door den heer van den Burgh werd voorgesteld een crediet van 3000 aan burg. en welb. te verleenen, terwijl de heer Mouton van o rdeel was dat van dit crediet geen gebruik zon worden gemaakt tot uit breiding der vaccinatie dan wanneer door het dagelijksch bestuur, in overleg met het bestuur der Vereeniging voor koepokinenting, zulks zou worden noodig geoordeeld. Aldus gewijzigd, werd het voorstel met algemeene stem men goedgekeurd. -— Zelden zag men op de algemeene begraafplaats talrijker menigte ver zameld als lieden voormiddag bij de teraardebestelling van den diep betreur den J. J, Cremer. Een digte drom van personen omringde de geopemfe groeve en verbeidde daar de aankomst van den lijkstoet. Het was een stoet van letterkundigen, beoefenaren van de kunst,kunstschilders vertegenwoor digers van letterlievende kringen en genootschappenvereerdersvrienden en belangstellenden. Onder die schare bewogen zich onderscheidene vrouwen. Alle standen van de maatschappij waren tegenwoordig. Onder de velen, die de laatste eer bewezennoemen wij slechts de heeren dr. ten BrinkGram, Keller van Hoorngeneraal Knoop, Rahusen uit Amsterdamde kamerle den Moens, van Kerkwijk, Borgesius. Toen de baar met het stoffelijk overschot aan den rand der groeve ge plaatst was. nam de heer Ising het woord. Uit naam van "Oefening kweekt kennis", waar Cremer de zich rondom hem verdringende hoorders zoo vaak verraste met zijne Over-Betuwsche vertellingen of voordragtenwijdde hij een woord aan de nagedachtenis van hemdie voor 24 jaren in ons midden was gekomen en dien wij nu reeds moeten verliezen in den bloei van zijn leven. De spreker wierp ook een blik in hel leven van Cremer in engeren kring. In hem beweende hij den braven mensch, den hartelijke» vriend, den trouwen echtgenoot en vader. Zijn vriendelijk oog, zijn geestig gelaat zullen steeds ieder in de gedachten blijven. Uit naam van de vrien den aan de Vecht, waar Cremer vijf jaren doordragt, bragt mr. L. G. Greeve hulde aan den braven, talenlvollenronden en trouwhartigen man. Ten slotte voerde de heer Hattinga Raven, namens de vereeniging "Licht, liefde en leven", het woord en gaf de gevoelens terug, die de dood van den voor stander van dezen kring had opgewekt. Diep getroffen voor de blijken van deelneming en liefde, vertolkte de schoonzoon van den ontslapene de dank baarheid der familie aan allendie hier tegenwoordig waren. Het is heden 50 jaren geleden dat ds. J. Moll Jzn. als predikant brj de Ned. Heov. gemeente alhier is opgetreden. Naar men verneemt zal het jubilé van den zoo algemeen hooggeschatten leeraar aanstaanden Zondag meer bepaald in den boezem der gemeente worden herdacht. Tot predikant bij de Evang. Luth. gemeente alhier is beroepen d». J. A. Ilelwig. pred. te Leeuwarden. Te Scheveningen hebben gisteren middag ongeveer 30 schuiten zee ge kozen zoodat in het einde der week wel weer visch kan worden verwacht. Heden ochtend kwam er een schuit aan, die Maandag was afgevaren en wier vangst /130 besomde Onderscheidene schuilen maken zich weder voor de haringvisscherij gereed. Van Engeland werden heden morgen 300 ton visch aangebragt. BUIT EN L A NIKSGI1E BK RIG TE N BELGIË De gehouden verkiezingen hebben een voor de de liberale partij gunsti- gen uilslag gehad. De liberale meerderheid in de kamer is van 10 op 12 gebragt Er moeten nog vier herstemmingen plaats hebben. Er is op vele plaatsen een heele strjjd gevoerd. Een kleèrmaker, een wever en een schoenmaker uit Turnhout keerden Zondagavond met den trein van 5 ure uit Antwerpen naar hunne stad terug. Eenige oogenblikken vóór het vertrek was een vierde reiziger met een woest uiterlijk, dien men voor een Duitscher of een Italiaan hieldbrj hen gaan zitten. Toen de trein in vollen gang was. halverwege Antwerpen en Bouchoutsprong de vreemde plotseling op en stak den wever met een dolk door de keelzoodat hij voor dood nederstortle. Onmiddellijk daarop ging hij de twee anderen te lijf, die eerst na eene langdurige, hevige worsteling en niet dan na ontelbare wonden opgedaan te hebben, er in slaagden den moordenaar te ontwapenenjuist toen men Bouchout bereikte. Laatstge noemde is den volgenden dag naar Antwerpen overgebragt. De wever is aan zijne wonden bezweken. ENG ELA Si D. LONDEN, 8 Junij. In St. James' Hall alhier is Parnell door een aantal Ieren, waaronder 25 afgevaardigden officiëel verw elkomd wegens zijn terugkeer uit Amerika. Parnell werd met gejuich ontvangen en ontving een adres van de te Lon den wonende Ieren. Hij hield eene toespraak, waarin bij o. a. mededeelde dat in de laatste drie maanden uit Amerika 4 a 500,000 voor de nood lijdenden in Ierland was ontvangen. Hij vreesde dat de regering denzelfden slechten weg zou opgaan als het vorige kabinet. Omtrent de werkzaamheden van de republikeinsche conventie te Chi cago wordt aan de Times het volgende medegedeeld, eene korte schets van hetgeen voorviel in den nacht van Vrijdag op Zaturdag van de vorige week. Te middernacht voerde de heer Storrs ten gunste van generaal Grant het woord en ontstak de groole meerderheid zijner hoorders in vuur. De voor zitter was magleloos. De Grant-partijmet duizenden toehoorders, aange voerd door het senaatslid Conkling en anderen, stond op en gilde en tierde tien minuten zonder ophouden. De conventie werd een dolhuis gelijk. Ieder schreeuwde en brulde om het hardst, men zwaaide in woeste opgewonden heid vlaggen en regenschermen rond. Dit looneel werd herhaald telkens wanneer de naam van generaal Grant genoemd werd, afgewisseld met toe passelijke of voor toepasselijk gehouden liederen. Eindelijk kwam men voor een ongenblik tot bedaren en toen begonnen de aanhangers van Blaine een zoo mogelijk nog grooter rumoer; de tegenpartij viel in en de geheele con ventie was het evenbeeld van een hoop razend straatgra uw. Dit tumult, hetwelk alles te boven ging, wat tot nu toe zelfs in Amerikaansche verga deringen gezien was, duurde tol 1 uur toe. De vrouwen gingen nog hef tiger te keer dan de mannen zeiven. Ten laatste kon de lieer Storrs zjjne rede ten einde brengen en de orde werd eenigzitts hersteld. ltANKRUH. De senaat heelt nu het door de kamer aangenomen nieuwe tarief van inkomende reglen ontvangen en kan een aanvang met de discussiën maken.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2