EEID8CHE 0 0 R A N T IS,so. ,V. 134. DONDERDAG JO JUNIJ. t De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, L'e prijs der Courant is per vierendeel jnars 1.50, franco p. p. 2.—, met het Verslag der Handelingen run den Gemeenteraad 1.85, franco p.p. 2.35. liet Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expedtliehasten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentien is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. STADS-BERICHTEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter band ge steld het op den 7d" Juni 1880 invorderbaar verklaard kohier van het patentrecht, (tappers, slijters enz), dienst 1880/81, zijnde een ieder ver plicht zijn aanslag op den by de wet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, DE FREMERY, Weth'. fd. Burg'. BUN'NENL\NIkSCUK BKRIGTEN. LEIDEN, 9 Juuij. Bij kon. besluit van 5 Junjj II. is, op zijn verzoek, aan m'. II. J. l.adenitis, eervol ontslag verleend als 2de luitenant bij de dienstd. schut terij alhier. In de maand Mei zijn binnen de gemeente Leiden geboren: 111 kinderen, als: 61 zoons en 50 dochters, waaronder is begrepen 1 twee linggeboorte. Overleden 115 personen, als: 18 mannen, 16 vrouwen. 48 zoons en 33 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 4. Gehuwd 44 paren. Ten gevolge van het gure weêr was hel publiek bij gelegenheid van het derde zomerconcert op Zomcrzorg niet talrijk. Na de pauze werd de muziek naar de zaal verplaatst. Voor do muziekliefhebbers was dit niet onaangenaam, daar de stukken, naar het scheen, hiervoor uilgekozen waren. Vooral het 7e stuk, de solo voor oboe, was hiervoor bij uitnemend heid geschikt. De zuiverheid van loonwelke de bespeler uit zijn instru ment wist te halen, wekte ieders bewondering op; de luide bijvalsbetuigin gen die den solist bij het einde van het stuk ten deel vielen mogen wel verdiend genoemd worden. Het geheel gaf den aanwezigen genoeg stof tot tevredenheid. Men schrijft ons: Onder Wassenaar, Valkenburg, Rijnsburg, Katwijk, langs den Rijnkant en overal waar eenig hooggelegen weiland voorkomt, zag het er kwaad uit met de droogte. De boer moest van den nood eene deugd maken, door het vee, dat het gras verbruikte en te kort kwam, in het voor hooi bestemde land te brengen. Maar ook in laag gelegen stre ken kon zulk land niet worden ontzien; dezelfde maatregel werd genomen. Ofschoon de toestand niet overal dezelfde was, hebben, eigenlijk gezegd, de boeren nog nergens eenig vooruitzigt op hooibouw en nu de lang ge- wenschte regen gevallen is. moeten zij van meet af aan beginnen. Dat maakt echter weinig bezwaar, daar de hooibouw nog best kan leregt komen. Liever een late hooibouw, die goed uitvalt, dan een vroege, die verdrinkt, zooals het vorige jaar, dat maar bedorven voeder, bij langdurigen arbeid, opleverde. Daarom is het altoos heel wat langer uit te houden met droogte dan met nattigheid. Het land begint nu al mooi op te groenen en als hel weer nu maar wat malsch wil worden, hetgeen toch in het geheel nog niet blijkt te kunnen gelukkenwant het doet nog zoo vaak aan herfst denken, loopen de koeijen spoedig dik in het gras en dan zullen de tuin- groeuten ook wel aankomen. Had de boer reden tot klagende tuinier niet minder, die te vergeefs ging poten en zaajjen in den muilen grond en op vruchtbaarheid wachtte. Nu is het een lust om te zien hoe de-aardap pelen en andere gewassen bekomen zijn na den regen. Het Westland zendt al meer en meer aardappelen al en over eene maand kunnen best de oude algemeen vergeten zijn. Op 21 Junij aanst. zal aan het rijks centraalmagazijn van militaire kleeding, uilrusting, enz. te Amsterdam, de herbcsteding plaats hebben van de levering van 6000 eenmans wollen dekens voor het nachtleger. In het hoofdkiesdistrict Eindhoven is heden tot lid van de tweede kamer der statcn-generaal gekozen de heer d'. P. J. F. Vermeulen te Rol- duc, met 1146 van de 1532 geldig uitgebragte stemmen. De voorzitter der commissiebelast met liet afnemen van hel eind examen der rijkslandbouwschool, d'. M. Salverda, te 'sllage, heeft hen, die zich aan dat examen verlangen te onderwerpen, uitgeuuodigdzich voor 21 Junij e. k. schriftelijk bij hem aan te melden. De algeiueene schietwedstrijddoor de studenten vercenigiug tot vrij willige oefening in den wapenhandel //l'ro Patria" gegeven, is gisteren voortgezel met een personeel concours. Het hoogste aantal punten, gisteren behaald, bedroeg op 200 pas met het geweer 57. gescholen door den luite nant der Rotterdamsche schutterij YVilkens; op de revolverbaan op 25 pas 58, behaald door den luitenant der Haagsche schutterij Boeleus van der Haar en den sergeant van het corps mariniers Soreuzeu. Gedurende de muziekuitvoering, in den namiddag door de kapel der hu zaren gegevenwas de net ingerigte cantine gevuld met vele bezoekers en hunne dames. Het weder was op dezen tweeden feestdag vrij gunstigeen voorregl dat de levendigheid niet weinig verhoogde. Met groolen lof wordt gewaagd van uitmuntende regeling van dit leest. Door de geneeskundige staals-commissie zijn tot arts bevorderd de hh. C. A. Gerke en A. A. Pronk, med. doctorandi, en is het getuigschrift voor het eerste gedeelte van het arts-examen uitgereikt aan de hh. J. M. van 'tiloll, G. C. Nijhotl, C. J. L. Feitz en W. Pauw, med. doctorandi, en J. F. Plet, candidaat-arts. liet stoomschip Koning der Nederlandenvan Amsterdam naar Bata via, is op 7 Jnnij van Port-Saïd vertrokken. De IFybertonop weg naar Rotterdam, is op dien dag van Aden vertrokken. De knecht van den landbouwer Foukert te Oud-Beijerlauddie een slag van een paard legen bet been kreeg, is twee uren nadat het been afge zet was, overleden. Hij laat eene weduwe met 4 kinderen achter. In den laatsten lijd werd herhaald geklaagd over het vermissen van brieven aan het Amsterdamsche postkantoor. Gisteren stonden voor liet geregtshof aldaar twee briefbestellers en twee andere personen teregt, en wel de eerste ter zake van het als openbaar bewaarhouder verduisteren en wegnemen van papieren en bescheidendie hem ter zake van zijn post wa ren overgegevenviermalen gepleegden van poging tot boven omschreven misdaad, vijfmalen gepleegd; de drie anderen ter zake van medepligtighcid aan een der feiten. De advocaat-generaal, m'. Jolles, wees op het groot aantal vermissingen van brieven op het Amsterdamsche postkantoor. Uit een door den directeur van het postkantoor overgelegden staat blijkt, dat in drie maanden niet minder dan 160 brieven zijn gereclameerd. Spreker vreesde dat, hoewel onlangs ook een hoofdbesteller is veroordeeld, de zaak nog niet in orde is. Hij gaf de verzekering, dat de politie waakzaam zal blijven, om in deze gewigtige aangelegenheid tol ontdekking van elk mis drijf te geraken. Het groot vertrouwen, dat in de post moet gesteld wor den, maakt dergelijke misdrijven van hoogst emstigen aard. Spreker meende derhalve, dat hier een ernstige straf voor den briefbesteller hoofddader moet volgen. Hij oordeelde al de ten laste gelegde feiten bewezen en de daaraan by de acte van beschuldiging gegeven qualiflealie juist. Hel requi sitoir luidde tegen den briefbesteller A. J. B. veroordecling tot een tucht huisstraf van acht jaren, tegen den briefbesteller A. J. M. veroordeeling tot een cellulaire gevangenisstraf van twee jaren, en tegen de medepligligen J. J. B. en J. F. M. veroordeeling tot een cellulaire gevangenisstraf vau een jaar. Voor de beschuldigden traden de lib. m". van Anrooy, Haas en van Lilaar als verdedigers op. Door mej. de wed. NiemerSlurink, te Amsterdam overleden, is ver maakt aan het r. k. armbestuur ƒ500, aan hel gesticht der Zusters van Liefde 1000 eu aan het bestuur der O. L. V. kerk ook 1000. Eergisteren zijn J. J. Heemskerk en Francina Peek, vader en stief moeder van liet meisje, wier lijkje onlangs te Uithoorn werd opgegraven, en die gestorven was ten gevolge der slechte behandeling, haar door laals- genoemde aangedaangevangen genomen en naar de cellulaire gevangenis te Amsterdam overgebragt. De Held. Cour. meldt thans dat aan zes der beklaagde machinisten bij de Kon. Ned. marine het vonnis is kenbaar gemaakt, dat door den zee- krijgsraad te Nieuwediep over lien is uilgesproken. De machinisten v. VV. 1' kl. v. k., V., 11. en J. 2' kl., S. en F. 3e kl. zijn schuldig verklaard aan overtreding der krijgstucht, wegens het niet in uniform gekleed zjjn op 'skonings verjaardag en aan hel uitdrukkelijk weigeren o( atzonderlijk nala ten de gegeven orders van hun superieHr op Ie volgen; de machinist v. W. bovendien aan het met woorden beleedigeu van zijn meerdere in rang, en de machinist S. aan het bezigen van onbetamelijke uitdrukkingen tegen zjjn meerdere in rang. De krijgsraad beeft hen veroordeeld: v. VV. tot eene militaire detentie vau 12 maanden, te ondergaan iu 6 maanden eenzame opsluiting en degradatie tol machinist-leerling 2' kl.S. lol militaire deten tie van 3 maanden, te ondergaan in 45 dagen eenzame opsluiting en degra-

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1