BUITENLANDSCHE BERIGTEN, PER TELEGRAAF, werden door de sterke zee en den noordenwind belemmerd. Gisteren brag- f ten hier 400 vaten schol uit Engeland 8 per vat op. Enkele vaten groote soort maakten ƒ14 tot ƒ16. BELCIIE. Dingsdag 11. werd een bediende der ijzergieterijen van Sclessin, die te Luik aan de bank 10000 fr. had ontvangen, bij het verlaten van een her berg door drie personen tegen het lijf geloopen. Een half uur later vermiste hij de 10000 fr.die hij in den binnenzak van zijn jas had gestoken. Van de dieven is geen spoor ontdekt. EKGELAVD. LONDEN, 3 Junij. Men meent sporen te hebben ontdekt van het verongelukte schip Ata lanta. De kapitein van de te Queenslown van Demerary aangekomen Scotia Queen rapporteert, dat hij den 30stCD April op ongeveer 30° N.br. en 60° W.l. een vlot had zien drijven, dat klaarblijkelijk aan boord van een oorlogsschip of groote stoomboot was vervaardigd, daar de planken aan elkander geklampt en niet door kettingen verbonden waren. Twee dagen later zag hij de lijken drijven van twee jonge mannen, die, naar hun klee- derdragt en hun voorkomen te oordeelen, tot de equipage van een oorlogs schip moeten hebben behoord. f - In verscheidene staten van Amerika zal de oogstnaar alle verwach ting, buitengewoon overvloedig zijn. In Ohio, Indiania, Illinois en Kentucky staat de tarwe zeer gunstig. De daarmee bebouwde oppervlakte is 30 pCt. grooter dan verleden jaar. Ook haver en gerst staan zeer goed. Het plan ten van maïs zal drie weken vroeger dan gewoonlijk afgeloopen zijn. Onlangs had eene negerin te Philadelphia een toegangsbillet gekocht voor eene voorstelling in een theater aldaar. Zij werd, ondanks hare tegen werpingen, den schouwburg uitgezet. Zij bragt de zaak voor den regler, die haar eene schadeloosstelling van 900 toekende. De directeur appel leerde van dit vonnis, maar het werd in tweede instantie bevestigd. Op een landgoed in den omtrek van Nottingham heeft men beproefd of de Edelweiss, de fraaije Alpenbloem, die de bergtoppen van Zwitserland en Tyrol als met een wit fluweelen kleed bedekt, in het Engelsch klimaat zou kunnen groeijen. In 1876 werden eenige exemplaren van deze bloem van den Gaisberg bij Salzburg naar het genoemde landgoed overgebragt en daar in den herfst op een heuvel geplant te midden van andere Alpen- bloemen; zij verdwenen langzamerhand geheel, totdat zij in het voorjaar van 1879 tot volle ontwikkeling kwamen. In het najaar waren zij op nieuw spoorloos verdwenen, maar eenige weken geleden kwamen zij weer te voorschijn en zijn nu blijkbaar volkomen aan het klimaat gewend. FRASKRIJK. De commissie der kamer van afgevaardigden tot onderzoek der aan vrage van den procureur-generaal, om den hertog van Padua te vervolgen, wegens het gebruik maken van zijn kiesregt in een en hetzelfde jaar in twee gemeenten, heeft met 7 stemmen tegen 3 in afwijzenden zin ge concludeerd. Aan den afgevaardigde in de kamer, die voor Montpellier zitting heeft, hebben de oproerige studenten van Montpellier eene depêche gezonden, waarin zij aandringen op een onderzoek naar*hetgeen aldaar is voorgeval len. De uitslag daarvanbeweren zijis voor de medische faculteit eene quaestie van leven of dood. Reeds hebben tal van studenten de stad verla ten, er is spoed noodig. Indien den studenten geene volkomen genoeg doening geschiedt, zoo dreigt de depêche ten slotte, zullen bij de heropening der colleges de ongeregeldheden van voren af aan beginnen. Eene vereeniging van kunstlievende dames heeft het plan ontworpen, om een opvoedingsgesticht in het leven te roepen voor behoeftige jeugdige dochters, wettige of onwettige, van tooneelkunstenaars, musici, schilders en letterkundigen. Met dat doel is reeds een zeer groot huis met aangrenzen- den tuin en werkplaatsen binnen Parijs gehuurd. Te Parijs is Maandag avond in de groote opera een heer gevangen ge nomen, dien men wegens zijne verdachte bewegingen reden had voor den dader te houden der vele diefstallen van kijkers, waaijers en dergelijke, die in den laatsten tijd verdwenen waren als de eigenaars en eigenaressen na de pauze in de loges terugkeerden. Hij droeg het lint van het Legioen van Eer. Aan het politiebureau beklaagde hij zich op hoogen toon over zijne arrestatie, hij Manuel Rodriguez, ridder van het Legioen van Eer, kom- mandeur der orde van Karei IJl en van verscheiden andere ridderorden, vice-president van het syndicaat der Spaansche pers, enz. Maar bij onder zoek bleek dat hij vier tooneelkijkers bij zich droegwaaronder een die vermist werden in zijne woning werden nog 70 van allerlei model gevon den, benevens 20 waaijers! Tevens bleek, dat hij inderdaad allerlei onder scheidingen heeft ontvangen en wegens zijne uitstekende diensten in den oorlog van 1870 gedecoreerd is. Hij schijnt medepligtigen te hebben, want kort voor zijne aanhouding werd een waarjer van 300 fr. vermist, dien men niet bij hem gevonden heeft. Behalve tooneelkijkers en waaijers vond men in de woning van den bedoelden persoon ook overjassen en bonten pelsen. Op den avond zijner aanhouding trachtte hij de overjas te stelen van een inspecteur van politie, en dit was zijn verderf. De vrijdenkers onder de studenten te Toulouse hebben een optogt door de straten willen houden. De maire heelt er echter geen verlof toe willen geven, op grond, dat de manifestatie tot botsingen tusschen hen en de katholieken zou kunnen leiden. De studenten beriepen zich in hun verzoek schrift aan den maire op de processie, die der geestelijkheid en katholieke vereeniging vergund was geworden op den vorigen Zondag. De minister van justitie in Egypte heeft eene circulaire gerigt tot de consuls-generaal in Egypte, waarin hij hunne aandacht vestigt op het spoe- j dig afloopen van den termijn van vijf jaar, voor welken tijd de internatio nale regtbanken zijn ingesteld. Op den 31en Jantiarij 1831 zal de proeftijd ten einde zijn. De Egyptische regering wenscht, dat zij blijven bestaan, echter met verscheidene wijzigingen in aard en zamenstelling. Met het oog hierop noodigt hij de consuls-generaal uit hunne gouvernementen in over weging te geven hen deel te doen uitmaken van eene internationale com missie, ten einde over de gewenschte veranderingen te beraadslagen. U I T 8 C H L. A ar B. Naar de Kreutzzeitung verneemt, is Berlijn definitief voor de confe- rentie, betreffende de Oostersche aangelegenheden, als vergaderplaats vastge steld. De dag, waarop die zal bijeenkomen, is echter nog onzeker. Daaren tegen is men het volkomen eens, en ook Rusland heeft er reeds zijne instemming mede te kennen gegeven, dat de conferentie uitsluitend met de Grieksche quaestie zich behoort bezig te houden. De Beijersche gezant te Berlijn, von Rudhart, heeft een verlof van twee maanden gekregen. De verhouding tusschen hem en Bismarck is zeer ge spannen, daar von Rudhart in den bondsraad zich aan de zijde van Ham burg schaarde en tegen de plannen van den rijkskanselier stemde, wat de annexatie van St. Pauli bij het tolgebied betrof. Op een parlementaire soirée moet Bismarck er zelfs zijn verbazing over hebben uitgedrukt dat von Rud hart, ondanks den wil der Beijersche regering, zijn plannen tegenwerkte en met de //Hamburgsche Joden" tegen hem zamenspande. TURKIJE. Donderdag heeft de heer Goschen zijne geloofsbrieven aan den Sultan overhandigd. Hij zeide bij die gelegenheid, dat het zijn eerste pligt was zijne zending te vervullen ten genoegen der koninginen tevens tot instand houding der vriendschappelijke betrekkingen tusschen Turkije en Engeland. In dit opzigt wenschte hij nuttig te zijn voor den Sultan en zijn volk. Hij, de gezant, was overtuigd dat liet des Sultans vurige wensch is het lot zijner onderdanen te verbeteren en hunne welvaart te verzekeren, zonder te letten op onderscheid van ras en godsdienst. Nadat de heer Goschen zijne rede had gehoudenhad hij een onderhoud met den Sultandat driekwart uur duurde. - Omtrent den toestand van Armenië blijven de berigten treurig. Niets of althans zeer weinig, schrijft men, is gedaan tot bescherming van het leven en den eigendom der bevolking van dit ongelukkige deel van het Turk- schc rijk. De Circassiërs en de Kurden gaan voort met stelen en plunde ren, en de overheid doet weinig of niets om dit te verhinderen. De Kurdi- sche beys, door Abeddin-pacha in ballingschap naar Aleppo gezonden, ko men langzamerhand terug en wreken zich op de boeren die zich over hunne afpersingen beklaagd hadden. Volgens een telegram uit Kazan heeft een dezer aanvoerders, aan het hoofd van een groot aantal zijner ondergeschik ten twee Armenische dorpen bij die stad aangevallen en eenige Armeniërs gedood. De bevolking der naburige dorpenreeds zoo wreed door hongers nood geteisterdverkeert in onbcschrijfelijken angst en verzoekt der over heid te vergeefs haar te beschermenmaar zij heeft geen genoegzaam aan tal troepen om de orde te handhaven. De weinige politie-agentenwaarover zij beschikken kanzijn slecht gewapend en worden ongeregeld betaald. 's GRAVENHAGE5 Junij. Door Z. M. zijn benoemd bij het 4de reg. in fanterie: tot kapitein de lste luitenant Engelbregt, van het reg. grenadiers en jagers, tot ls,ïn luit. de 2de luit. Sikkens van het corps. ST. PETERSBURG, 4 Junij. Officiëel is bekend gemaakt, dat het lijk der keizerin aanstaanden Maandag plegtig zal worden overgebragt naar de Pieter-Pauls kathedraal. PARIJS, 4 Junij. In de commissie voor de begrooting zeide de heer de Freycinet, sprekende over de expeditie naar Tonkin, niet te gélooven, dat er reden voor was, maar toch was de Fransche regering gebonden roove- rijen der Chinezen te beletten. Van de spoorwegen in Algiers zeide hij, dat Engeland en Italië bij de zaak evenals Frankrijk belang hebben. RAGUSA, 4 Junij. Green, consul van Engeland te Scutari, is gisteren te Cettinje aangekomen. Gladstone heeft hem opgedragen de Albanesche en Montenegrijnsche zaken, zoo mogelijk, te regelen. PARIJS, 4 Junij. De kamer heeft, op voorstel van Tirard, het laatste artikel van de tariefwet geschrapt, waarin bepaald werd, dat de regering de bevoegdheid zou hebben om hel tegenwoordig tarief te verhoogen met 20 pCt. Daarop is de geheele wet aangenomen. LONDEN, 5 Junij. Lord Odo Russell, gezant van Engeland, en generaal sir Lintorn Simmons zullen Engeland ter conferentie van Berlijn vertegen woordigen. PARIJS, 4 Junij. De maire van Cherbourg heeft een processie, die Zon dag gehouden zou worden, verboden, omdat de vijanden derclerikalen voor nemens zijn een tegen-manifestatie te doen en dus rustverstoring te vreezen is. KABUL, 3 Junij. Het hier teruggekeerde lid van het gezantschap verhaalt, dat Abdul-Rhaman een zeer verstandig en beschaafd man is, en een Rus, naar het schijnt zijn raadsmanbij zich heeft. De gezanten worden ge durende hun verblijf stipt bewaaktdaar Abdul-Rhaman de dweepzucht zijner aanhangers vreest. AKADEMIE-NIEUWK. PROMOTIEN AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Den 5afn Junij de heer A. Loudon, geb. te Batavia, in de regtswetenschap, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: Verdichte wissels. Denzelfden dag de heer J. Loudon, geb. te Batavia, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: Aanteekeningen op art. 22 van het wetboek van koophandel. PBOGRAJIMA VAN MUZIEKUITVOERUVGEN. Zomerzorg. Dingsdag 8 Junij, des avonds ten half zeven, door de Kapel van het Muziekcorps der Grenadiers, onder directie van den Heer J. 11. Völlmar. le Afd.1. //Cornelius Marsch", Mendelssohn; 2. Ouverture «Das Nachtlager in Granada", C. Kreutzer; 3. Souvenir du //Panier fleuri", I opéra d'Amb. Thomas, Dunklcr; 4. //Freuet Euch des Lebens", Walzer, Joh. I Strauss; 5. Fantaisie sur des motifs de l'opéra de Balfe //Puits d'Amour", I van Calck. 2e Afd.: 6. Ouverture zu den //Hebriden" (Fingals-Höhle), Mendelssohn; 7. Solo voor Oboe, Adam; 8. a. //Du bist die Ruh'", Schubert; b. Grande Marche lndienne de 4'Africaine", opéra de Meijerbeer; 9. Fan taisie sur des motifs de l'opéra //Les Martyrs", F. Snel; 10. //Amalia", Polka Maz, Dunkier. ZWOLLE, 4 Junij. Tarwe en paardenboonen niet aangevoerd. Rogge en boek weit beiden ƒ7.50 k S, gerst 6.50 a ƒ7, aardappelen ƒ2.25 a 3.50, alles per HL. Boter per KG. of vat prima kwal. ƒ26.50 k ƒ28, afwijkende soort ƒ24 a ƒ25.50, tweede soort f 20 ii ƒ22. Eijeren ƒ2.70 k 3.50 per 100. ZWOLLE, 4 Junij. Vee. Op de heden alhier gehouden gewone Vrijdagscheweek markt was de handel lusteloos. Alleen puik melkvee en goede foksoortén waren gewild. Vet vee lager in prijs. Men noteerde voor: vette koeijen en ossen ƒ200 'a ƒ275, dito stieren f 175 a ƒ225 vette kalveren 40 a ƒ60, dito schapen j ƒ17.50 k ƒ25, dito varkens ruw 55 k 60 ets per KG., neurende en versch gekalfde koeijen ƒ125 k/'250, dito schotten en vaarzen ƒ100 hƒ200, zomer- en herfst- kalvende koeijen ƒ120 k ƒ160, guste dito en ossen voor do vetweide 80 k ƒ150, j 1 j-jarige springstieren 75 a ƒ125, fokkalveren 65 hƒ80, nuchtere kalveren 5 k ƒ9, lammeren f 4 k 10. Varkens. Op p. m. 150 wagens waren heden i aangevoerd ongeveer 900 biggen en ruim 300 overloopers. De 6 weken biggen golden 7 a ƒ9.50, 10 weken 9 k ƒ14, overloopers of magere varkens ƒ25 h 40. De markt was zoodanig overvoerddat veel onverkocht bleef. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 6