BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsehe Courant van Maandag 7 Junij 6880JV°. ó3ó. men tot lid van verdienste benoemd; tot leden der commissie van het kun- stenaarslonds de hh. Verhulst, Frans Coenen en Hol. Het voorstel tot het verleenen eener toelage van 800 aan eene jeugdige zangeres, werd met eenparige stemmen aangenomen. Het voorstel van het hoofdbestuur, omtrent de uitgaven van het rapport over het volksgezang en omtrent de kweekschool voor zangdocenten, werd na eenige discussie aange nomen. Dat tot oprigting van een onderwijzersfonds werd zonder stemming aangenomen. De aanvrage van Alkmaar om 300 voor een afdeelingsschool voor muziek-onderwijs werd met 39 tegen 14 stemmen aangenomen. De aanvrage om verhoogd subsidie aan Amsterdam tot dekking van het tekort van het in 1879 gehouden muziekfeest, werd aangenomen met algemeene stem men op een na. Omtrent het voorstel van de afd. 'sHage tot aankoop van de partituur van Judas Maecabaeus" werd besloten overeenkomstig een voor stel van de afd. Amsterdamdat eene commissie het werk zal onderzoeken, alvorens tot den aankoop over te gaan. Voorts werd besloten in 1881 geen muziekfeest te houden. Aan den Leidsehendam is gisteren nacht door een veerschipper het lijk opgehaald van eene bejaarde vrouw. Te Hillegom werd Woensdag gepasseerd de acte van oprigting der naam- looze vennootschap "Noord-Zuid-Hollandsche Stoomtramweg-Maatschappij", die ten doel heeft het exploiteren van een tramweg tusschen Haarlem en Leiden. Als hoofddirecteur treedt op de heer J. L. J. Jansen, als mede directeur de heer G. T. L. B. Gresnich. Tot commissarissen van toezigtzijn benoemd de hh. F. J. Nuyens, S. baron van Heemstra, jhr. mr. J. W. G. Boreel, J. A. Gerken en J. T. Boef. Bjj vonnis van het kantongeregt te Schoonhoven, dd. 3 dezer, is zekere G. v. 0., wethouder der gemeente B.wegens het zonder eenige aanleiding uiten van scheldwoorden tegen een geacht ingezetene dier gemeente op een openbare plaats, met het doel om te beleedigen, veroordeeld tot betaling eener geldboete van ƒ2.50 of subsidiaire gevangenisstraf van 3 dagen en in de kosten. Te Amsterdam, op den Dam, geraakte gisteren een man onder den tram. Hjj werd nog een eind ver voortgesleept eer de wagen tot staan kwam, die toen nog moest worden opgebeurd om den ongelukkige onder het ach terwiel van daan te halen. In een koffijhuis gedragen, bleek het dat hij allerlei kneuzingen aan hoofd en arm had bekomen. De ongelukkige werd naar het gasthuis vervoerd. Het V. v. d. D. meldt, dat een smid en slotenmaker te Amsterdam een practisch toestel heeft uitgedacht om winkelladen af te sluiten, en voor diefstal zoo van vreemde insluipers als van oneerlijke huisgenooten te be veiligen. Deze toestel heeft het voordeel dat de lade afgesloten is zoodra men haar digtdrukt, doch tevens zonder sleutel of eenig werktuig enkel kan geopend worden door dengeen, die het geheim weet. Daar verder de sluiting evenals een letterslot eiken dag kan veranderd worden, en de lade niettemin met een handgreep zonder eenigen last kan worden geopend, laat het zich begrijpen van hoeveel waarde deze geheime sluiting is voor winkelneringen. De grootste verdienste van deze vinding is, dat de sluiting zoo is aangebragt. dat zelfs huisgenooten vrij wel builen de mogelijkheid zijn te ontdekken hoe zij werkt. Daarenboven wordi reeds eene poging om de laden te openen verraden door het overgaan van een schelsignaaltje. Door wijlen den heer mr. D. E. Nijkerk is een legaat van ƒ1000 ver maakt aan het Nederl. Israëlitisch jongensweeshuis te Amsterdam. Naar men uit Zwolle meldt komen in de provincie Overijssel de pok ken sporadisch voor. Te Beekbergen is eene arbeiderswoning en te Stoppeldijk, in Zeeland, eene woning met schuur, ten gevolge van het inslaan van den bliksem, afgebrand. Men meldt uit Rijssen: Sedert een paar dagen bevinden zich alhier twee hoofdofficierendie zich onledig houden met het beramen van plannen waarop de groote militaire manoeuvres, die in dit jaar door de 4e divisie in deze omstreken zullen gehouden wordenzullen uitgevoerd worden. Naar men met zekerheid verneemtzal de bevelvoerende generaal met den grooten stat eerst een paar dagen op den huize Twickel bij Delden en de volgende vier dagen te Rijssen op den huize Oosterhof van den baron van Ittersum verblijf houden. Te Groningen heeft er bij het slechten der vestingwallen aan de voor malige Boteringepoort een treurig ongeluk plaats gehad. Terwijl men bezig was om den grond los te werken, viel een klomp aarde naar beneden, welke men wist te ontwijken, doch W. Dijkstra, die daarvan nog iets op zijne voeten kreeg, kwam te struikelen, juist op het oogenblik, dat er geheel onverwachts een andere klomp naar beneden stortte en op zijn ligchaam teregt kwam, waardoor hij onmiddellijk een lijk was. Men meldt uit Breda; De verzendingen van aardbeziën uit de baronie zijn in vollen gang. Het beschot laat te wenschen over. De vrucht is klein en niet malsch. Plukken en verzenden gaat dag en nacht door en geeft groote drukte. 'sGRAVENHAGE, 4 Junij. De opper-ceremoniemeester heeft bekend gemaakt, dat, ingevolge de bevelen des konings, het hof op gisteren den rouw heeft aangenomen voor den tijd van vier wekente weteneene week halven en drie weken ligten rouw, wegens het overlijden van H. M. de keizerin van Rusland. Tot burgemeester der gemeente Termuuten is benoemd de heer F. A. Toxopeus. Aan den heer P. A. T. Coets de Bosson, directeur van het postkantoor te Zevenbergen, is, op zijn verzoek, op de meeste eervolle wijze ontslag uit die betrekking verleend. Aan de na te noemen vreemdelingen is, mits zij overigens aan de daartoe bij de wet gevorderde vereischten voldoenvergunning verleend tot het geven van lager onderwijs hier te lande, als aan: mejen S. Iiiggings, geb. te Acton Burnell (Engeland); F. Johnson, geb. te Chichester (Engeland); R. E. Challand, geb. te Bex (Zwitserland); Z. Johann, geb. te Chaux de Fonds (Zwitserland); M. H. Lepage, geb. te Fontainebleau (Frankrijk)i de hh. J. C. G. Ottow, geb, te Doreh (Nieuw Guinea); J. Kleiner, geb. te Cat- tenom (Lotharingen); F. Arnold, geb. te Hastings (Engeland). De officier van gezondheid le kl. J. K. Stakman Bosse, arts, die voor den tijd van 4 jaren bij het personeel van de geneeskundige dienst der zee- magt werd gedetacheerd, is, op zijn verzoek, met 1 Julij aanst.van die detachering ontheven; de tijd van duur der detachering bij de landmagt in West-Indië van den len luit. T. P. Almerood, van het wapen der artillerie hier te lande, is verlengd met drie jaren, en alzoo bepaald op zes jaren; de 2e luit. R. Bal, van het wapen der infanterie van het leger hier te lande, voor den tijd van 5 jaren gedetacheerd bij het leger in Nederl. Indië, is bij gemeld wapen en leger overgeplaatst. In de Russische kapel aan den Scheveningschen weg is heden van wege de legatie van Z. M. den keizer aller Russen hier ter stede, eene lijkdienst gehouden ter nagedachtenis aan H. M. de keizerin van dat rijk. HH. MM. de koning en de koningin deden zieh bij deze treurige plegtigheid vertegen woordigen door den grootmeester mp. R. J. graaf Schimmelpenninck van Nijenhuis, die de mis in groot gala-costuum bijwoonde. Bijna het geheele corps diplomatique, de minister van buitenlandsche zaken en onderscheidene hofdignitarissen waren in de rouwkapel aanwezig. Na afloop van hel diner, door het instituut van ingenieurs gisteren den heer de Lessps aangeboden, gaf de heer de Lesseps gevolg aan de tot hem gerigte uitnoodiging om in het gebouw van kunsten en wetenschappen de huldebetuigingen in ontvangst te nemendie de verschillende nijverheidsver- eenigingen in de hofstad meenden hem niet te mogen onthouden. De foyer van het gebouw, die met een tropée van de NederlandscheOranje, Ame- rikaansche. Fransche en Egyptische vlaggen prijkte, was de plaats waar de leden van de maatschappijen van nijverheid, van handel en nijverheid, van fabriek en bandwerksnijverheid en van de vereeniging van en voor Nederl. industriëlen waren zamengekomen voor deze plegtigheid. Door de besturen dier vereenigingen ontvangenwerd de heer de Lesseps bij zijn binnentreden in de zaal met fanfares en de Marseillaise begroet. De heer Koechlin had de vereerende taak te vervullen den wereldberoem- den ingenieur welkom te heeten. Hij dankte hem, dat hij, niettegenstaande de vermoeijenissen van dezen dagde uitnoodiging had aangenomen. De Ned. industrie gevoelde behoefte haar eerbewijzen te paren aan die, welke den be roemden zoon van Frankrijk hier te lande waren te beurt gevallen. Dit na te laten zou een tekortkoming zijn geweest aan de dierbare nagedachtenis van den diepbetreurden en steeds geliefden prins Hendrik, die een der eer sten is geweest om de plannen voor het Suez-kanaal krachtig te ondersteu nen. Maar ook zou het een gebrek aan dankbaarheid verraden tegenover den man aan wien de nijverheid en handel van alle landen zooveel waren ver schuldigd, aan het groote genie dat de verste deelen der wereld door het Suez-kanaal verbonden heeft en zeker is ook met zijn nieuw plan te triom feren ondanks de bezwaren die hij in Amerika heelt ontmoet. Met de beste wenschen voor het welslagen van die grootsche onderneminghoopte de spreker, dat de heer de Lesseps met allen, die hem lief zijn, de totstandko ming zoude beleven. Terstond (toonde de heer de L. zijn dankbaarheid voor de medewerking, die hij van wijlen den beminden prins Hendrik mogt ondervinden door met erkentelijkheid le gewagen van diens sympathie en steun en van zijn tegen woordigheid met zijne gemalin bij de opening van het Suez-kanaal. Trou wens steeds hadden de Oranjevorsten zijne grootsche plannen beaamd en met zelfvoldoening herinnerde hij reeds met Willem I een onderhoud te hebben gehad over de doorgraving van de landengte van Panama. Een welgemeen- den dronk wijdde hij dan ook aan Z. M. den koning en het geheele vorstenhuis. Toen hem vervolgens met een hartelijk woord door den heer van Lith de toespraak straks door den heer Koechlin gehouden en door al de bestu ren der verschillende vereenigingen onderteekend, ter gedachtenis werd aan geboden beantwoordde de heer de L. dit blijk van sympathie met een zeer gepaste en gevoelvolle herinnering aan de groote diensten, die een Nederlan der, de vertegenwoordiger van handel en nijverheid in Egypte, wijlen de consul-generaal Ruyssenaers, hem had bewezen. Aan diens ijver en welwil lendheid had hij het vooral te danken dat de politieke bedenkingen tegen het Suez-kanaal waren uit den weg geruimd. En niet minder erkenteljjk was hij er voor, dat de Hollandsche ingenieurs hem toen zoo krachtig had den gesteund en ook nu weer bereid waren gevonden hun naam te verbin den aan zijn nieuwe onderneming. Daarna onderhield zich de krachtige grijsaard geruimen tijd met verschil lende heerendie hem door zijn omgeving werden voorgesteld. Met een hartelijke dankbetuiging voor de ontvangst en een minzaam woord aan Ne derland, nam hij afscheid van zjjne nieuwe vrienden. De heer de Lesseps verliet heden ochtend ten half 9 ure de residentie. De tijdelijke gezant van Frankrijk, de heer de Pont, deed met den hoold- ingenieur Dirks den ontwerper van het Suez- en Panamakanaal tot het Rijnwegstalion uitgeleide. Dezer dagen is in een herberg hier ter stede eene vrij belangrijke ont vreemding gepleegd, De dief heeft zich met een beurs, bevattende 6 rijks daalders en 5 guldens, een portemonnaie, inhoudende tien gulden en klein zilvergeld, een zilveren cylinder horologie en oxydé-kelting, uit de voeten gemaakt. Van dien dielstal wordt verdacht een ongeveer 20-jarige boek drukkersknecht K. J. Hij schijnt zich uit de stad te hebben verwijderd. Gisteren avond en heden morgen zijn te Scheveningen 60 schuiten aan gekomendie ƒ25 tot 90 besomden en eene reis hadden van 2 tot 7 da gen. Eenige schuiten lagen gereed voor de afvaart der haringvisscherij maar

Leydse Courant | 1880 | | pagina 5