Pi;n TKLEGRAAF. ling door den slaat zou moeien worden betaald, juist geschat is en in boever een betere aanvoer van water op andere wijze zou kunnen geschieden. Een telegram van Kaapstad, dd. 1 Junjj, berigt de aankomst van keizerin Eugénie te lloyazi, waar de keizerljjke prins gedood werd. Uit Calcutta meldt men, dat vier compagniën Engelsche troepen bevel hebben gekregen zich gereed te houden om onmiddellijk te kunnen opruk ken, ten einde stellingen te bezetten ter beveiliging van de Engelsch-Bir- manesche grenzen. FR4KHRIJK. De heer I.éon Say wordt op 8 Mei uit Londen te Parijs terugverwacht. Volgens de Temps heeft hjj bij gelegenheid van een diner bij den lord-mayor een rede gehoudendie eenigzins eene officiële tint droeg. Nadat hij zijn leedwezen betuigd had over het feit, dat hij zijn gezantschapspost zoo spoedig weder moest verlatensprak hij met groote voldoening over den uitmun tenden indruk, dien hij van zijn verblijf in Engeland naar zijn geboorteland kon medenemen. llij had thans van nabij kunnen zien welk een volkomen overeenstemming er tusschen de regeringen en de volkeren aan weerszijden van het Kanaal bestond. Deze eendragt, die op het gebied der buitenland- sche poiitiek door de overige mogendheden gedeeld wordt, noemde hij een gunstig voorteeken voor de spoedige regeling der Oostenrj,ksche quaestie. Wat de bijzondere belangen betreft, die Engeland en Frankrijk zoo naauw met elkander verbinden zoo kon hjjwiens taak hel geweest zou zjjn om de handelsverdragen te hernieuwen, het volle vertrouwen uitspreken, dat, ondanks de zwarigheden iu den aanvang, het werk tot een goed einde zou gebragt worden. Al zou Say dan ook zelf het genoegen niet hebben het verdrag te onderteekenendat voor de toekomst van beide volkeren zoo gewigtig zijn zou, onderteekend werd het stellig, daaraan twijfelde hjj volstrekt niet. Op last van den prefect van politie is een onderzoek ingesteld naar hetgeen den 23"™ Mei op het plein der Bastille is voorgevallen met den zoon van Rochefort. Verscheidene getuigenmede-leerlingen van den jongen llochefort in het pensionaat, zijn gehoord. Allen hebben verklaarddat hij den volgenden dag niet in het minst'lijdende scheen en geregeld de les sen had bijgewoond, llij had gezegddat hij naar het plein der Bastille was gegaan, om twist te zoeken met de polilie-agenten, wien hij een paar vuistslagen had gegeven. Aan een zijner mede-leerlingen had hij vooraf te kennen gegeven, dat hjj naar het plein der Bastille zou gaan en dat hij zich lot eenige maanden gevangenisstraf zou laten veroordeelen. Een ander getuige verklaarde, dat de jonge Rochefort er de persoon naar was, om zich een messteek te geven, ten einde te doen gelooven, dat hij gewond was door een politie-dienaar. Dingsdag, den verjaardag van den dood van prins Louis Napoleon, werden er drie missen voor zijne zielerust gelezen, als in de kerk Saint- Auguste, in de kerk te Passy en in de kerk Saint-Philippc du Roule. Laatst genoemde kerk was vol. Prins Jéröme Napoleon had plaats genomen op de eerste rjj. Zijne zuster, prinses Malhilde, was naast hem gezeten; aan de andere zijde had hjj prins Murat. De jury voor den Salon heeft de groote eeremedaille voor de schilder kunst toegewezen aan den heer Morot, voor zijn stuk //de barmhartige Samaritaan", en de eere-medaille voor beeldhouwkunst aan den heer Tho mas, voor zjjn standbeeld van msgr. Landriot. De salon-prjjs is toegekenff aan den heer Suchetet. De vereeniging te Parijs, die zich ten doel stelt de uit de gevangenis ontslagenen te helpen, hield dezer dagen hare algemeene vergadering. Het bleek dat in 9 jaren 1400 personen door haar werden ondersteund. De helft der aan zichzelf overgelatenen verviel weder lol misdrijven; van die, wier lot zich de vereeniging had aangetrokken, naauwelijks een tiende. Te Duinkerken heeft een hevige brand gewoed in de vlas- en maïs- magazijnen van den heer Archedeocon. Alles werd vernield en de schade wordt op een millioen fr. begroot. Te Lyon is hel Maandag II. in ecne kiezersvergadering zeer stormach tig toegegaan. Een |der aanwezigen beweerde, dat Blanqui vele stemmen had te danken aan de ctericalenhetgeen door 's mans voorstanders zeer euvel werd opgenomen. Er ontstond een gevecht, dat, toen de politie de vergadering had ontbonden, nog op de straat werd voortgezet. OUITI1CULAN0. De Vaticaansche Voce rlella Verita heeft een artikel over de zooge naamde Pruissische Meiwetten openbaar gemaakt. Na opgemerkt Ie hebben, dat de curie van hare verzoeningsgezindheid genoeg blijken gegeven heeft, schrijft het blad, dat de paus zijne toegeeflijkheid niet zoo ver drijven kan om de kerk aan handen en voelen gebonden den staat over te leveren. Het is dan ook niet mogelijkIe berusten in de volmagtenwelke de staat zich in het Pruissische ontwerp toekent. Pruissen is met dit nieuwe voorstel verder gegaan dan met de Meiwei ten zelve; de aanneming er van zou de erkenning dezer laatsten beteekenenen daartoe kan de kerk nimmer hare toestemming geven De afgevaardigden der centrumspartij in het Pruissische huis van afgevaardigden kunnen liet voorstel niet aannemen zonder hunner waardigheid te kort te doen. Geen katholiek kan het doen zonder getrof fen te worden door den grooten kerkelijkcn ban. Zelfs de wijsten onder de protestanten zien het bedenkelijke van het voorstel in, zegt het blad, //zij oordeclendat het voert tot absolutismein die matedat hetover- gebragt op politiek terreingelijk zou slaan met de ontkenning van alle burgervrijheid." -- Het disciplinair gereglshof te Potsdam heeft zich bezig gehouden met eene klagt tegen een regeringsraad, werkzaam aan de rijkskanselarij, wien ongeoorloofde mededeeling van stukken aan berigtgevers van dagbladen te laste werd gelegd. De beklaagde is veroordeeld tot betaling eener geldboete van 500 mark terwijl hij bovendien tot straf wordt verplaatst naar elders. Reeds ecnigen tijd geleden had men den bedoelden geheimraad verdacht van ongeoorloofde verstandhouding met berigtgevers van sommige dagbladen. Ten einde de gewenschte zekerheid te dezen aanzien te erlangen, nam men een berigtgever van een dagblad in verzekerde bewaringtoen hij een beambte der rijkskanselarij kort te voren had bezocht. Het bleek nu dat hij in het bezit was van een afschrift van zeker geheim stuk en het duurde niet lang of men wist wie de schuldige was. De Duitsche taal schijnt in het geheele gezin van den Chineschen ge zant ijverig beoefend te worden. Als voorbeeld daarvan wordt aangehaald, dat de 17-jarige zoon vau een der huisgenooteneen Chineesch geleerde, het Duitsch zoover magtig is geworden dat hij ecne middelbare school voor jongens te Berlijn bezoeken kan. Daar maakt de jonge Chinees, met zijne nationale kleeding en langen haarstaarl, een wel wat vreemde vertooning, maar zijne schoolmakkers schijnen het toch goed met hem te kunnen vinden. Uit Bronswijk wordt van 28 Mei gemeld: Gisteren in den vroegen morgen ontstond in de llarz een verschrikkelijke boschbranddie tot 's avonds laat bleef woeden. Het bosch op den grooten Jügeisberg bij Goslar is bijna geheel verwoest. Soldatenbergliedenkolenbranders en de brandweer werden tot blusschrn geprest. Bij het dezer dagen uitbreken van brand op eene grocte landhoeve nabij Swinemunde ontstond er onder de arbeiders zulk een twist, dat er een algemeene vechtpartij volgde en de politie zich met hen moest bezig houden, alvorens orde te kunnen stellen op het blusschen. Inmiddels had het vuur voorlgewoed en den schapenstal aangetast, waarvoor toen aan geen redding meer viel te denken, zoodat er ruim 1500 schapen in de vlam men zijn omgekomen. Met 41 tegen 39 stemmen heeft de groote raad van Genèvc besloten tot afschaffing der bcgrooting van eeredienst en definitive scheiding tusschen kerk en staat. De vrijheid van eeredienst zal worden gewaarborgd, maar noch de staat noch de gemeente ondersteunen de eeredienst en niemand kan gedwongen worden zulks te doen Bij eene volgende lezing verwacht men dat het ontwerp niet zal worden aangenomen; bijaldien dit het geval niet mogt zijn, dan zal het zeker bij de volksstemming vallen. BERLIJN, 2 Junij. De commissie der kamer voor het ontwerp tot wjjzi- ging der Mei-wetten heeft art. 1 verworpen met 13 stemmen tegen 8. ^ROME, 2 Junij. De pauselijke nuntius te Weenen heeft verlof gevraagd naar hier te komen, ten einde mondeling mededeeling te doen aangaande zijne bijeenkomsten met den Duitschen gezant. Kardinaal Nina heeft eene nieuwe nota gereed gemaakt ter wederlegging van Pruissen's beweringen en ter duidelijke verklaring wat het Vaticaan verlangt. ROME, 2 Junij. Het officiële orgaan behelst een besluit des konings, waarbij het ontslag van generaal Bonelli als minister van oorlog wordt aan genomen en aan admiraal Acton, minister van marine, voorloopig de porte feuille van oorlog wordt opgedragen. 'KONSTANTINOPEL2 Junij. Sir II. Layard is heden van hier vertrok ken. De dag, waarop de heer Goschen door den Sultan ten gehoore zal worden ontvangenis neg niet bepaald. CHICAGO, 2 Junij. De republikeinsche conventie heeft heden den heer Hoar, lid van den senaat, door de tegenstanders van Grant candidaal ge steld. tot vootloopig voorzitter der coqventie benoemd. PARIJS, 2 Junij. De heer llippolyle Passy, oud-pair van Frankrijk, oud- minister van financiën en van openbare werken, oud-voorzitter van de kamer der algevaardigden onder de Jnlij-monarchie, lid van het instituut, is gis teren overleden. BRUSSEL, 3 Junij. Volgens hier ontvangen berigt uit Albanië van 31 Mei hebben de Albanezen de bij Tusi door de Montenegrijnen verlaten stel lingen bezet. De Montenegrijnen hebben zich te Golobosnic verschanst en zijn voornemens een beslissende» slag aan tc nemen. 11e Albanezen hebben gebrek aan levensmiddelen. De Mirdilen willen Prenk-Bih-Doda lot vorst van Albanië uitroepen en vragen versterking. ST. PETERSBURG1 Juni. De behoefte aan een minister van landbouw wordt hier te lande meer en meer gevoeldvooral nu de oogst iu Gaucasië en de zuidelijke provinciën wordt bedreigd door sprinkhanen in eerstge noemde en door meikevers in laatstbedoelde streken. Tot het tegengaan van de rampen, die reeds vijf jaren aan de bevolking van die gewesten hon gersnood berokkenen, is geen maatregel genomen door den minister van do meinen, tot wiens werkkring de zaak behoort. Wel zond hjj deskundigen daarheen, maar zij kwamen te laat; de ploeg was reeds over de landerijen heengegaan en de insecten waren in den grond begraven. In vorige jaren was prof. Lindeman vijf maanden achtereen bezig met het opsporen van middelen om het vernielend insect uit te roeijen. dat in den zomer van 1878 wel 15 millioen aan graan heeft vernield. Al de middelen tol hiertoe eangewend baten niet. ST. PETERSBURG, 3 Junij. De keizerin is heden overleden. GENEVE, 3 Junij. Rochefort is gewond door een degen'sleek in de maag. Köchlin is ongedeerd gebleven. BOMBAY, 3 Junij. Gordon-pacha heeft zijn ontslag verkregen uit de be trekking van bjjzonder secretaris van den onderkoning van Iudië. AK ADEMIE-RüIEU W PROMOTIE AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Den 3deD Junjj de heer O. J. H. van Limburg Stirum, gcb. te Utrecht, in de regtswctenschap, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: De bevoegdheid van den ingezetene om namens de gemeente te proce- deeren. Opmerkingen over art 143 al. 3 gemeentewet.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 3