LEIDSCHE COURANT. 120. VRIJDAG 4 JUNIJ. ST A DS- RE R IC UT EN. Kostelooze Vaccinatie. BINNEN LA N DSCIIE MENIGTEN. 1880. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f2.—, met hel Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p.p. f 2.35. Het Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer|25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN herinneren l)ij deze den ingezetenendat de gelegenheid tot kostelooze Vacci natie en Rcvacclnatle voor onvermogendenin het lokajl der Stads waag, bij voortduring is opengesteld, en wel op Maandag. Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag van elke week, des namiddags te één uur. Met het oog op de gevallen van pokziekte die in andere plaatsen van ons land zich hebben voorgedaan, worden de ingezetenen dringend uilgenoodigd zich deze gelegenheid ten nutte te maken. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE FREMERY, Welhr. fd. Burgemeester. Leiden, 3 Juni 1880. E. KIST, Secretaris. LEIDEN. 3 Junij In het door commissarissen der stedelijke gasfabriek aan den gemeente raad ingediend verslag over den toestand en de werking der fabriek gedu rende het jaar 1879, worden, evenals in vorige jaren, behalve mededeelin- gen betreffende de exploitatie, ook eenige opmerkingen gevoegd over de fabriek en hare onderdedenalsmede over kanalisatie, verlichting en per soneel. Aan de fabriek hadden, behalve hel gewone onderhoud, geene be langrijke herstellingen plaats, liet buizennet werd in het najaar vrij aan zienlijk uitgebreid en vele oude pijpen door nieuwe vervangeno. a. moest op de zuidzijde der Langegraehlwegens gebrekkigen aanvoer van gas, de geheele leiding, ter lengte van 147 M.vernieuwd worden. Daarbij bleek dat in dien slappen bodem, doorkruist met pijpen en afvoerkanalen der fabrieken, door de ontgraving in het vorige jaar voor de kanalisatie der waterleiding, de gasbuizen elke willekeurige rigting hadden gekregen, waardoor lekkage was ontstaan. Voor de verlichting van den Rijnsburg- schen singel tot de nieuwe huizen der Leidsche Bouwvereeniging werd eene leiding gelegd, welke dit jaar nog verder zal worden doorgetrokken. Ook werd nog aan den Morschweg eene leiding ter lengte van 234 M. gelegd die mede nog zal verlengd worden tot de villa Rustoord. De exploitatie werd geregeld voortgezet en het vooruitzigt bestaat, dat den volgenden win ter het productief vermogen der stokerij cenigzins grooter zal zijn. Onmo gelijk mag het heeten constant een product van hetzelfde gehalte te leveren, doch hel mogelijke wordt gedaan om bij tijdige waarneming de afwijkin gen, die uit zooveel verschillende oorzaken kunnen ontstaan, te doen op houden. De meterverandering had wijksgewijze regelmatig plaats; liet ge volg cener flink doorgezette wisseling was, dal de gemeente primo November behoorde tol die weinigen, waarin alle gasmeters geijkt waren. De bruikbare capaciteit der gashouders bleef 7500 M3. De maximum et maalproductie bedroeg op 16 Dec. met 11 fornuizen 11899 M3, tegen een minimum van 2912 M3 op 11 Junij. Een voortgezet onderzoek der licht sterkte van het gas op de fabriek gaf als resultaat eene gemiddelde sterkte van 16.1 a 17 standaardkaarscn Het aantal geplaatste meters op 1 Jan. 1818 bedroeg op uit. December 1902 stuks. Zij registreerden een totaal van 1,839,760 M3, waaruit bljjkt dat het verbruik ruim 11.6 pCt. steeg. Ook werd nog 2630 M3 verkocht voor abonnemcnts-lantaarns. Voor de straat verlichting bedroeg het aantal vlammen 647, verval in 645 lantaarns, waar van 256 's middernachts gebluschl zijn. Het totaal uren brandens bedroeg 1,691,833 en het verbruik 287,612 M3. Voor de verlichting der fabrieks terreinen werd 3145, voor verwarming en verlichting der gebouwen 49552 M3 verbruikt. Het gasverlies wordt berekend op bijna 12.57 pCt. van de pro ductie, dat men nog te hoog acht; positieve oorzakeu zijn daarvoor niet aan te wijzen, maar welligl zal hel spoedig blijken of het vermoeden juist is, dat de onlgravingen voor de kanalisatie der waterleiding, dikwijls inde onmiddellijke nabijheid, ja soms ouder de gasbuizen, daartoe sterker heelt bjjgedragen dan vermoed werd. Voor de distillatie van het gas werden verschillende stccnkolcnsoorlen ge bruikt; in het geheel 111 156 heel., welke 2,501.211 M3 gas of 22 5 II3 per heet. opleverden liet totaal der productie was 2,506,561 M3, zijnde 10.77 pCt. meer dan iu 1878. De Gannelsoorten gaven gas van uitmuntende lichtsterkte, doch «oor verbruik geheel onbruikbare cokes. De beproeving van Duilsche kolen, een Westphaalsch soort, voldeed in beide opziglen, maar over de levering was men hel niet eens kunnen worden. De genoemde 111,156 heet. kolen hebben 164,128 heet. cokes opgeleverd, waarvan 105,730 heet. werden verkocht. De gemiddelde prijs der cokes, aan de fabriek afgeleverd, bedroeg 38.5 cents. Aan koolteer werden 373,663 liters geproduceerd, zijnde 3.36 liters per heet. kolen; 311,279 liters wer den afgeleverd aan de Maatschappij voor chemische industrie ad ƒ1.50 per heet., en aan particulieren werden 7949 liters geleverd. De productie van ammoniale bedroeg 5820 beet. Betreffende het personeel wordt met leedwezen het aftreden, wegens hoogeu leeftijd, vermeld van den baas W. Oudshoorn, die meer dan 30jaren met ijver aan de fabriek werkzaam is geweest. Blijkens het overzigl der exploitatie was het totaal der balen/225,793.25, dat der lasten ƒ155,620.94, en was de opbrengst dus 70,172.30%. Aan het slot van het verslag wordt een tabellarisch overzigt gegeven van de werking der fabriek van 1848 tot 1879. Met een oogopslag ziet men daaruit de groote uitbreiding, die de fabriek gaandeweg heelt verkregen. Iu 1848 werden verbruikt 10636 heel. Engelsche kolen, in 1879 91818% heet. Engelsche en 20166 Duilsche kolen. In 1848 werd aan particulieren gele verd 30445 stères gas, in 1879 1,839,760. In 1848 werden verkocht 5475 heet. cokes, iu 1879 105,730 heet. De prijs van hel gas was in 1848 18% per stère, thans 8 ets per stère. Een onlangs in het Dagbl. van Zuidh. en 's Grav. voorkomend hoofdartikel, getiteld: «Dr. A. Kuyper of centralisatie van magl in staat en kerk", is afzonderlijk gedrukt en in den handel gebragt. Volgens de N. R. C. hebben de heer J. M. Kakebeeke te Goes, lid van de prov. staten van Zeeland, en de wed. J. H. C. Kakebeeke, indus triële te Goes, zich, in zamenwerking met invloedrijke personen, geconsti tueerd tot eene maatschappij, ten einde in ons land, te beginnen met Amsterdam en Rotterdam, telephonische verbindingen in te rigten. Te Haarlem is gisteren eene parade van het garnizoen op den Dreef gehouden en daarbij op plegtige wijze de gouden medaille voor 36-jarige trouwe dienst uitgereikt aan den korporaal de Weeger, van het 4' bat. 4* reg. infanterie. Ter benoeming van een leeraar in de wiskunde, aan wien levens het geven van onderwijs in de kennis der natuur kan worden opgedragen, aan de hoogere burgerschool met 3-jarigen cursus voor jongens te Amsterdam, worden aan den raad aanbevolen de hh. J. J. Werner, cand. in de wis- en natuurkunde, leeraar aan de h. burgerschool te Goes; J. P. Janse, cand. in de wis- en natuurkunde, leeraar aan bijzondere midd are scholen te Amsterdam, en J. de Vries, doctorandus in de wis- en natuurkunde te Amsterdam. Het geregtshof te Amsterdam heeft L. VV., looper bij de ontvang- en betaalkas, schuldig verklaard aan verduistering van een bankbillet van dui zend gulden en aan de mede hem te laste gelegde vervalsching van een cijfer in hel loopboek, ten einde die verduistering te bedekken. Het hof heeft die feiten gequalificeerd misbruik van vertrouwen en valschheid in een geschrift van koophandel, als zjjnde dat loopboek een boek dat in het raderwerk van de ontvang- en betaalkas past en derhalve een der bij art. 6 van het wetboek van koophandel bedoelde, in den koophandel gebruikelijke hoeken. Het heeft hem te dier zake veroordeeld tot eene cellulaire gevan genisstraf van een jaar en betaling van twee geldboeten. Deze zaak zal in cassatie aan het oordeel van den hoogen raad worden onderworpen. De heer de Lesseps is in den afgeloopen nacht, met een extra-trein hem door de lloll. ijzeren spoorwegmaatschappij aangeboden, te Amsterdam aangekomen en in het Amstel-hotel afgestapt. Heden morgen heeft hijiu gezelschap van eenige heerende Oranjesluizen te Schelliugwoude bezigtigil en zich daarna naar Ymuiden begeven, alwaar hem een déjeuner werd aangeboden. lieden morgen is de Willem Barents van Ymuiden in zee gegaan. Zondag II. is, nabij de Kaap op Texel, het lijk aangespoeld van een onbekend manspersoon, naar gissing 20 jaren. Het lijk, waaraan de han den ontbraken, verkeerde in zeer gevorderden staat van ontbinding. Daar de boenen met een louw aan elkander gebonden waren, verdiept men zich in gissingen.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1