Voor ten 10-tal dagen kwam men tot de ontdekking, dateene te Uit hoorn wonende stiefmoeder van vijf kinderen, T. Peek, huisvrouw van J. J. Heemskerk, gedurende den afgeloopen winter, sinds Augustus, toen zy hertrouwd was, liare kinderen zeer verwaarloosde, en hen zelis honger liet lijden, zoodat op 18 April jl. een 2-jarig kind was overleden. Na het daar omtrent opgemaakte proces-verbaal werd 21 dezer in tegenwoordigheid van den oflicier van justitie, den regter-comm. en den griflier, het kinderlijkje opgegraven en naar Amsterdam gevoerd, om daar te worden geschouwd. Twee der kinderen zijn by een ander ingezeten besteed: het eene in Decem ber II., 'twelk toen in ellendigen staal verkeerde, en nu een gezond kind is, na den dood van het 2-jarig kind het andere, dat ook byna meer dood dan levend was. Dit laatste werd. bij wijze van proef, door den doctor b steed, en wordt nu ook van dag tot dag beter. [U. D.) Uil Apeldoorn meldt men aan de IV. R. C.: lieden ochtend omstreeks elf uur is, naar men vermoedt door het vuur van eene locomotief, even ten westen van de halte Asset, een heibrand ontstaan, welke, aangewakkerd door den feilen zuid westenwind, in korten tjjd eene ontzetlende uitbreiding verkreeg. Over eene uitgestrektheid van circa drie uur vernielden de vlam men honderd bunders dennen- en akkermaalshout, te veld staande heiturf en schilhout. De bouwhoeve »Assel" werd mede eene prooi der vlammen, liet 's Gravenhout werd geheel vernield, en op dit oogenblik zjjn de vlam men na de bosschen van den heer Viilal te hebben gepasseerdtot aan de bebouwde gemeente Apeldoorn genaderd. Gelukkig vermindert de wind op het oogenblik iets, en hoopt men de digt bebouwde Nieuwe Enk te behouden. Naar men uit Culemborg meldt is by het fort Everdingen de djjk, op het oogenblik dal eene locomobile, bespannen met vier paarden, er over- heenging, ingezakt. De paarden geraakten deels onder de locomobile en deels in het water, en zijn omgekomen. Eergisteren morgen is er brand uitgebarsten in bosschen ten noorden van Groesbeek in percelen toebehoorende aan de hh. van Nispen en Rijn bende. Daar de geheele omtrek door het reeds zoo lang aanhoudende gebrek aan regen was uitgedroogd, greep hel vuur spoedig om zich heen, en dikke rookwolken stegen in de lucht. Een deel van het Njjmeegsche garnizoen, met schoppen en houweelen gewapend, spoedde zich derwaarts en mogt na zwart n arbeid er in slagen het vuur meester te worden. Te Snerk heeft een hevige brand gewoed in eene bakkerjj op het Grootzand. De brandweer was spoedig tegenwoordig, en had hel geluk de vlammen na een paar uur meester te worden, maar niet, dan nadat het geheele pand van boven was uitgebrand. Wat deze ramp te ongelukkiger maakt, is, dat tydelijk op een der zolders meubelen, bedden en schilderijen van een-buurman, die verhuizen ging, waren bewaard. Deze zijn alle door de vlammen verteerd. 'sGRAVENHAGE28 Mei.. Door Z. M. is, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, de zilveren medaille, ingesteld bjj kon. besluit van 22 Sept. 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift, toegekend aan: kapitein F. Blanc, van het Fransche schip Mosktca, wegens zjjn edelmoedig gedrag jegens de schipbreukelingen van het Ned. vaartuig Marguerite; en de bronzen medaille met loffelijk getuig schrift aani. P. Fage Petersen en H. J. Baghte Skagendie op 17 Oc tober 1879 de redding hebben geleid van het Ned. vaartuig Orion; aan J. van der Veen, te Grootegast, en J. G. Lassing, te Amsterdam, wegens het redden van drenkelingen. De luit. ter zee le kl. E. J Hoosuit O. I in Nederland terugge keerd, is op non-activiteit gesteld, en de luitt. ter zee 2' kl. N. W. van Ammers en J B. Snethlage. dienende respeclivelijk aan boord van het ram- schip Guinea en het wachtschip te Amsterdam, zullen onderling van bodem verwisselen. De officier van administratie 3e kl. H. J. Knottenbelt wordt geplaatst aan boord van het wachtschip te Willemsoord. -- Het geregtshof alhier behandelde heden het booger beroep van een vonnis van de rcgtbank te Rotterdam, ingesteld door D. v. C.slagter en huurkoetsier te Rotterdam waarbij hij wegens overtreding der wet op het personeel is veroordeeld tot eene boete van 326,40. Deze veroordeeling was gegrond op de' aangifte van het eeuige paard van beklaagde in de 4Je in plaats van in de l,te klasse der belasting, waardoor eene ontduiking der belasting zou hebben plaats gehad, daar van het hebben eener stalhouderij in deze geen sprake kon zyn terwijl bekl. het paard voor een rijtuig op veeren voor zjjn eigen gerief gebruikte. In hooger beroep verklaarden ge tuigen meermalen paard en rijtuig van appellant te hebben gehuurd. Mr. J. van Gigchdie voor den appellant trachtte aan te toonen dat zijn client stalhouder was en sedert 5 jaren als zoodanig ongehinderd is gebleven, verzocht de vernietiging van het vonnis en de vrijspraak van den bekl., terwijl namens'de administratie door den rjjks-advocaat mr. Rochussen er op werd gewezen dat het patent nemen als stalhouder slechts als een kunstje moet worden aangemerkt om de belasting te ontduiken. Niet dan na een onderzoek in loco le hebben ingesteld had hij de vervolging doorgezet en pl. zag dan ook de bevestiging der veroordeeling te gemoet. De Haagsche regtbank deed heden uitspraak in het bekende regtsge- ding tnsschen den heer Sijthoff, le Leiden en den ontvanger der belastingen aldaar, over het verzet van den heer S. tegen twee dwangbevelen. By lirt vonnis dat, in tegenstelling met de conclusie van het 0. M.zeer karig gemotiveerd is, werd de vraag of een stoompers al dan niet als een molen te beschouwen is, niet beslist. De regtbank was van oordeel dat zjj in deze wel bevoegd was om van het verzet kennis le nemen, doch dat de heer S. in zijn verzet niet ontvankelijk was. Ten aanzien van de vordering tot terugbetaling van den vroeger betaalden aanslag, besliste de regtbank dat een rijksontvanger alleen mag ontvangen, doch nimmer van hetontvan- gene iels teruggeven. Derhalve verklaarde zij den heer S. ook in deze vor dering niet ontvankelijk. Te Schcveningen kreeg gisteren middag bij het afvaren een geladen j haringschuit een ankergat, zoodat zij vol water geraakte. Het gevolg daar van was dat zjj geheel moest leeglossen, hetgeen voor reeder en equipage eene groote schade veroorzaakt. Ongeveer 80 schuiten kwamen in het laatste etmaal aan, die van 1 a 3 dagen reis hadden en van 15 tot 80 besom- den. Voortdurend maken de schuiten zich voor de haringvisscherij gereed, zoodat de schrobnetvisscherjj van dag tot dag vermindert. BUITlhiNLANDSCllü BCIUGTËN. BELGIE. Het Ijjk van den in de Antwerpsche diergaarde overleden manneljjken olifant is van zijn huid ontdaan en ontleed. Het onderzoek toondeaan.dat het dier reeds lang ziek geweest was en dat zjjn ingewanden in zeer slech ten staat verkeerden. Hij was dan ook reeds lijdende toen hjj te Brussel gekocht werd en de weinige lust. dien hjj had om naar Antwerpen vervoerd te wordenkan daarmede in verband gestaan hebben. De lnd. B. meldt dat de koop nietig zal verklaard worden en dat de Antwerpsche diergaarde alleen het wjjfje zal behoeven te betalen. De ontleding van het dier, dat in de open lucht geschieden moest, schijnt een meer interessant dan aangenaam schouwspel opgeleverd te hebben. Eene dame, die er bij stond te kjjken, werd er zelfs ongesteld van. De deskundigenaan wie deze zelden voor komende arbeid was opgedragenkweten zich echter met bjjzondere am bitie van hunne taak. Te Charleroi is een der ketels gesprongen van de fabriek van Tliyle- Chdteau. Drie werklieden zijn gedood en verscheidene anderen zwaar gekwetst. EIGELAND, LONDEN, 27 Mei. Door een honderdtal liberale leden van het lagerhuis is tot den heer Gladstone het verzoek gerigt den heer Bartle Frere alsnog van de Kaap terug te roepen. Generaal Wolseley is uit Zuid-Afrika teruggekeerd. -- Door het lagerhuis is met 285 tegen 115 stemmen besloten ook nu weder op den Derby-dag geen zitting te houden. Een der tegenstanders zag er voor het huis weinig edels in op eene stellage te zitten in eene wolk van slof, omringd door een balkend ploirten- en schurkendom, om een paar dozijn paarden te zien voorbijrennen zoo hard als zij konden. Hjj vond het ook dwaas dien dag een natiunalcn feestdag te noemen. De natie gaf niet om die wedrennen. Met veel meer reden mogt men het huis een vrjjen dag geven om te drinken; want drinken was veel meer een nationaal vermaak, dan wedrennen. De Derby-wedrennen zjjn Woensdag door fraai weder begunstigd. Reeds zeer vroeg in den ochtend stroomde het uit alle druk bewoonde zui- deljjke wjjken van de hoofdstad van rijtuigen van allerlei aard, hel spoor volgende van de duizenden voetgangers, die zich langs den weg of over de duinen naar het tooneel van den wedstrijd begaven. Tusschen zes en tien uur in den ochtend vervoerden twaalf extra-treinen van de Zuidwester-ljjn elk van achttien wagens, vrachten menschen aan. Van den anderen kant, langs de Brighton-ljjn, werden insgelijks duizenden passagiers naar Epsom overgebragt. De uitslag van den wedren was, dat Bend Or het eerst aan kwam, Robert the Devil n°. 2 en Mask n\ 3. -Bjj de 977 agrarische misdadendie in 1879. in Ierland gepleegd wer denkonden er slechts 69 vonnissen geveld worden, om onwillige pachters, die den landheer of zijn agent met een kogel wilden betalen, le straffen. In niet minder dan 804 gevallen kon er zelfs geen vervolging ingesteld wor den daar er geen spoor van de daders te vinden was. Berigten uit Amerika versterken het vermoeden dat Grant voor den derden keer tol president der Vereenigde Staten zal gekozen worden. Tot nu toe zijn er 712 gedelegeerden voor de republikeinsche conventie van Chicago gekozen van de 756. waaruit die vergadering beslaan zal. Daarbjj zijn er 356 die de candidatuur van Grant steunen; 223 zijn er voor Blaine en slechts 72 voor Sherman, terwijl Edmunds, Washburne en Windom respeclivelijk op 34, 17 en 10 stemmen kunnen rekenen. De staten Ala bama. Louisiana, Colorado en Idaho moeten nog vertegenwoordigers zenden; naar alle waarschijnlijkheid zal Grant daar 33 stemmen winnen. In dat geval heeft hjj er 392, dus 13 meer dan de vereischte meerderheid. FRANKRIJK. De kamer van afgevaardigden heeft zich in de laatste dagen bezig ge houden met de behandeling van het voorstel van den afgevaardigde Paul Bert lot afschaffing der "lettres d'obédience", getuigschriften die door dc bisschoppen aan leden van geesleljjke orden konden gegeven worden en dan dezelfde reglen gaven als de acte-examens voor het lager onderwijs. De minderheid bestreed dit voostel met volharding, daarliet o. a. strekken moetvolgens den afgevaardigde Keiler, om 37000 geestelijke onderwijzers op straat te zetten of althans lien van de bevoegdheid om onderwjjs te ge ven te berooven. De heer Bert verdedigde zjjn voorstel door een aantal voor beelden aan te halen waarbij ten duidelijkste het misbruik aan het licht kwam. dat van die getuigschriften werd gemaakt. Onder hen, die'oorzien waren van "lettres d'obédience. vond men er. die ter naauwernood hunnen naam konden teekenen en die zich in de school van ondermeesters bedien den om den schijn aan te nemen dat zij bij het onderwijs geplaatst zijn eu op die wijs ontheffing te bekomen van de militaire dienst. In Cote d'Or verscheen een jongman voor den militieraad met de "lettres d'obédience" in den zak. Hij kon op de eenvoudigste vragen niet antwoorden. Maar de verbazing van den raad steeg ten top, toen deze bemerkte dat de quasi- onderw ijzer noch lezen noch schrijven kon. Hij deed dienst als kok in een klooster. Het voorstel zal waarschijnlijk aangenomen worden. Bij besluit van den president der republiek is de lieer Eugène Hepp, doctor in de regtsgelcerJIieid. oud-secretaris-generaal van het directoire der Angsburgsche geloofsbelijdenis, benoemd tot chef van de niet-katholiekc eeredienst, in de plaats van den heer G. Guizoi.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2