LEIUSCHE COURANT. v. m. ISHO. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is jier vierendeel jaars /1.60franco p. p. f 2.—, met het Verslag der Handelingen ran den Gemeenteraad 1.85, franco p.p. f 2.35. Hel Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.60 'sjaars, Iniiten de expediliekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEIDEN. 28 Mei. De bij den boekhandelaar P. Somerwil alhier verkrijgbaar gestelde Gids voor de deelnemers aan den algemeenen schietwedstrijd, die van wege de Leidsche studenten-vereeuiging tol vrijwillige oefening in den wapenhan del «Pro Patria", te 's Hage zal gehouden worden op 7, 8, 9 en 10 Junij aanst., ter viering van het 12%-jarig bestaan dier vereeniging, bevat alles wat maar eenigzins geacht kan worden met dien wedstrijd in verband te staan, zooals het algemeen programma, opgave van de voorregten aan de deelnemers toegekend, zoowel wat betreft de reductie der vrachtprijzen op verschillende spoorwegen, als die betreflende den toegang tot verschillende sociëteiten in de residentie, opgave van de hotels en restaurants aldaar en van de prijzen die voor verbljjf enz. gevorderd worden, alsmede van het tarief der cantine op hel schietlerrein. Voorts bevat het boekje nog het uitgebreide reglement voor den schietwedstrijd en eene lijst van de nilge- noodigde corpsen en vereenigingen. Voor den corpswedstrijd A. zijn uitge- noodigd de verschillende corpsen des legers en ook dat der mariniers, voor den corpswedstrijd B. 85 scherpschutters-corpsen ol weerbaarheids-vereenigin- gen, en voor den corpswedstrijd C. alle dienstdoende en rustende schutte rijen. Op Donderdag 10 Junjj zal er een kameraadschappelijke maaltijd in het hotel de l'Europe plaats hebben. De prijsuildeeling zal plaats hebben op Vrijdag 25 Junij in het feestge bouw op de Ruïne alhier, des namiddags ten 2 ure. Op het feestterrein zal alsdan eene matinee musicale worden gegeven'door de slafmuziek van het 4* reg. infanterie, onder directie van den heer Grentzius. In de jongste vergadering van het studentencorps, meldt de Fox St., werd door den praeses medegedeeld, dat er een feestmarsch voor de aan staande maskerade was ingekomen, gecomponeerd door een lid van het corps, den heer Westenberg; hjj dankte hem hiervoor uit naam der verga dering, die door toejuiching hare instemming daarmede te kennen gaf. Daarop volgde het voorstel om het feestgebouw in September aan de afdee- ling der Maatschappij voor landbouw in huur af te staan voor /500. Of schoon de som gering was, meende het collegium toch dat het wenschelijk was het voorstel aan te nemen, omdat men anders genoodzaakt zou zijn, ingeval men nog geen kooper had kunnen vinden, het gebouw af te breken en op te bergenwat groote kosten zou veroorzaken. Het voorstel werd aangenomen. Nadat de praeses nog medegedeeld had dat de oplogt zou ge houden worden op Dingsdag 22 Junyverkreeg de president der maskerade commissie het woord en las het concept-reglement voor die gelegenheid voor; dit werd goedgekeurd, even als het voorstel om de besturen der corpsen van Utrecht, Groningen, Amsterdam en Delft op hel senaalsdiner te ontvangen. De leden dier corpsen zouden op vertoon van hun diploma vrjjen toegang hebben tot de feesten, hier van corpswege te geven, terwijl men ook de verschillende vereenigingen zou verzoeken ditzelfde op hare feesten te doen. Ook de Belgische studenten zouden onder gelijke voor waarden toegelaten worden. De praeses deelde nog mede dat de reünie- commissie als reünisten beschouwde allen die voor 1876 lid van het corps zjjn geworden, onverschillig of zjj daarvan nog lid zijn of niet, dat het collegium evenwel slechts als reünisten beschouwt en als zoodanig vrjj toe laat hen, die geen lid meer zijn van het L. S. C. Hij noodigde verder de bestuurders der verschillende gezelschappen, disputen enz. uit zoo spoedig mogelijk opgave te doen van de feestenwelke zij voornemens zijn in de fee8tweek te geven, ten einde men het feest-programma zou kunnen opmaken. Blijkens het reglement van orde voor de maskerade moeten de deelnemers op 22 Junij des namiddags ten 1 ure aan de akademie aantreden. De mon stering zal plaats hebben op Donderdag en Vrijdag 3 en 4 Junij op Zomerzorg. De wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van weten schappen te Amsterdam zal morgen aldaar eene gewone vergadering houden. De 95® algemeene vergadering der maatschappij tol Nut van 't Algemeen zal 10 Augustus te Amsterdam plaats hebben onder voorzitterschap van den heer M. A. Perk. «- Te Amsterdam werd eergisteren, onder voorzitting van den heer G. Muysken, de 40® algemeene jaarvergadering van de maatschappij tot bevor dering der bouwkunst gehouden. De voorzitter wees in zijne openingsrede op het heugelijk feit, dat in de laatste jaren van meer belangstelling bljikt in de schoone bouwkunst, zoowel voor zoover zij zich in uitwendige als in inwendige verfraaijing der gebouwen openbaart. Die toestand komt der kunstnijverheid ten goede. De kunsthemel is daarom echter met geheel wolkeloos; getuige de opheffing der commissie van rijksadviseurs, die, of schoon in bepaalde rigting, daarom toch niet zonder vrucht is werkzaam geweest. De pogingen, ook door deze maatschappij gedaan om eene soort gelijke commissie op nieuw in het leven te roepen, werden niet metgunsti- gen uitslag bekroond. De secretaris bragt verslag uit over het afgeloopen jaar, waaruit bleek, dal het ledental, in 1879 950 bedragende, met 75 verminderde, en wel 5 door overlijden en 55 ten gevolge van bedanken voor het lidmaatschap. Daarentegen traden 67 personen als leden toe, zoodat het ledental 1°. Mei 1880 bedroeg 942. Op de prijsvragen, in 1878 uitgeschreven, zjjn 8 antwoorden ingekomen, nl. op de le prijsvraag: Zes woonhuizen op paallundering, t. w. N*. 1 ge merkt «Tjjd is geld"; N°. 2 "XIX Siècle" werd bekroond met ƒ300; N®. 3 «M. Riné'; N°. 4 gemerkt »Eos" werd bekroond met een accessit van 100; N\ 5 «Verscheidenheid en Overeenstemming" verwierf een accessit van 75; het 6® was getiteld "Verscheidenheid.". Op de 2® prijsvraag: Eene-verhan- deling over den scholenbouw, werden g-en antwoorden ontvangen. Op de 3® prijsvraag: «Gevels aan een hoekgebouw" enz., zijn ingekomen 2 ant woorden: het 1®, gemerkt «Leerzaam", werd eervol vermeld en met ƒ25 bekroond; het tweede was met «Rinéo" gemerkt. Dal onder de kenspreuk «XIX Siècle", ten volle bekroond, bleek ingezon den door den heer H. Evers, architect, tijdelijk in Brussel woonachtig: n®. 4 gemerkt «Eos", bekroond met ƒ100, was ingezonden door den heer W. J. Vuyk te Amsterdam. Van de 3® prijsvraag werden geen der beide ingekomen stukken bekroond, maar aan dat gemerkt «Leerzaam" als aan moediging ƒ25 toegekendbenevens eene eervolle vermelding. Dit ontwerp bleek ingezonden te zijn door den heer F. W. Hesse. De afd. Amsterdam, Arnhem, den Haag, Leiden, Rotterdam, Schagen, Utrecht en Zwolle verkeeren alle in bloeijenden staat. De afdeeling Delft daarentegen heeft in 1879 opgehouden le bestaan. Vervolgens werd overgegaan tol wetsherziening, en werden eenige wijzi gingen in ile statuten gebragl. Deze wijzigingen waren van de strekking, om ook de gelegenheid open te stellen in de Overzeesche bezittingen afdee- lingen der maatschappij le stichten; de contributie van ƒ10 op 15 tebren- gen; een bezoldigden secretaris aan te stellen; een geïllustreerd werkblad kosteloos aan de leden uit te reiken; voorts werd besloten om jongelieden tot het 23® jaar aan te nemen als buitengewone leden voor de halve con tributie ad 7.50; bovendien in te stellen kunstlievende leden tegen eene contributie van f 5; verder een deel der contributie af te zonderen als bij drage voor een gemeenschappelijk gebouw, en le trachten dit lot stand te brengen. Ten slotte werd voorgesteld bij het uitschrijven van de jaarljjksche prijsvragen het uitloven van geldprijzen te laten vervallen en daarvoor me dailles in edele metalen in te stellen. Dit denkbeeld vond bestrijding, en op voorstel van den heer Gosschalk werd bepaald, dat bekroonden desver- kiezende dc waarde van het eeremetaal in geld zullen kunnen ontvangen. In de gisteren voortgezette vergadering is de wetsherziening ten einde gebragt. Verder bleek uil eene ingekomen mededeeling, dal de ontwerper van de prijsvraag, ingezonden onder het motto «Verscheidenheid en Overeenstem ming", is de heer E. G. A. Fol, architect te Rotterdam, 's Gravenhage werd aangewezen als de plaats waar dc volgende jaarvergadering der maatschappij zal gehouden worden. Eene commissie uit het bestuur der maatschappij «Een nationaal belang" j heeft 11. Dingsdag een begin gemaakt met het plaatselijk onderzoek naar de geschiktheid voor de beplanting met vrucht- en andere boomen van de ber men der door de maatschappij tot exploitatie geëxploiteerde staatsspoorwe gen en w el met de sectiën Geldermalsem-Waardenburg en Schalkwijk-Utrecht. Bij den gemeenteraad van Rotterdam is ingekomen een adres van het kerkbestuur der Ned. herv. gemeente aldaar, houdende verzoek tot afschaf fing der kermis, of, zoo dit niet kan, tot beperking van haren duur tot één week. Burg. en weth. stelleu voor, afwijzend daarop te beschikken. Te Rotterdam hebben gisteren twee booiwerkers bij het opladen van een wagen aan dc Nieuw ehaven twist gekregen, die zóó hoog liep, dat de een den ander met een hooivork een steek in de linker borst gaf. De ver wonde is naar het ziekenhuis overgebragten zjjn toestand is niet buiten gevaar. De dader is aangehouden,

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1