BUITErNLANDSClIE BERIGTEN. I'l H I I LEG li \A F, Te 's Herlogcnbnscli ontstond Zaturdag-avoud iu het hospitaal twist tusschen de sergeanten V. en S.waarbij laatstgemelde eèn messteek in het onderlijf bekwam. De wond is niet ernstig; de dader bevindt zich in arrest. Zondag II brak er een boschbrand uit onder de gemeente Grubben- vorst. G5 hectaren weiden in korten tijd vernield. Hel vernielde, dat meerendecls verzekerd was. behoorde aan zeven verschillende eigenaren. De brand zou ontstaan zijn door hel vuur van eene locomotief. Men meldt uit Walsoorde: Door een feilen windruk sloeg heden och- trnd de mosselhengst van schipper Koster, van de Paal, in het Zuidergat omver. De schipper, alleen aan boord van zijn vaartuig, wist zich aan den mast vast te klemmen en dreef op die wijze snel met de ebbe af. Dit werd opgemerkt door den matroos C. de Mul, van hier, die de hulp inriep van den kapitein der sleepboot Zuid-Beveland te Hansweert. Deze was dade lijk bereid hulp te verleenen met zijne sleepbooten mogt er in slagen om geholpen door genoemden matroos, den drenkeling op de hoogte van den fiiezelingschen dam met veel moeite te redden. De Deventer C. deelt het volgende mede: Ieder onzer stadgenooten weet den vreemdeling, die onze stad bezoekt en naar den grooten ketel vraagt, die aan den zijkant van de waag hangt, te vertellen, dat deze in vroeger tijd gediend heeft tol het koken van een valschcn munter. Maar welligt is het niet ieder bekend op welken grond deze overlevering berust en wanneer liet feit vermoedelijk heeft plaats gehad. Daarom herinneren wij aan de bijzonderheden, die mr. W. II. Cost Jordens in den «Overijssel- schen Almanak" dienaangaande aan het licht bragt, naar aanleiding van de kameraarsrekening van het jaar 1384. Uit deze rekening blijkt, dat des tijds de muntmeester van den heer van Batenburg in de stadsgevangenis zat wegens het vervaardigen van valscli geld. Hoe die man hier juist kwam, slaat er niet bij vermeld, doch wel dat hy in tegenwoordigheid der regering lot de gewone straf, om levend verbrand te worden, werd veroordeeld. Tot de voltrekking van dit vonnis schijnt opzettelijk een nieuwe ketel te zijn aangekocht, want op de rekening staat een post vermeld, //wegens het koopen van een ketel, ter zwaarte van 72 Ned. ponden, waarin de munt meester gebraden werd," Vermoedelijk is het deze ketel, die, na deleregt- slelling lot afschrik van anderen tentoongehangenthans nog bewaard is en ons aan hel ongelukkig lol van dezen valschen munter herinnert. Men wordt in dit vermoeden nog versterkt, door dc opgave van het gewigt, daar de ketel., zooals hij thans is, aangedaan door de lucht en vol gaatjes, nog 68 Ned. ponden weegt. 'sGRAVENHAGE, 26 Mei.. De heer J. Portengen is toegelaten als consul van Venezuela te Am sterdam en de heer Ch. de Groof als vice-consul van Frankrijk te Vlissingen. Tot burgemeester der gemeente lverkrade is benoemd de heer K. 1. J. Doelen. De luit. ter zee 2' kl. jhr. W. Lamau Trip is, op zijn verzoek, eervol uit de zeedienst ontslagen. Door Z. M. is aan den inspecteur van de geneeskundige dienst der t zeemagl II. L. Oudenhoven toegekend de rang van schout-bij-nachl; bevor derd lot dirigerend officier van gezondheid le kl. bij de zeemagt, de dirigerende officieren van gezondheid J. D. Sachse en dr. F. J. van Leenten bepaald dat de dirigerende officieren van gezondheid dr. D. IlellemaA. Pe ters. II. C. Steenbergen en N. C. Slegt, znllen zijn dirigerende officieren 2e kl., en dat de le apotheker der zeemagt II. van der Mark zal zijn apotheker 1' kl. De officier van gezondheid 1' kl. K. G. F. Sloos, dienende aan boord van het opleidingschip admiraal ran IBassenaer, wordt op non-activiteit gesteld. De uitslag der gisteren alhier gehouden herstemming voor de verkie zing van twee leden van de provinciale staten van Zuidholland is als volgt: Ingeleverd waren 850 billetten. Van onwaarde zijn verklaard 8. Geldige 842. Herkozen werden dc aftredende leden: mr. W. A. J. baron Schimmel- penninck van der Oyemet 613 en jh'. J. Westpalm van Hoorn van Burgh, met 387 stemmen. Mr. Th. Borret bekwam 279 en de heer A. E. Maas 235 stemmen. Het kon. Instituut van ingenieurs zal den ontwerper van de door graving der landengte van Panama, den heer Ferdinand de Lesscps, in liet begin van Junij, bij gelegenheid van zijne aanwezigheid hier ter stede, een eere-maallijd aanbieden in het groot stedelijk badhuis te Sclieveningcn. EN6EMND. LONDEN, 25 Mei. Ook de Daily News, welk blad zeer ingenomen is met het tegen woordige kabinet, kan zijne bevreemding niet onderdrukken over de hand having van sir Bartle Frere aan de Kaap. Niels, zegt dit blad, bragt meer bij tot den val van de vorige regering dan de politiek welke hij vertegen woordigde, en de weigering van liet kabinet-Bcaconsfield om, in spijl van alle schade en schande, in spijt ook van het afkeurend vonnis der regering zelve over die politiek, den bewerker er van als gouverneur van Zuid-Afrika te ontslaan. Natuurlijk verwachtte men dal sir Frere r.u oogenblikkelijk zou worden teruggeroepen. Men verwachtte dit niet slechts, men hield het voor aangenomen. En nu blijkt op eens, dat de nieuwe regering het on- nnodig oordeelt, sir Bartle Frere uit zijn ambt le verwijderen. Kan het anders, ol liet land zal verbaasd staan over die wijze van doen. en zal er niets van begrijpen De krijgstoerustingen zoowel in China als in Rusland verwekken hier te lande nog al ongerustheid, omdat bij het uitbreken van vijandelijkheden de Engelsche handel er gevoelig door zou lijden. Alleen de handel van Shanghai vertegenwoordigt eene waarde van 30 a 40 millioen i 'sjaars, waarvan het grootste deel komt en gaat naar Engeland en zijne koloniën. Omtrent die krijgstoerustingen verneemt men dat de Russische oorlogsvloot zich in de Stille Zuidzee te zamen trekt en oorlogsmateriëel, waaronder eene groote hoeveelheid torpedo's, naar Yladivoslockde Russische oorlogs haven in het Amur-gebied, ontscheept worden. Op de westelijke landgrens worden de Russische troepen in Centraal-Azie bijeengebragl, alwaar reeds eene slrijdmagt van 24000 man aanwezig zou zijn. Volgens berigten, die de Times van zijn correspondent uit Shanghai ontving, heerscht er aan het Chinesche departement van oorlog eene buitengewone drukte. Millioenen patronen worden uit Europa en Amerika aangevoerd, en er zijn twee groote stoomschepen bezig met het ontladen van honderden tonnen bommen en granaten. Behalve de Chinesche vloot, die voor Tien-tsin ligt, ten einde den toegang tot Peking te bewaken, wordt een tweede eskader aan de monden van de Yang-tsze-Kiang bjjeengebragtom den ingang van die rivier le beschermen. In het westen op de grenzen van Kuldja en Kashgar ligt generaal Tso met een geoefend en gedisciplineerd leger, dat op 57000 man wordt geschat, gereed om in het Russische grondgebied te vallen. Men verwacht echter dat er nog wel krachtige pogingen zullen aangewend wor den om het uitbreken van den oorlog te verhoeden. FRANKRIJK. Voor de verkiezing van een voorzitter in den senaat werd door 276 leden gestemd. Er waren 121 billetten oningevuld, 155 ingevuld. De vol strekte meerderheid was dus 78. Léon Say kreeg 147 stemmen, Leroyer 4, Pelletan 2, Simon en Gavardie elk 1. De heer Léon Say is dus gekozen. Van de Zondag II. in hechtenis genomen personen zijn er 19 personen in bewaring gehouden. Zeven hunner zijn vreemdelingen: twee Zwitsers, een Duitscher, twee Belgen, een Griek en een Luxemburger. Al die per sonen, zegt de Temps, zullen het land worden uitgezet. liet gezelschap dier vreemdelingen, zegt het blad, is karakteristiek voor de beweging. Over het algemeen was, enkele uil zonderingen daargelaten, hel optreden der po litie gemagtigd, ofschoon haar was voorgeschreven, zoo noodig, met kracht te handelen. De gemeenteraad van Parijs heeft de volgende resolutie aangenomen: De raad laakt het, dat de heer Andrieux op den 23'"» Mei aan zijne agen ten bevelen heeft gegevenwelker uitvoering eene hernieuwing was van de verfoeijelijkste handelwijzen onder het keizerrijk, cn ernstig inbreuk maakte op de vrijheid der burgers. De minister van financiën heeft het decreet van 1852 ingetrokken, waarbij de geestelijke orden werden vrijgesteld van de kosten van over- dragt van goederen, door nieuw toegetreden leden der gemeenschap aange- bragt. Het Journ. des Déb klaagt zeer over den generalen staf bij het leger, die, volgens dat blad, weder geheel gedesorganiseerd is Bijaldien er een oorlog moest gevoerd worden, zou men weder in hetzelfde geval ver- keeren als in 1870. Niemand in de hoogere rangen des legers maakt zich de geringste illusie over dien toestand, door overijlde, slecht beraamde,zon der oordeel des onderscheids toegepaste maatregelen veroorzaakt. Door het ontploffen van een vaatje kruid zijn le Condc twee huizen vernield. Een jong meisje, dat zich alleen bevond in den winkel waar het ongeluk plaats had, werd gedood. Een ander, in het huis daarnaast, vond men deerlijk gekwetst onder het puin bedolven liggen, en een dienstmeisje, dat juist op het noodlottige oogenblik daar voorbij ging, weid door een naar builen geslingerde toonbank verpletterd. De veiling der schilderijen, kunstvoorwerpen, curiositeiten en meube len van wijlen onzen consul-generaal te Parjjs, den heer Martin Cosier, heeft de som van 533.792 fr. opgebragt. SPANJE. Uit Barcelona meldt men nader, betreflende het in brand steken van de fabriek van den heer Morell, dat dit gedaan is door eche hoop arbei ders, die het werk hadden geslaakt, en de spinners, die aan den arbeid gebleven waren, onder bedreiging, aanzetten hun voorbeeld le volgen. Dezen weigerden, llierop drongen de eersten, ongeveer een duizend man sterk, de spinnerij binnen, mishandelden dc werklieden, verbrijzelden de machines en gereedschappen, en slaken vervolgens het gebouw aan de vier zijden in brand. De overheid, de brandweer en de militaire magt waren weldra op de plaats. De vlammen werden in zoover spoedig gestuit, dat het gebouw voor een goed deel is behouden gebleven. Uit Madrid meldt men aan de Ltd. B. dat aldaar in den laatsten tijd een ware epidemie van misdaden en zelfmoorden hecrschte. In zes weken tijds hadden zich niet minder dan 37 personen van het leven beroofd. Allerlei diefstallen w erden gepleegd door liedendie door de riolen in de huizen wisten te kruipen. Op die wijzen waren binnen den lijd van twee of drie weken een fabrikanttwee juweliers en een adellijk gezin uitge plunderd. Voorts ontbrak het niet aan moorden en moordaanslagen. Inde Saladero-gevangenis bevinden zich thans vyl moordenaars en bijna veertig bedrijvers van moordaanslagen. I» U I T MCI II LAN Prof. Peters, directeur van hel observatorium te Kiel. en sedert vele jaren uitgever van de Astronomische Nachrichtenis overledin. Volgens de höln. Zeil. moet de oud-minister Falk zich volkomen on bewimpeld tegen het voorstel der regering betredende de //Mei-wetten" hebben uitgelaten en daarin eene toegeeflijkheid jegens de Curie zien, welke hem even ounoodig als uit een constitutioneel en staa'sregtelijk oogpunt ten eenemale ongeoorloofd voorkomt. LONDEN, 25 Mei. Sir William llarcourt, de minister van binnenlandsche zakenis zonder tegenstand le Derby tot parlementslid gekozen.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2