LEIDSCBE r. 'iio. C®U 1880. MAANDAG 24 MEI. BINNENLANDSCUE BERIGTEN. Do Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 1.85, 'sjaars, huiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant De prijs der Advertenlifn is van 1—4 De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50franco p. p. 2. franco p. p. f 2.35. Hel Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 zijn verkrijgbaar voor 5 cents. regels 1.iedere regel meer 25 cenls. BU deze Courant behoort een Bijvoegsel. LEIDEN, 22 Mei. In den kon. Nederl. boek- en kunsthandel van M. M. Couvée te 's llage is verschenen eene nieuwe geheel verbeterde en vermeerderde- uitgave van de tarieven voor hel personenverkeer op de llollandsche-, Dijn-, lloster- en Staatsspoorwegen; opgaven der prijzen voor enkele reis en retourbillellen tarief voor kinderen, militairen enz. Daarbij zijn gevoegd de algemeene bepalingen voor het vervoer van reizigers op de Nederlandsche spoorwegen. Het is een handig, nel uitgevoerd werkje, dat zeer praclisch is. Een be wijs daarvan is, dat van de eerste uitgave 10000 exemplaren werden ver kocht. Naar den aard van het werkje is de prijs zeer matig, slechts 30 cents. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenom nen bedroeg gedurende deze w eek dagelijks van 49 tot 73 volwassen personen en 5 tot 11 kinderen. Maandag 24 Mei hoopt de boekdrukkersgezel J. A. Kettenis den dag te herdenken, waarop hij 50 jaren werkzaam is geweest aan dezelfde druk kerij, van 1830 lot 1858 bij mr. J. G. la Lau. sedert bij den uitgever dezer courant. Van 1822 lot 1830 was hij werkzaam in den bockhandel van den heer H. W. Hazenberg J'. De man mag zich nog in eene goede gezondheid verheugen. Heden morgen omstreeks 11 ure is een jongen, B. W. genaamd, oud 14 jaren, wonende aan de Langegracht, werkzaam in de fabriek van den heer P. aan de Korte Langegracht, door eigen onvoorzigtigheid, met zijn regterhand tusschen de rollen van de wringmachine geraakt, ten gevolge waarvan zijn voorste vinger en het platte der hand werden verwond; hij werd naar het akademisch-ziekenhuis overgebragt. De Staatscourant bevat het verslag aangaande den staat der kon. muziekschool in het jaar 1879. Het onderwijs bij die school werd bij den aanvang van den cursus gevolgd door 292 leerlingenwaaronder 9 uit Leiden. Den 25eo dezer zullen weder 53 korporaals van het instructie bataillon te Kampen naar de regimenten infanterie vertrekkenterwijl voor den vol genden dag 60 volontairs ter dienstneming zijn opgeroepen. Mogten van deze 60 enkelen om verschillende redenen afwezig blijven of afgekeurd wor den, dan heeft eene nadere aanvulling op 2 Junij a. s. plaats, zoodat op dat tijdstip het bataillon weer compleet zal zijn. Sedert 1 Jan. 1880 kwamen 248 aanvragen tot plaatsing in. In het belang van ouders en voogden wordt herinnerddatzoo hun zoons of pupillen voor 1 October in dienst komen dit hun een jaar kan schelen voor de toelating tot den hoofdcursus; hoe tijdiger dus de aanvragen tot plaatsing bij den commanderenden officier van genoemde inrigting inkomen, hoe eerder de betrokkenen kunnen worden opgeroepen. Te Amsterdam is gisteren de jaarljjksche algemeene vergadering gehou den van hel Nederlandsch genootschap tot zedelijke verbetering der gevan genen. De voorzitter. mr. S. Wildschut, opende die niet eene toespraak, waarin bestreden werd de tegen de staatscommissie voor het Nederlandsch ontwerp strafwetboek de Nederlandsche regering en dit genootschap dcor eenigen gerigte besehuldigingen van ziekelijke philanthropic. De secretaris, dr. E. Laurillard, bragt het jaarverslag uit. De toestand van het genoot schap is gunstig. Te betreuren is het verminderd aantal werkkrachten. Het ledental toch is afgenomen. Tegenover een aanwinst van 45 staal een Terlies van 81. Het ledental bedraagt thans 2633. Dat het getal cellulair veroordeelden hier te lande steeds toeneemt, blijkt o. a uit de geregtelijke statistiek, over 1878 aangevende, dat van 474 door de geregtshoven veroor deelde personen 355, dus 75 pCt. lot cellulaire straHen zijn veroordeeld, en o. a. van de door de arrond.-regtbanken veroordeelden 68 pCt. Voorts werden in herinnering gebragt het door het genootschap ingediende adres aan de regering, in verband met het ontwerp-strafwétboeken eenige andere bijzonderheden. Behandeld werd een voorstel van de afdeeling Almelo, geamendeerd door de afdeeling Amsterdambetreffende de verhooging der tractementen van het dienstdoende personeel in de gevangenissen. Na dis cussie werd besloten: 1°. aan Z. M. dank zal worden gezegd voor de ver hooging der jaarwedden van de beambten bij de huishoudelijke dienst in de gevangenissen en huizen van verbetering en opvoeding, vastgesteld bij kon. besluit van 29 Janttarij 1880. 2°. liet eerbiedig vertrouwen zal worden uit gesproken, dal ook de hoogere ambtenaren zich weldra in eene gelijke lots verbetering zullen mogen verheugen. Eergisteren bragt prof. Werner uil I'oppclsdorf met eenige studenten der landbouw-akademie een bezoek aan de badhoeve van mr. J. 1'. Amers- foordt te Haarlemmermeer. Zij bezigiigdrn alles op en in de nabijheid van de badhoeve met groote belangstelling. Te Gouda is lot predikant bij de Remonstrantsche gemeente beroepen d*. II. P. Schim van der LoefT, lierv. predikant te Bergen op Zoom, en tot predikant bij de Waalsche gemeente te Rotterdam is beroepen d». Valès, pred. te Amsterdam. Voor de onthulling van het Houtman-monument te Gouda op 1 Julij e. k. is het volgende programma vastgesteld: ten één uur: ontvangst der eere-leden, sub commissiën en verdere genoodigden; ten twee ure: plegtige onthulling van het monument; ten drie ure: matinée musicale; ten vijf ure: feestmaaltijd; tgu acht ure: concert op de markt; ten tien ure: groot vuur werk. Ook zal er eene tentoonstelling plaats hebben van voorwerpen, op de Gebr. Houtman en hunne togten betrekkelijk. Voor de arrond.-regtbank te Rotterdam werd gisteren een eisch bepleit door mevr. Kerdijk ingesteld tegen de curators in hel faillissement van haren echtgenoot. Na de vlugt van den later gefailleerde, doch vóór dal zijn fail lissement uitgesproken washad de eischeres eenige goederen tol den boe del behoorendetot zich genomenen daarmede bij familie haar intrek ge nomen. Toen het faillissement uitgesproken waswerd daarvan opgaaf en op verlangen der curators teruggaat gedaan. Eenigen tijd later werd namens haar verzocht eenige voorwerpen uit den boedel te mogen koopen, hetgeen door de regtbank werd toegestaan. Daarna verkochten de curators met mag- tiging der regtbank den inboedel. Mevr. K. beweert, dat dit was een on- regtmatige daaddewijl blijkens de huwelijksche voorwaardenaangegaan bij acte van 5 Jan. 1847, de gewone gemeenschap was uitgeslotenzijnde alleen die van winst en verlies en van meubilair behoudenmet bepaling levens, dat geen der echtgenooten voor des anderen schulden aansprakelijk of executabel zon zijn. De eischeres, die voor haar ten huwelijk medege- bragt eigendom, p. m. ƒ60000, niet als creditrice was opgetreden, wilde echter haar regt op de helft dier meubelen niet opgevenen dagvaardde tot schadevergoeding of subsidiair lot uitkeering van de helft der opbrengst van den'inboedel. De heer mr. Driebeek, een der curators, bestreed dien eisch, terwijl de heer mr. Goudsmit voor de eischeres optrad. Te Overschie is op tweeden Pinksterdag niemand opgebragt wegens dronkenschap. De burgemeester heeft dientengevolge bij publicatie den inge zetenen dank betuigd voor hun voorbeeldig gedrag. Omtrent de gisteren Ie Amsterdam voorgevallen ongeregeldheden meldt het IV. v. d. D. het volgende: In de St. Anthoniesbreestraat en aangren zende stralen is een soort van burgeroorlog uitgebroken. De aanleiding daartoe is ren raadsbesluitvolgens hetwelk de venters met hun wagens niet meer langs de Breeslraat en zijstraten mogen staan, waartoe zij sedert onheugelijke tijden het regt hadden. Gcruimen tijd te voren wisten de be trokken kooplieden, dat dit besluit den 15,ltn dezer in uitvoering zou ge bragt worden. Van de zijde der politie werd dan ook in den beginne met bedaardheid aangemaand de oude standplaatsen te verlaten en door terijden. Niemand voldeed hieraan. Toen men nu na eenige dagen de ervaring had verworven, dal ecu algemeen lijdelijk verzet toegepast werd, achtte de po litie zich verpligt de lieden op krachtdadige wijze met hunne winkels op wielen te doen verhuizen. Een geweldig tumult ontstond in de Houtstraat nabij Vlooijenburg, toen de hand geslagen werd aan een wagen met krui denierswaren, toen een koopman in dadels, vijgen en kokosnoten evenals een andere in gekookte lever en zuur genoodzaakt werd voort te rijden. Van alle kanten drong de opgewonden menigte scheldende op de geregts- dienaars in, en in een ommezien lagen zuur, eijeren, dadels, kruide nierswaren enz. door elkander en werd op het terrein zelf slag geleverd aan de politie. Er werd gesmeten met pannen en planken, politiedienaars werden mishandeld, en op een gegeven oogenblik waren zelfs vier agenten, mitsgaders een inspecteur in een kelder gedrongen. De politie vas herhaaldelijk genoodzaakt gebruik te maken van de blanke sabel. Verscheidene weerspannigen bekwamen kneuzingen bij dnze gevech ten, terwijl eenigen van hen door de politie werden ingerukt.' Bij sommige weerspannigen blaakte de strijdlust zoozeer, dat zij de opperklcederen uit wierpen om niet in hunnen tegenweer belemmerd te worden, wal dan ook

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1