feger onderwijs. In dat verslag wordt eerst gehandeld over het gemis van het kon. besfnit tot invoering. In al de afdeelingcn werd door eenige leden, in eene zelfs door de groote meerderheid, bevreemding aan den dag gelegd, dat gelden voor het uitvoeren der bedoelde wet worden aangevraagd vóór dat hel kon. besluit fe uitgevaardigd, waarbij het tijdstip van het in wer king treden dier wet bepaald en dus aan haar art. 93 gevolg gegeven is. Door tie wijze, waarop deze zaak thans bij de kamer aanhangig is ge maakt, wordt voet gegeven aan het misverstand, dat het tjjdslip der invoe ring van de wet van nadere medewerking der wetgevende magt afhankelijk is, terwijl dan toch de koning alleen daarover beslist. De schijn wordt geboren, dat men aan de tegenstanders der wel gelegenheid wil geven hunne bezwaren nog nader te berde te brengen en in overweging te deen nemen, om daarna de wet al of niet in Ie voeren. Tegen deze bedenkin gen werd aangevoerd, dat het toch inderdaad ongerijmd klonk van dat ge brek anu eerbied en van beperking van 's kouings vrijheid te spreken, daar het toch hier eene voordragt gold, die hij zelf aan de overweging der stalrn geueraal had onderworpen en terwijl nog in de jongste troonrede werd verklaard, dat de bedoelde wel zoo spoedig mogelijk zal worden inge voerd. Dij een deel der voorstanders van de schoolwet woog het fluanciëel bezwaar, t'it dal oogpunt was de indiening van dit ontwerp zeer wel te verdedigen. Aan de thans gevolgde handelwijze zou toch in elk geval dit voordeel verbonden zijn, dat. als dc minister den koning omtrent het tijd stip der invoering adviseerde, hij levens de zekerheid kon geven, dat alles voor hel definitief in werking stellen der gemaakte bepalingen gereed was en niet weder door een voinm der kamer kon worden gestoord. Als slot som gaf de meerderheid der leden, die aan het sectie-onderzoek deelnamen, te kennen, dat. ofschoon zij hare slem voor het ontwerp daarvan niet zou afhankelijk stellen, zij niettemin met den meesten ernst bij de regering meende te moeien aandringen op het zoo spoedig mogelijk uitlokken van liet bedoelde besluit. Omtrent de invoering moest zekerheid beslaan en die zekerheid wordt door het tegenwoordig wels-ontwerp niet gegeven. Dat besluit tol invoering moet in elk geval vóór 1 Julij van dit jaar niigevaar- digd zijn, opdat ook de provinciale staten in hunne aanstaande zomerver gadering weten, waaraan zij zich bij de overweging van aanvragen om sub sidie. ingevolge art 36 der schoolwel van 1857. te houden hebben. Zeer breedvoerig werd iu al de afdeelingen van gedachten gewisseld over de vraag, of liet tijdstip van 1 November aanstaande voor de invoering der onderwijswet goed gekozen is. Door de tegenstanders der schoolwet werd de invoering daarvan in den loop van het tegenwoordig, in plaats van met den aanvang van een nieuw dienstjaar, levendig bestreden. Deze leden kon den liet vermoeden niet van zich weren, dal de regering naar redenen voor de vervroegde invoering der schoolwet heeft gezocht cn baars ondanks aan aandrang van de zijde der schoolwelmecrdcrhcid heelt toegegeven om een hoogst belangrijk vraagstuk tot afdoening te brengen, dat toch volgens hen aanhangig blijft en waarop, welke ook hei lot der tegenwoordige voordragt zij, kan en moet worden teruggekomen. Van de zjjde der voorstanders van de nieuwe schoolwel werd hiertegen aangevoerd, dat liet hoogst onbillijk was bij den minister van hiuneiil. zaken, die meermalen heeft verklaard eene zoo spoedig mogeljjke invoering der nieuwe schoolwet als een gebiedenden pligl te beschouwli, ilians, nu hij een stap lielpi doen. andere inzigien le onderstellen dan die hij werkelijk aan den dag legt. De door den minister aangevoerde beweegredenen voor de invoering op 1 November, zijn werke lijk van gewint ru de bezwaren daartegen zeer overdreven. Enkele leden sifbleu er grooieu prijs op om liet advies van den raad van slate over de tegenwoordige wet te kennen. Van de zjjde der groote meerderheid werd dit verlangen niet nadruk besireden. Zeer vele leden drongen er niet nadruk op aan, dal, met inspanning van alle krachien, spoedig lol stamt worde gebragl wal nog tot invoering der wet van 1878 mogt ontbreken. Van de zjjde der groote meerderheid werd, vooral met het oog op art. 4, op de verpligling der regering gewezen om ook bij hel onderwijs alles te vermij den wat weelde en overdaad kan worden genoemd. Eenige leden vroegen of bjj eene zoo belangrijke verhooging der staalsbegrooting voor hel loo- pende jaar, als hier wordt voorgesteld, geene middelen tot dekking moesten worden aangewezen. In eene der afdeelingen werd de opmerking gemaakt, dat de financiële last, die door de invoering der wet op den staat zal wor den gelegd, althans bij voorraad niet zoo groot zal zjjn als de minister vari binuenl. zaken in November 1879 voor-pelde. Men berekende, dal de ge zamenlijke niig.iaf van slaaiswege nog geen 4% miilioen zon bedragen en dus 1% miilioen minder, dan het door den minister genoemde cijfer. -- Bjj de tweede kamer is ingekomen een wetsontwerp, houdende nadere bepalingen omtrent den accijns op zout. De franduleuse invoer van zout uit België vereischt wettelijke voorzieniug de minister heelt gemeend in den legenwoordigen toestand niet te mogen berusten maar naar middelen te moeten omzienom bet loezigt op den invoer te versterken. 'sGRAVENHAGE, 21 Mei.. De heer J. J. P. Tichlcr is benoemd tot burgemeester der gemeente Yierpolders, ten'einde die betrekking gelijktijdig waar te nemen met die van burgemeester der gemeenie Zwartewaal. Tot ontvangers der directe belastingen zijn benoemd: te Doesburg de lieer A. M. van Kessel. thans te Beverwijk; te Baarn de heer A, de Reus. thans te Schagen; ie Ballum, eiland Ameland, de heer F. A. Mol ké, commies verificateur voor de active dienst der directe belastingen te Tegelen. Tot directeur van het postkantoor te Gouda is benoemd de heer A. Simons, thans directeur van het postkantoor te Assen. Door den minister van koloniën is P. A. Koppers gesteld ter beschik king van dt n gomerneur-gencraal van Nederl. Indie, om te worden geplaatst als meesterknecht bjj den artillerie-constriicliewinkel te Soerabaija. De tweede kanier der staien-generaal zal vermoedeljjk legen het laatst van Jnnij - men noemt den 22'» worden bijeengeroepen lol voortzet ting der werkzaamheden. -- Naar men verneemt heeft Z. D. II, de vorst van Rumenië goedgevon den den geachte» baddoctor le Scheveningendr. P. M. Mess, liet onder- scheidingsteekcii te verlcenen van ridder der orde van de Rumeensclie ster. liet is den lieer mr. D. Veegens, griffier van de tweede kamer der staicii-generaal, heden gegeven den tachligsten verjaardag zijner geboorte te viereo. Er werd liog dezer dagen op gewezen hoe de waardige man met onverflaanwde helderheid van geest en wakkerheid zijne gewigtige taak mag blijven vervullen. Geen wonder dat hem heden bijzonder vele blijken v n belangstelling zijn geworden. Aan den 80-jarigen jubilaris werd door den voorzitler der tweede kamer, namens deze, eene oorkonde overhandigd san een aan Ie bieden zilveren gedenkpenning mei zjjn beeldiciiis. Ouder j de talrijke bezoeken van staatslieden eu wetenschappelijke mannen werd j opgemerkt het hoofd van het kabinet, baron van Lijnden, eene deputatie van de eersie kanier met deu voorzitter en den griffier, eene deputatie van Oefening kweekt kennis, terwijl ook alle overige ministers blijken van be langstelling gaven. Indien het bjjgeloof, dat nummer 13 in 's menschen leven een onge« Inkkigc rol vervuilingang vindtdan zeker heeft eene dame hier tér stede dit dezer dagen kunnen ervaren. Sedert twee jaren leefde eene mevrouwr hier ter stede, wier huwelijk met een twaaiftal kinderen gezegend was, van haren echtgenoot gescheiden tusschen tafel en bed. De reden van die Ver wijdering doet hier niets ter zakedoch behoeft zoover niet gezocht te worden wanneer men weet dat zij, na het verlaten van de echtelijke wo ning voor de dertiende maal een wereldburger liet levenslicht deed aan schouwen. Aan den eenen kant bewust, dat haar wettige echtgenoot geen aanspraak kon of zou maken op het vaderschap van n°. 13 en anderzijd» zich de verpligling voor oogen stellendedat het kind op den burgerlijken stand moest worden ingeschrevenbedacht zij in overleg met hare dienstbode het middel om zich aan hel moederschap van de pasgeborene te onttrekken. De trouwe iliensibodc verklaarde zich bereid ten stadhuize te willen voor wenden dat zij de kleine had ter wereld gebFagt. Dientengevolge wercH het kind op den naam van de meid als geboren aangegeven en ingeschreven. De politie is dezer dagen lot de ontdekking van dit hedrog gekomen en ver volgt thans de moeder wegens verduisleriug van staat en de dienstbode we gens medepiigtigheid. Gisteren-avond en heden morgen zjjn 40 schuiten le Scheveningen aan gekomen. De besomming wisselde af van 30 tot 65. Meest allen hadden 3 a 4 dagen reis; een noordvaarder die 16 dagen reis had, besomde /140; de vangst bestaat meest uit longen en een enkele tarbot. Prijs der tongen van 15 tot 40 ets. per stuk. De waarschuwing ill bet Journ. off.betredende de voorgenomen mani festatie ter verheerlijking dtr commune op 28 Meigeeft de l'ère Uuchène aanleiding hel volgende te schrijvenV\ ij verblijden ons over deze onhan dige bedreigingen, welke met wiskunstige duidelijkheid bewijzen, dat er geenerlei onderscheid bestaat tusschen het verfoeide keizerrijk van Napoleon lil en het rijk der opportunisten. Zal liet volk ten langen leste de oogen openen Zal het begrijpen, dal den dag der stemming al de Gamhetiisteu in het zand moeien bijten? Bespeurt de democratie niet, dat Frankrijk door behendige knoeijers naar de dictatuur wordt medegesleept Dezer dagen riep de mi nister van justitie, de heer Cazot, in naam van den staat sprekendein de kamer uit, dal het hem was als hoorde bjj nog de groote stem van banton. Zij durven de schim van Danton oproepen en dreigen de revolutionaire re publikeinen met regtsvervolgingUit deze bijeenvoeging alleen reeds kan men oordeelen over hunne kracht en hunne goede trouw! Wjj ook, wjj herinneren ons Danton, mijne heeren de ministeis! Ook zijn wij een zjjner collega's niet vergelen, wiens naam was Robespierre.... Wij kennen onze pligten. Wjj kennen ook onze regten. Wjj zullen gene vervuilen en deze doen eerbiedigen. Te Parijs is de algemeene vergadering gehoaden van de katholieke comiié's, onder voorzitting van den heer Richard, coadjutor van deu aarts bisschop van Parijs, die wegens ongesteldheid niet kon tegenwoordig zjjn. Er werd besloten eene maatschappij te slichten met een kapitaal van drie miilioen Ier oprigling van een groot katholiek internationaal dagblad, dat te Rome in de lialiaansche en te Parijs in de Fransche taal zal verschijnen. Het Journ. des Deb. meldt, dat dezer dagen uit de Seine het lijk v;n een neger is opgevischtbjj wien eene waterdigi gesloten blikken doos ge vonden werd, waarin zijne levensbeschrijving was. Volgens deze was de doode de zoon van een legen den keizer van Abessynië In opstand gekomen negerhoofd. Zijn vader was gesneuveld en hij werd met zijnen broeder ge vangen gemaakt. Eene vrouw hielp hem ontvlngten. In de wildernis werd zijn broeder door een slang om het leven gebragt en zelf bereikte hij na zeven weken zwenens de Egyptische voorposten. Eindelijk kwam hij te Cairo en reisde met eene van den onderkoning ontvangen som gelds verder naar Europa. Hij meende te Parijs te kunnen leven maar evenals overal moest men er zich nuttig maken en hij kon niets. Boven den hongerdood verkoos hij zelfmoord. Uit Madrid meldt men, dat de krijgsraad teCiudad Real uitspraak heeft gedaan in de zaak der 26 struikrooversdie op 15 Febr. II. in Andalusië een spoortrein, waarmede geld vervoerd werd, aangevallen hadden. Der tien zijn ter dood- en dertifn tot twintig jaren dwangarbeid veroordeeld. BUITtëiNLANDSCllK BKKIGTE.N. BELGIË, De leden van den «Wiener Münncrgesangverein" zijn eergisteren avond op eene luisterrijke wijze ontvangen. Voor het slation stonden 14 muziek corpsen en 70 vereenigiugeii en genootschappen, met banieren 'en insignes, geschaard, welke de zangers in optogt naar het stadhuis zouden leiden en in wier naam hun reusachtige bloemruikers en kransen werden aangeboden. Alle huizen langs den weg, dien de stoet volgde, waren versierd en met Belgische en Oostenrijksclie vlaggen gelooid, terwijl de groote gehouwen van den houlevard-Anspach schillerend verlicht waren. Tegen 11 uur kwam de stoet op de Grand Place aan voor het geïllumineerde stadhuis. Onder de loonen van hel Oostenrijksclie volkslied werden de zangers de trap op geleid naar de groote trouwzaal, waar vele genoodigden en de gemeente raad hen verwachtten. Na een toespraak van den eersten schepen, welke door den president van den Vercinbeantwoord werd, hieven de zangers een nationaal koor aan. Daarna werd de eerewijn aangeboden en aan de vreemde gasten dc gelegenheid verschalt zich aan een welvoorzien bullet le restaureren. ExVtiELAND. LONDEN. 20 Mei. Het parlement is thans, zooals bepaald was, geopend. Inde troonrede wordt gezegd dat de betrekkingen mei de vreemde mogendheden hartelijk zijn en de hoop te kennen gegeven dat in ovcreensiemming met haar de volledige uitvoering van het tractaat van Berlijn zal kunnen verkregen w or den. Ten aanzien van degelijke hervormingen en voor allen geljjke wetten iu Turkije en de regeling der territoriale quaestiën voor zoover die nog niet overeenkomstig de bepalingen van het iractaai gedaan zijn. De tenuit voerlegging van het tractaat is van overwegend belang Ier voorkoming van nieuwe verwikkelingen in het oosten. De regering heeft daarom gemeend een buitengewoon gezant naar den sultan te moeten zenden. Verder wor den voor het binnenland eenige wetten aangekondigd, waarvan de voor naamste eene uitbreiding van het kiesregt ten platten lande en herziening der jagtwetlen betreffen. De regering zal voortdurend iraclnen hel liersiel van den vrede in Afganisian te verkrijgen benevens het tot stand komen van instellingen ter verzekering der onai hankelijkiieid van liet Afgaansche volk. FRANKRIJK.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2