uurrola.ndscm'; bkhigte.n. ijkk telegraaf. je het eens kondt zien, de heerlijke blaauwe bergen en de prachtige zee; over dag is het stik heet, des nachts koud. Maar goed heb je hel hier als onderofficier, zoowel eten als drinken en een gulden daags toe, terwijl het werken niet veel is. Past men op en is men 5 jaar onderofficier, dan wordt men lot adjudant voorgedragen en krijgt een mooi pensioen iDe generaal van der Ileyden is een kranig heer; kort en dik, stevig ge bouwd, donkere tint, en ofschoon hij maar één oog meer over heelt, kan hij je daarmede aankijken, dat je niet op je gemak bent. Hij is bij den troep allemagtig gezien en bij den vjjand heelt hij er den schrrk voor goed in. De cantines zijn zeer net; in die van de onderofficieren slaan twee 'billarlen, en er zijn allerlei bladen te lezen. Tot 12 nur kost een borreltje cents-, van 5 tot 10 uur is er alleen cognac te krijgen voor 18 cents; wijn voor 1.25 en bier voor ƒ1. De militair is hier eigenijk alles. 'sGRAVENlIAGE, 20 Mei.. Z. M. de koning heeft Z. K. H. den vorst van Rumanië benoemd tot grootkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw. Door Z. M. is aan den bij het leger in Nederl. Indië dienenden fuse lier M. Jungblut vergunning verleend tot het dragen der Dnitsche herinne ringsmedaille voor den veldtogt tegen Frankrijk in 1870—1871. Tot directeur van een der rijkstelegraafkantoren is benoemd de tele grafist 2e kl. bij den rijkstelegraaf C. J. Acket. Tot deurwaarder bij het geregtshof te 's Uertogenbosch is benoemd de heer A. W. T. Kip, klerk aan het parquet vau gemeld geregtshof. Door Z. M. is aan de na te noemen vreemdelingen mits zjj overigens aan de daartoe bij de wel gevorderde vereischten voldoenvergunning ver leend tot het geven van lager onderwijs hier te lande, als aan: mej. M. E. 1). Charbonnier, geb. te Genua (Italië); mej. M. Fowler, geb. te Parlick (Engeland): mej. .11. L. Jourdan, geb. te Angrogna (Italië); mej. F. Slooke, geb. te Bristol (Engeland); mej. M. Bernet, geb. te St. Gallen (Zwitserland) en den heer C. 0. L. Garve. geb. te Altona (Dnitschland). Bij liet personeel der militaire administratie is tot kapitein-magazijn meester bij 's rijks centraal-magazjjn van klceding, uitrusting, enz te Woer den benoemd de kapitein-administrateur van kleeding en wapening J. J. Keyzer, van het 4e reg. infanterie, thans belast met het beheer over het garnizoensmagazijn van kleeding te Gorinchein; voorts is in zijnen rang overgeplaatst bij het reg. grenadiers en jagers de 1' luit. R. W. Roelants, van hel le reg. infanterie, thans gedetacheerd b(j het koloniaal werfdepot. De luit. ter zee 2' kl. jhr. J. K. F. H. von Schmidt auf Altenstadt, dienende bij het eskader in Oost-Indië, is, op zijn verzoek, eervol uit de zeedienst ontslagen, en de officier van administratie 2" kl. W. F. G. L. Fattbel, uit O I. in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De militaire student voor de geneeskundige dienst der zeemagl G. C. van Balen Blanken wordt beschouwd alsnog met ultimo Maart jl., op zijn verzoek, eervol uil die betrekking te zijn ontslagen. Ingevolge magtiging des konings worden met 16 Junjj aanst. in dienst gesteld het ramschip Stier, liggende te Willemsoord, alsmede de monitors Adder en Haai, liggende de eerste te Amsterdam en de tweede te Helle- voetsluis, respectievelijk onder de bevelen van den kapitein-luit. ter zee T. C. Gobée en de luitt. ter zee 1« kl. A. J. Willekens en C. A. Le Bron de Vexela. till. MM. de koning en de koningin hebben aan de directie van het Idioten-gesticht alhier, dat dezer dagen zijn 25-jarig bestaan mogt vieren, eene feestgave geschonken van 500, Htl. KK. 1111. de prins van Oranje en prins Frederik elk eene van ƒ200. Z, D. H de prins van Wied wordt heden avond ten 7% ure in de residentie teruggewacht. De minister van binncnlandsche zaken zal Zaturdag aanst. geen ge hoor verlcenen. In de zitting van de eerste kamer van heden is de heer van Naamen van Eemnes als lid toegelaten. Aan den heer griffier is toegestaan hel curatorschap van het gymnasintn te blijven waarnemen. Tegen Zaturdag zijn drie ontwerpen aan de orde gesteld. Daarna zal de benoeming van een commies-griffier plaats hebben. De overige leden van de eerste kamer namen heden deel aan het tweede diner in het llótel Taulez, dat door den heer van Eysinga, ter ge legenheid van de aanvaarding van hel voorzitterschap van het staats-collegie, wordt gegeven. Voor het geregtshof alhier stond o. a. teregt zekere J. W. B.oud 19 jaren, colporteur, laatst wonende te Leiderdorp. Hem wordt ten laste ge legd een aantal valsche handteekeningen te hebben geplaatst op eene intee- kenlijst voor een prachtwerk getiteld: //de drie Ringen", met welke lijst hij voor den uitgever E. B te Amsterdam, te Leiden zou rondgaan. Toen hij z\jne pogingen niet beloond zag besloot hij zelf de lijst in te vullen en wist vervolgens den boekhandelaar R. te Leiden, over te halen die zoogenaamde inteekenaars van hem over te nemen en een bedrag van ƒ31.50 uit te be talen. Adv.-gen. m'. Gregory eischte eene veroordeeling tot 6 maanden cel straf en 4 boeten van ƒ50. M'. M. Polak Daniels wees op eenige verzach tende omstandigheden en hoopte dat zijn jeugdigen client eene ligte celstraf zou worden opgelegd. De uitspraak is bepaald op aanst. Zaturdag. Gisteren avond en lieden zijn te Sclieveningen 100 schuiten aangeko men van 2 a 3 dagen reis; de besomming beliep van ƒ25 lol 60. Twee zoog noordvaarders, die 14 dagen reis telden, besomden van 220 tol 270. Gisteren was er tamelijk veel schol van Engeland aan. ook visch van een koppel, die zijn visch hier is komen verkoopen en 900 besomd heeft. K V GKLAVD. LONDEN, 19 Mei. In llyde-park had op den tweeden Pinksterdag nogmaals eene de monstratie plaats, om te protesteren tegen de onregtvaardige gevangenhou ding van den gewaanden sir Ticbborne. Die demonstratie eindigde zeer vreedzaam. In genoemd park werd ook eene groote meeting gehouden tot viering van de overwinning, door de liberalen bij de stembus behaald. Eene reso lutie werd aangenomen, waarin het volk wordt gelukgewenscht met Glad stones herbenoeming, en waarin wordt aangedrongen op de noodzakelijkheid der invoering van verschillende hervormingen. Be publieke plaatsen in de hoofdstad werden op dien dag druk bezocht. Het Crystal-Palace telde Maandag 54000, het Alexandra-Palace 69000, de Diergaarde 32800, de Plantentuin le Kew 62000 bezoekers. Aan de Daily yews wordt nit Kabul gemeld, dat de rapporten van deserteurs de stad Herat schilderen als ten prooi aan eene volslagen rege ringloosheid. De gouverneur Eyub Khau is feiteljjk de krijgsgevangene der opstandelingen. FRANKRIJK. De voorzitter van de kamer van afgevaardigden heeft eene mededeeling ontvangen van den minister van justitie, houdende aanvraag van den procu reur-generaal te Par(js, om den hertog van Padua, Bonapartistisch afgevaar digde, voor het geregt te vervolgen, daar deze zich op de kiezerslijsten had laten brengen te Parijs en te Courson-Launay. dep. Seine-et-Oise, en hier van gebruik heelt gemaakt om in één en hetzelfde jaar in beide plaatsen te stemmen. De regering zal weldra bij de kamer een voorstel indienen tot verkoop van een gedeelte der kroonjuweelendie, zegt men. gezamenlijk op eene waarde van 8 millioen geschat wordenmaar waarvan de kostbaarste niet in den verkoop zullen begrepen zijn. De nieuw opgetreden ambassadeur te Londen, de heer Léon Say, wordt te Parijs verwacht. De onderhandelingen over een nieuw handelsverdrag stuiten zegt menop groote moeijelijkhedende heer Gladstone weigert de regten op den wijn le verlagen. Men acht het niet onmogelijkdat aan de zending van den heer Say naar Londen spoedig een einde zal worden gemaakt. De bisschoppen en aartsbisschoppen, stichters der katholieke universi teit te Parijs, hebben aan de geestelijkheid en de geloovigen hunner dioce sen een briel geschreven, waarin zij de veranderingen kenbaar maken, ten gevolge van de nieuwe wet op het hooger onderwijs in hunne stichting noodzakelijk geworden. Ook de naam moet worden gewijzigd en zal //Katholiek instituut van Parijs" luiden. De bisschop van Poitiers, de heer Pie, is te Angoulème, waar hij bjj gelegenheid van het Pinksterfeest eene lezing zou houdenonverwachts overleden. De Parijsche politie is er in geslaagd eene dievenbende van 30 man in handen te krijgen, de zoogenaamde //Bande des enloureurs", die in den laatsten tijd in de stad en omstreken talrjjke inbraken en aanrandingen pleegden. Het is deze bende, die indertijd in hel Bois de Boulogne een villa leegplunderde en de meubelen op wagens vervoerde. De burgemeester van Reims heeft eene proclamatie doen aanplakken waarin de rustverstoorders aangemaand worden rustig naar hun werkplaat sen terug te keeren. Hij belooft zelfs, dat de gemeente de huisgezinnen ter hulp zal komen die door de werkstaking tot den bedelstaf gebragt zjjn. Zoo zij evenwel in hun verzet volhardenondanks het feitdat reeds con- cessiën gedaan en eischen verhoord zijn, zou de militaire overheid op haar verantwoordelijkheid de maatregelen nemenwelke zij noodig achten zal. Onlangs heeft een 21" luitenant bij eene voorstelling in een Ameri- kaansch paardenspel te Dinau de //Marseillaise" uitgefloten. Zijn generaal legde hem deswege een veertien dagen gevangenisstraf op: deze straf is door den minister van oorlog tol dertig dagen verzwaard. UllITSCIIL/AN». Een vermogend echtpaar te Berlijn, waarvan de eenige zoon in den Frauscb-Duitschen oorlog is gesneuveld, heeft 400,000 mark beschikbaar ge steld ter stichting eener bank van lecning voor officieren en ambtenaren, onder voorwaarde dat de administratiekosten moeten worden gevonden uit de renten, de overschietende renten steeds bjj het kapitaal moeten worden gevoegd en de inrigting moet worden beheerd door een curatorium. In de dagbladen wordt nogmaals een beroep gedaan op de algemeenc liefdadigheid ten behoeve van de zoo zwaar door brand geteisterde stad Baumholder. De keizer heeft 1000 Mark geschonken, doch overigens is bij de sub-comités nog weinig ingekomen. De nood der ongelukkigen klimt met den dag. Den 19'° en 20" Mei zal de algemeene Dnitsche protestantendag te Gotha bijeenkomen. Uit Zuid-Duitschland zullen afgevaardigden uit den Elzas, de Palz en Baden tegenwoordig zjjn. Uit het buitenland zullen ver tegenwoordigers der Engelsche Unitariërs, der Zwitsersche vereeniging voor vrij Christendom en van het Nederlandsche protestantisme zamenkomen. ROUBAIX, 19 Mei. Alle werklieden in de spinnerijen hebben heden mor gen den aibeid hervat, maar 's middags hebben zij het werk op nieuw ge staakt. Zij zeggen dat de toestand voor hen onhoudbaar is. REIMS, 19 Mei. De reglbank heeft heden een aanvang gemaakt met de behandeling van het proces tegen de in verzekerde bewaring genomen werkstakers. Het gerucht wint veld. dat het in duister werkend comiié, dal de werkstaking organiseert, uit verschillende elementen is zamengesteld, wier geheime bedoelingen van staatkundigen aard zijn. LONDEN, 19 Mei. In de heden gehouden vergadering van de aanzienlijk ste mannen der conservative partij voerde Beacousfield het woor.l. Hij zeide dat, indien de conservative!! getrouw bleven aan hunne beginselen, zjj weldra weder aan hel bewind zouden komen en gal aan de oppositie den raad met waardigheid te handelen.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 3