prys te verlagen, moest afwachten den uitslag van de exploitatie volgens «ene andere bepaling omtrent de lichtsterkte. De heer Harlevelt stelde voor j den prijs voorloopig tot 1 Jan. te houden, ten einde de meerdere inkomst te doen j strekken in mindering van den hoofdeljjken omslag, waartegen de heer Driessen zichin het belang der gasverbruikers, verzette. De heer de Laat de Kanter wil de. bjj wijze van motie van orde, de behandeling verdagen tot over 6 maanden. Ten slotte werd het oorspronkelijke voorstel van bnrg. en weth., om den prjjs van het gas van 8 op 7 cents per kub. meter te brengen, verworpen met 11 tegen 6 stemmen, en het voorstel om den prijs van het gas voor loopig tot 1 Jan. onverminderd te laten en de daaruit verkregen gelden aan te wenden tot vermindering der inkomsten-belasting, aangenomen met 14 tegen 8 stemmen. Daarop werden goedgekeurd staten van af- en overschrijving op de begroo ting voor 1879 en op die van 1880, en achtereenvolgens toegestaan de ver zoeken: van C. Verhagen, tot het leggen van een duiker; van D. Bouwman, tot het maken van een schoeijing en het leggen eener brug; van G. C. L. Wiggers van Kerchem, tot hei plaatsen van een sehuitenhuis; van L.Meijer, ter bckoming van gemeentegrond, en van D. F. D. Bceser, betredende het dempen eener sloot. Het verzoek van de firma Crans C".betredende de overdragt van de concessie van paardenspoorwegen, werd. op voorstel van den heer de Goeje, aangehouden, ten einde daarover nog het advies in te winnen van de com missie van financiën. De rekening van het geref. minne- of arme oude mannen- en vrouwenhuis en die van diensld. schutterij werden goedgekeurd. Dc voordragt betredende de plaatsing van een gymnasium en eene hoogere burgerschool voor meisjes op de Ruïne gaf aanleiding tot verschillende be schouwingen. De heer van der Lilh, ofschoon het plan met genoegen ont vangen hebbende, geloofde niet dal hel laatstgenoemde gebouw aldaar op zijne plaats zou zijnof men moest het denkbeeld van een universiteits gebouw geheel opgeven. Hij gaf ten deele toe dat de Boisot-kade ook niet geschikt was voor dc vestiging dier school. Maar hij had een ander denkbeeld. Dc hoogere burgerschool voor jongens was te klein. Zou er nu geen mogelijkheid bestaan de jongensschool in te riglcn voor meis jes en op de Ruïne eene hoogere burgerschool voor jongens te bouwen Hij wilde daarom burg. en weth. uitnoodigen eene raming te maken van de kosten van eene nieuwe hoogere burgerschool voor jongens en de inruling van de beslaande school voor meisjes. Nu men toch op de Ruïne, op die woestijn, twee gebouwen zou verkrijgen, zou hij gaarne zien dal men aan het gedeeltelijk bebouwde terrein vastkoppelde eene beplanting van het overige. In dien zin zag hij gaarne stappen gedaan. Hij bedoelde beplan ting, om aan te toonen dat men niet wilde bcmoejjelijken het plaatsen van een uni versiteitsgebouw ajdaar. Verschillende leden vereenigden zich met het gevoelen van den heer van der Litli omtrent het plaatsen ener meisjesschool op de Ruïne. De heer Cock zag gaarne dal vooraf oiededcelingen w erden gedaan omtrent de plannen aan de commissiën van (oezigt over dc bedoelde instellingen, waarom; trent hem ,de voorzitter de toezegging deed. De heer Le Poole meende dal vooraf hadden moeten worden ingediend de verordeningen op de hoogere burger school voor meisjes, van de goedkeuring waarvan het subsidie afhing. De heer de Laat de Kanter deelde de bezwaren tegen de plaatsing der meisjes school niet; de gebonwen zouden nog altijd 200 meters van elkander liggen. Indien het denkbeeld van den heer van der Lilh doorging, dan zondeiï er geheel nieuwe plannen moeten gemaakt worden en dat zou vrjj wat fajd veieischen. De heer de Goeje meende dat men dan de school wel voorloopig in een particulier huis kon vestigen. Ten slotte wer.l het voorstel, om van den minister de bevoegdheid te vragen te beschikken over een deel der Ruïne voor twee schoolgebouwen aange nomen met 15 tegen 2 stemmen, en dat om het overige beschikbaar le stel len tot beplanting aangenomen met 13 tegen 4 stemmen. Het voorstel om burg. en weth. uit te noodigen onderzoek te doen naar de kosten en de inrigting der scholen, in den geest van het door den heer van der Litli aangegevene, werd met algemeene stemmen goedgekeurd. De rekening der stedelijke gasfabriek werd met algemeene stemmen goed gekeurd. Daarbij werd het praesidium waargenomen door den wethouder Librecht Lezwjjndaar de heer de Frcmery als commissaris de zaal moest verlaten. Toen vroeger de heeren van Leiden en Delft elkander met hun slads- jagt ontmoetten, om rekening van hel jaagpad te houden, vergaderden zij in de "heerenkamer" van het commissarishuis der gabellen aan het Delftsche schouw. Na afgedane rekening hielden zy dan daar eenen maaltijd, waarbij waterbaars den hoofdschotel uitmaakte. Voor een kelder, om er wjjn te bewarenwas gezorgd. Die alleen voor de heeren bestemde kamer was be hangen meL zoogenaamd goudleer en er stond een schoorsteen in van toets steen gedragen door twee geaderd wil marmeren kolommetjes. De schoor steenmantel was van eikenhout, dat onder den vcrwerskwasl tot geaderd marmer was overgegaan. Het jaagpad gaf geen rekening meer en werd ver pacht; een tolgaarder bewoont er al lang het commissarishuis en de heeren kamer werd ingerigl lot eene bergplaats van kaas. Gelukkig nog niet ter elfder ure, zjjn dezer dagen het goudleer behangsel en de schoorsteen uit de kamer weggehaald, ten einde in het stedelijk museum van schilderyen cn oudheden te worden bewaard. Als amanuensis-custos aan het pharmaceutisch laboratorium der rijks universiteit alhier is voorloopig aangesteld J. \V. Hüster, te Veendam. Door de geneeskundige staats-commissie zijn tot arts bevorderd de hh. G. Fabius GHzn., med. doctorandus, en S B. Selhorstcandidaat-arts. Het getuigschrift voor het eerste gedeelte van het arts examen is uitgereikt aan de hh. C, van Beek en J. W. van Loon van Iserson, med. doctorandi. Door het prov. kerkbestuur van Gelderland zjjn tol de evangcliebedie- ning bij de herv. kerk toegelaten de hh. 11. G. Ubbink en J. Ten Oever, en door het prov. kerkbestuur van Friesland zijn toegelaten de hh. A. van Veen, L. C. Terneden en J. M. Conradi, allen candidalen der Utrechtsche hoogeschool. HH. liquidateuren der Afrikaansche Handelsvereeniging te Rotterdam hebben aan de crediteuren dier vereeniging medegedeeld dat zjj eene combi natie van koopers hebben gevondendie de baten der vereeniging geheet van hen heeft gekocht voor' de som van 2,311,941.91%, zijnde de balans- waarde, gelijk die door hen was opgemaakt. Hiermede is dus de liquidatie algeloopen. Het bedrag is op 1 September 1880 ter dispositie van de schuld- eischers, die dan over het hun komend dividend ad 17% pCt. van het beloop hunner schuldvordering kunnen beschikken. Zij hebben evenwel ook Biet uit het oog verloren, dat het hunne roeping is om het belang van alle schuldeischers gelijkelijk te behartigen. Zij verkochten de baten der vat» regtswege ontbonden" vennootschap aan eene combinatie Het was onmoge lijk dit aanbod aan alle crediteuren te gelijk te doen. Maar zij willen ieder schuldeischer in de gelegenheid stelten, aan dien inkoop deel te nemen. Daarom hebben zij aan den verkoop de voorwaarde verbonden, dat alle crediteuren der Afrikaansche Handelsvereeniging, voor bedragen van 1000 en hooger, het regt hebben, zich alsnog bij die combinatie van koopers aan te sluiten, ieder in verhouding tol zijne schuldvordering a 17% pCt. berekend. Na 20 Junij is hel regt tot toetreding vervallen. Als een merkwaardig nieuws op landbouwgebied kunnen wij mede- deelen, zegt de Enkh. Cour., dal op Dingsdag 18 Mei de eerste Streeker knollen (Meirapen) te Broekerhaven zijn geladen voor de Amsterdamsche markt. Gelijktijdig, cn dit schjjnt nog nooit gebeurd, zijn de eerste nieuwe aardappelen (een kwart mud), van den landbouwer IC. Hauwcrt, te Broe kerhaven. naar Amsterdam verzonden. Zij waren reeds aardig van stuk en zagen er goed uit. Te Rotterdam is gisteren ochtend in een openstaand portaal aan de Meent gevonden het lijkje van een pasgeboren kind van het vrouwelijk ge slacht, gewikkeld in twee witte luijers. Het lijkje is ter beschikking ge steld van de politie. Een kortelings uit dc cel te Amsterdam ontslagen gevangene heeft dezer dagen, na een kortstondig verbljjf in België in de hoofdstad terugge keerd, achtereenvolgens zijnen intrek genomen in eenige der voornaamste holels, zich voor een rijken Amerikaan uitgevende, onder den naam van Emil Glorieux de Lano. Hel duurde echter niet lang, of zijn ware naam en afkomst geraakten bij de politie bekend, en de sluwe bedrieger moest zjjn hotel met de gevangenis verwisselen, nadat ter zake van opligting een bevel tot aanhouding tegen hem verleend was. De kellner, van wien onlangs werd vermeld, dat hij een uit Duitsch- land te Amsterdam gekomen mede-kellner eene som gelds heeft afhandig gemaakt, welke deze vroeger in Duitschland gestolen had, is door de arrond.-regtbank te Amsterdam ter zake van dien diefstal tot eene cellulaire gevangenisstraf van 183 dagen veroordeeld. Tegen den slagersjongen te Arnhem, door wiens schuld voor eenige dagen een tramwagen aldaar derailleerde, is door het O. M. bij de arrond- regtbank geëischl een maand gevangenis. De uitspraak is bepaald op den 25en dezer. Te Meppel had zich Zalurdag morgen als gewoonlijk tegen 9 uur, het einde van den schofttijdeen aantal werklieden verzameld op dc Kerk- hofsbrug. Ook nu zaten eenigen op de leuning dier brug, toen een der kettingen brak en een tweetal in het diepe kanaal stortte. De een, R. Arp, werd spoedig er uit geholpen, daar hjj nabij den wal was, doch de andere, J. Groninger, geraakte onder de brug en men kon niets meer van hem zien. Een 15-jarige knaap, A. Odding, ontdeed zich haastig van zijn schoeisel en sprong te water om den drenkeling le redden. Hij zwom onder de brug door en mogl het genoegen smaken hem aan den kant van het water te brengen, waar beiden, met behulp van anderen, op den wal werden gehaald. Te Vriezenveen is gisteren nacht een hevige brand uitgebarstenwaar door 7 huizen en een schuur met bergplaats eene prooi der vlammen wer den. De brand nam in het begin verbazend snel toe. Twee stuks hoornvee kwamen in de vlammen om. Op de voorjaarsmarkt te Tolbert is proces-verbaal opgemaakt tegen een handelaar, die met een briefje van 100 sigaren een boer dacht te foppen. De geredde schipbreukelingen van den loodschoener n°. 1die op de hoogte van het eiland Wight bij helder weder en goed brandende seinlich ten door het stoomschip Tatfield werd aangevarenzijn te Vlissingen aan gekomen. Van de vjjf mannen, die verdronken zijn, waren er vier gehuwd. Het U. D. deelt een schrijven mede uit Atjeh van een jongen uit Utrecht. Hij schrijft aan zijne zuster o. a."Met hoeveel vreugde kreeg ik uwe laatste letteren, juist op den dag van mijne bevordering tot sergeant. Welk een verschil, soldaat of onderofficier! Niet alleen in tractement, maar met eten, drinken, eigen logies, enz. Had ik n hier nu als huishoudster, dat zou wat wezen; want wij kiijgen hier raauwe vflres: rijst, koffij, zout, 1 peper, enz. Het heet wel vrede, maar het is toch op expeditie. En de vrede, hoelang zal die duren? De Aljelier is hardnekkig en brutaal en ziel je aan, alsof hjj je verslinden wil. Man tegen man gevoelt de Europeaan toch zijn meerderheid en durft hij den Aijehrr wel slaan. De inboorlingen strijden goed; bij hun missigits, kerken, weten zij van geen wijken. Dc vrouwen vechten mede cn kunnen de klewangs, scherp als scheermessen, ook goed gebruiken; de meisjes blijven in het gebergte met geslujjerd hoofd en wijde broek. De priesters zjjn het, die het volk blijven opruijen. Zjj zjjn de raddraaijers van het verzet. Ik geloof, dat wij nog wel eens ern stig slaags zullen geraken, want de Aijehers koopen zooveel zij kunnen en tegen hooge prjjzen oud lood op; kruid hebben ze in overvloed. Nu, ik zie niet legen een warmen dag op; gaarne zou ik me eens onderscheiden. Bekennen moet ik, dal het er warm zal toegaan, als het er weder op los gaat; voor hun dapperheid, van den kleinsten jongen tot den oudsten grijs aard, neem ik gaarne mijn pet af. De natuur is hier schoon; ik wilde dal

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2