LEIDSCHE COURANT. nr. no. 1880. DON DEK DAG 20 MEL ST A DS- BEK IC UT EN. binnenlandsche bekigten. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel juars f 1.50, franco p. p. 2. mei /vei Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p.p. f 2.35. liet Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, luiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke tiommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. lie prijs der Adverlentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN maken de ingezetenen opmerkzaam op de bepaling van art. 218 der Algemeene Politieverordening, vastgesteld den 6d"> November 1879. welke luidt als volgt: «■Niemand mag aan de straat eenig gebouw oprichten, dan na schrilte- «lijke kennisgeving en overlegging van de plans en bij nieuwe bouwplan- «nen van de situalie-teekeningaan Burgemeester en Wethouders, wier «voorschriften, in het belang van de veiligheid der voorbijgangers of der «belendende eebouwen, moeten opgevolgd worden. «Deze bepaling is ook op het verbouwen, al breken of uitbreken van ge bouwen toepasselijk." Tegen de overtreding van deze bepaling wordt bij art. 234 eeue geldboete bedreigd van drie tot vijfentwintig gulden en gevangenisstraf van één tot drie dagen te zamen of alzonderiyk. Belanghebbenden worden tiitgenoodigd aan deze bepaling bij voorkomende gelegenheden gevolg te geven. Burgemeester en Wethouders voornoemd t»E FREMERY, Wethr. fd. Burgemeester. Leiden19 Mei 1880. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER van Leiden brengt ter kennis van belanghebbenden, dat dagelijks, de Zondag uitgezonderd, des voormiddags van 912 uren, de Paspoorten voor de miliciens dezer gemeente, behoorende tot de lichting van den jare 1875, en voor de zeemiliciens der lichting van 1876, verkrjjgbaar zijn ter Gemeente-Secretarie, mits men zich in persoon en voorzien van zijn zakboekje daartoe aanmelde. De Burgemeester voornoemd. Leiden, 18 Mei 1880. DE FREMERY, Weth'. fungd. Burg'. LEIDEN. 19 Mei. De commissie, die zich alhier heeft geconstitueerd, tot inzameling van bjjdragen voor hel aanbieden van een huldeblijk aan den generaal van der tleyden den bevelhebber van de krijgsmagt in Atjehzal zich bjj circulaire tot hare stadgenooten wenden, met uitnoodiging mede te werken tot het beoogde doel, het geven van een stoffelijk blijk van nationale erkentelijk heid aan den wakkeren krijgsman. Het bedoelde schrijven hebben wij hierachter opgenomen. - Gedurende de beide Pinksterdagen werden per Leidscheu tramway ver voerd 7394 reizigersul. Zondag 3034 en Maandag 4360. Heden morgen werden, by het opnemen van eene stoepzerk, voor een huis aan de Breedeslraal, tusschen de Kelelboelerslecg en de Plaatsteeg, eenige Nederlandsche munten van vroegeren tjjd gevonden. Het waren meerendeels duiten van verschillende provinciën, uit de eerste helft der 18de eeuw, waaronder zich echter nog een Zeeuwsche schelling bevoud. De stukken waren nog al afgesleten, het eene meer. hel andere minder, en konden op den naam van fraaije exemplaren geen aanspraak maken. Heden is door de politie alhier naar de gevangenis te 'sGravenhage overgebragt zekere 11. J. W.die zich onder dc gemeente Zoeterwoude aan diefstal moet hebben schuldig gemaakt. Maandag 11. heeft zekere N. N.wonende in de Rijnevesisteeg, die aldaar vrij wat beweging maakte, een glasruit ingeslagen waardoor hg aan den pols verwond is geraakthij werd door den heer A. geneeskundig behandeld. Heden nacht heeft de vorst jjs op hel veld gemaakt. De Christ, geref. gemeente te Leiden ontving op Pinksteren van twee vrouwelijke lidmaten de volgende giften, als: voor de kerk, voor de armen en voor het weeshuis elk 200, voor de zending 100, voor de meisjes- vereeniging ƒ50, voor het weezengesticht Ie Neerbosch 100 en voor bij zondere doeleinden nog ƒ150, te zamen ƒ1000. (D. v. 's Gr.) De hoofdcommissie der algemeene verloting ten behoeve der waters- noodiydenden heelt bekend gemaakt, dal de prijzen kunnen worden afge haald in de Gothische zaal. Noordeinde, te 'sGravenhage, van Donderdag 20 "Mei 1880 tot en met ultimo Junij daaraanvolgende, dagelijks, de Zon dagen uitgezonderd, des morgeus tusschen 10 en 12 ure. Blgkens berigt van den waarnemenden consul der Nederlanden te Rio Janeiro, heelt de Braziliaansche regering thans alle ondersleuning aan landverhuizers, welke zich in Brazilië wenschen te vestigen, iugetrokkeu, en heeft in verband daarmede de inkwartiering en het onderhoud in het gouvernements-gasthuis in gemelde hoofdstad opgehouden. Door de Pruissische regering is aan de Nederlandsche de uitlevering gevraagd, wegens dubbelen moord, van zekeren Ferdinand Goebels, geboren te Munchen-Gladbach. Men vermoedt, dat hij zich hier te lande ophoudt. Het dep. van justitie heeft zijne aanhouding gelast. Aan de officieren, adelborsten en scheepsklerken der Nederlandsche zeemagl heeft eene commissie van zee-officieren eene circulaire gezonden, waarin zij voorstelt op het graf van luit. L. R. Koolemans Beynen te Ma cassar een gedenksteen te plaatsen. Op dien steen wenschen de officiereu door een opschrift een blijk te geven van de hulde zyner wapenbroeders, als dankbare erkenning zijner verdiensten en van wat hij ter eere onzer marine heeft verrigt. Om de deelneming zoo algemeen mogelyk te maken, wordt in overweging gegeven, om de bijdrage per hoofd één gulden niet te boven te doen gaan. Met genoegen verneemt men, dat aan m'. S. van Musschenbroek. ge wezen resident van Menado, thans te Leiden woonachtig, eene wetenschap- pelijke zending naar Berlyn is opgedragenten einde op de internationale visscherjj-tentoonslelling een onderzoek in te stellen niet het doel om de natuurkundige musea van ons land aan te vullen. De algemeen bekende bekwaamheid van den heer vau Musschenbroek. zijne onvermoeide natuur onderzoekingen tydens zijn veeljarig verblijf in de Molukken en zijne be kendheid met de Dnitsche geleerden zijn de beste waarborgen voor het wel slagen dezer commissie. (IV. v. d. D.) Volgens de Amsierdamsche bladen is de heer B. Heldring, thans direc teur der kasvereeniging te Amsterdam, bij kon. besluit benoemd tot direc teur der Nederlandsche handelmaatschappümet ingang van 1 Jultj e. k. Het stoomschip Celebes, van Amsterdam naar Batavia, is op 16 Mei St. Vincent gepasseerd. De Prinses Marie, van Batavia naar Amsterdam, is op 17 Mei van Suez vertrokken. Door den gemeenteraad van Zoeterwoude is tol secretaris cn ontvan ger dier gemeente benoemd de heer P. J. M. Bonnekamp, beambte ter secretarie aldaar. Te Vlaardingen is de eerste nieuwe Schotsche haring aangekomen. De hoedanigheid is goed en de prijzen zijn matig. Zaturdag II. is in de buurtschap Kootwjjkerbio. k de hofstede «Mid dendorp" en schuur met bouwgereedschappen enz. geheel afgebrand. Door de windrigting bleven graan- en hooibergen en het bakhuis gespaard; het vee werd gered. Te Amersfoort heeft dezer dagen een man zich zóó aan den sterken drank te goed gedaan dat hij is gestikt. Hij laat eene weduwe met kin deren na. Arnhem werd gisteren middag in rep en roer gebragt door het luiden der brandklok. Het bleek dat er brand was ontstaan op een bovenhuis in de Beekstraat, bewoond door zekeren B, wiens vrouw afwezig was om haren man eten te brengen, met achterlating van een klein kind, dal in de wieg lag te slapen. Door het opemrappen der deur werd de kleine gelukkig gered. De inboedel van de boven- en benedenbewoiiers is geheel verloren. Het pand is uitgebrand. Volgens de IV. Gron. Ct., bestaal er in de provincie Groningen, in de gemeente 'l Zandt en omstreken, eene brandwaarborg-maatschappij die eenig in hare soort is. Zij is eene onderlinge, bestaat sedert 1795 en heeft de tien eerste jaren de vrij hooge som van 2.50 op de duizend van dc deel hebbers ontvangen. Sedert dien lijd, dat is gedurende 75 jaren, isergeene contributie meer geïnd; zells heeft er driemalen eene uitkeering plaats ge had aan de leden, gezamenlijk lot een bedrag van 5% van hetverwaar- borgd kapitaal. Hel toezigt, dat de leden op elkander kunnen uitoefenen in den beperkten kring, waarin de maatschappij werkzaam is, moet als de voornaamste oorzaak van dezen ongekenden bloei worden aangemerkt. Zondag II. ontstond er, waarschijnlijk door onvoorzigtigheid, in het Maslbosch bij Breda een boschbranddie echter spoedig ontdekt en in de geboorte gestuit werd. Onmiddellijk begaf zich een detachement infanterie er heen, dat echter reeds spoedig naar Breda kon terugkeeren, daar onder weg bekend werd, dal dc brand gebluscht was. Z. K. H. prins Frederik he> f. nu aan den kouimandant van het 6' reg. infanterie eene som van 50

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1