BUITKiNLAMUSCIlK BKBIGTIvN, Rutten, uit Dordrecht, voor nut; J. L. Tuk, uit N. Lekkerland, voor nut en smaak; H. A. Versluis, uit Dordrecht, voor nut; V. A, de Voogd, uit Dordrecht, voor nut; C. M. G. de Wjjs, uit Delft, voor nut en smaak; en A. van Heumen, uit Dordrecht, voor nut. Voor de acte in de Engelsche taal werden 6 candidaien geëxamineerd, 2 werden afgewezen en 4 toegela ten: mej. E. C. Eydman, uit DelftG. Th. Goudsmit, uit Leiden; J. de Jongh en L. Ch. Slot, uit Dordrecht. Voor de acte in de Fransche taal de den 6 candidaten examen; 2 werden afgewezen en 4 toegelaten: mej. J. W. M. Hulstiji), H. Ilulstrjn en D. de Jong, uit Rotterdam; O. J. H. Ross, uit 's [lage. Voor de hulponderwijzersacle deden nog 2 candidaten examen, die beiden werden toegelaten, de hh. W. S. Bazendijk, uit Rotterdam, en VV. R. llojer, uit Dordrecht. De voorjaarsexamens zijn hiermede geëindigd. De geheele uitslag van die examens in de provincie Zuidholland was als volgt: hoofdonderwijzers toegelaten 17, afgewezen 39; hulponderwijzers toegel. 40. afgew. 39; onderwijzers: Fransch toegel. 17, afgew.42; Engelschtoegel. 16. afgew. 9; Duitsch toegel. 6, afgew. 8; wiskunde toegel. 12, afgew. 12; gymnastiek toegel. 9, afgew. 5; landbouwkunde toegel. 3, afgew. 0; lee- kenen toegel. 9, afgew. 3. Hoofonderw ijzeressen toegelaten 7, afgewezen2 hulponderwijzeressen toegel 40, afgew. 12; onderwijzeressen: Fransch toe gel. 24, afgew. 18; Engelsch toegel. 25, afgew. 4; Duitsch toegel. 11, aTgew. 1; wiskunde toegel. 0, afgew. 2; gymnastiek toegel. 1, algew. 1; teekenen toegel. 6, algew 0, en handwerken toegel. 135, afgew. 38. De Iloll. Maatschappij van Wetenschappen hield Zalurdag le Haarlem hare 128slt akcmeene vergadering, die door een 50-tal directeuren en leden bezocht werd. De president-directeur, jh'. G. F. van Tets. herdacht in zijne openingsrede het verlies, hetwelk de maatschappij door den dood van haar buitenlandse!) lid A. Sismonda te Turijn en haar binnenlandsch lid mr. S. C, Snellen van Vollenhoven te 'sGravenhage had geleden en deelde aan de ver gadering mede. dat. terwijl de heer mr. C. J. van Vladeracken wegens reden van gezondheid voor het directeurschap had bedankt, de heeren jhr. mr. J. W. M Schorer, mr. J. P. A. Teding van Berkhout en mr. H. Enschedé, allen te Haarlem woonachtig, als directeuren waren toegetreden. De toe kenning der groote gouden medaille "Boerhaave" was dit jaar aan de beurt in het vak der dierkunde; op praeadvies der daartoe benoemde commissie werd zij door de maatschappij toegewezen aan den heer Henri Milne Ed wards, lid van het Instituut en prolessor aan het Museum van Natuurlijke Geschiedenis te Parjjs, die door zijne zoölogische, vergelijkend anatomische en phvsiologische zoowel als door zijne paleontologische onderzoekingen op het gebied der hoogere en lagere dieren zich buitengewoon verdienstelijk heeft gemaakt. De ingekomen antwoorden op prijsvragen werden de bekroo- ning niet waardig gekeurd Tot buitenlandsch lid der maatschappij werd benoemd de hoogleeraar R. Virchow te Berlijn, terwijl de vacature ontstaan door het overlijden van den heer Snellen van Vollenhoven in het volgende jaar zal worden vervuld; zijne plaais in de commissie van redactie der Ar chives werd vervuld door de benoeming van den heer dr. C. K. Hoffmann. De minister van binnenlandschc zaken; overwegende, dat, ingevolge art. 91 der Grondwet, mr. C. A. H. Barge heelt opgehouden lid te zijn van de tweede kamer der staten-generaal. en dat derhalve in het hoofdkies district Eindhoven eene verkiezing «oor een lid dier kamer behoort plaats le hebben, heeft bepaald dat die verkiezing zal plaats hebben Dingsdag 8 Junjj e. k., en dat, zoo herstemming noodzakelijk is, die zal geschieden Dingsdag 22 Juuij daaraanvolgende. De gepensioneerde generaal-majoor van het Nederlandsche leger d'. J. D Delprat, oud-kommandaut der militaire akademie, is op SGjarigeu leef tijd overleden. De kerkeraad der YVaalsche gemeente te Rotterdam heeft een drietal opgemaakt ter voorziening in de vacature, ontslaan door het verleende «er- vol ontslag aan den heer dr. A. G. van Hamel. In alphabetische orde zijn op dit drietal geplaatst de predikanten: C. G. Chavannes te Leiden, JC. F. Gerold te Straatsburg en II. Valès le Amsterdam. Te Hcllevoetsluis vermaakten zich Zaturdag vier jongens in een yis- schcrspontwelke in de vest ligt onder de Beekmansbrttg, waar het vtij diep is. Door hel hevig schommelen schepte de pont water en de jongelui weken verschrikt naar Sen tegenovergeslelden kantwaardoor liet vaartuig geheel omkantelde. Drie der jongens wisten zich le redden, maar de vierde bleef onder water. In dit oogenhltk besloot de lieer .1. Mair eene poging tot redding te wagen. Hij begaf zich le water, en had hel geluk den jon gen te grijpen. Met diens hand lusschen de kniën geklemd mogt het hem met groote krachtsinspanning gelukken den jongen op het drooge te btengen. Een in het Politieblad gesignaleerd voormalig militair van het N.-O. leger, zekere 11. B., Zwitser van geboorte, werd in het begin van April, eeuige dagen na zijn huwelijk, uit Amersfoort, waar hij woonde, naar de gevangenis te Utrecht ovtrgebragt, verdacht van handelingen in vroegere jaren le 'sGravenhage en later te Utrecht, welke aanleiding gaven tot zjjne voorloopige inhechtenisneming. Na een aantal verhooren gedurende 5 a 6 wekenschijnt zijne onschuld te zijn gebleken en is hjj dientengevolge Don derdag jl. iu vrijheid gesteld en naar Amersfoort teruggekeerd. Te Arnhem had eergisteren en gisteren de jaarlijksche algemeene ver gadering plaats van het Algemeen Nederlandsch werkliedenvereond. Door wjjlen mevrouw de douair. Cort Heiligers, geb. Delbeck, is aan het Protestantsch bestedelingenhuis te Arnhem gelegateerd eene som van 3000, onder bezwaar van haar gral gedurende 20 jaren te moeten onderhouden. Tot predikant bij de Ned. herv. gemeente te Arnhem is beroepen d'. Roozemeijer, pred. te Middelburg. Dezer dager speelden te Eeiirum eenige kinderen in een tuin bjj een rolput. Een dier kinderen, bijna vier jaar oud. had het ongeluk er in le vallen. Op luid geroep kwamen velen toeloopen; men wilde wel naar be neden gaan, maar de aangebragte ladder was te kort Daarop kwam W. Meulenkamp, huisverwer, aansnellen, die de tegenwoordigheid van geest en den moed had dadelijk langs den ladder een eind naar beueden af te dalen en, na nog een andere ladder bekomen te hebben, hel kind van onder het water op te halen. Door doelmatige middelen, gedurende bijna drie uren aangewend, bleef de eenige lieveling der ouders behouden. Zaturdag nacht brak er te 's lleerenberg een brand uit. die, ten ge volge der droogte en aangewakkerd door den sterken wind, zoo snel toenam, dat iu korten tijd drie woningen in asch werden gelegd, waardoor vier huisgezinnen van dak beroofd zijn. Het onderzoek der politie in zake den diefstal bij den landbouwer H. v. R. te Sondel werd in zoover met een goeden uitslag bekroond, dat het vermiste geld is teruggevonden. Een gedeelte vond men in de kist, waarin de vrouwelijke dienstbode van den bestolene hare kleederen enz. bewaarde, en de rest was verborgen in een boom. Te Tilburg is door de politie eene welgestelde boerin uil Goirle op diefstal van verscheidene voorwerpen betrapt. Zjj was ook in het bezit van twee goed gevulde geldbeurzen. Men meldt uit Middelburg; Door de voortdurende felle droogte gaat het er met het watergebrek alhier onrustbarend uitzien. Bijna alle regen bakken, zelfs van de grootste huizen, zijn ledig en de welputten nagenoeg overal opgedroogd. Voor één emmer drinkwater wordt met graagte van 5 tot 10 cent besteed. Meer dan ooit wordt nu het gemis aan eene-water- leiding betreurd, waarvoor reeds in hel jaar 1867 aan een geacht ingezeten concessie was verleend, zonder dat daaraan uitvoering is gegeven. Te Maastricht ontstond Zaturdag brand in een der tenten op de ker mis. Binnen eenige oogenblikken was de geheele tent met inboedel en een gedeelte van het daaraan grenzende paardenspel een prooi der vlammen. Aan den ijver der politie is het te dankendat de brand geen verdere uit breiding verkreeg. Het ligtvaardig omgaan met petroleum moet tot dezen brand aanleiding hebben gegeven. 'SGRAVENHAGE, 18 Mei- Door Z. M. zijn de hoogleeraren dr. R. J. Fruin, d'. W. G. Brill en d'. W. A. Enschedé benoemd tot ridders in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De ministers van financiën en van oorlog zullen Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. De warme, zonnige Zaturdag werd niet geëvenaard door de beide Pinksterdagen. Een schrale noordenwind blies over bosch en duinen. Het traditioneel Pinkster-bezoek aan Scheveningen kon onder deze omstandig heden bezwaarlijk worden gebragt. Slechts zeer weinigen waagden zich Zondag avond op het Badhuisterras, waar de eerste muziekuitvoering in dit saizoen plaats had. Maandag bood de stad het aan den tweeden Pinksterdag eigen levendig tooneel. De spoortreinen voerden, vooral in den voormiddag, duizenden van heinde en verre aan. De meesten spoedden zich naar Scheveningen, zoodat het daar, ondanks het gure weder, in den voormiddag wemelde van wande laars en groepjes. Ook het Haagsche Bosch ontving ruimschoots zijn deel van het bezoek. Des avonds overtrof het getal van hen, die het terras vul den, de verwachting. Maar toch ook nu weder trok de kermis het meeste aan. Zelden zag men op het Buitenhof een grooter opeenhooping van (lui zende zwaaijende en hossende paren dan gisteren avond. De boeren en boerinnetjes zongen het hoogste lied uit en hun geschreeuw en gezang weer galmden tot laat in den avond door de stralen. Dezelfde levendigheid kon men lusschen 8 en 10 ure op de spoorwegstations aanschouwen, vanwaar gewone en extra-treinen de bezoekers naar hunne haardsteden terugvoerden. Zondag derailleerde ter hoogte van de koninginnebrugaan het Kanaal, de locomotief van een der stoomtramwagens, ten gevolge waarvan een groot oponthoud in het verkeer ontstond. Zooveel mogelijk werd hierin voorzien door het uil- en overstappen van de passagiers van den eenen in den ande ren wagen. Gedurende de beide Pinksterdagen werden langs den Ned. Rijnspoor weg van en naar de residentie vervoerd 10300 reizigers, terwjjl van den stoomtram naar Scheveningen 12300 personen gebruik maakten. De Hollandsche spoor vervoerde ruim 30000 passagiers. BEL. «IE. Vrijdag ochtend ten 4 ure is de aartshertog Rudolph met gevolg per extra-trein te Laeken aangekomen. De koning was aan het station om hem te begroeten. De aubade van den "Wiener Mannergesang-Vereiii" zal Don derdag a. s.'s namiddags ten 2 ure, in het paleis le Laeken plaatshebben. EIS «EI. AM O. LONDEN, 17 Mei. De opening van de zitting van het parlement is op 20 Mei bepaald De Times verneemtdat de Czaar geweigerd heeft aan het verzoek van den Sultan te voldoen om zijne toestemming te geven tol verandering van den doodstraf, uitgesproken legen den moordenaar van kolonel Kumerow. De fabrieken te Oldham zijn voor eene week gesloten, tweemaal lan ger dan gewoonlijk met Pinksteren. Hieruit volgt eene vermindering der garenproductie met een half millioen pond, en voor het werkvolk een ver lies van 15000 Aan den beroemden industrieel en technicus Henry Bessemer zal eerst daags op nieuw een hooge onderscheiding ten deel vallen De gemeenteraad van Londen heeft besloten hem het eere-burgerschap van de stad Londen te verleenen, wegens erkenning van zijn belangrijke ontdekkingendie voor de Engelsche nijverheid zulke aanzienlijke voordeelen hebben opgeleverd. Het diploma zal hem in een gouden doos aangeboden worden. De drie andere booten van het stoomschip Americandat op 23 April hij de linie gezonken is zijn door een Amerikaansche bark op 24 April gevonden. Passagiers en bemanning werden den 27!,rl1 April opgenomen door liet stoomschip Senegal, dat den 12d,D bij de Canarische eilanden schipbreuk leed. Al de passagiers en manschappen zijn gered en werden na eenig op onthoud te Madeira aangebragt. in de eerste helft van April had in Indië de groote pelgrimslogt naar de stad Hurdvar, aan den heiligen Ganges-stroomplaats. Volgens Indische bladen namen er 1,400,000 pelgrims aan deel. De voornaamste plegtigheiil bij dezen togt is, dat ieder pelgrim zich in genoemde stad het haar laat knippen en daarna een bad in den Ganges neemt om zijn zonden af tewas- schen Dank zij de groote waakzaamheid der Engelsche autoriteiten, is hel baden ditmaal zeer geregeld gegaan en zonder noemenswaardige onge lukken afgeloopen. De Spaansche consul-generaal te New-York ontving dezer dagen over de post een pakje, gevuld met ontplofbare stoffen. Ten gevolge van een gebrek aan het mechanisme, miste het de bedoelde uilwerking. Men gist, dat het van Cubaansche opstandelingen afkomstig is. Volgens ontvangen berigten was in het zuiden van New-Jersey en in de olie-streken van Pennsylvanië een brand uitgebarsten, die groote verwoes tingen aanrigne. Verscheidene kleine dorpen waren reeds eene prooi der vlammen geworden eu de brand nam nog in omvang toe. VRAIVKRIJ K. De heer Lepère, minister van binnenlandsche zaken, heeft bij den president der republiek zijn ontslag ingediend. Generaal Chanzy, Fransch gezant te St. Petersburg, is te Parijs aan gekomen. Aan den president der republiek moet hij de verzekering hebben gegeven, dat er de beste verstandhouding bestaat lusschen de beide regerin gen. Prins Orloff, Ruslands gezant, zou te Parys lerugkeerenmeer dan ooit bezield met gevoelens van innige vriendschap jegens Frankrijk.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2