PER TELEGRAAF, sionden de gebouwen in vlam. Het vuur, gevoed door de groote hoeveel heid alcohol, werd bovendien nog aangewakkerd door een sterken westen wind. De werkman, aan wiens onvoorzigtigheid het ongeluk te wijten is, is door de pogingen, die hij in het werk stelde, om den voortgang van het vuur te stuiten, zwaar gekwetst. 1)C1TS€HLAWD. Aan de dagbladen is eene officieuse nota betreffende de bekende rede voering van prins Bismarck gezonden. Daarin komt o. a. het volgende voor: De rede, door den rijks-kanselier gehouden, heeft in geheel Duitscb- land blijkbaar een diepen indruk gemaakt. Uit de pers der "Forlschritts"- partij blijkt een onverholen leedvermaak wegens den indruk, dien deze partij van de rede meent te kunnen ontvangen, dat namelijk de kanselier als een wanhopig krank man het ineenstorten van zijn werk aanziet. Nu worden zeer zeker in de rede enkele uitingen van schijnbaar pessimisme aangetroffen, maar dit maakt niet den grondtoon van het geheel uit en nog veel minder de slotsom er van. Zulks beseffen met hunne gewone schranderheid de ullramontaansche bladen. Zoo zegt de Schles. Volkss. dat de rede een strijdlust ademt, gelijk in den middelbaren leeftijd des kanseliers niet krachtiger te bespeuren is geweest. Deze indruk is in elk geval de ware, en zoo de kanselier al de uitdrukking bezigde: ik ben moede, doodmoede, dan toont de zamenhang volkomen duidelijk aan, dat hij niet van eene uitputting zijner krachten gewaagde, maar van de zedelijke vermoeidheid, welke de gedachte aan de hindernissen, die hij te bestrijden heeft, hem veroorzaakt. De tegenstrijdigheid is aldus te verklaren, dat de kanselier, meer dan ooit van geestdrift voor zijn groot werk vervuld, hoe meer dit zijne voltooijing nadert, des te meer door tegenstand verbitterd wordt, van welke zijde die ook komen moge. TCRKUË. Uit Scutari verneemt de Köln. Zeit. dat de consuls der groote mogend heden de Albanezen den raad gegeven hebben zich zoo rustig mogelijk te houden. Eene dadelijke inmenging van Europa in hunne aangelegenheden door geweld van wapenen is weinig te vreezen ol wordt althans voor hoogst onwaarschijnlijk gehouden. De Albanezen moeten er van overtuigd zijn. zonder dat men weet hoe zij daartoe komen, dat, als zij zich verge noegen met wat zij op dit oogenblik reeds verkregen hebben en rustig voortgaan zich verder te organiseren. Europa ten slotte hunne autonomie, onder suzereiniteit van den Sultan, wel erkennen zal. Volgens een berigt uit Sinope, in Ivlein-Azië, heeft aldaar eene aard beving het dorp Heleddi, in de nabijheid der genoemde stad gelegen, niet alleen verwoest, maar den bodem derwijze doen zinken, dat van de voor malige huizen en de moskee schier niets meer zigtbaar is. De bewoners hebben zich weten te redden, NEW-YORK, 14 Mei. Last tot inhechtenisneming is uitgevaardigd tegen de bevelhebbers van veertien stoomschepen, wegens overtreding der wet, welke beperkt het aantal passagiers, dat elk vaartuig mag opnemen. Kapi tein Barre van eene Duitsche stoomboot is reeds gevangen genomen. De overigen zullen dit lot ondergaan, zoodra zij hier zijn aangekomen. De Amerikaansche autoriteiten hebben besloten het opeenhoopen van landver huizers aan boord van stoombooten te doen ophouden. LONDEN, 15 Mei. Bij de aanvullingsverkiezing te Radnor is Williams gekozen. Lord llartington was reeds gekozen, doch daar ook Nordwest- Lancashire hem afvaardigt, heeft hij voor laatstgenoemd district geopteerd. PARIJS, 14 Mei. Bij een manifestatie van werkstakers, gisteren avond te Roubaixheeft de gewapende menigte de gendarmen uitgejouwd. De jagers te paard en een bataillon infanterie zijn van Rijssel ontboden, en hebben de menigte uiteengejaagd. De autoriteiten hebben maatregelen ge nomen om mogeljjke rustverstoringen op heden te voorkomen. ST. PETERSBURG, 13 Mei. liet officiële blad meldt heden-dat de toestand der keizerin is verbeterd. Over het algemeen waren de symptomen van minder acuten aard. LAHORE, 13 Mei. Te Kabul zijn verscheidene boodschappen van Abdul Rhaman ontvangen, waarin het volk gewaarschuwd wordt dat verzet tegen de Engelschen de belangen des volks en die van hemzelven zal benadeelen. Hij heeft de ongeregeldheden die in Badakchin waren uitgebroken, bedwongen en de belhamels doen gevangen nemen. KAAPSTAD, 27 April. (Over Madeira.) Den 23sle" dezer, 'savonds 6 ure, arriveerde keizerin Eugénie te Durban, waar zij door sir Garnet Wolseley werd ontvangen. Zondag den 25sten woonde zij de dienst bij in de R. K. kerk, en bragt vervolgens een bezoek aan het klooster. Den volgenden dag vertrok de keizerin naar Maritzburg, en kwam daar ten 5 ure namiddag aan. Zjj geniet eene volmaakte gezondheid. AKiDE9HE-XIElIW§. PROMOTIEN AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Den 15dc0 Mei de heer J. van Leeuwen, geb. te de Lemmer, in de regts- wetenschap, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: Verzekering tegen gevaren van brand. Opmerkingen over de arit. 287 tot 298, ff el- boek van Koophandel. Denzelfden dag de heer II. C. Muller, geb. te Amsterdam, in de klassieke letteren, na openbare verdediging van zijn akademisch proefschrift: Oe rhythmis Graecornm capita quaedam. PROGRAMMA VAN SMJZIEKOTVOERINGEN. Musis Sacrum. Maandag 17 Mei, ten twee ure, door het Muziek corps der Leidsche dd. SchutterijKapelmeester de heer C. G. Locher. le Afd.: 1. Feldlager-Marsch, C. Latann; 2. Ouverture: "Le Part du Diable", Auber; 3. »Frühliiigs-Lieder", Walzer. Gungl; 4. Fantaisie: "Postillon de Lonjumeau", Adam. 2e Aid.: 5. Ouverture: "Die weisse Dame", Boiel- dieu; 6. a. "Polka" (Piston-Solo), Lossner, b. "Heimliche Liebe" (Gavotte), J. Presch; 7. Fantaisie: "Nabucodonosor", Verdi; 8. Der 110te Marsch, Scharbek Zitting van hel Kantongerecht le Leiden van 15 Mei 1880. Kantonrechter Mr. W. van der Kaay. Ambtenaar van het openbaar ministerie Griffier mr. F. G. van Binsbergen. mr. P. A. van Buttingha Wichers. Uitspraak in strafzaken. Naam en woonplaats der beklaagden. L. W. v. G., Lei derdorp, J. W. K., idem, A. J. C., Leiden, J. H.Sassenheim G. v. R.Rijnsburg, J. S.Leiden, J. v. D., Rijnsburg, M. K.Leiden, F. P. K.idem, H. K.idem J. J. G.idem, P. H.Deventer, D. T.Leiden Aard van het misdrijf. het op de school toelaten van een ongevaccineerd kind door den onderwij zer, hoofd der school, Leiderdorp, het naar de school zenden van een ongevaccineerd kind door den vader Leiderdorp een hond 's nachts zonder opzicht langs straat laten losloopenLeiden een bespannen voertuig los langs den weg laten staan en zonder toezicht, Sas senheim idem, Voorschoten, met een hondenkar door rijden bij het tegenkomen van bereden paarden Zoeterwoude zitten op een door honden getrokken karOegst- Gevallen uitspraak. rijden met achter elkander gebonden wagensLeiden, harder rijden dan in mati gen draf, idem, rijden in verboden richting door een steeg, idem, kaartspel op straat, idem, dronkenschap op straat Katwijk, baggeren in Rijnlands boe zemwater, Zoeterwoude, ontslag van rechtsvervolging. ƒ0.50 of 1 dag. ƒ3 of 1 dag. idem. idem. idem. idem. idem. idem. idem. ƒ1 of 1 dag. ƒ3 of 1 dag. ontslag van rechtsvervolging. ZWOLLE, 14 Mei. Tarwe 10 k ƒ10.50, rogge J 7 b. ƒ7.50, boekweit 7 b, 8, gerst 6 b. 6.50, paardenboonen 8 a ƒ8.50, aardappelen ƒ2.75 a 3, alles per HL. Boter per KG. ƒ1.15 b, 1.25, p6r 20 KG. of J vat prima kwal. ƒ24.50 a ƒ26.50, afwijkende soort ƒ22.50 b, ƒ23.50, tweede soort ƒ20.50 a ƒ21.50. Eijeren ƒ2.50 b, ƒ3.10 per 100 stuks. ZWOLLE, 14 Mei. Vee. De 11de voormarkt te 'sGrevenweg, de stblhandel en de weekmarkt van heden, allen getuigden van den indruk van het voortdurend schrale weder. De handelstoestand is niets verbeterd. Alleen kalveren zijn duurder en nuchtere kalveren p. m. 3 hooger. Varkens. Op p. m. 125 wagens waren ruim 600 biggen en ruim 400 andere varkens aangevoerd. De biggen gelden ƒ1.25 b. ƒ1.50 per week. Magere en drachtige varkens als vorige week; vette varkens p. m. 60 ets de KG. levend gewogen. MASTENBROEK, 14 Mei. Hooi. p. m. ƒ3 hooger. Stroo onveranderd. VLIJMEN, 14 Mei. Hop. In het buitenland meer beweging. Hier stil. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 6