BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsehe Courant van Dingsdag 68 Mei ó880]P. dd4. BÜITE1NLANDSGHE BERIGTEN. Door elkander gerekend heeft de vloot in deze week een derde minder I besomd dan verleden week. Gisteren middag ten 5 ure kwam de schuit aan van den reeder C. v. d. Toornuit den Noord, met weinig viseh. Die schuit moest naar huis komen, I omdat zij 8 schepelingen aan boord had van den kotterlogger van den heer M. Parser. Die lieden hadden hun schip, ter visscherij uitgegaan, in zin kenden toestand moeten verlaten; volgens hun zeggen hadden zij het daags daarna zien zinken. Gelukkig is de equipage gered; het schip zal waar schijnlijk wel geassureerd zijn. Op de internationale tentoonstelling te Sidney is aan de Nederl. gist en spiritusfabriek te Delft een bijzondere eerste prijs toegekend voor de voortreffelijke door haar ingezonden alcohol, en aan de parfumcriefabriek "Maison Neuve" te Delft een eerste prijs voor hare inzending van parfumeriën. Door den gemeenteraad van Gouda is aangenomen een voorstel van burg. en weth. tot uitbreiding der hoogere burgerschool aldaar, door het veranderen van den 3-jarigen in een 5-jarigen cursus. Dezer dagen zijn drie garnalenvisschers van Maassluis aan een groot gevaar ontkomen. B. C. Weltevreden met zijn zoon en knecht bevonden zich, hun bedrijf uitoefenende, op de hoogte van Monster, toen zij door een wervelwind overvallen werden; hun vaartuig geraakte aan den grond en sloeg om, tot hun geluk op een punt, van waar het strand wadende te bereiken was. Doornat kwamen zij behouden aan wal, doch met verlies van de schuit en den inventaris. De schipper ging den volgenden morgen vroegtijdig met zijn knecht in eene roeiboot het verlorene opzoeken, doch mogt er niet in slagen, zijne garnalenschuit terug te vinden. Voor de 8 serien a f 100,000 der geldleening van 1,000,000, rentende 4 pCt., ten laste der gemeente Haarlem, is ingeschreven voor een bedrag van 1,697,000 door 28 inschrijvers. Te Maarn is een arbeider, die door het afschuiven van zand naar be neden stortte en op de rails viel, door een zandtrein overreden en verpletterd. Dezer dagen had in de uitgestrekte heide- en dennenbosschen van baron Schimmelpenninck van der Oije onder Voorst een brand plaats, die een vrij ernstig aanzien had, doch zich gelukkig beperkte tot een paar hec taren heideveld. Die brand was veroorzaakt door het uitwerpen van vuur uit een locomotief van den Oosterspoorweg. Ten gevolge daarvan is men bezig om, zoover de eigendom van genoemden heer zich uitstrekt, aan weerszijde van den spoorweg, ter breedte van tien meter, hout en heide weg te ruimen. Ten gevolge van het onvoorzigtig omgaan met vuur door eenige hout- i schillers is ook brand ontstaan in het Wagenveldsche Bosch, onder Rens- j woude, toebehoorende aan den heer mr. baron Taets van Amerongen van Renswoude, en op de plaats //Gooswilligen" van den heer van der Poel te Veencndaal. Door de droogte aangewakkerd, werden in korten lijd ruim drie bunders sparren en heide eene prooi der vlammen. Men meldt uit Zwolle: Roodvonk, mazelen en boef (keeldikte) komen hier veelvuldig voor. De scheepvaart ondervindt door het zeer lage water veel tegenstand, overigens is het vak tegenwoordig bloeijender dan in het vorige jaar. De persoon, die op de Zwolsche paardenmarkt een paard kocht en dat uit den stal, alwaar het voorloopig in afwachting van de betaling geplaatst was, wist weg te halen, is opgespoord. Het was zekere van der Vegt uit Meppel. Het paard is te Zwartsluis teruggevonden, alwaar het al gebruikt werd om schepen voort te trekken. Te Schiermonnikoog is een lijkje aangespoeld van een knaapje van ongeveer 5 jaren. Het ligchaam en de kleederen waren geheel ongeschon den, en alles duidde aan, dat het slechts weinige dagen in het water had gelegen. Zijn aanvallig en nog blozend gezigtje droeg geen enkelen pijn lijken trek. Hij scheen eerder ingeslapen dan gestorven te zijn. Van naam of afkomst was geen spoor te ontdekken. Dat er nog goede menschen in de wereld zijn, meldt de /V. R. C., blijkt uit het volgende geval: Een arbeider te Stantum, bij Dokkum, had zgne koe verloren; een paar vrienden, bewogen met zijn lot, kwamen overeen, eene lijst bij de vrienden aan te bieden, en zoo werd het geld bijeengebragt om eene koe te koopen. In den nacht werd de koe op stal gebragt, zonder dat de arbeider of zgne huisgenooten iets gewaar werden. Men kan zich de blijdschap en dankbaarheid van den man voorstellen, toen hij des morgens in zijn stal weder eene koe vond. De landbouwer v. R. te Sondel vond Donderdag ochtend een raam zijner woning geopend en de plaats, waar een aardig sommetje geld had gelegen, ledig. Het goud- en zilverwerk scheen niet begeerd te zijn; daarvan werd niets gemist. 'sGRAVENHAGE, 15 Mei.. Z. M. de koning heeft benoemd tot rentmeester van het kroon domein, rentambten Schiedam, Noordwijk en Leiden, den heer L. M. graaf Schimmelpenninckte 's Gravenhage. Door Z. M. is den kapitein J. E. N. baron Sirtema van Grovestins, van den grooten staf, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne tegenwoordige betrekking van adjudant van Z. K. H. den prins van Oranje en in verband daarmede, in zijnen rang overgeplaatst bij het wapen der artillerie, en wel bij het 28 reg. veld-artillerie. Bij den plaatselijken staf is benoemd tot luit.-kolonelplaatselijken kommandant 3e kl., te Breda, de majoor F. C. D. M. Hinlopen, van het 3« reg. huzaren; voorts zijn in hunnen rang van 1" luitenant overgeplaatst bij het reg. grenadiers en jagers, de lc luit.-adjudant B. IL van Tuinen, van het 3e reg. inlanterie; de l8 luitt. H. C. A. Neeteson, van het 4", J. H. A. Gueysen, van het 6e, en L. W. van Hoek, van het 78 reg. infanterie; benevens de l8 luitt. C. W. A. de Jongh en A. J. F. van Overstraten, van het instructie-balaillon. De officier-machinist 28 kl. A. J. Over de Linden en de officier van administratie 38 kl. J. C. Vos, uit O. I. teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. Gisteren avond en heden ochtend zjjn 130 schuiten te Scheveningen aangekomenallen z. g. binnenvisschers. Zij besomden van 10 tot 40. ENGELAND. LONDEN, 14 Mei. Prins Leopold, de jongste zoon der koningin, heeft zich naar Canada begeven. De oudste zoon van den kroonprinsprins Georgezal met de Bacchante op nieuw een groote zeereis ondernemenditmaal naar Australië en Japan. Prins Albert Victor, zijn jongere broeder, die niet speciaal voor de zeedienst wordt opgeleid, zal hem ditmaal niet vergezellen. De nieuwe onderkoning van Britsch-Indie, Lord Ripon, verliet gisteren Londen, om over Parijs en Brindisi zich naar Calcutta te begeven. Op den Vesuvius is een Engelsch reiziger, die zich te digt bij een lavastroom waagde, uitgegleden, en door de vuurmassa medegesleept. Men heeft zijn lijk, geheel verkoold, teruggevonden. Berigten uit de Vereenigde Staten melden dat de Indianen reeds maanden lang in Nieuw-Mexico aan het stroopen en plunderen zijn. Volgens berigt uit Santa Fé aan de Chicago Times zou daar de bevelhebber der troepen van de Unie thans een goeden slag hebben geslagen. Hij had een Indianen- kamp omsingeld, 460 hunner gevangen genomen, 200 muilezels buitgemaakt en een groote hoeveelheid gestolen goed gevonden. Thans liepen er te Washington weder geruchten, dat in verschillende gedeelten van Colorado Indianen zijn opgestaan en blanken hebben vermoord. De heer Shermanminister van financiënheeft aan een door de New- Yorksche kamer van koophandel te zijner eer gegeven maaltijd eene rede gehouden, waarin hij verklaarde, dat voor het land thans ten aanzien van handel en nijverheid een tijdperk van groote welvaart was aangebroken. Hij schatte de inkomsten dezes jaars op 100 millioen dollars meer dan de raming. Alleen de scheepsbouw had aanmoediging noodig, aangezien drie vierden van America's handel thans geschiedde door tusschenkomst van schepen onder vreemde vlag. FRANKRIJK. Het Journ. Off. bevat een decreet ter benoeming van de dertien leden van den nieuwen hoogen raad van onderwijs, wier benoeming bij den pre sident der republiek berust. Tevens worden de vijftien leden aangewezen, die de vaste commissie van den raad moeten uitmaken. Het schijnt dat de ultra-radicalen er van zullen afzien om op 23 Mei eene manifestatie te doen ter eere der Commune. Van de 84 bisschoppen hebben er thans 78 geprotesteerd tegen de be sluiten van 29 Maart. De winkeliers in kruidenierswaren te Roubaix en Tourcoing klagen over den stilstand hunner zaken, ten gevolge van de smokkelarij, die de Fransche werkstakers thans bij de hand genomen hebben. De wegen naar België zijn bedekt met karren, die allerlei goederen, meestal kruideniers waren, halen uit België, waar b. v. de petroleum slechts 25 centimes de liter kost, terwijl te Roubaix daarvoor 60 centimes betaald moet worden. I De tolbeambten kunnen onmogelijk de duizenden kleine smokkelaars aan houden, die, als zij de ambtenaren voorbijgaan, spotliedjes zingen en niet het minst hunne manden met goederen zoeken te verbergen. Er zullen troepen naar de grenzen gezonden worden, om de smokkelarijen te keer te gaan. Te Parijs is een persoon, die zich twee maanden geleden in den Fau bourg Montmartre als juwelier had nedergezet, plotseling verdwenen met den onbetaalden winkelvoorraad ter waarde van 500.000 fr. De bankier Dallain, die twee millioen ter beurze heeft verloren, heeft zich een kogel door het hoofd gejaagd. De luchtreiziger Emile Macquelin en zijn reisgezel Paul Desmaritz, werktuigkundig ingenieur, die op 6 Mei jl. te Rijssel opstegenzijn aan een groot gevaar ontsnapt. Aanvankelijk leverde hun togt slechts genot op. Dat geuot verkeerde echter spoedig in doodsangst. Door te sterke afkoeling van het gas in den ballon daalde deze met zulk een ongeloofelijke snelheid dat hijniettegenstaande de luchtreizigers zonder ophouden ballast uitwier pen met een vreessehjken schok nederkwam. Tot overmaat van ramp brak het anker, zoodat de ballon door een hevigen stormwind met duizelingwek kende vaart op eenigen afstand van den grond werd voortgezweept en het schuitje al hortende en stootende meèsleepte. De heer Desmaritz sloeg in die vaart over boord, maar klampte zich gelukkig nog vast aan den rand van het schuitje. Een oogenblik liep het schuitje gevaar door de telegraaf lijnen van een spoorbaan te worden afgesneden. Eindelijk naderde men een Ibosch, dat gelukkig een einde aan hun gevaarlijken togt maakte. De ring van het gebroken anker hechtte zich in de toppen der boomenwaardoor het den reizigers gelukte, ofschoon meer dood dan levendden vasten grond te bereiken. Omtrent den brand in het entrepot te Bacalan, nabij Bordeaux, wordt nader gemeld, dat het onheil ontstaan is doordien een werkman van het entrepot, eenig vocht op den grond ziende, er met een lamp digtbij kwam. Het vocht nu, dat niets anders was dan alcohol, vatte vuur. De vlammen sloegen onmiddellijk naar de magazijnen over en naar eene binnenplaats, 8 waar 200 fusten alcohol bijeen lagen. In minder dan tien minuten tijds

Leydse Courant | 1880 | | pagina 5