V\A\ T KL KG HAAK. POSTERIJEN. .hen plaats gehad bij de roerende en onroerende eigendommen, van welken aard ook, der niet-erkende congregatiën. Aanleiding hiertoe is gegeven, doordien de regering vernomen heeftdat de Jezuïten-orde en de overige niet-erkende congregatiën hare inriglingen en goederen door middel van schijnbaren verkoop in veiligheid brengenzoodatindien na 29 Junij de orden ontbonden worden, de regering niet meer tegenover dezen; maar tegenover bijzondere personen zou staan, die hunne burgerregten kunnen .doen gelden. De heer Gambetta heeft een bezoek gebragt aan den heer Martel en 'hem, met het oog op zijn gezondheidstoestand, aangeraden zijn ontslag als «voorzitter van den senaat te nemen. Men verzekert dat dit ontslag een •voldongen feit is. De heer Rousse is tot lid der akademie gekozen, in de plaats van wijlen den heer Jules Favre. Sedert eenigen tijd wordt aan het goederen-station van den spoorweg naar Lyon en de Middellandsehe-zee te Parjjs de electrische verlichting naar het stelsel van Lonlin en de Mersanne toegepast. Het licht is ten hoogste gestadig en moet zelfs denig uren achtereen branden, zonder dat men er zich over behoeft te bekommeren. Graai Soyez de Rrancourt, bij de lielhebbers van wedrennen welbekend ■is dezer dagen door een Spaanschen hengst in den arm gebeten en aan de gevolgen overleden. Hel dier leed aan den droes. Te Parijs is een twaalfjarige zakkenroller in hechtenis genomen, bij -wien men vjjftien geldiaschjes vond met ettelijke honderden francs. Hij heeft bekend en zal tot zijne meerderjarigheid in een verbeterhuis opge sloten worden. In het entrepot te bacalaneven buiten Bordeaux gelegen, is een "hevige brand uitgebarsten. Het entrepot bevatte alcohol, rhumabsinth, enz. De schade is onberekenbaar. nPITICHI,AIV'D. Naar men aan de Köln. Zeit. meldt zal het ontwerp, waarbij de regering magtiging vraagt tot een verzachte toepassing van de Mei-wetten, zeer kort zijn; het zal slechts drie artikelen bevatten. Naar men verzekert zullen de leden van het centrum zich legen de voordragt verklaren en het .voorstel tot opheffing der Mei-wetten cisch.n. Generaal von Tresekow heeft den keizer te Wiesbaden de meest be vredigende berigten gebragt omtrent het verblijf van de deputatie, welke de gclukwenschen des keizers aan keizer Alexander heeft overgebragt Ie St. Petersburg. Niet minder dan viermalen werd zij tijdens haar kort ver blijf op het paleis genoodigd, en de keizer behandelde haar met de meest mogelijke vriendelijkheid en voorkomendheid. Ook raakte hij de politiek aan en maakte o. a. de opmerking, dat men geen gewigt moet hechten aan de geruchten, alsof zjjn zoon, de troonopvolger, eenmaal volgens ge heel andere grondstellingen dan hij zou regeren. De innige vrieudschap, w-elke tusscheu hem en zijn oom bestaat, zou nimmer verminderen. De Vereeniging voor lijkverbranding heeft bekend gemaakt, dat na mens het gemeentebestuur te Berljjn op de nieuw aan te leggen stedelijke begraalplaats een terrein voor lijkverbranding is beschikbaar gesteld. Omtrent de oprigting van een idiotengesticht te Berlijn is de com missie uit den gemeenteraad het eens geworden, om aan den raad in over weging te geven, als plaats voor het te bouwen gesticht een stuk grond van het krankzinnigen-gesticht te Dalldorff aan te wijzen, en de daartoe vereischte kosten, in het geheel 250,000 M. bedragende, uit de besparingen bjj het bouwen van het krankzinnigengesticht, dus uit de leening van 1878, toe te staan. Het geslicht zal ruimte hebben voor 100 kinderen. Van 21—25 e. k. zal te Berlijn eene internationale houdententoonstel- ling worden gehouden; de toezeggingen zijn zoo buitengewoon talrijk, dat niet alle candidate)! voor dezen wedstrijd zijn toegelaten; hun aantal klimt niettemin tot over de 1200. De exemplaren, behoorende tot het ras der doggen, Bernhard. Newfoundland en andere van groot slag, maken uit een keurbende, ongeveer 300 koppen sterk. Engeland zendt over de 200 stuks van builengewonen aard. Een groot gedeelte dezer viervoeters is te koop en er komen eenige onder voor, die de eigenaars voor 20000 mark willen afslaan. TBBKIJE. In een schrijven uit Konstantinopel aan de Augsb. Allg. Zeit. wordt op nieuw een treurig tafercel geschetst van den toestand in Turkije. Het Paaschfecst, schrijft men, is ditmaal hier ter stede zeer stil voorbijgegaan, en bij het algetneene geldgebrek en de verschrikkelijke berigten uit Klein- Azië was dit niet anders te verwachten. Sedert drie dagen ontbreken be rigten; toch heeft de patriarch bij de Porte gereclameerd, omdat de stede houder van Erzertim beweert geen bevel ontvangen te hebben om de regerings pakhuizen te openen. Aan de Porte wordt verzekerd, dat het bevel daartoe is verzonden. Op 3 Mei is te Konstantinopel aan hel hótel van het Duilsche gezantschap een concert ten voordeele der noodlijdenden in Anatoliëgegeven, en de opbrengst daarvan 12000) zal door eene consulaire commissie over gemaakt worden, liet trok de aandacht, dat terwijl alle fatsoenlijke klassen tegenwoordig waren, geen der Turksche hoogere ambtenaren gezien werd. De deelneming der Europeanen in de ellende der Anaioliërs schijnt der Porte overigens een doorn in het oog te zijn. De Sultan zelf vindt, ondanks den nood waarin zijne onderdanen verkcerennog de middelen om liij de talrijke kiosken eu paleizen, welke hij bezit, met ongehoorde weelde een nieuw verblijf te laten bouwen. In de hoofdstad neemt de driestheid der boos doeners op onrustbare wijze toe. Men schat het aantal der in Pera en Galata aanwezige bandieten op niet minder dan 25 a 30000. Up de Prinsen-eilan den trekken zij door de straten met ladders, die tot aan de tweede ver dieping der woningen reiken. Aan den boven-Bosporus huist eene goed georganiseerde bende, welker aanvoerder den bekenden bankier Zarifl schrif telijk met de vernieling van zijn buitenverblijf bedreigde, indien niet eene som van 12,000 op eene aangewezen plaats werd nedcrgelegd. Tea gevolge daarvan werd voor dat huis eene 'bezetting van 250 man gelegd. Eene bende van veertig man trachtte onlangs de wijk te plunderen, waar de meeste geldwisselaars hunne kantoren hebben; de politie werd bijtgdsge waarschuwd en het plan verijdeld, doch de booswichten ontkwamen. ST. PETERSBURG, 13 Mei. De Russische ambassadeur bjj het Fransche gouvernement, prins Orloff, is heden vertrokken. Uit Archangel wordt gemeld dat de Dwina geheel vrjj van jjs is. WEENEN, 13 Mei. In de Pol. Corr. is een officieel //communiqué" van den volgenden inhoud openbaar gemaakt; Met het oog op het herhaalde lijk uitgesproken vermoeden, dat het schrijven van Gladstone aan Karolyi van 3 Mei II. het gevolg zou zijn van gedachtenwisselingen lusschen de regeringen, achten wij het ter wille van de waarheid noodzakelijk te con stateren, dat de gedachtenwisseling. welke aan het verschijnen van dien brief is voorafgegaan, slechts hel karakter had van een vriendschappelijk onderhoud tusschen den Engelscheu premier en den ambassadeur. LONDEN, 13 Mei. De uitgifte eener 4% pCt. Indische leening inropgen, gelijkstaande met een bedrag van 2.608.333 i. is aangekondigd. Deze leening wordt gesloten ten gevolge van de groote kosten van den Afgaan- sclien oorlog boven de raming. ST.-PETERSBURG. 13 Mei. Volgens gerucht zal generaal Totleben, die uit Odessa ontboden werd, tot gouverneur-generaal van Warschau benoemd worden, ter vervanging van graaf Kotzebue, die ontslag gevraagd zou hebben. ST. PETERSBURG 12 Mei 's avonds. De voornaamste bladen melden heden het geval van een Beijerschen Israëliet, vertegenwoordiger eener-groote firma, die vóór eenige dagen alhier aankwam eu in het voornaamste hótel intrek nam Toen hij zijn paspoort aan de politie zond ter inschrijving, werd het hem teruggezonden met berigt, dal het den houder niet mogt veroorloofd wor den te St. Petersburg te vertoeven. Dit geval is niet alleen slaande; er zijn er meer van dien aard voorgekomen. Vreemde Israeliten moeten de hoofdstad binnen 24 of 48 uren verlaten. De IVovoe Premja zegt dal dit geene nieuwe verordening is, maar overeenkomstig de ten opzigte van buitenlandsche Israëliten bestaande wetten. ST. PETERSBURG. 12 Mei, 's avonds. Uit echte bron wordt gemeld dat de toestand der keizerin in de vorige week veel verzwakt is. De genees heer bezoekt haar 10 a 12 malen 'sdaags, voornamelijk om te observeren oi de bepaalde kunstmatige temperatuur juist onderhouden worde. De pa tiënte is zeer afgemat en lusteloos. ST. PETERSBURG13 Mei. Prins Orlofï, gezant van Rusland bij de Fransche regering, is heden naar het buitenland vertrokken. NEW-YORK, 12 Mei Hier is berigt ontvangen uit Havana, dat het dorp San Luis, nabij Santiago de Cuba, door brand is vernield geworden. Vele personen zijn er bij omgekomen en 3000 personen zijn zonder dak. Ook verloren 300 paarden het leven in de vlammen, en eene groote hoe veelheid militaire goederen werd eene prooi van het vuur. VERBETERING. In ons vorig nommer, bladz. 1. kol. 2, reg. 4 v. ond., slaat: //jeajiger"; dit moet zijn: »jeujiger." PKOGKAMMt VAN MUZIEKIJITVOEItlNGEV. Musis Sacrum. Zondag 16 Mei, ten twee ure, door de Stafmuziek van het 4* Reg. Infanterie, Kapelmeester de heer A. Grentzius. le Afd.: 1. Marsch, Dunkier; 2. Ouverture: »Le Brasseur de Preston", arr. Grent- zius, Adam; 3. Walzer: </Aus dem Reiche der Tone", Faust; 4. Fantaisie sur l'opéra »Le Trouvêre", arr. Grentzius, Verdi. 2e Afd.: 5. Finale aus der Oper //Ariele", Bach; 6 Polka de Concert pour deux Pistons, Renard; 7. A l'Assaut!" pas redoublé, Jomaux; 8. Souvenir de l'opéra: »Le Bras seur de Preston", Duukler. Gehouden Verhooping van onroerende goederen. in het Ileeren-Logement aan den Burg, Vrijdag 14 Mei. Notaris P. J. Broekhoff. Diverse percelen Weiland, aan den Broekweg, onder de gemeente Oegst- geest, Sectie n5'. 66, 67 en 119, benevens diverse percelen onder de gemeente Warmond, Sectie C, n°\ 237, 241, 242 en 243, gecombineerd. Opgehouden op 16950. De Directeur van het Postkantoor te Leiden brengt ter kennis van belang hebbenden, dal, bij de invoering der Zomerdienst, op 15 Mei e. k.de lichting der brievenbussen in de stad zal geschieden als volgt: Op de werkdagen: te 6.10 'sm.: 10,— 'sm.; 3.35 'sav. en 9.45 'sav. Des Zondags en op de algemeen erkende Christelijke feestdagen i. te 10 'sm. en 3.35 'sav. De bus aan het kantoor 30 minuten vóór het vertrek der treinen: in de rigling van Amsterdam! te 7:22; 11.19; 1.24; 3.28: 4.57; 6.38 en 7.39. van Rotterdam: te 6.10; 10.4; 12.59; 1.48; 4.54; 5.39; 6.32 en 10.27; van H'oerden te 7.5; 1.55 en 640; die aan hel Station in de richting van Amsterdam: te 7.16; 11.16; 3.23; 4.51 en 7.36; van Rotterdam: te 9 58; 1.44, 4.48; 5.36 en 10.22. De bus aan het Postkantoor bovendien nog te 12 ure 's nachts. De Directeur voornoemd. Leiden, 13 Mei 1880. J. FtCHET. NB. De lijsten der Zomerdienst zullen zoo spoedig mogelijk verkrijgbaar worden gesteld.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 3