voor de komenden en gaanden, en voorts om aan allen eene geschikte ge legenheid lot gezelligheid en vermaak te verschaffen. Door de beheerders der plantage »JagtIust" is ten behoeve hunner emi granten, op die plantage eene inrigting in het leven geroepen, die allezins navolging verdient. In een geheel nieuw daarvoor ingerigt gebouw is de gelegenheid opengesteld voor zwangere vrouwen om hare bevalling af te wachten en om gedurende de eerste dagen daarna aldaar te verblijven. Men treft er niet alleen behoorlijke ligplaatsen voor de moeders en kinderen, i maar ook de eerst benoodigde kleederen en alles, wat tot de uitrusting der pasgeborenen behoort, aan. 'sGRAVENHAGE. 14 Mei.. Door Z. M. zijn benoemd: tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, de heer mr. D. Polak Daniels; tot ridder der orde van de Eiken kroon, de hh. J. Visser Izn., F. Jas en P. C. Amiabel; tot kommandeur dier orde, baron du Tour van Bellinchave; tot officier dier orde, de heer 11. II. van Gogh. De zilveren eere-medaille dier orde is toegekend aan den heer van der Laan. AI deze onderscheidingen zijn toegekend wegens dien sten aan de watersnood-loterij bewezen. Door Z. M. is aan den heer J. J. Rioche, kanunnik, deken en pastoor te 's Gravenhagc, vergunning verleend lol het aannemen van de waardig heid van buitengewoon geheim kamerheer van Z. II. den Pausen het dragen van de daaraan verbonden teekenen, en aan den heer 11. C. Neu- bauer, koopman te Lissabon, verlof verleend tot hel aannemen van het ridderkruis der Christus-orde, Item door Z. M. den koning van Portugal geschonken. Door Z. M. is aan jhr. Th. van Capellenop zijn verzoekeervol ont slag verleend als administrateur van het kroondomein, met dankbetuiging voor zijne trouwe en ijverige diensten en is benoemd als administrateur van hel kroondomein jhr. II. P. F. Hooft, kamerheer van Z. M. in buiten gewone dienst. Aan den heer J. van Zuylen is. op zijn verzoek, eervol ontslag ver- j leend als burgemeester der gemeente Herpen. Door Z. M. zijn benoemd: lot regler in de arrond-regtbank te 's Her- toeenbosch. de heer m'. D. II. van den Acker, vroeger regter in de arrond.- regtbank te Eindhoven; tot regler in de arrond.-regtbank te Zierikzee, de heer mr. J. C. J. Arriens. vroeger regter in de arrond.-regtbank te Go- rinchcm en tot regter in de arrond.-regtbank te Leeuwarden, de heer mr. F. II. van Persynvroeger regler in de arrond.-regtbank te Amersloort. Tot notaris te Leeuwarden is benoemd de heer G. Houdijn Beekhuis, thans notaris Ie Buitenpost. De luit. ter zee 2' kl. R C. A. L. Jansen van Afferden is bevorderd tot luit. ter zee le kl. Z. K II. prins F ederik heeft de jaarlijkschc vergadering bijgewoond, den 12"1" dezer door de jagtvc eeniging St. Hubert in het hotel de l'E'.trope gehouden. Voor het gereglshof alhier verscheen gisteren de persoon van K. v d. G., uit Rotterdam. Hem wordt ten laste gelegd zich in hel laatst van het vorige jaar, tijdens hij in dienst was van den winkelier A. v. B.te Rot terdam, aan valschheid in geschriften te hebben schuldig gemaakt. Een echte bon, waarop hij voor zijn meester bij de firma H. blikken met En- j gelsch gebak moest halen, vervalschte hij en behield het meerder ontvan- gene voor zich, terwijl hij later nog drie valsche bons vervaardigde en daarop weder een aantal gevulde blikken lot eene waarde van ongeveer ƒ25 zich wist toe te eigenen. Besch. bekende zich aan dc valschheden te heb ben schuldig gemaakt, alleen om in het bezit van ledige doozen te gera ken, waarvoor hij 60 cent per stuk van den grossier bekwam; den inhoud had hij weggeworpen. De procureur-generaal eischte eene vcroordeeling lot 6 maanden celstraf en 8 boeten van ƒ50. Mr. Enderlein, die als verdediger optrad, hoopte dat in ruime mate verzachtende omstandigheden zouden worden in aanmerking genomen. De uitspraak is bepaald op aanstaanden Donderdag. Te Scheveningen zijn heden morgen ongeveer 100 schuiten aangeko men. alle binnenvisschers. die 1 2 dagen reis hadden. De besomming be droeg van ƒ15 tot ƒ60, meest aan tongen, die van 10 lot 25 cent per stuk opbragten. De vangst van andere vischsoorten was onbeduidend. BÜÏÏKNLASDSCI 11'] BËUIGTËN. BELGIS. Te Berchem is Dingsdag middag de groote fabriek van de hh. van Huffel en Coveliers door een hevigen brand bjjna geheel vernield. Die fa- briek, waarin meer dan honderd man arbeidden aan de vervaardiging van verlakt doek, besloeg een oppervlakte van een hectare. In die gebouwen was eene groote menigte brandstof opgestapeld. Binnen een uur was de fa briek als iu een puinhoop veranderd. Niets bleef gespaard dan een enkel geboRw. De werklieden hadden naauwelijks den tjjd om zich te redden, j In het hevigste van den brand drong de machinist der fabriek, Michel Oninckx, door tot aan den stoomketel, die in werking was, en opende de veiligheidsklep, waardoor de mogelijkheid cener ontploffing, die vreesselijke ongevallen had kunnen te weeg brengenwerd voorkomen. De schade is j zeer groot; meer dan duizend drukplaten, waaronder zeer kostbare, werden vernield. Te Brussel is in de Avenue de la Porle-de-Hal42, nabij het Zuider- J station, een moord gepleegd. In dal huis woont de heer Bellefroid alleen met eene dienstbode. Ten 1 uur uitgegaan zijnde, kwam hij te half 3 uur te huis en riep zijne dienstbode. Hij begaf zich naar de keuken en vond daar het nog warme lijk der ongelukkige, te midden van een plas bloed uitgestrekt, het hoofd bijna geheel van het ligchaam gescheiden, dat met talrijke messteken doorboord was. Verschrikt riep hij de buren, die de politie gingen halen. Het parket kwam weldra ter plaatse en begon on middellijk een naauwkeurig onderzoek. Men heeft tot nu toe geen spoor van den moordenaar ontdekt. De olifanten uit Brussel hebben dc reis naar Antwerpen op de reeds gemelde wijze volbragt en houden zich aldaar zeer bedaard. GIGEliAlVD. LONDEN, 13 Mei. Door de admiraliteit is thans officieel medegedeeld, dat men nagenoeg geen hoop meer kan voeden op den terugkeer van het oefeningschip de Atalanta. Het is meer dan waarschijnlijk, dat het schip met zijn 300 man is vergaan. Volgens de Daily News heelt de Russische regering de Europesche mogendheden zoowel als de Vereenigde Staten van Noord-Amerika gepolst, of het niet raadzaam zijn zou, met het oog op den toestand te Peking, om alle daar gevestigde gezantschappen naar Shanghai over te brengen, waar meer waarborgen voor de veiligheid van personen en eigendommen voorhanden zijn dan in de hoofdstad van het Chinesche rijk. De Iersche demagoog Parnell heeft iu het lagerhuis het mandaat van Cork aangenomen. Er zullen nu nieuwe verkiezingen moeten gehouden worden te Mayo en te Meathdoor welke districten Parnell insgelijks werd afgevaardigd. Nog twee andere verkiezingen zullen gehouden moeten wor den te Mallow en te Saudwich. Te Blackburn is op eene meeting, bijgewoond door omstreeks 10000 katoenwevers, met groote meerderheid van stemmen besloten het werk te staken. Hierdoor zullen ongeveer 30000 personen aldaar zonder werk zijn. Aanleiding tot deze werkstaking is de eisch der wevers tot verhooging der loonen met 5 pCt. Zij gronden dien eisch op het feit, dat de loonen der spinners in Lancashire met dit bedrag verhoogd zijn, en uit den aard der zaak beide takken van bedrijf zoo naauw aan elkaar verwant zijn, dat de bloei van den eenen onvermijdelijk met dien van den anderen zamengaat. FRAVKRIJH. In de kamer van afgevaardigden is, nadat de behandeling van het ontwerp tot herziening der bepalingen betreffende de patenten wasafgeloopen, onmiddellijk een aanvang gemaakt met de behandeling, de tweede lezing, van bet ontwerp op openbare vergaderingen. De linkerzijde was hiermede verrast en zij deed verschillende pogingen om uitstel van behandeling te verkrijgen, maar de president, de heer Gambelta, zette door. Toen men aan hel zevende artikel gekomen was, waarbjj de oude verbodsbepaling tegen vaste clubs gehandhaafd werd, verzocht de heer Floquet de beraad slaging uit te stellen, omdat hij, het artikel wenschende te bestrijden, daartoe nog niet gereed was. Dc heer Gambelta weigerde de gewenschte verdaging voor te stellen en gaf den heer Floquet het woord, die weigerde er gebruik van te maken, waarop het artikel werd goedgekeurd. Bij het volgende vernieuwde de heer Perin het voorstel van den heer Floquet en nogmaals weigerde de voorzitter. Nu stond de heer Clémenceau op, protes teerde en eischte hoofdelijke stemming. Met 246 tegen 81 stemmen werd het artikel goedgekeurd, bij welke stemming de regterzijde zich onthield. Art. 9 werd naar de commissie teruggezonden. Het betrof de bevoegdheid van den commissaris van politie, dien de heer Marcou niet wilde laten tusschenbeide komen, tenzij de voorzitter eener rumoerige of ongezeggelijke bijeenkomst zulks uitdrukkelijk verzocht. Dc minister Lepère kon zich hiermede niet vereenigen en wilde, dal den commissaris zeiven van het oordeel zou worden overgelaten, wanneer zjjn optreden noodzakelijk werd. Evenzeer tegen den zin des ministeis werd met 256 tegen 131 stemmen het tiende artikel verworpen, bepalende, dat in geval van dreinende onlusten de prefect van politie, dc prefect of de onderprefect van het departement openbare bijeenkomsten zonden kunnen doen verdagen. Bij de verdere behandeling van de wet op het regt van vergaderen in de kamer van afgevaardigdenheeft de heer Marcou zjjn amendement op art. 9 gehandhaafd, inhoudende dat de politie-ambtenaar de vergadering zat ontbonden verklaren op verzoek van den voorzitter. De minister Lépere bestreed hel amendement. De heer Floquet zeide: wij erkennen dat deze wet een groote vooruitgang is, maar ik geloof niet dat men het land de vrijheid moet toemeten met in het oneindige verminderde dosis. Na een voorstel lot verdaging, raadpleegde de heer Gambetla de kamer over ver zending van het artikel naar de commissie. De regering verklaarde zich tegen elke verdaging, waarop Gambelta het ministerie deed opmerken, dat er van verdaging geen sprake was, maar slechts van verzending aan de commissie. Hiermede vereenigde zich de regering, terwijl Louis Blanc namens de commissie eveneens de terugzending aannam. Dan is, zeide Gambetta, regtens de terugzending beslist, waarbij de regterzijde spottend applaudisseerde. De commissie, aan wie een onderzoek was opgedragen, of het al dan niet doelmatig was de Tuilerien geheel weer op te bouwen, heeft, nadat twee architecten waren geraadpleegd, een advies uilgebragt ten gunste van het herstel van het paleis. Zjj heeft voorts de wenschelijkheid te kennen gegeven, om het tot een nationaal museum in te rigten. In de kamer heeft de heer Bert rapport uitgebragt over de verschil lende voorstellen tot regeling van hel lager onderwijs. Het blijkt dat het verschil tusschen de regering en de commissie nagenoeg op alle punten bij gelegd is. Worden de nu ingediende ontwerpen wet, dan wordt hel lager onderwijs overal kosteloos en tevens verpligtend, terwijl hel onderwijs in de godsdienst alleen gegeven zal worden als de ouders het verlangen. Dc regering is geneigd de schoollokalen daartoe af le slaan. In den ministerraad is besloten, dat voortaan het jaarlijksche natio nale feest gevierd zal worden op 14 Julij den verjaardag van de bestor ming der Bastille. De directeur-generaal der registratie en domeinen heeft aan zijne onder-directeuren eene opgave verzocht van de veranderingen in het bezit en het vruchtgebruik (renten, schenkingen enz.), welke sedert 1 Jan. heb-

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2