li UIT li M L A iN L) SCI 1K BCiUGTKN. Joch heel wal langer ia uit te houden dan met nattigheid, die schade voor de hand geeft. Hier en daar laten de polders alvast maar water in om het weiland te drenkenwat half Mei eigenlijk nooit gehoord is. Het is nu maar volop zonneschijntegen donkerheid van het vorige jaar, hetgeen nu voor de bloemkoolieelders erg schadelijk uitkomt. Door de provinciale stalen van Overijssel is heden tol lid der eerste kamer gekozen de heer m'. A. van Naamen van Eemnes, met 37 van de 44 uitgebragle stemmen. De heer mr. van Rorjen verkreeg 4 stemmen. Tot leden van de provinciale staten dezer provincie zijn gekozen te Zoe- termeer, de heer van Rhemen van Rhemenshuizen te Alphen de hh. G. A. Iioogeveen en S. van ïelzen, te Rotterdam de hh. D. C. YVollson A. E. Roest van LimburgJ. SmithC. E. Virulymr. A. M. de CockH. Muller Szn. en W. S. Bruger Wzn.; te V'laardingcn de hh. P. Kikkert en J. van der Poort; te Bridle de heer mr. B. M. Vlielander Hein; te Dordrecht de hh. dr. Timmers Verhoeven en W. Stoop; te Schiedam de heer P. J. van Dijk van Matenesse. Rij de gisteren Ie 's Hage gehouden acie-examens voor het lager onder wijs deden voor de acte in het teekenen 3 candidalen examen, die allen werden toegelaten, mej. A. G. R. van Paaschen, B. E. van Houten en A. E. Kerling, uit 's Hage. Ook werden voor de acte in het Fransche taal 5 candidalen geëxamineerd; 4 werden afgewezen en toegelaten mej. J. Ph. Reeseer, uit 's Hage. lledea zijn als hoofdonderwijzeres toegelaten mej". A. Honig en H. YVestdijk, uil Leiden, en mej. F. L. Schieke, uit 'sGravenhage. Als hoofdonderwijzer werd toegelaten de heer Reiziger, uit Noordwijk-Binnen. Van 22 tol 29 Augustus a. s. zal te Brussel een internationaal onder- wjjs-congres gehouden worden, waartoe de Belgische «■Ligue de l'enseigne- mrnt" het initiatief genomen heeft. Het reeds vastgestelde programma omvat sommige der gewigtigste maatschappelijke en opvoedkundige vraag stukken, die met het voorbereidend, lager, middelbaar en hooger onderwjjs in betrekking staan. En overeenkomstig den wensch, door het uitvoerend comité te kennen gegeven, hebben eenige heeren van verschillende rigting, die tot hel algemeen comité van het congres zijn toegetreden, gemeend hunne landgenooten tot het bijwonen daarvan met aandrang te moeten opwekken. Zij vinden daartoe te meer vrjjheid, nu zij in staat zijn, op de meest stellige wijze degenen gerust te stellen, die reeds de vrees hebben geuit, dat liet congres, meer of minder vastgekoppeld aan de feesten, die België ter herdenking van zijne 50 jarige zelfstandigheid vieren gaat, alligt het karakter zou kunnen dragen van een voor hel Nederlandsch nationaal gevoel sluitende demonstratie. Die vrees behoeft niemand te koesleren Het congres zal geen deel uitmaken van het programma der feesten, die afgc- loopen zullen zijn vóórdat liet een aanvang neemt. Eu bovendien heeft het uitvoerend comi verzocht, aan de Nederlanders de verzekering te geven, dat dezen niets zullen hooren. wal hunne regtmatige gevoeligheid zou kun nen opwekken. Zij, die voornemens zijn aan het congres deel te nemen, zijn verzocht daarvan kennis te geven aan een der volgende heeren: A. Moens, te Utrecht, dr. A. Kuyper, te Amsterdam, prof. C. Pijnacker Hor dijk, te Amsterdam, en m'. A. Kerdijk, te Delft, die tot het geven van nadere inlichtingen en tot toezending van het programma enz. aan allen die zulks verlangenzich bereid verklaren. Te Haarlem werden voortdurend'handwagens vermist, zonder dat liet was gelukt de daders hiervan te ontdekken. Eergisteren namiddag is een wagendief aangehouden, genaamd Arie Kos, geboren te Hoogwoud, die een tweewieligen melkwagen weggenomen en reeds beproefd had dien te ver- koopen. Hij is naar de gevangenis overgebragtwaarin hij reeds verschei dene jaren heeft doorgebragt. Te Amsterdam viel gisteren aan de Egelanticrsgracht een jongentje van een jaar nl vier van ecu schip in het water. De moeder van de kleine sprong haar kind na. Hare zelfopoffering werd met goed gevolg bekroond. Ofschoon moeder en kind geheel bewusteloos waren toen zij met dreggen uit het water werden gehaald, is men er in geslaagd beiden in het leven terug te brengen. Eergisteren is er brand ontslaan in een huis op de zoogenaamde Heide (een gehucht tusschen IJmuiden en Velsen). Een felle oostenwind, gepaard aan de omstandigheid, dal de meeste huizen aldaar nog groolendeels uit hout beslaan, deed den brand spoedig toenemen, met het gevolg, dat een vjjftal gebouwtjes in de asch zijn gelegd. In het Geldersche dorp Velddriel heeft een vreeselijke brand gewoed. Behalve eenige stallen en schuren zijn 38 huizen in de asch gelegd. De kerk is gespaard gebleven. Op de te Zwolle gehouden paardenmarkt verkocht de landbouwer Schuring, uit Lemele, zijn 8-jarig lichtbruin merriepaard met witten kol voor den kop voor 125. Hij bragt het op stal van den logementhouder K.waar de kooper het tegen betaling zoude ontvangen; eenige oogenblik- ken daarna was het paard spoorloos verdwenenterwijl de kooper niet meer te vinden was. Te Enschede is de verwerij van de hh. Gebr. van Heek op het Schut tersveld geheel uitgebrand. De heer C. W. Eisma te Rinsumageest overledenheeft, bij uiterste wilsbeschikking aan de herv. diaconie aldaar ƒ1000 en aan de armvoogdjj en diaconie gemeenschappelijk ƒ500 gelegateerd. In het grensplaalsje Huls, niet ver van Venlo, vend Maandag jl. een treurig familie-drama plaats. Een aldaar wonende stukadoor geraakte met zijn volwassen zoon in twist, omdat deze weigerde op kermis-Maandag Ie werken. De twist werd zoo hevig, dat de zoon den vader aangreep, hem legen den grond wierp en geducht mishandelde. De vader greep daarop, in woede ontstoken, een geladen vuurwapen, en joeg zijn vlugtenden zoon een kogel in hel hoofd. Eene tierende menigte leverde den vader in ban den der justitie over. 'sGRAVENHAGE, 13 Mei- Tot kantonregter-plaatsvervanger te Amsterdam] (tweede kanton) is be noemd de heer mr. J. Kappeyne van de Coppelloadvocaat aldaar. Tot commissaris van politie te Dordrecht is benoemd de heer D. H. Ulrich, thans inspecteur van politie te Groningen. Doofc Z. M. is de kapitein-adjudant E. M. A. Bijleveldvan het reg. grenadiers en jagers, op pensioen gesteld, onder toekenning van den rang van majoor, en zijn benoemd: bij het wapen der infanterie, tot 1®° luit., de 2® luit. C. van Dura, van het wapen, gedetacheerd bij het leger in Nederl. Indië; bij het le reg., lot kolonel, de luit.-kolonel G. M. van de Pol, kommandant van het corps; tot 1'° luit., de 2® luilt. C. M. I. van den Heuvel Rijnders en J. Witteveen, beiden van het corps; bij het 2' reg tol luit.-kolonelde majoor A. H. Otterbein. van het corps; tot kapitein 2® kl.. de 1® luit. I. Keiser, van het 5' regiment; bij het 3® reg., tol kapitein 3® kl.de 1® luit. jh'. F. A. G. Bcelaerts van Blokland, van het reg. grena diers en jagers; bij het 5® reg., tot majoor, de kapiteins J. II. Michaëlis, van hel 3' reg., en jh®. F. van Spengler, van den staf van het wapen, ad judant van den inspecteur der infanterie. Naar men ons van goederhand berigt, meldt het Dbl., is door een aanzienlijk aantal ingezetenen een adres gerigt aan H. K. II. mevrouw de groothertogin van Saksen-Weimar, met verzoek over 11. Dr. domeinen een weg te leggen van de Beeklaan bij Kranenburgin cirkelvormige rigting loopende naar de Duinstraat te Scheveningen. Zoodanige weg welke in eene ware behoefte (een kortere verbinding van het westelijk en noordwestelijk gedeelte der residentie met Scheveningen) moet voorzien zou zeker met vreugde begroet worden door wandelaars en ruiters. Immers, rijk aan na tuurschoon levert hij allerlei schilderachtige gezigten op. Te Scheveningen zijn gisteren avond en heden morgen 100 schuiten aangekomen. De besomming der binnenvisschers was zeer ongelijk; ook is een zoogen. noordvaarder aangekomen van 8 dagen reis. De besomming beliep ƒ500. Heden nacht, tusschen 2 a 3 ure, ontstond aldaar in den mandenmakers- winkel van A. Jol brand, die by de ontdekking reeds zoo fel was uitge broken, dat aan geen blusschen te denken viel; op den zolder lagen 26 geoliede netten en tusschen de 2 a 3000 droogkinnetjes, alles zeer geschikt lot voedsel van de vlammen. Aan het huis is aanzienlijke schade toege- bragt. Alleen de winkel was geassureerd. -= BELGIË. De op vele plaatsen des lands, te Antwerpen, Diest, Jumet, Gilly, enz., hcerschende pokken-epidemie, die in enkele weken reeds meer dan 500 slagtoflers gemaakt heeft, gaf in den senaat het lid Urocq, die tevens pracliserend geneesheer is, aanleiding om de onmiddellijke indiening te ver langen van een wets-onlwerp lot invoering van den vaccine-dwang. De minister van binnenlandsehe zaken antwoordde, dat op het einde van een zitting en nu de kamer reeds huiswaarts gegaan is, zulk een wets-ontwerp moeijelijk meer kon ingediend worden; de regering wilde het wenschelijke van den maatregel niet in twijfel trekken, doch meende voorloopig niets meer te kunnen doen dan te zorgen, dat er overal gelegenheid lol kostc- looze vaccine bestond en goede slof voorhanden was. Men heeft op nieuw pogingen aangewend om de olifanten uil den zoö- logischen luin te Brussel naar Antwerpen over le brengen. Gelijk men weet toonden die dieren weinig lust om de hoofdstad te verlaten. De directeur van den Anlwerpschen tuin hragt nu een jong olifantje mede, hetwelk hij hoopte dat als lokvink goede diensten zou kunnen bewijzen. De list mis lukte. Toen de olifanten in eene kooi, die naast de hunne geplaatst was, hun Antwerpsch natuurgenooije bespeurdenmaakten zij uit jaloezie of misschien wel uit blijdschap zulk een spektakel, dat de kleine olifant het te benaauwd kreeg, met geweld de deur van zijn hok verbrijzelde, en het op een loopen zette. Men kwam toen op het denkbeeld elk der weerspan nige olilanten met een ketting om een poot te bevestigen aan een met hooi beladen kar, hopende dat zij vrijwillig dit lekkere beetje wel volgen zouden. Maar naatiwelijks begonnen de paarden de karren voort te trek ken, of de olifanten begonnen van woede te schudden en le trillen, en terug te trekken, zoodat slechts met inspanning van alle krachten verhin derd kon wordendat de olifanten met hun cornakswagens en paarden een koud bad in den vijver namen. Naauwelijks was de teruggaande be weging tot staan gebragt, of op een gegeven teeken werden de paarden aangevuurd en voortgezweepten inderdaad zette de stoet zich, ondanks het slecht humeur der olilanten, in beweging. Tot Vilvoorde ging alles goed, maar plotseling kreeg het mannetje het in het hoofd le gaan liggen, terwijl het vrouwtje, haren echtvriend niet willende verlaten, zich als een bezetene aanstelde, toen men met haar de reis wilde voortzetten. Het oogenblik was kritiek, want slaagde het wijfje er in de vrijheid te herwin nen, dan zou zonder eenigen twijfel al het voorloopig succes weder verlo ren geweest zijn. Door slagen en goede woorden liet het mannetje zich echter gelukkig overreden om de reis voort te zetten maar of de merk waardige stoet het doel zijner reis bereikt heeft, en door welke avonturen zich die togt nog verder gekenmerkt heeft, daaromtrent was te Brussel nog niets vernomen. (A. R. C.) ENG ELAN SB. LONDEN, 12 Mei. Naar de Standard verneemt is de regering van plan eene commissie naar Indië te zenden belast met het instellen van een onderzoek naar den toestand der Indische financiën. Betreffende de Atalanta wordt nog gemeld dat zij op 31 Januarij van Bermuda vertrok. Ongeveer te gelijk met haar zeilde, in denzellden koers,

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2