LEIDSCHE €01111 1880. STADS-BERICHT EN. scuutteu i.i. 131!N N ENA N DSC IRF R tGTEN M°. 112. VRIJDAG 14 MEI. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. f 2. met hel Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 1.85, franco p. p. 2.35. liet Inslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, luiten de expeditie kosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der AdvertenliPn is van 1—4 regels 1.—iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER kn WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat, ter voldoening aan de wet van den IX April 1827 Staatsbln°. 17), een aan vang ral worden gemaakt met de inschrijving\oor den Schutterlijken dienst, van de genen welke daartoe dit jaar in de verplichting vallen. Dat deze inschrijving zal geschieden in tien afzonderlijke registers, inei dien verstande, dat de personen, gehoren in 1846 tot 1854 ingesloten, welke zich hier ter stede, sedert de vorige inschrijving, uit andere plaatsen metterwoon hebben nedergezet, waaronder ook zijn begrepen de militairen, die sedert de laatste inschrij ving hun paspoort verkregen en zich alhier hebben gevestigd, alsmede de zich in dit Rijk en binnen deze gemeente sinds de laatste inschrijving gevestigd hebbende vreem delingen, zullen worden ingeschreven achter-in de registers, waartoe zij volgens bun nen ouderdom behooren terwijl de geborenen in het jaar 1855 zullen worden geplaatst in een nieuw register, te weten: het eerste van den jarc 1880 en bet tiende, of dat der geborenen in 1845, van bet vorige jaar, zal komen te vervallen. Dat van de inschrijving niemand der bovengenoemde personen is uitgezonderd, al vermeende hij tot de vrijgestelden of uitgestotenen te behooren, en dus ook niet die personen, welk^reeds bun ontslag uit den Schutterlijken dienst hebben bekomen. Dat de registers van inschrijvingingevolge art. 5 van bet Koninklijk besluit van den 21 Maart 1828 [Staatsblad r\6), zullen worden geoppnd op Zaterdag den 15 Mei aanstaande, en op den 1 Juni daaraanvolgende zullen worden gesloten. Dat derhalve de personen, welke zich vóór gemelde sluiting op den len Juni niet hebben doen inschrijven (en dus ook ieder persoon, van elders zijnde komen wonent, of de in dit jaar zich alhier gevestigd hebbende vreemdelingen, alsmede de militai ren, welke bun finaal ontslag hebben bekomen en niet weder zijn in dienst getre den), bij ontdekking, alsnog achter de teekening tot sluiting, door liet lloofd van de Regeering aan het einde van het register te plaatsen, zullen worden ingeschreven, met bijvoeging van bet woord: ambtshalveen volgens art. 9, door den Schut tersraad zullen worden verwezen tot eene geldboete, en daarenboven dadelijk, zon der lotingbij de Schutterij ingelijfd, indien bet zal blijken dat er, tijdens de verzuimde inschrijving, geene redenen tot vrijstelling of uitsluiting te hunnen aan zien bestonden; terwijl in zoodanig geval bet huwelijk hun ook geene aanspraak geeft om in de tweede klasse gebracht te worden; alles onverminderd zoodanige straf bepalingen als, nit krachte der wet van den 31 December 1832 Staatsblad n°. 67), op hen mochten kannen worden toegepast. Dat een ieder wordt vermaand om, voor zooveel bij niet van een geboortebewijs voorzien is, voor hen welke alhier geboren zijn, dat bewijs te komen afhalen ter secretarie dezer gemeente (afdeeling burgerlijke stand), van beden af, van des voor middags 9 tot 's namiddags 4 uren terwijl zij welke elders gehoren zijn, zich dat be wijs vóór de inschrijving zullen moeten aanschaffen zullende een ieder verantwoor delijk zijn voor de gevolgen, wanneer hij, bij gemis zijner geboorte-akte, door eene verkeerde opgave van bet geboortejaar, abusievelijk wierd ingeschreven. Dat den belanghebbenden bij deze nog wordt herinnerd, dat zij bij de inschrij ving tevens zullen moeten opgeven hunne woonplaatsbenevens het straatnommer hunner woninghun beroep en dat hunner ouderszoo die nog in leven zijn, alsmede den tijd van inwoning alhier, en eindelijk of zij ingeschrevenen gehuwd of ongehuwd zijn, en in het eerste geval of zij kinderen hebben, zoo ja, hoeveel van elk geslacht; wordende de gehuwden aangemaand, om zich van een extract uit het Jmwelijksregister te voorzien, om daarop door den heer der gebuurte, waarin zij wonen, het getal hunner kinderen te doen certiflceerenteneinde daarvan bij de inschrijving te doen blijken, zullende almede tot de afgifte dier huwelijks-extracten van heden af worden gevaceerd ter secretarie dezer gemeente (afdeeling burgerlijke stand), van des voormiddags 9 tot 's namiddags 4 uren. Dat, ten einde deze inschrijving geregeld afloope, een iegelijk, in die tennen vallende, bij deze wordt opgeroepen, om zich te vervoegen in een der vertrekken van het Raadhuis, en wel: Op Zaterdag den 15 Mei 1880, de bewoners van Wijk I, II en 111: Op Dinsdag den 18 Mei 1880, de bewoners van Wijk IV en V, Op Woe7isdag den 19 Mei 1880, de bewoners van Wijk VI, benevens de bewoners van de buitenwijk; Op Do?iderdag den 20 Mei 1880, de bewoners van Wijk VII en VI11 telken dage van des voormiddags 10 tot des namiddags 2 uren; met uitnoodigingom op den bepaalden dag zich stiplelijk ter aangeduider plaatse aan te melden, ten einde men zich niet te wijten hebbe de gevolgen, welke uit het achterblijven zonden ontstaan; zullende wijders het tijdstip, dat de registers ter inzage zullen liggen, en de dagen der loting, welke volgens de wet, vóór den 1 Juli aanstaande geheel zal moeten zijn afgeloopen, nader worden bekend gemaakt. En verder gelet hebbende op art. 7 van Zr. Ms. besluit van den 7 September 1828 Staatsbln". 55) roepen bij deze op alle personen, welke als gehuwd of als weduwenaar met kind of kinderen, in het afgeloopen jaar in de termen zijn geweest, om uit dien hoofde in de tweede klasse van de algemeenc rol der Schutterij te worden gebracht, doch sedert dien tijd, door het overlijden van hunne vrouwen of kinderen, de bevoegdheid hebben verloren om in die klasse te verblijven, en dus alsnu in dc eerste klasse der voor dit jaar op te maken algemeenc Scliuttcrs- rol geplaatst moeten worden, om van dusdanige verandering van omstandigheden schriftelijk kennis te geven, of zich daartoe ter secretarie aan te melden des voormid dags tusschen 9 en 1 uur, vóór den tijd van aanvang der inschrijvingen dus uiterlijk tot den 14 Mei aanstaandezullende, wanneer deze kennisgeving door den belang hebbende mocht zijn verzuimd, en hij dientengevolge niet bij de Schutterij zou zijn ingelijfd, door Burgemeester en AVet houders procesverbaal tegen hem moe ten worden opgemaakt en aan de Rechtbank ingezonden, ten einde op de nalatigen toe te passen de strafbepaling van art. 1 der wet van den 6 Maart 1818 (Staatsbl. n°. 12), houdende eene geldboete van ten hoogste ƒ100, en eene gevangenisstraf van ten langste veertie7i dagen, betzij afzonderlijk, ofwel beide .straffen te zaïnen genomen. En wordt deze door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Weihouders voornoemd, DB) FREMERY Welh. 1°. Burgemeester. Leiden, 1 Mei 1880. E. KIST, Secretaris. LEIDEN. 13 Mei. Bij kon. Lesluit van 8 Mei II. is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend aan W. van Olden, als lsle luitenant bij de dienstd. schutterij alhier. Er beslaat gelegenheid lol verzending der correspondentie naar Nederl. ludie door middel van het stoomschip Hampton, waarvan het vertrek uit Rotterdam op 15 Mei aanst. is bepaald. Behalve naar Batavia wordt met deze gelegenheid mede eene brievenmaal naar Padang verzonden. De brieven en verdere stukken behooren op den dag van vertrek van hel stoomschip uiterlijk 's morgens vóór 11 uur te Rotterdam aangekomen te zijn. Op den spoorweg Leiden-Woerden zijn in dc maand April vervoerd 10805 reizigers. De opbrengst was 5810.22, en met inbegrip van het goederenvervoer enz. 8202.06. 's Lauds middelen over de vier eerste maanden dezes jaars hebben opgebragt 31,121,362.13% zijnde f 936,756.13 meer dan in hetzelfde tijdvak van 1879. 4/12 der raming bedroeg ƒ32,775,361.04. De 44' gewestelijke vergadering van het Nederlandsch onderwijzers genootschap in Zuidholland zal worden gehouden op 22 Mei, des voormid dags ten 10 ure, op Zomerzorg alhier. Eergisteren is, zooals wij reeds gemeld hebben, het nieuwe stations gebouw alhier geopend. Het uitwendige van het gebouw maakt een gun- stigen indruk. Men treedt het binnen door eene poort, waarvoor eene hardsteenen stoep gelegd is. Men bevindt zich dan in eene ruime vestibule, die zoowel voor als achter door twee zeer groote boogvormige vensters wordt verlicht. Aan de linkerzijde van de vestibule ontwaart men een lan gen en hreeden corridor, waarin zich links vijf ramen bevinden, terwijl regis nevens elkander de wachtkamers l6,e en 2de klasse zijn. Deide kamers zijn zeer eenvoudig, maar net gemeubileerd. Noch de eene noch de andere kamer echter is naar ons oordeel groot genoeg. Gaan wij nu weder den corridor in en loopen wij regtuit, dan komen wij in de wachtkamer 3Jï klasse, een groot en ruim lokaal. Het gebouw heeft smaakvol gestuka doorde plafonds, terwijl de gasornamenten van brons, met verguldsel afge zet, vervaardigd zijn. Het perron is van eene bedekking voorzien, welke ons echter wel wat laag voorkomt. Boven wonen de stationschef en de restaurateur. Het geheel heeft een grootsch aanzien en Leiden mag thans op een schoon stationsgebouw wijzen. Men meldt ons uit Zoeterwoude: Op den winderigen zomer van 1879 volgde een winter van buitengewone windstilte. Het gevolg hiervan was dit de oliemolens niet konden voldoen aan de vraag naar lijnkoeken. Voor- raad van koeken is er nooit en kan er ook niet zijn, want als de koeijen in de weide gaan moeten zij verbruikt zijn of zij bederven. Sommige olie molens hebben bij slot van rekening dezen winter ongeveer 50 lasten zaad minder vermalen dan anders. De eene week verliep na de andere zonder dat het voldoende wilde waaijen. Van daar dat er bedacht is geworden eene stoomolieslagerij aan den molen toe te voegen of er eene in plaats daarvan op te rigten. Bij den oliemolen "hel Fortuin", aan den Delftsehen Vliet, onder Zoeterwoude. zal nn ook eene stoomolieslagerij gebouwd wor den. die werken zal als de molen bij windstilte niet malen kan. Hierbij blijft dus de molen behouden, hetgeen een gelukkige inval is en bovendien den boeren best bevalt, omdat zij altijd meer aan lijnkoeken door den mo len dan door stoom geslagen de voorkeur geven. Volgens hun zeggen zijn de koeijenkocken van den molen »jeajiger." Injusschen treffen de boeren geen beste Meimaandwant het droogt zóó hard dat de weilanden gaan scheurenbet gras op is en de melkkoeijen ten gevolge daarvan schraal hes innen te geven, schoon de hoeren gaarne erkennen dal het met droogte

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1