UUITENLANDSCIIK BERIGTEN. Aan de tweede kamer is aangeboden een wetsontwerp tol bekrach- tiging ran de credieten door den gouverneur-generaal van Ned. Indie in De cember van het vorig jaar geopend boven de Indische begrooling van 1878. Die begrooting heelt door die credieten op nieuw eene aanvulling ondergaan van /li,020,513. Hieronder is eene som van 769,690 wegens voorschot ten begrepen, welke later weer in 'slands kas is gevloeid, terwijl van de overige 10,250,823 omstreeks 8,900,000 strekten, tot bestrijding van de kosten der bezetting van Atjeh en van andere met den oorlog in verband staande uitgaven. Daar evenwel de middelen ruim 10 millioen meer hebben opgebragt dan de oorspronkelijke raming en op onderscheiden posten van uilgaaf belangrijke sommen zijn vrijgevallenzal de dienst naar alle waar schijnlijkheid een overschot van \l/2 millioen opleveren. De credit ten, bo»en de begrootingen van 1879 en 1880 ten gezamenlgken bedrage van ƒ600,000 geopend, zijn het gevolg van een tekort op de som ter voorziening in de kosten van maatregelen tot beteugeling van de veepest op Java. Daar de ziekte zoowel in de residentie Bantam als in Batavia nog steeds bleef voortwoedenheeft de gouv.-gen. voorloopig de credieten lol het genoemd bedrag aan de begrootingen moeten toevoegen. 'sGRAVENHAGE11 Mei- Door Z. M. zijn benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accjjnsen: te Leiden, buitengemeenten, A. J. H. van den Bosch, thans te Zalt-Bommel, te Wouw, jhr. J. Hora Siccama, thans te Ootmarsumte Balk, K. W. van Sandick, thans te Gemert, te Warnsveld, G. J. Middelbergh, thans te Drillente ValkenswaardG. C. Droogleever Forluynthans te Bladel. Voorts is aan VV. A, D. ve.i Groin eervol ontslag verleend als rijks ontvanger te Zwartsluis, De heer J. W. de Wolf is benoemd tot telegraphist 2' klasse bij den rijkstelegraaf Z. K. H. prins Frederik heeft den graaf van Heiden Reinestein, com missaris des kouings in de provincie Groningen, iu een bijzonder gehoor ontvangen. De minister van marine zal Vrjjdag aanst. geen gehoor verleenen. De nieuwbenoemde president van de eerste kamer der staten-generaal, jhr. mr. van Eysinga, zal in de aanstaande bijeenkomst van dat staatslig- cliaam zijn betrekking aanvaarden. Daags daarna zal de voorzitter aan de helft van het ledental een groot diner aanbieden in hel hótel Paulez. Don derdag 20 dezer zal de heer van Eysinga de tweede serie aan een gast maaltijd vereenigen. Het geregtsholin raadkamer vergaderd, heeft beslist dal er geen termen zijn gevonden om Then Bergh. te Rotterdam, naar de openbare teregtzilling van het hof te verwijzen, zoodal zijne invrijheidstelling spoedig volgen zal. De heer Murad-Efftndigezant van Turkjje bij ons hof. heeft van hel gezelschap «üoctrina" te Leiden, alwaar lig eene lezing had gehouden, als aandenken omvangen een prachtig album met etsen naar schilderstukken van Frans Hals. i Gisteren morgen zijn te Scheveningen 14 schuiten aangekomen; de meeste hadden 3 a 4 dagen reis, en besomden van ƒ40 tot ƒ140, de bin- nenvisschers hadden veel visch. Gisteren nacht is ongeveer de helft van de vloot afgevaren, maar daar de zee nog al krachtig was, zijn de andere schuilen niet in zee gekomen. Ook werd dezer dagen nog al schade aan de vloot toegebragt door de onstuimige zee en omdat de schuiten, door het groot getal, dat aan den wal was, te digt op elkander stonden. Heden morgen zijn 16 schuilen aangekomen, allen binnenvisschers, die van 1 lot 4 dagen reis hadden en van ƒ20 tot ƒ60 besomden. Een noord- vaarder van 18 dagen reis bragl ƒ260 op. Enkele schuilen, die om den noord waren geweest, bragten niet veel schol aan; het schijnt dat de log gers op die visschenj meer vooruil zijn, omdat hun uschtuig van zwaarder constructie is. BELCI K. Te Brussel is alles gereed voor de ontvangst van het «Wiener Mkn- nergesang-Verein". De Weener zangers zullen op 19 dezer in de hoofdstad aankomen en aan het station afgehaald worden door de muziekmaatschap pijen van Brussel en de voorsteden. Op 20 Mei, omtrent den middag, zul len zij in het kasteel te Laeken aan prinses Stephanie hunne aubade bren gen. Deu volgenden dag zullen zij, ten voordeele van den armen, in het Thédtre de la Monnaie een concert geven, dat door de koninklijke familie zal bjjgewoond worden. Door twee leden der commissie voor de Belgische onafhankelgksfeés- tenden afgevaardigde Oris en den heer Faider, advocaat-generaal van het hof van cassatie, is de wensch uitgedrukt dat de kamers, in de buitenge wone zitting ter gelegeuheid der feesten, besluiten mogen Nederland een blijk van sympathie te geven, door de September-feesten, die jaarlgks ge- vierd worden ter herdenking van dc afscheiding van Noord-Nederlandaf te schaffen. J ENGELAND. LONDEN, 10 Mei. Prof. Fawceltthans minister voor het postwezen, verklaarde in eene toespraak tot zijne kiezers te Hackney, dat het berigt van het groote tekort, door den Afgaanschen veldiogl veroorzaakt, aan het ministerie verzonden werd op den dag zelf, dat de minister in het parlement den toestand zoo bijzonder bevredigend noemde. Dit brrigt werd wel is waar eerst den vol genden dag ontvangen, doch het blijft toch een feit, dat het ministerie weken lang met den ongunsligen toestand bekend was, zonder er mededee- ling van aan het parlement te doen. Fawcelt zal de bewijzen daarvan aan hel lagerhuis overleggen. Aan de universiteit te Sidney is door den onlangs overleden koopman J. H. Challis een som van 100,000 vermaakt. De hoogeschool ontvangt jaarlijks van de regering een ondersteuning van 5000 maar die som is niet voldoende om het aantal leerstoelen die er vereischt worden te bezetten. Door de rente van dit kapitaal echter zal de universiteit haar werkzaam heid kunnen uitbreiden en zich tot een staat van bloei ontwikkelendien - zij nooit te voren heeft bereikt. FRANHRM K. De heer Lee, afgevaardigde ter kamer voor een der districten van het dep. der Seine, heeft een wets-voorstel ingediend, strekkende om verschil lende haar tot nu toe onthouden burgerreglen aan de vrouw toe te kennen. Onderscheid makende tusschen gehuwde en ongehuwde vrouwen, van talel en bed gescheidene en weduwenverlangt hijdat ongehuwde meerderjarige vrouwen als getuigen zullen mogen optreden voor de openbare registers.dat eene weduwe over hare kinderen gelijke regten hebben zal als de vader, dat zy zelfstandig als voogdes zal kunnen optreden enz. Ten aanzien van gehuwde vrouwen stelt de heer Lee voor, de mannen in staat te stellen hunnen vrouwen zekere bevoegdheden over hunne bezittingen te verleenen, de vrouwen grooter onafhankelijkheid te verschaffen, in geval hare echlge- nooten hunne vrijheid of burgerreglen verloren hebben enz. De algemeene jaarlijksche vergadering der kalholijke comités zal te Parijs plaats hebben van 18 tot 22 Mei. De deswege uitgevaardigde circu laire is geteekend door den heer Chesnelong. De werkstakers te Roubaix bezoeken geregeld een Belgisch grens- plaatsje, om er geld te ontvangen. Zoo zijn Vrijdag 4000 dier lieden naar het gehucht Ballon getrokken, waar hun geld werd uitgedeeld. De beide vorige dagen moet er aan de Franschc werklieden per hoofd 8 en 10 fr. uitgekeerd zijn. Van waar het geld komt weet men niet De romanschrgver Guslave Flaubert is Zaturdag gestorven. Hij kan door zgn roman «Madame Bovary" als de vader van hel naturalisme in de kunst worden aangemerkt. Hij was in 1821 te Itouaan geboren. Hij was de zoon van een doctor, die in 1846 sliert; zelf studeerde hij ook nog in de medicijnen. Als een staaltje van dc zorgvuldigheid waarmede hij werkte, kan dienen, dat hij tevreden was over zgn ochtend, als hij één zin had ge schreven, die hem na tal van correctién beviel. Hij was rijk. Bij zijn leven schonk hij reeds zijn vermogen,- dat hem 30000 fr. rente opbragtaan een zijner bloedverwanten. De winner van den groolen prijs van 150,000 fr. op n". 2,803,490 in de Fransch-Spaansche loterij heeft zich nog altijd niet bekend gemaakt. Voorts zijn er nog 850 kleinere prijzen, die nog niet door de houders der loten werden opgeëischt. Een koopman uit een der steden van noordelijk Frankrijk kwam onlangs 1 te Pargs en nam zijn intrek in het Grand Hotel. Eens op een avond na het eten begaf hij zich als gewoonlijk naar de leeszaal; hij was er eerst een poos alleen; toen kwam eene elegant gekleede dame binnen, en begon de tpdschriften door te bladeren. Weldra knoopte hij een gesprek met haar aan, zij vertelde hem van allerlei, dat haar echtgenoot afgevaardigde is en hij haar dien dag om dringende bezigheden alleen had gelaten. Nadat bei den ongeveer een uur regt gezellig gepraat hadden, stond de dame op om naar haar kamer te gaan, en de beleefde koopman geleidde liaar onder allerlei pligtplegingen naar de deur, waar zij vriendelijk afscheid namen. In zgn eigen kamer teruggekeerd, miste hij uit den zak van zijn overjas een zakboekje met 15000 fr. in bankpapieren. Een vermoeden kwam bij Item op, hij vloog naar beneden naar het bureau om naar de dame te in formeren, maar niemand kende haar naam of had haar gezien. De koop man was bestolen. ITALIË Te Rome is Zaturdag in het paleis der pauselijke kanselarp de Academie van den H. Thomas Aquinas geopend, door Leo XIII gesticht ter verklaring en verbreiding der lecringen van dezen heilige en ter besturing van het drukken zijner volledige werken. Twintig kardinalen, verscheidene bis schoppen en andere prelaten woonden de plegtigheid bijevenals de leer lingen uit de seminariën te Rome en vele andere genoodigden. Kardinaal Jozef Pecci, broeder des Pausen, hield de inwijdingsrede, waarin hij uit weidde in den lof van den II. Thomas en zijne wijsbegeerte. DIIITSGIILAND. De redevoering door prins Bismarck Zaturdag in den rpksdag uitge sproken wordt thans door de dagbladen in haar geheel medegedeeld. Hij liet zich o. a. aldus uil: Ik kan zeggen: ik ben niet jong meer; ik kan zeggenik heb geleefd en geliefd en gevochten en ik heb niets meer tegen een rustig leven. Het eeuige wat mij in mijne positie hottdt is de wil des keizers, en dat ik nog niet van mijn post ben afgetreden, ligt alleen hier aan dat ik den keizer op zijn hoogen ouderdom niet tegen zijn zin heb willen verlaten. Ik heb het dikwijls genoeg beproefd. Ik kan u zeggen: ik ben moede, doodmoede, namelijk wanneer ik zie met wat al hindernis sen ik heb te kampen, zoodra ik opkom voor de eenheid van het Duitsche rijk en de Duitsche natie. Ik wil dit nu evenwel niet nader aantoonen, ik zou mijne stemming verliezen, maar ik wil er toch de partijen opmerk zaam op maken. Wanneer ik den last niet meer kan dragen en zie dat die in andere handen moet worden gelegd, dan moet ik dienaangaande toch een bepaald voorstel doen, en ik ben overtuigd dat Z. M.. in het vertrou wen, hetwelk hij mij steeds heeft geschonken, ook zoodanig voorstel wel in overweging zou nemen. Wanneer ik dan zie. dat de magt van het centrum onoverwinnelijk is en de scheuring tusschen al de overige Duitschers even groot blijft als vroeger en wanneer ik daarom aftreed, dan moet ik een voorstel doen om het kabinet zamen te stellen uit leden van een kring, waarin het mogelijk zal zijn, de wenschen van het centrum en die der conservative partijen met elkaar te vereenigen. Aan hetgeen liet centrum

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2