LEIDSCHE COURANT. 1880, WOENSDAG 12 MEL BINNENLANDSCHE BERIGTEN. 110. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. 2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 1.85, franco p.p. 2.35. Hel Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.—iedere regel meer 25 cents. LEIDEN. 11 Mei. Voor de verkiezing van twee leden der provinciale stalen zjjn heden van de 1178 kiesgeregtigden 707 stembriefjes ingekomen. In 1877 kwamen van de 1116 kiesgeregtigden in Mei 297 en in October 469 briefjes in. Het nieuw gebouwde slation voor de dienst van de Holt. ijzeren-spoor wegmaatschappij en van de lijn LeidenWoerden is heden voor het reizi gers-verkeer in gebruik gesteld. Gisteren namiddag ten 4 ure is al spelende in het water aan het Levendaal gevallen de 5-jarige W. v. D.hij werd echter spoedig gered door den stadswerker D., die zich daartoe te water had begeven. Bij de te 's Ilage gehouden acte examens voor het lager onderwijs werden op 8 Mei voor de acte in het teekenen geëxamineerd 3 candidaten, die werden toegelaten: mej. D. J. A. Lourens, C. A. M. Pietersen en W. F. B. A. Steens Zijnenuit 's Hage. Voor de acte in de Engelsche taal dedeu 6 candidaten examen, ailen met gunsligen uitslag: mej. A. W. Kettkemees- ter, uit Rijswijk; A. M. S. Smith, uit Rijswijk; H. van Sjjpesteyn, uit Rijs wijk; G. M. Troughton, uit Rijswijk; K. Mauser, uit Voorburg, en E. M van Sleedenuit Voorburg. Voor de acte in de Fransche taal werden 6 candidaten geëxamineerd; 4 werden afgewezen en 2 toegelaten, de hh. S. Broos en J. II. van Rjjn, uit Rotterdam. Op 9 Mei werden voor de acte in de Hoogduitsche taal 7 candidaten ge ëxamineerd, die allen werden toegelaten, als: mej. J. J. van Bemmelen, uit Leiden; W. A. E. Enklaar, uit Delft; A. Koolemans Beynen, uit Voorburg; J. M. Middelman, uit Rotterdam; J. M. du Rieu, uit Delft; A. P. van Ros- semuit Rotterdamen G. van den Broeknit 's Hage. Heden is als hulponderwijzercs toegelaten mej. G. van Hettinga Tromp, van Leiden. De rijkscommissie voor de examens ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen zal, aanvangende den l>te° Junij a. s. ten 9% uur des morgens, zitting houden te Rotterdam, in het Yachtclubgebouw aldaar. De 16« en 17e aflevering van de bekende Haagsche penkrassen, van den heer J. A. de Bergh, hebben thans het licht gezien. Ditmaal laat hij zjjne criliserendc pen gaan over den wansmaak van het plantsoen, dat aan gelegd is voor de koninklijke stallen, over het verkeerde, dat men juist, ter herinnering aan groote mannen, namen aan straten geeft zoo ver mogelijk van hunne vroegere woonplaats verwijderd. Zeer wenschelijk zou hij het achten, dat ook in de hofstad, evenals in Delft en Amstedam, de politie agenten immer dreggen tot redding van drenkelingen bij zich zouden heb ben en ten laatste beweert hij, dat de tol op den Scheveningschen weg geen regt van beslaan heeft, doordat den Haag en Schcveningcn slechts ééne gemeente uitmaken. TJit het rapport van liquidateuren der Afrikaansche handelsvereeniging aan hare schuldeischers blijkt, dat de baten bedragen de som van 2,311,941.91% de verliezen daarentegen 13,214,721.53%. Op deze basis is de waarde der pretenties van crediteuren bepaald op 17% pCt. De liquidateuren doen hierbij het voorstel aan de schuldeischers om eene maatschappij op te rigten, die de gezamenlijke baten der Afrikaansche handelsvereeniging overneemt, maar die dan ook te vormen door crediteuren, wier vorderingen ƒ1000 of meer bedragenieder in verhouding tot hunne vordering. Om de zaken geregeld te kunnen voortzetten, achtten zij, bij de lage taxatie van de baten der kust, een kapitaal van 1,995,000 voldoende. Dit cijfer wordt verkregen door uitgifte van 13300 aandeelen a ƒ150. Indien nu de crediteuren, ter verel- fening hunner vordering, tegen 17% pCt. voor elke /1000 hunner vorde ring, in betaling krijgen: een aandeel 150contanten 25, dan zijn daar voor noodig circa 13000 aandeelen. De overige 300 aandeelen zouden dan bij publieke inschrijving kunnen worden aangeboden en, bjj gelijke biedin gen, aan de crediteuren preferentie worden verleend. Gisteren had te Amsterdam de algemeene vergadering plaats van de aandeelhouders in de Hollandsche ijzeren-spoorwegmaatschappij. Vertegen woordigd waren 116 aandeelen, geregtigd tot het uitbrengen van 68 stem men. Eerst werd besloten tot het in de statuten opnemen der bepaling dat de duur der maatschappij zal strekken lot in 1926. Daarna werden goed gekeurd de balans- en exploitatierekening over 1879 en het dividend vastge steld op 6M pCt.dat is f 62 50 per aandeel, zoodal builen de reeds geno ten uitkeering van ƒ20 er nog ƒ42,50 per aandeel te ontvangen zal zijn. De aftredende commissaris, de heer D. van der Vliet, werd herkozen. Op vragen, door een der aandeelhouders, den heer J. J. van Kerkwijk, dien aangaande gedaan, antwoordde de voorzitter, dat onderhandelingen met de regering als aanhangig niet vatbaar zijn voor eenige mededeeling. Dr. Ph. Hoedemaker, pred. te Amsterdam, heeft eene benoeming ont vangen tot hoogleeraar bij de op te rigten vrjje universiteit aldaar. Naar de Stand, verneemt zou hem bij die benoeming het onderwijs in de naluraat en de ethiek zijn opgedragen; zou de kerkgeschiedenis met aanverwante vakken aan dr. Rutgers; de encyclopaedic en dogmatiek aan A'. Kuyper zijn toegewezen; terwijl voor de uitlegkunde des N. Testaments benoemd is dr. van Ronkel, insgelijks predikant aldaar. De benoemingen voor de üoster- sche talen en de practische vakken zullen eerst later worden gemeld. Bij de juridische faculteit is tot hoogleeraar in bet staalsregt benoemd de heer mr. D. P. D. Fabius, secretaris van het centraal-comité. 11. M. de koningin van Engeland heelt aan de Nederlandsche regering haren dank doen betuigen voor de groote voorkomendheid, waarmede zij bij hare reis over hel Nederlaudsch grondgebied allerwege ontvangen is. liet stoomschip lifndura is op 8 Mei van Batavia vertrokken. Bij het vertrek van hel stoomschip Prinses 4 mali avan Port-Saïd naar Napels, zijn twee zwaar veroordeelde militairen over boord gespron gen. Een van hen bereikte zwemmende den oever eu werd niet achter- h. Mdde tweede werd door de stoombootdie de fmalia volgde om den loods buiten de landhoofden weder aan boord Ie nemenopgevischt en naar de Amalia teruggebragt In de Rietlanden te Amsterdam wordt men tegenwoordig, zooals reeds gemeld is, door de muskieten geplaagd. De insecten zijn dermate toegeno men, dat de werklieden in hunne bezigheden worden gehinderd, en het gezigt door den muskietenregen wordt belemmerd. En zonderling mag het wel genoemd worden, dat het verschijnsel tot den omtrek beperkt is. Vele bezoekers zijn derwaarts gegaan, alleen om er zich van te overtuigen, keerden terug met de verklaring nimmer iets dergelijks te hebben geziens Een 15-jarig schepeling van het instructievaartuig Castorter reede van Hoorn, had eergisteren bij het ophalen eener dreg in een der sloepen, het ongeluk voorover in zee te vallen en onmiddellijk in de diepte weg te zin ken. Alle pogingen van zijn makker, mede in de sloep, om hem te redden, waren vruchteloos. In den nacht van 25 op 26 April heeft men te Almelo een gladharigen zwarten jagthond, toebehoorende aan graaf van Wassenaar aldaar, gedood en het dier de huid afgestroopt. De eigenaar heeft eene belooning van ƒ25 toegezegd aan hemdie den dader aanwijst. Omtrent den toren van de kerk te Haren, die in bouwvalligen toe stand verkeert, meldt de /V. Gron. Ct., dat hij in de vorige week door de hh. Cuypers en de Stners naauwkeurig is opgenomen, die als hun oordeel hebben te kennen gegeven, dat het wenschelijk was hel gebouw zooveel mogelijk te restaureren. Als vermoedelijken tijd der slichting geven zjj op het begin der 13de eeuw, en zij vonden het jammer, dat een nagenoeg onge schonden bouwstuk uit den tjjd der kruistogten zou worden vernietigd of gemoderniseerd. Wel zijn er in den loop der eeuwen wijzigingen aange- bragt, maar steeds zóó, dat het oorspronkelijke wel te herkennen en te herstellen is. De toren zou zeer goed hersteld kunnen worden, en dit zou niet meer dan de helft van een nieuwen kosten. Te den Hout, nabij Breda, zijn vijf huizen, dcor zes gezinnen be woond, in de asch gelegd. In het grootste gedeelte van Zeeland, maar vooral in Zeenwsch-Vlaan- deren heeft men, ten gevolge van de aanhoudende droogte, volslagen ge brek aan zuiver drinkwater. Hel water in de pompen is zout en dus onbruikbaar. Sinds weken houdt die onaangename toestand aan. Het vuilste water wordt uit stinkende poelen in het veld opgezocht tol bereiding van spijs en drank. Zelfs voor geld is ten behoeve van kleine kinderen en zieken geen zuiver water meer te krijgen. Met te meer vrees wordt deze toestand gadegeslagen, omdat uit België een lievige pokkenepidemie nadert, die haar eerste slagtofFers in die streken reeds heeft gemaakt te Hulst en Zuiddorpe. Te Venlo is het aan de rijksambtenaren gelukt een ouden en beken den smokkelaar en diens vrouw te bekeuren, met eene tamelijke hoeveel heid gedistilleerd beladen, weike zij trachten binnen Ie smokkelen.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1