heeft twee «ren geduurd. Het kruidtnagazijn werd gelukkig niet aan getast. Te Monlins is een jong geneesheer, Picard genaamd, die met een meisje aldaar in ondertrouw was opgenomen, door zijne vroegere minnares, zekere Hélène Dumaire, vermoord. De Europe Dipl. beweert berigten uit Shanghai te hebben ontvangen, volgens welke de haat tegen de vreemdelingen in China toeneemt, zoodat een omwenteling niet onmogelijk is en alle diplomaten te Peking aan hunne gouvernementen verzocht hebben oorlogschepen naar Shanghai te zenden. ITALIË. Te Doflilio, een dorp in Lomhardije, meldt een Italiaansch blad, stierf onlangs eene vrouw en zij werd met de gebruikelijke plegligheden begra ven. Den bedroefden man had men zoolang naar elders gebragt. Des avonds in zijne woning teruggekomen, wilde hij juist in bed stappen, toen hij de doodedie hij in het graf waande, zag liggen. In de grootste ontsteltenis rende hij bet huis uit naar den pastoor, den burgemeester enz. Men hield hem voor krankzinnigmaar bij onderzoek bleekdat de man gelijk had. Men had niets meer of minder dan het geheele lijk vergeten en eene ledige kist ter aarde besteld. BUITSCllLAft De Ndd. Allg. Zlg. spreekt hel gerucht tegen, door sommige dagbla den verspreid dal Bismarck weldra zou aftreden. De rijkskanselier heeft in de onthoudinghem door zijn gezondheidstoestand opgelegdaanleiding gevonden om zich aan de eigenlijke ministeriële beroepsbezigheden betref fende builen- en binnenlandsche zaken meer aanhoudend te wijdendan hem in andere tijden wegens het deelnemen aan den arbeid van het parle ment mogeljjk is. Hij heeft zelf verklaard, dal hij met den dag meer be langstelling, meer arbeidslust krijgt voor ministeriële zaken. Zijne neiging om elke gelegenheid aan te grijpen die hem eenigen tijd op het land kan doen vertoeven, is op den achtergrond geweken voor zijn toenemende be langstelling in de werkzaamheden van de dienst. Volgens de Germania meent men in parlementaire kringen dat Bis marck vooreerst wel van het tabaksmonopolie in den vroeger gewenschten vorm zal afzien, doch dat hg daarentegen thans denkt over de invoering van een rijksmonopolie voor ruwe tabak. Daardoor zon de noodzakelijkheid vervallen om aan allendie in den kleinhandel in tadak en sigaren hun be staan vinden, schadeloosstellingen te verleenen en dit meent men zou vele Jeden van den rijksdag gunstiger voor het denkbeeld stemmen. In hoeverre men dit berigt mag vertrouwen is moeijelijk te zeggen. KCSLAND. Uit St. Petersburg schrijft de correspondent van de Daily Newsdat bet der Russische politie gelukt is, een persoon in hechtenis te nemen, die als een der voornaamste aanhangers van de omwentelingspartij beschouwd wordt. Hij heet Sashka Jakofsky. Deze man, beschuldigd van het bestelen der kas van Kherson in den afgeloopen zomet', werd spoedig na den dief stal gevat, doch ontkwam toen door verstandhouding met een der ambte naren. Volgens een blad van Moskou geschiedde de inhechtenisneming in het district Pontivel, gouvernement Kursk, onder zeer dramatische omstan digheden. Toen de gendarmes het huis binnendrongenwaar Sashka zich ophield, schoot de eigenaar der woning zijn zoon dood, en deed daarop eene poging om zichzelven hel leven te benemen, waarschijnlijk om de schande te ontgaan, daar zijn zoon mede in de zaak betrokken was. OOST-IIVDIË. BATAVIA. 1 April. Gisteren heeft de regering het treurig berigt ontvangen van het ver moorden van de Fransche reizigers Wallon en Guillaume, die met een wetenschappelijk doel een togt naar de Aljehsche bovenlanden ondernomen hadden liet bestuur had hun die togt voorzigtigheidshalve ontraden, doch de liefde voor de wetenschap schijnt hen over alle bezwaren te hebben doen heenstappen, üogenschijnlijk staal deze betreurenswaardige gebeurtenis ge heel buiten de politiek; doch om een juist oordeel over de mogelijke gevol- j gen er van te kunnen vormen, zullen nadere berigten ter zake moeten worden afgewacht. Voor het overige valt omtrent Atjeh niets bijzonders te vermelden. De toestand is gunstig, volgens het officiële telegram. Omtrent de verwoesting, door de veeziekte onder den Javaschen vee stapel aangerigt, is het A\g. Dughl. in staat de volgende cijfers mede te deelen, loopende over het tijdvak van uitbreken der ziekte tol het begin der maand Maart van dit jaar' In het geheel werden tot dien datum afge maakt 91999 stuks vee; de daarvoor uitbetaalde schadeloosstelling bedroeg 2,964,547 en de gezamenlijke belooning aan gecommitteerden 78513. Naar men verneemt bestaat bij de regering het voornemen een vierde kamer toe te voegen aan het hooggeregtshof. bestaande uit drie raadshee- ren, een vice-president en een advocaat-generaal De regering heeft hare bijzondere tevredenheid betuigd aan den opzig- ter 3' kl. bij den waterstaat Koster, wegens beloonden dienstijver in den bonw der waterstaatswerken in de afdceling Kendal, residentie Samarang. Het Ind. Vad. meldt dat op een specerij-perk te Banda een opzigter j op gruwzame wijs door de arbeiders is vermoord. In de Malaram leest men: Op 22 Maart ontdekte Sodiwirijo in de kampong Ngabehandat men bezig was zijn woning te ondergraven. Leuk weg legde hij zjch op een balé balé neder, naast de plek waar men aan het graven was. Geen half uur daarna was het gat voltooid, en slopen twee manspersonen achtereenvolgens er door. Toen zij beiden binneu wa ren, stond Sodiwirijo bedaard op, begroette de indringers op zeer beleelde Javaansche wijze, en verzocht hun zich te houden of ze te huis waren. De beide bandieten, door die groote mate van beleefdheid overbluft, ver zochten ongehinderd weg te mogen gaan. Sodiwirijo stond dit toe, on der voorwaarde dat zij, onder zijn loezigt, liet gal weder digt stopten. Dit deden zijzij werkten er ongeveer een vol uur aan. Daarna gingen zij, na een beleefden groet, heen, met het verzoek aan den huisheer de zaak niet aan te geven. Door den gouverneur-generaal van Ned.-lndië zijn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den inspecteur 2e kl. bij de post- en telegr.-dienst A. II. Holder!; aan den onderw. 3' kl. W. Rijst; aan den 3e0 commies ter algem. secretarie W. C. N. de Bie. Ontslagen: eervol, de controleur 1' kl bij het binnen), bestuur buiten Java en Madura M. J. Pluim Mentz; de onderw. 1' kl. H. Schoema- ker. Benoemd; tot secretaris der resid. Pekalongan, de ambtenaar op non activiteit K. Boogaard; tot onderw. 2' kl., mej. C. C. van Geuns; tot 3'° commies ter algem. secretarie, de klerk C. J. Veenslra; tol ontvanger der in- en uilvoerregten en accijnsen te Singkel, de ambtenaar op wachtgeld J. H. de Haan; tot opzigter 3e kl. bij den waterstraat, G. G. J. Gersen; bjj het binnen), bestuur op de bezittingen bij Java en Madura, tot contro leur le kl., de controleur 2e kl. M. A. F. Goossens; tot controleur 2' kl, de adspir.-controleur K. E. Ch. Groen. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den kapt. der inf. G. J. Albrecht; aan den milit. apotheker 3' kl. W, A. Kneepkens. Ontslagen: eervol, de luit.-kolonel der inf. J. II. C. Godin-, de kapt. der inf. A. van der Straate; de 1' luit. der inf. W. Voorthuizen. Bevorderd: bij het wapen der genie, tol majoor, de kaptt II. Broese van Groenou, thans met verlol in Nederland, en C. van Mensch. iM«:n tkleghaak. LONDEN, 3 Mei. In het lagerhuis weigerde Bradlaugh den eed af te leggen; hij verlangde, dat eene eenvoudige verklaring voldoende zou worden geacht. Cavendisch deed het voorstel, dat Northcotc ondersteunde en het huis aannam, om eene commissie te benoemen, welke de quaestie onder zoeken zal. Het lagerhuis heeft de nieuwe verkiezingen vastgesteld ter vervulling der plaatsen, die ten gevolge der zamenstelling van het kabinet vacant zijn geworden. BERLIJN, 3 Mei. De rijksdag heeft bij eerste en tweede lezing de voor- loopige overeenkomst met Ooslenryk goedgekeurd. De bondscommissaris Philippsborn verklaarde, te kunnen hopen, dat het binnen een jaar zou ge lukken de overeenstemming met Oostenrijk op politiek gebied ook op economisch gebied lot stand te brengen. PARIJS, 3 Mei. In de heden gehouden zitting der kamer van afgevaar digden onder presidentschap van Gambetta heeft de heer Lamy bij zijne interpellatie gezegd: Een gedeelte der kamer heeft den 16d,n Maart de uit voering van wetten geëischt, zonder deze wetten le noemen. Het gouver nement beloofde eene spoedige uitvoering, doch ook zonder aan te wjjzen welke wetten. Daarop zijn gevolgd de decreten van 29 Maart, uitgevaar digd krachtens oude wetten. De decreten moeten gegrond zijn op regten; en dan is de vraag: door welke wetten zijn die regten bekrachtigd? Er moest eene nieuwe wet op de vereenigingen worden gemaakt. De heer Cazot toonde aan dat de decreten noodzakelijk waren en verklaarde, dat het land kan rekenen op de standvastigheid van hel gouvernement om ze ten uitvoer le brengen. Op voorstel der regering werd eenvoudig besloten, over te gaan tot de orde van den dag. Dit besluit werd genomen met 362 tegen 137 stemmen. LONDEN, 3 Mei. Het lagerhuis heelt nieuwe verkiezingen gelast, ter vervanging van de parlementsleden, die in het kabinet zijn getreden of andere regeringsposten aangenomen hebben. ROME, 4 Mei. De partijen maken zich met grooten ijver gereed tot een heftigen verkiezingsstrijd, waaraan, naar men verzekerteen nieuwe behou dende partij zal deelnemen. Dej Italië zegtdat hel kabinet, ter gelegen heid van de verkiezingen, aan de prefecten instrucliëu gezonden heeft, krachtens welke zg de orde moeten handhaven, zich tegenover de verschil lende candidaturen stipt onzijdig moeten houden, en de vrijheid en onafhan kelijkheid der stemming moeten waarborgen. De kamerleden, die 29 April tegen het kabinet stemden, hebben de heeren Crispi, Nicotera en Zanardelli benoemd tot het ontwerpen van een manifest aan de kiezers. KONSTANTINOPEL4 Mei. Een collectieve nota der ambassadeurs is heden aan de Porte overhandigd. Men zegt, dal aangezien het antwoord der Porte op de eerste collectieve nota, betreflende Montenegro .onvoldoende was, de ambassadeurs gevraagd hebben, dat de Porte zich binnen een kort tijdsbestek verklare, of zij besloten is, ja dan neen, om de onregtmatig bezette stellingen te ontruimen cn die aan Montenegro over te geven, over eenkomstig het gesloten verdrag. AKASEMIE-ATEUWS. PROMOTIE AAN DE LEIÜSGHE UNIVERSITEIT. Den 4d,D Mei de heer V. A. van den Bossche, geb. te Tcding-Tinggi (Sumatra), in de reglswetenschap, na verdediging van zijn akademisch proef schrift: Iets over bevrachting met stukgoederen. OPGAVE VAN BRIEVEN, welke in de tweede helft der maand Maart door het postkantoor tc Leiden zijn verzonden cn die niet besteld zijn, omdat de personen, aan wie zij geadresseerd waren, op de aangewezen plaatsen onbekend waren. Geadresseerd aan: Straatman, te Almelo; T. Sander, Boelen, F. Giebc- link, P. Wijtenburg, H. Godefroi. Bosch en C°., G. Strentel, mevr. J. H. Kuyper, Koning en C°., Kaiser, wed. Rouwendaal, J. G. Meuling, mej. H. Kuiper, allen te Amsterdam; YV. de Haan, J. Nasuins, beiden te 'sGraven- liage; F. van Laar, te Haarlem; YV. Plak. te Ilazerswoude; A. van Berg, le Leiden; mej. II. Vionnel, te NoordwijkcrhoutC. J. Leist, te Terschel ling; d5. G. L. F. Kampt, te Willemsoord; Kervel, J. Verbeek, 11. Eggen- raam, allen niet vermeld. Briefkaarten: YV. Kruyt, J. Bootman, beiden te Amsterdam; J. van der Heiden, te Zegveld.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 3