same aioë en jalappe. 2. Men verlangt eene op eigen onderzoek steunende Jeschouwing over de mophologischezamenstelling van het zoogdier-ei (konijn gnineeseh biggetje) en de veranderingen daarin tijdens de rijping voorko mende. Naauwkeurige omschrijving van de gevolgde methoden van onder zoek en bijgaande afbeeldingen worden vereischt. Faculteit der wis- en natuurkunde: 1. Het is onzeker in hoeverre de op verschillende wijze verkregen verbindingen, welke onder de benaming 'leucine" doorgaanidentisch zijndan wel isomeer. Men verlangt een be redeneerd overzigt van hetgeen hierover geschreven is en aanvulling door eigen onderzoek. 2. Wat is bekend omtrent de voorwaarden, waarvan de vorming van enkelvoudige kristallen of van bepaalde Gombinalies afhankelijk is? Men verlangt hierover nieuwe experimenteele onderzoekingen. Het is wensehelijk hieruit eene verklaring af te leiden van de bijzondere ontwik keling der kristallen vau een of andere delfstof op verschillende vind plaatsen. Faculteit der letteren en wijsbegeerte1. Naar aanleiding van wat H. Lotze LogikDrei Btïcher vom Denken, 1874, bl. 500 vlg.) en G. Teich- muller Studiën zur Geschichte der Begriffe1748, Neue Studiën zur Geschichte der Begriffe. 1876) lot wederlegging van de gewone beschou wing over Plato's ideeënleer geschreven hebben, wordt de vraag gesteld: In welken zin leert Plato, dat er buiten de ideeën geen waarheid bestaat? 2. Er wordt gevraagd eene beschrijving van de staalkundige en staathuis houdkundige gesteldheid van Holland in het begin der 16" eeuw, vooral be rustende op de Informacie van 1514, de Enqueste ende Informatie van 1494 en de Zettingen en Omslagen van 1496, 1515 en 1518, uitgegeven van wege de Maatschappij van Nederlandsche letterkunde. Leiden 1866, 1870, 1877). De antwoorden, geschreven met eene andere hand dan die van den schrij ver, moeten voor 1 Mei 1881 toegezonden worden aan den secretaris van den senaat der universiteit. 'sGRAVENHAGE4 Mei- Door Z. M. zyn benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw: de bh. mr. A. Gordon, president der arrond.-reglbank te Maastricht, en mr. B. A. Uoelvink, president der arrond.-regtbank te Zulphen. Aan den gepens. generaal-majoor der infanterie H. F. K. Duycker, adjudant des konings in buitengewone dienst, is, op het daartoe door hem gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als lid der directie van de wedu wen- en weezenkas voor de officieren van de landmagt. onder dankbetui ging voor de diensten, gedurende eene reeks van jaren door hem in die betrekking bewezenen tot leden van voornoemde directie zijn benoemd de luit.-generaal N. van Willes, inspecteur der infanterie, en de generaal- majoor K. II van Diepenbrugge, inspecteur der artillerie. De 1' luit. J. van Dam, van het algemeen depót van disclipline, is op non-activiteit gesteld. De kapitein ter zee jhr. M. W. vau Rensselaar Bowier, uit O.I. terug gekeerd, is op non-activiteit gesteld. Bij resolutie van den minister van koloniën, van 1 Mei jl.is de heer dr. M. Treub, lid van de kon. akademie van wetenschappen en adsistent bij de rijks-universiteit te Leidengesteld ter beschikking van den gouverneur- generaal van Nederl. Indië, om te worden benoemd tot directeur van 's lands plantentuin te Buitenzorg. In de zitting van de tweede kamer van heden is met algemeene stem men aangenomen het ontwerp lot herziening der wet van 6 Maart 1818, waarbij aan de provinciale staten strafbedreigende bevoegdheid wordt ge geven in alle gevallen, waarin zij verbodsbepalingen kunnen uitvaardigen, na wijziging der redactie van artikel 18. Voorts is aangenomen met 47 legen 21 stemmen het ontwerp tot wijziging van hoofdstuk VIna discussie en na verwerping, met 41 legen 29 stemmen, van het amendement van den lieer de Jong, om de posten voor de overname door het rijk van de Itoogere burgerschool te Vcnlo te schrappen. Daarna is de discussie over bet ontwerp bescherming van verschillende diersoorten aangevangen. Mor gen voortzetting. Gisteren zijn bij de trekking van de watersnood-verloting de volgende hooge prijzen gevallen: op n°. 124915 het geschenk van Z. M. den koning; op n°. 149745 een schilderij van Eleh. Verveer, en op n°. 167047 »de Moor", van Bombled. Te Scbeveningen werd heden morgen de laatste visch van 10 loggers afgeslagen, die ongeveer 1000 door elkander opbragleu. Er kwamen 30 schuiten aan, allen binnenlekkers, die van ƒ15 tot ƒ40 besomden; tongen werden tot 50 cent per stuk verkocht. IJ U1T KM, A iN ILSC11 li DWUGTK.N. BELCIE. Eene Genlsche zangeres, mej. Descheirder, was naar Hasselt geweest, om er 's avonds op een concert te zingen, 's Anderendaags, voornemens naar Gent terug Ie keeren, had zij hare juweelen en andere voorwerpen ingepakt, en het gesloten koffertje door een besteller naar het station ge zonden. Groot was hare verwondering, toen zij 's avonds te Gent terugge keerd haar koflertje onderzocht; al hare juweelen, bestaande o. a. uil gou den oorringen, drie armbanden, medaillon met ketting, enz. waren ver dwenen. Het schijnt dat men hier te doen heeft met een behendigen dief. want het slot is niet opengebroken en hel koflertje draagt geen spoor van braak, lie zaak is in handen gegeven van de politie, in de hoop dat zij er in zal slagen den dief te ontdekken. ENGELANO, LONDEN, 3 Mei. De Times acht het een zeer kenmerkende trek van het nieuwe lager- j huis dat er zoo vele regtsgeleerden zitting in hebben. Het blad zou het wensehelijk achten, dat hnn aantal wat minder groot ware, onder anderert omdat zij eene neiging hebben om te veel te spreken, en omdat, als er vraagstukken van groote beteekenis aan de orde komende vertegenwoor diging van vele verschillende klassen en beroepen iu het parlement goede vruchten kan dragen. t. Blijkens een telegram van den onderkoning van hidië zijn de berigteit omtrent de verliezendie in de jongste gevechten door de Britsche troepen aan de Afganen zouden zijn toegebragtzeer overdreven. Het belangrijk be- rigt van den correspondent [van de Daily News te Lahoreaangaande eert schrijven van Abdurrahmanwaarbij hij zich aan de Engelscheu onderwerpt» vereischt nog bevestiging. Het Middellandsche-zee-eskader heeft instructie ontvangenom langs de Europesche kusten van die zee een langdurigen kruistogt te maken. Het eskader zal de voornaamste havens der Adriatische zee benevens die van de ItaliaanscheFransche en Spaansche kusten aandoen. Eerstdaags zal eene derde expeditie der //London Missionary Society" vertrekken om, onder bestuur van Rev. Wookey, een zendingsstation te ves tigen aan het Tanganyika-meer in Centraal-Afrika. Twee zijn er reeds; een van welke, dat te Altowa, onlangs aan de Belgische ontdekkingsexpe- ditie van groote dienst was, door haar te helpen aan voedsel en dak, daar zij de door haar voor onderzoekingen uitgekozen plek, die in eene moerassige en ongezonde streek wasmoest verlatenterwijl de leeftogt nagenoeg op was. Uit Shanghai zijn eenige nadere bijzonderheden omtrent Chung-How» den ongelukkigen onderteekenaar van het Kuldja-tractaat met Rusland, be kend geworden. Nadat zijn leven in gevaar is geweest, zucht hij nog altijd in eene gevangenis te Peking. Een uitstel van veroordeeling was het eenige wat de tusschenkomst der Europeesche gezanten tot dusver voor hem ver- mogt te verkrijgen. Regtstreeksehe, persoonlijke slappen bij het hoofd van den staat, zooals die in zoodanig geval in beschaafde rijken zouden kunnen geschieden, behooren in China tot de onmogelijkheden; het eenige middel van cfficiëel verkeer der vreemde gezantschappen met de keizerlijke regering is de Tsungli Yamendie. met prins Ivong aan het hoofd, zich toch reeds- voor den mandarijn zijner partij had in de bres gesteld. Ilel schijnt dat dezen vooral kwaad dreigt van de zijde der keizerin-regentes en der omgeving van haar hof. FRAYKRIJ K. De commissie, door "de kamer van afgevaardigden benoemd tot onder zoek der wet op de militaire organisatie, heeft den minister van oorlog gehoord over den duur van den diensttijd. Generaal Farre wil de instelling van eenjarige vrijwilligers handhaven, doch met verscherpt examen, en den gewonen diensttijd tot 40 maanden beperken. De commissie daarentegen verlangt een driejarigen diensttijd en afschaffing van de vrijwilligers. De uiterste linkerzijde der kamer heeft eene vergadering gehouden, waarin op voorstel van den heer Raspail is besloten een brief aan den pre sident der republiek te rigten, om hem volkomen gratie te verzoeken voor 65 onlangs teruggekomen communards, wier straf in verbanning veranderd is. De brief heelt ten doel. om hen. evenals de tweeduizend die te Parijs in vrede en ordelijk leven, in het vaderland te laten. De gezondheid van den president van den senaat, Martel, blijft veel te wenschen overlaten, zoodat de vraag wie zijn opvolger worden zal. als hij bij zijn verzoek om ontslag volhardtop nieuw ter sprake komt. Jules Simon, dien de regterzijde met behulp van vele leden van het linker-centrum hoopte te kunnen benoemen, heelt voor die twijfelachtige eer bedankt, doch ook de candidaat der linkerzijde, Léon Say, zal, nu hij tot gezant te Londen benoemd is, niet meer in aanmerking kunnen komen. In zijne plaats wordt thans als candidaat der republikeinen van ie Royer. oud minister van justitie, of van Duclerc gesproken. Het Journ. des Déb. is van meening dat de benoeming van den heer Le'on Say lot ambassadeur te Londen in verband slaat met het verlangen van het gouvernement om een uitnemend zaakkundigen vertegenwoordiger te kuunen belasten met de weldra te openen besprekingen over de sluiting van een nieuw handelsverdrag tusschen Frankrijk en Engeland. De heer Lemoinne heeft aan den drang van de directie van het Journ. des Déb. toegegeven en zal den gczaritschapsposl te Brussel, hem door de regering opgedragenniet aanvaarden. De lUoniteur berigt, dat de heer Jules Simon, sedert er sprake is van zijne benoeming tot voorzitter van den senaat, vier brieven heelt ontvan gen waarin hij met den dood bedreigd wordt. Eenige bladen meldendat groote geldsommen in 1872, bij den weder opbouw van het paleis van het Legioen van Eer, aan hare bestemming zijn ontrokken en daarom, op bevel van den minister van justitie, de woning van den overleden generaal Vinoy verzegeld is. Zaturdag 11. is de //Salon" te Parijs geopend met ongeveer 4000 schil derstukken, verdeeld in vier afdeelingen stukken namelijk van hen, die, de hoogste prijzen behaald hebbende, buiten mededinging blijven, van hen. die het regt verworven hebben om in te zenden zonder door de jury te kunnen worden afgewezen van Fransche en van vreemde kunstenaars. De middenzaal bevat eene keur, uit de verschillende afdeelingen verceiiigd. Aan het denkbeeld om de stukken ook naar de soort, portretten bij por tretten enz. te rangschikkenis geen gevolg gegeven. Voor eenige dagen stond een opligter voor de regtbank te Remiremonl, in het dep. der Vogezen, leregt en werd veroordeeld, waarop hij een stoel greep en met zooveel kracht den president naar het hoofd slingerde, dat dezen een stroom bloeds uit eene wonde boven het regter oog over bef en i toga vloeide. In eene groote vuurwerkfabriek te Pantin, waar een 600 peisoncn werk vinden, had Zaturdag eene ontploffing plaats, ten gevolge waarvan verscheidene personen gedood zijn. De door de ontploffing ontstane brand

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2