LEIDSCHE 0QXRANT. 1°. 105, 1880, WOENSDAG 5 MEI. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaats 1.50, franco p. p. f 2.—, met hel Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p. p. 2.35. Hel Verslag afzoudirlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, Luiten de expediliekosten. Afzonderlijke nonimers deiCourant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentifn is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cenls. il '■■.'JIHI. LEIDEN, 4 Mei. Heden middag te 12 uren werd op de stedelijke begraafplaats aan de Groenesteeg het lijk van wijlen den oud-hoogleeraar Plnygers in het fami liegraf bijgezet. Een groot aantal zijner voormalige ambtgenooten en vroe gere leerlingen had zich op de begraafplaats verzameld, om aan het stoffelijk overschot de laatste eer te bewjjzen. Behalve deze merkte men ook op den wet houder de Fremery. verscheidene leden van den gemeenteraad den bibliothecaris en het verdere personeel der universiteits-bibhotheek, den tegen woord igen en den vroegeren rector van het gymnasium en eene deputatie uit het collegium van het Leidschc studentencorps, die allen met hetzelfde doel herwaarts gekomen waren. Toen de lijkkist in de groeve was nedergelaten trad de neef des over ledenenprof. de Goeje, uit den kring. Hij deelde den aanwezigen mede, dat het de uitdrukkelijke wensch van den overledene was geweest, dat deze plegligheid in alle stilte en eenvoud zou plaatshebben. Van daar, dat men voor den door sommigen uitgedrukten wensch, om een woord van hulde aan zijne nagedachtenis te wijden, had moeten bedanken. Hij zelf zou dus ook op dien slelligen wensch van den geachlen doode geen inbreuk maken, maar wenschte toch, ook uit naam der familie, allen dank te zeggen voor hunne belangstellingook door hunne tegenwoordigheid aan deze plaats getoond. Aan de hoofdingenieurs van het Noordzee-kanaal zjjn door Z. M. den koning van Zweden en Noorwegen onderscheidingen toegekend. De heer Waldorp werd ridder van de orde van St. Olaf, de heer Dirks van de Wasa-orde. f— Het stoomschip Prins Hendrik, van Amsterdam naar Batavia, pas seerde op 1 Mei Kaap San Roca. De Prins van Oranje, van Batavia naar Amsterdam, vertrok op 2 Mei van Suez. Het stoomschip Benkoelen, met spoed aan de werf te Fijenoord ge reed gemaakt, zal, naar men verneemt, op zijne reis naar Indië Djeddah aandoen, waar de verhouding tusschen landzaat en vreemdeling te wen- schen zou overlaten. (Z). v. 's Gr.) - De grijze tooneelspeler J. W. Hammecher is gisteren te Rotterdam overleden. Te Delft zijn Zondag de leden der veréeniging »0din", die alhier den eereprijs hadden behaald bij het concours ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van /'Arena Studiosorum"feestelijk ontvangen. Nagenoeg hel ge- heele corps studenten en een groot aantal ingezetenen hadden zich daartoe op de buiten-societeit Reineveld verzameld. Na verwelkoming werd een op- togt georganiseerd; de overwinnaars, met lauweren bekransd en gezeten in een zegewagen, voorafgegaan door muziek, gevolgd door de vlaggen van het corps en van Hldin", waaraan gehecht was de gouden medaille, trok ken, begeleid door het gehcele stndenten-corps, de stad binnen. Te Amsterdam is Zondag 11. de kerk der vrije gemeente ingewijd. Ongeveer 1500 personen bevonden zich in het ruime gebouw. Aan den in gang waren tal van bloemen en planten aangebragt. Als voorganger trad op de heer P. H. Hugenholtz Jr.terwijl een cantate werd gezongen van Dan. de Lange, woorden van P. R. Hugenholtz en P. H. Hugenholtz Jr. Door eene onbekende dame werd bij deze gelegenheid ten geschenke gegeven een aandeel, groot 1000, ten laste van het kerkgebouw dier gemeente. De vrouw, die onlangs in de gemeente Nicuwer-Amstel met een ba jonet verwond werd door een harer vroegere kostgangers en aanvankelijk herstelde, is thans overleden. Haar kindje, dat eenige uren na den moord aanslag geboren werd, is hersteld en welvarend. Naar men van het Nieuwe Diep meldt zijn de visschers, moede van het vruchtelooze klagen over de roofzieke Engelschendie hun onophou delijk de netten afnemen, (er zijn visschers die meer dan ƒ100 schade hebben) van plan represailles te nemenenkele zullen een geweer aan boord nemen en als er een roover bij hun aan boord tracht te komen er op schieten. Weer anderen zijn van plan met hunne sterke schuiten, van lange scherpe boegen voorzien, de Engelsche sloepen, die hen widen beroo- vendwarsscheeps in te loopen, er komen van wat er wil. Te Krimpen aan den LTssel is gisteren een negentienjarig jongeling. het paard zijns vaders uit de weide halende, door het schrikken van het paard, er mede te water geraakt, met hel gevolg dal hij is verdronken. Voor de arrond.-reglbank te Utrecht stond dezer dagen teregt een persoondie zich wegens landlooperij te verantwoorden had. Hjj veroor loofde zich toen de uitdrukking, dat de regtbank eene "draaibank" was, en is door die regtbank wegens deze uitdrukking veroordeeld tot eene maand celstraf. - Wegens het maken van valsche handteekening en hel misbruik maken van vertrouwen is een jeugdig brievenbestelder, G. H., te Alphen a/d Maas, gevankelijk overgebragl naar Tiel. Te Epe vermaakte zich Zaturdag 11. het lOjarig zoontje van een land bouwer met in een touw in een appelboom te schommelen en zich daarna rond te draaijen. Dit spelletje kostte den kleine het leven. Het touw sloeg namelijk al draaijend het knaapje om den hals en in dien toestand bleef hij hangen. Toen men hem vond was hij reeds dood. Te Sneek is Zaturdag 11. een kind van anderhalf jaar verbrand. Het was door de moeder in een tafelstoel gezet, waarin vuur was, en daarna zonder toeziet gelaten. Nabij llemrik is het schip van Gerritsma uit Bolsward. bevracht met lange turf, uit Appelschagezonken. De lading is grootendecls verloren. Vrijdag 11. begaveu zich de regter-commissaris, officier van justitie en griffier bij de regtbank te Heerenveen, verzeld van twee doctorennaar Haulerwijk ten einde een onderzoek in te stellen naar de vermoedelijke oorzaak van den dood van het kind van de ongehuwde F. v. d. W.,geboreu den 25 April en twee dagen daarna overleden. Nadat het lijkje opgegraven en geregtelijk geschouwd was, gaven de doctoren te kennen dat het kind zonder eenigen twijfel een gewelddadigen dood gestorven was. Uit een nader onderzoek zal moeten blijken wie in deze de schuldige is. Ten gevolge der in den laatsten tijd plaats gehad hebbende spoorweg diefstallen, is door de rijkspolitie te Rozendaal een scherp onderzoek inge steld. Nadat bjj vier personen huiszoeking was gedaan, zijn P. S. en P. A., beiden emballeurs aan het slation aldaar, bij welke personen ontvreemde goederen gevonden werden, in hechtenis genomen, terwijl nog tegen een derden persoon, als medepligtige, proces-verbaal is opgemaakt. Uit Bergen-op-Zoom meldt men aan de IV. R. C.: Maandag herdenkt Marinus Stok den dagwaarop hij voor 75 jaren in dienst trad als koe wachter bjj den landbouwer Hoendevangers op de holstede Jagcrsrust, ge legen in den Auvergne-polder onder Halsteren. Stok, thans 84 jaren oud, verrigt nog iederen dag zijn veldarbeid in dienst van den landbouwer Dek kers die thans de genoemde holstede bewoont. Eergisteren morgen ontstond er brand bij het Slerrenbosch van den burgemeester van Boxmeer. De brand deelde zich onmiddellijk aan de be lendende bosschen mede, zoodat aan blusschen niet te denken viel. Een aantal schoone jonge dennen werd door het vuur vernield. Eerst tegen den middag slaagde men er in, door een baan te kappen, den brand meester te worden. De rector en senaat der universiteit te Groningen hebben de volgende prijsvragen uitgeschreven: Faculteit der godgeleerdheid: 1. Welke bedoeling had Salomo met de stichting van een tempel te Jeruzalem, en welken invloed heeft het beslaan van dezen tempel gehad op de ontwikkeling van den godsdienst van Israël? 2 Welk verband is er tusschen de christologie en de ecclesiologie van Pau- lus in zijne brieven aan de Romeinen, aan de Corinthiers cn aan de Galaten Faculteit der regtsgeleerdheid1. De faculteit verlangt eene uiteenzetting, historisch en critisch, van den invloed, die op de strafvordering en den loop van het strafproces wordt uitgeoefend door de minderjarigheid, o. van den beklaagde, b. van„ den klager (zooals in die gevallen, waarin volgens ons regt klagt voor de vervolging noodig is), c. van eene zich in het straf geding voegende civiele partij. 2. Bij afstand van grondgebied wordt eener- zijds als vereischte gesteld de toestemming der op dat gebied gevestigde be volking; anderzijds wordt geleerd, dat door de toekenning der keus van nationaliteit voor hare belangen voldoende wordt gezorgd. De faculteit verlangt eene historisch-critische beschouwing van beide thcoriën en van hare toepassing. Faculteit der geneeskunde: 1. Men verlangt eene verklaring van den in vloed door de gal uitgeoefend op de werking van sommige draslrica, met

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1